توضیحات

تاریخچه‌ی ورزش اسکواش

ورزش اسکواش ریشه در بازی قدیمی راکت دارد که در قرن نوزدهم و در زندان های لندن بازی می‌شد. بعد ها و در حدود سال 1830، پسران در مدرسه ها متوجه شدند که یک توپ سوراخ شده، که در اثر برخورد با دیوار "فشرده" می‌شود، تنوع بیشتری به بازی ارائه می‌دهد؛ سپس این بازی به مدارس دیگر هم سرایت کرد.

در قرن بیستم، محبوبیت این بازی با مدارس مختلف، باشگاه ها و افراد خصوصی که زمین های اسکواش را می‌ساختند، افزایش یافت. اولین زمین اسکواش در آمریکای شمالی در مدرسه سنت پل در کنکورد، نیوهمپشایر، در سال 1884 ساخته شد و در آوریل 1907، انجمن تنیس، راکت و پنج (یک ورزش که در آن از دست به جای راکت استفاده می‌شود) یک کمیته فرعی برای تعیین استانداردهای اسکواش تأسیس کرد.

آداب بازی اسکواش

یک ورزش راکت و توپ است که توسط دو یا چهار بازیکن در زمینی چهار دیواری با یک توپ لاستیکی کوچک و توخالی انجام می‌شود و به صورت 2 بازی از 3 بازی ویا 3 بازی از 5 بازی است.
زمین اسکواش یک سطح بازی است که توسط چهار دیوار احاطه شده است. سطح زمین شامل یک خط جلویی است که جلو و عقب زمین را از هم جدا می‌کند و یک نیم خط، زمین سمت چپ و راست قسمت عقب زمین را جدا می کند و سه بخش ایجاد می‌کند: نیمه جلو، ربع عقب چپ و ربع عقب راست . هر دو بخش پشتی شامل قسمت های سرویس کوچکتری هستند.
چهار دیوار اطراف ،دو دیوار جانبی ،یک دیوار پشتی و یک دیوار جلویی هستند. روی دیوار جلویی یک خط افقی در ارتفاع ۴ متر و۵۷ سانتی متری از کف زمین وجود دارد که امتدادش به دو دیوار جانبی رفته و به صورت مورب تا انتهای دیوار های جانبی پیش میرود و در ادامه در دیوار عقب به صورت موازی با زمین در ارتفاع دو متر و ۱۳ سانتی متری از زمین پایان میابد که این خط ، خط اوت نام دارد.
یک خط افقی دیگر روی دیوار جلویی در ارتفاع ۱ متر و ۷۸ سانتی متری از کف زمین قرار گرفته که خط سرویس نام دارد.
آخرین خط دیوار جلویی که موازی با دو خط دیگر است ۳۴ سانتی متر بالاتر از سطح زمین و با فاصله نیم متر از خط سرویس قرار گرفته که نامش خط تین است.

قوانین اسکواش

بازيكنان با زدن سرويس بازي را آغاز مي‌كنند و با چرخش راکت وعلامت روی دسته آن زننده سرويس مشخص مي‌شود. انتخاب سرويس از جعبه چپ يا راست در موقع زدن نخستين سرويس در اختيار زننده سرويس است. برای یک سرویس قانونی، یکی از پاهای سرور باید در جعبه سرویس باشد، زیرا بازیکن به توپ ضربه می‌زند. پس از ضربه زدن توسط راکت، توپ باید به دیوار جلویی بالای خط سرویس و زیر خط اوت برخورد کند و در زمین کوارتر عقب مقابل فرود بیاید. اگر نخستين امتياز را گرفت به طور اجباري جاي سرويس عوض مي‌شود و اگر سرور امتیاز را از دست بدهد، حریف سرویس می‌دهد و می‌تواند از هر کدام از کادرها سرویس دهد. به‌صورت رالی بازيكني كه زودتر به 11 امتياز برسد آن گيم را برده است.
بازیکنان ممکن است در هر نقطه‌ای در اطراف زمین حرکت کنند، اما انسداد تصادفی یا عمدی حرکات بازیکن دیگر ممنوع است.

 انواع اسکواش

 • اسکواش تک دیواره یا اسکواش پارکی
 • اسکواش تک دیواره داخل سالن
 • اسکواش ساحلی
 • مینی اسکواش
 • دیواره متحرک اسکواش
 • اسکواش کورت با یک طرف شیشه
 • کورت بادی اسکواش
 • اسکواش شیشه ای تمرینی
 • اسکواش شیشه ای تمام استاندارد
 • اسکواش مدارس

رتبه بندی ورزشکاران اسکواش

طبق رنکینگی که فدراسیون جهانی اسکواش در آگوست اعلام کرده علی فراگ سی ساله از مصر در رتبه اول، پول کول سی ساله از نیوزیلند در رتبه دوم و مصطفی عسل بیست و یک ساله از مصر نیز در رده سوم قرار دارد.
در رده بندی بانوان نیز نوران گوهر ۲۴ساله، نور الشربینی ۲۶ ساله و هانیه الحمامی ۲۲ ساله هر سه از کشور مصر به ترتیب در رده های اول تا سوم قرار دارند
ورزشکاران کشور مصر از بهترین ورزشکاران جهان در این رشته هستند.
از ورزشکاران ایرانی نیز علیرضا شاملی ۲۳ساله در رده ۱۳۶ جهان و اول ایران قرار دارد.
در رنکینگ مردان ایران به ترتیب نوید ملک ثابت و محمدرضا ضیا کاشانی در رتبه های دوم و سوم قرار دارند
رتبه های اول تا سوم رنکینگ زنان نیز به ترتیب به فرشته اقتداری ، حدیث فرزاد و آیلی نیری تعلق دارد.

 ویژگی ورزشکاران اسکواش

رشته های ورزشی معدود ومحدودی هستند که توانایی بهبود مجموعه پنج شاخص آمادگی جسمانی عمومی را دارند که اسکواش یکی از آنهاست که علاوه بر آن برخی فاکتورهای آمادگی جسمانی وابسته به مهارت را نیز تغییر می‌دهد . شاخص هایی که در اسکواش تقویت می‌شوند:

 1. ترکیب بدنی
 2. استقامت قلبی وریوی
 3. استقامت عضلانی
 4. .قدرت عضلانی
 5. انعطاف پذیری
 6. چابكي
 7. توان

از نظر روانی نیز اسکواش باعث بهبود سلامت عمومی و روانی، اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتر، مهارت های اجتماعی بهتر و آزاد سازی استرس می‌شود.

دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به