زانو درد

زانو یکی از راحت‌ترین مفصل‌هاست. مشکلات مربوط به هر بخشی از آناتومی زانو می‌تواند منجر به درد زانو، سفتی و مشکل در راه‌رفتن شود.

مفصل زانو ساختار پیچیده‌ای است که استخوان‌ها، تاندون‌ها، رباط‌ها، ماهیچه‌ها و سایر ساختارها را برای عملکرد طبیعی درگیر می‌کند. هنگامی که به یکی از ساختارهایی که مفصل زانو را احاطه کرده‌اند، آسیب وارد شود، این آسیب می‌تواند منجر به ناراحتی و ناتوانی شود. درک عملکرد طبیعی مفصل زانو می‌تواند به شما در رفع برخی از این شرایط رایج کمک کند.

استخوان زانو

سه استخوان مهم در مفصل زانو به هم می‌رسند:

استخوان چهارم، نازک‌نی، درست در کنار استخوان درشت‌نی و مفصل زانو قرار دارد و می‌تواند نقش مهمی در برخی از بیماری‌های زانو داشته باشند. استخوان درشت‌نی، استخوان ران و کشکک همه با یک‌لایه غضروف صاف پوشیده شده‌اند که در آن در مفصل زانو با یکدیگر تماس دارند.

غضروف زانو

دو نوع غضروف در مفصل زانو وجود دارد:

غضروف مفصلی پوشش صافی است که انتهای استخوان را می‌پوشاند. هنگامی که غضروف مفصلی صاف ساییده می‌شود، آرتروز زانو به وجود می‌آید. غضروف به‌طورکلی ساختاری انعطاف‌پذیر است که در برابر آسیب مقاومت می‌کند، اما زمانی که آسیب می‌بیند، زمان بهبودی بالا و طول‌درمان دشواری دارد. همچنین غضروف با افزایش سن و به‌مرورزمان می‌تواند از بین برود.

نوع دیگر غضروف مفصل زانو منیسک نام دارد. منیسک یک ضربه‌گیر است که بین انتهای استخوان ران و بالای استخوان ساق پا قرار می‌گیرد.

رباط‌های زانو

رباط‌ها ساختارهایی هستند که دو استخوان را به هم متصل می‌کنند. چهار رباط اصلی وجود دارد که مفصل زانو را احاطه کرده است.

دو تا از این رباط‌ها در مرکز مفصل قرار دارند و از یکدیگر عبور می‌کنند. این رباط‌ها، رباط صلیبی نامیده می‌شوند و از رباط متقاطع قدامی و رباط متقاطع خلفی تشکیل شده‌اند.

یک رباط در هر طرف مفصل زانو قرار دارد، رباط جانبی داخلی در سمت داخلی و رباط جانبی در سمت بیرونی. آسیب‌های رباط معمولاً منجر به شکایت و بروز مشکل از بی‌ثباتی مفصل زانو می‌شود.

ماهیچه‌ها و تاندون‌های زانو

ماهیچه‌ها مفصل زانو را به جلو و عقب می‌برند. یک تاندون عضله را به استخوان متصل می‌کند. هنگامی که عضله منقبض می‌شود، تاندون‌ها کشیده می‌شوند و استخوان حرکت می‌کند.

مفصل زانو به طور قابل‌توجهی توسط دو گروه عضلانی اصلی تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد:

تاندون کشکک در جلوی زانو، بخشی از مکانیسم چهار سر ران است. سایر ماهیچه‌ها و تاندون‌های کوچک‌تر نیز مفصل زانو را احاطه کرده‌اند.

عملکرد مفصل زانو

عملکرد زانو تا حد زیادی توسط آناتومی مفصلش تعیین می‌شود. وظیفه اصلی زانو لولاکردن در اندام تحتانی است.

بااین‌حال، زانو فقط به جلو و عقب خم نمی‌شود. همچنین حرکات چرخشی در مفصل زانو نیز وجود دارد.

برای اینکه مفصل زانو به‌درستی عمل کند، باید ثبات خوبی از مفصل در سراسر دامنه حرکتی آن وجود داشته باشد. اگر محدودیت در تحرک یا ناپایداری مفصل زانو وجود داشته باشد، زانو عملکرد طبیعی نخواهد بود.

یک مفصل زانو که به طور معمولی کار می‌کند، موارد زیر را امکان‌پذیر می‌کند:

اینها تنها برخی از عملکردهای مهمی است که مفصل زانو در صورت سلامتی انجام می‌دهد. برای اینکه هر یک از این توابع به طور عادی رفتار کنند، تمام ساختارهای فوق‌الذکر باید با هم کار کنند و به طور معمول این اتفاق می‌افتد.

4 دلیل رایج زانودرد

asiberobat

آسیب‌های رباط

برخی از شایع‌ترین آسیب‌های مرتبط با ورزش که به مفصل زانو وارد می‌شود، آسیب‌های مرتبط با رباط زانو هستند. شایع‌ترین رباط‌های آسیب‌دیده رباط‌های صلیبی قدامی و رباط‌های جانبی داخلی هستند.

tandilit

تاندونیت

التهاب تاندون‌هایی که مفصل را احاطه کرده‌اند، می‌تواند منجر به یک بیماری شایع به نام تاندونیت شود. برخی از تاندون‌های اطراف زانو بیشتر مستعد ابتلا به التهاب هستند.

artoroz

آرتروز

آرتروز زمانی رخ می‌دهد که التهاب و آسیب به غضروف مفصل زانو وجود داشته باشد. آرتروز می‌تواند منجر به تورم، درد و مشکلات در فعالیت شود.

پارگی منیسک

پارگی مینیسک، بالشتک بین استخوان‌ها، می‌تواند در نتیجه آسیب یا در نتیجه ساییدگی رخ دهد.

زانودرد، کاهش دامنه حرکتی و مشکلات عملکردی می‌تواند به دلیل یک یا تعدادی از شرایط زیر باشد، از جمله:

درمان مشکلات مرتبط با زانو علاوه‌بر درمان‌های دارویی به عادات شخص و سبک زندگی وی بسیار مرتبط است. برخی از تمرین‌های ورزشی هم از بروز مشکلات و دردهای زانو پیشگیری کرده یا روند رشد مشکل را کند می‌کنند.

شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی و مشاوره با مربیان سموا در ارتباط باشید.

فرم مشاوره رایگان

شما می‌توانید اطلاعات تماس خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید تا مشاوران سموا به شما در رسیدن به نتیجه بهتر کمک کنند.

شرکت فناور و خلاق سلامتی پارسیان برگزار می‌کند: 

کارگاه مجازی فن‌بیان و گویندگی مدرس: میترا الله‌یاری