توضیحات

تاریخچه‌ی ورزش پیلاتس

این ورزش در اوایل قرن بیستم توسط مربی بدنسازی آلمانی جوزف پیلاتس توسعه یافت و به نام او نامگذاری شد؛ پیلاتس روش خود را «کنترولوژی» نامید. در نیمه اول قرن بیستم، پیلاتس سیستمی از تمرینات را ایجاد کرد که هدف آن تقویت ذهن و بدن انسان بود، او معتقد بود که سلامت روانی و جسمی به هم مرتبط هستند. جوزف پیلاتس روش خود را با تجهیزات مختلفی همراه کرد که برای آن‌ها از اصطلاح "آپارات" استفاده کرد.

پیلاتس و همسرش بعدها یک موسسه در نیویورک براساس علم کنترولوژی تاسیس نمودند که این مکان به عنوان اولین استودیوی پیلاتس در جهان بود و هر دو به طور مداوم و مستمر در حال آموزش دادن به مراجعین باشگاه بودند؛ در ابتدا اکثرا مراجعین ورزشکاران رشته بوکس بودند و پس از آن بالرین هایی که در اثر وجود آسیب های جدی به این موسسه مراجعه نمودند، همچنین ژیمناست ها و قهرمانان ورزشی نیز از تمرینات پیلاتس به عنوان یک روش تمرینی مکمل استفاده می‌کردند و اینگونه بود که رشته پیلاتس به عنوان یک ورزش مکمل و درمانی در میان مردم شناخته شد.

پوشش و لباس مناسب ورزش پیلاتس

بهتر است به هنگام پیلاتس لباس های ورزشی چسبان بپوشید، به دلیل اینکه مربی می‌تواند حرکت بدن شما را به خوبی مشاهده و اشتباهات شما را اصلاح کند.دلیل دیگر این است که لباس گشاد احتمال گیر کردن به وسایل را دارد و ممکن است در اجرای حرکات اختلال ایجاد کند.
برای پیلاتس به هیچ وجه از هیچ نوع کفش ورزشی یا کتانی استفاده نکنید در عوض پوشیدن جوراب های پیلاتس لازم است، هر چند می‌توان بدون جوراب و با پای برهنه هم حرکات را انجام داد اما جوراب های پیلاتس در عین محافظت از پا ضد لغزش هستند و در حرکات تعادلی از سر خوردن پا جلوگیری می‌نمایند.

انواع پیلاتس

  • پیلاتس کلاسیک

پیلاتس کلاسیک که با نام Contrology نیز شناخته می‌شود، شکل اصلی پیلاتس است که بر اساس یک رشته تمرینات است. این تمرینات با دقت توسط جوزف پیلاتس طراحی شده‌اند که مراحل را به ترتیب خاصی دنبال می‌کنند. از تمرینات پایه شروع شده و به تدریج به تمرینات پیچیده تر منجر می‌شود. پیلاتس کلاسیک روی تشک و ریفرمر نیز انجام می‌شود.

  • مت پیلاتس

با توجه به نام آن روی تشک انجام می‌شود و نیازی به هیچگونه وسیله‌ای نیست. تشک پیلاتس کمی بزرگتر و نرم تر از تشک یوگا است، مت پیلاتس را می‌توان در خانه نیز انجام داد.

  • پیلاتس اصلاحی

ورزش‌های پیلاتس که با انواع خاصی از ماشین‌ها انجام می‌شود، به عنوان پیلاتس اصلاحی شناخته می‌شوند. این دستگاه "مصلح پیلاتس" یا به سادگی "ریفورمر" نامیده می‌شود. تقریباً 60 نوع تمرین مختلف وجود دارد که می‌توان با استفاده از پیلاتس ریفرمر انجام داد؛ این نوع پیلاتس باید زیر نظر مربی آموزش دیده انجام شود.

  • پیلاتس بالینی

پیلاتس بالینی یک تمرین درمانی است که توسط برخی از فیزیوتراپیست های واجد شرایط به عنوان بخشی از درمان آسیب‌ها و شرایط مختلف سلامت ارائه می‌شود؛ پیلاتس بالینی برای هر بیمار با توجه به محل آسیب بر روی بدن، وزن و مسائل بهداشتی به دقت سفارشی شده است. ادعا می‌شود که این نوع پیلاتس برای تثبیت عضلات گردن و کمر، تسریع بهبودی پس از جراحی و کاهش دردهای مزمن مفید است.

  • پیلاتس معاصر

پیلاتس معاصر که به عنوان پیلاتس ترکیبی نیز شناخته می‌شود، به معنای گنجاندن انواع مختلف تمرینات دیگر در پیلاتس کلاسیک است.

پیلاتس معاصر = پیلاتس کلاسیک + تمرین اضافی از سایر دسته های ورزشی

دسته بندی های دیگر ممکن است شامل یوگا، فیزیوتراپی، ایروبیک و غیره باشند، برخی افراد حتی پیلاتس بالینی را بخشی از پیلاتس معاصر می‌دانند. یکی از بهترین نمونه های پیلاتس معاصر، پیلاتس POP است؛ POP Pilates که توسط کیسی هو ساخته شده است، رقص را با پیلاتس سنتی ترکیب می‌کند.

  • استات پیلاتس

استات پیلاتس بر دو اصل استوار است:
1- بازیابی انحنای اصلی ستون فقرات.
2- محافظت، تنظیم مجدد (در صورت آسیب) و بهبود وضعیت عضلات اطراف مفاصل.
استات پیلاتس برای هر کسی که درد، جراحی یا آسیب شدید در ستون فقرات، گردن، پشت و شانه دارد مفید است.
تفاوت بین استات پیلاتس و پیلاتس کلاسیک این است که بسیاری از تمرینات استات پیلاتس برای ترکیب ابزارهایی مانند باندهای کششی، توپ های ورزشی، وزنه (دمبل)، حلقه و غیره طراحی شده اند در حالی که پیلاتس اولیه به هیچ یک از این ابزارها نیاز ندارد.

  • وینزور پیلاتس

Winsor Pilates که توسط Mari Winsor توسعه داده شده است، بر هماهنگی تنفس تأکید دارد و "باند انرژی" یعنی ناحیه میانی بدن شما (شکم) را برای کاهش وزن هدف قرار می‌دهد؛ همچنین شامل سایر تمرینات پیلاتس کلاسیک است.

در مجموع 13 تمرین تنفسی و بدنی وجود دارد که به مدت 20 دقیقه روی تشک انجام می‌شود.

فاکتورهای جسمانی مورد نیاز رشته ی پیلاتس

مهم ترین فاکتورهایی که در این رشته تقویت می‌شوند قدرت، انعطاف پذیری، تعادل و هماهنگی هستند. دو اصل از اصول مهم پیلاتس، اصل تمرکز و کنترل است؛ در پیلاتس حرکات آرام و با فکر انجام می‌شوند .

دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به

حامیان ما

سازمان ها و ارگان هایی که در این مسیر همراه ما بوده و هستند.

logo_park_elm
smfir

سموا

در سامانه مربیان و ورزشکاران ایران، نیازهای اساسی مربیان و ورزشکاران بررسی شده است. بخش زیادی از این نیازها با توجه به نوع رشته، جنسیت، سن، سال و فاکتورهای دیگر متغییر است که نیاز به مشارکت بالای همه جامعه ورزشی دارد. منتظر حضور گرم شما در خانواده سموا هستیم…

جهت اطلاع از خبرهای داغ ورزشی و دریافت تخفیف های ما، عضویت در خبرنامه را از دست ندهید.

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی سلامتی پارسیان می‌باشد

diam ante. libero dictum eleifend libero.