پشت صاف

پشت صاف flat back

ناهنجاری پشت صاف یا فلت بک وضعیتی است که در آن قسمت تحتانی ستون فقرات مقداری از انحنای طبیعی خود را از دست می‌دهد. این حالت نوعی از عدم تعادل یا عدم تعادل در ستون فقرات است.

به طور معمول، ستون فقرات دارای چندین انحنای ملایم از جلو به عقب است. ستون فقرات کمری (پایینی) دارای لوردوز یا منحنی به سمت داخل است.

ستون فقرات سینه‌ای (وسط) دارای کی فوز یا انحنای بیرونی است و ستون فقرات گردنی (گردن) دارای لوردوز است. این منحنی‌ها معمولاً با هماهنگی عمل می‌کنند تا مرکز ثقل بدن را روی باسن و لگن در یک راستا نگه دارند.

اگر لوردوز کمری از بین برود، مرکز ثقل را می‌توان بیش از حد جلوتر قرار داد. این مورد در سندرم پشت صاف به وجود می‌آید.

هنگامی که قسمت تحتانی کمر منحنی چرخش طبیعی خود را از دست می‌دهد (لوردوز) منجر به تغییر شکل و ایجاد پشت صاف می‌شود.

 

علائم مشکل پشت صاف

علائم اصلی ناهنجاری پشت صاف، مشکل در راست ایستادن است که اغلب با درد کمر یا پا همراه است. به طور معمول، این علائم در اواخر روز بدتر می‌شوند، زیرا ماهیچه‌های حمایت‌کننده از پشت و پاها خسته می‌شوند. در تلاش برای تطبیق با ناهنجاری پشت صاف، بیماران ممکن است باسن خود را با چرخش لگن به عقب یا خم‌کردن زانوهای خود دراز کنند که باعث درد در باسن یا جلوی ران شود.

فرد مبتلا به سندرم فلت بک یا پشت صاف برای ایستادن باید عضلات پشت را منقبض کند و احتمالاً در لگن و زانو خم شود. این حرکات ممکن است به طور موقت به فرد کمک کند تا در حالت ایستاده بایستد، اما به‌مرورزمان ممکن است منجر به درد شدید شود.

از سوی دیگر بدشکلی پشت صاف ممکن است با مشکلات عصبی که منجر به سیاتیک یا ضعف و بی‌حسی پاها می‌شود، همراه باشد. درد و حالت خمیده ممکن است ناتوان‌کننده شود و نیاز به افزایش دوز مصرفی داروهای ضددرد و محدودکردن فعالیت‌های روزانه فرد باشد.

 

چرا ناهنجاری پشت صاف به وجود می‌آید؟

علل زیادی برای تغییر شکل پشت صاف وجود دارد. مهم‌ترین و شایع‌ترین دلیل بعد از جراحی اسکولیوز با میله‌های هرینگتون است که وقتی میله‌ها به سمت پایین ستون فقرات کمری کشیده می‌شود، نوسان طبیعی در ستون فقرات کمری کشیده می‌شود. با تکنیک‌های فعلی اسکولیوز، این مشکل بسیار کمتر شده است.

سایر علل تغییر شکل پشت صاف عبارت‌اند از:

  • قبل از جراحی که در آن ستون فقرات با انحنای ناکافی جوش‌خورده بود
  • ازدست‌دادن انحنای بدن به دنبال جراحی رفع فشار ستون فقرات (کی فوز پس از لا مینک تو می)
  • سطوح مختلف انحطاط و فروپاشی شدید دیسک
  • شکستگی‌های فشاری مهره‌ها
  • سایر شرایط کمتر شایع مانند اسپوندیلیت آنکیلوزان و بیماری پارکینسون.

 

قبل و بعد از پشت صاف در کمر درد

 

الف) عکس قبل از عمل از بیمار با ناهنجاری فلت پشت پس از فیوژن.

ب) رادیوگرافی قبل از عمل از همان بیمار که پیچ‌ها و میله‌ها را با تغییر شکل صاف پشت نشان می‌دهد.

ج) عکس‌های بعد از عمل از همان بیمار یک سال پس از اصلاح ناهنجاری کمر صاف.

د) رادیوگرافی پس از عمل از همان بیمار.

 

درمان پشت صاف

بسیاری از بیماران ممکن است بدون جراحی درمان شوند. در ابتدا، اقدامات غیرجراحی توصیه خواهد شد. این اقدامات شامل فیزیوتراپی، از جمله تمرین راه‌رفتن و وضعیت بدن، تمرینات مناسب ورزشی و استفاده از داروهای ضددرد است.

برنامه‌های توان‌بخشی عضلانی و ورزش ممکن است در برخی از بیماران کمک‌کننده باشد، اما اگر تغییر شکل قابل‌توجه باشد، ممکن است جراحی لازم باشد.

 

اگر اقدامات غیرجراحی باعث تسکین علائم نشود،

اگر مشکلات ساختاری در نتیجه عدم انحنا ایجاد شود،

اگر ناهماهنگی شدید باشد،

ممکن است نیاز به جراحی باشد. اهداف جراحی تسکین درد، اصلاح ستون فقرات و جلوگیری از بدتر شدن ناهماهنگی است. در سندرم فلت بک، این کار با افزودن انحنا به ستون فقرات کمری انجام می‌شود.

در واقع جراحی با هدف بازگرداندن تراز طبیعی بدن انجام می شود و اغلب شامل استئوتومی و استئوتومی تفریق ساقه است. استئوتومی  یا osteotomy برداشتن استخوان یا تنظیم مجدد ستون فقرات بیمار با جراحی است که برای اصلاح تراز غیر طبیعی استفاده می شود.

 

به دنبال یکی از این روش‌های اصلاحی، معمولاً جراح باید استحکام و ثبات ستون فقرات را از طریق فیوژن و تثبیت ستون فقرات دوباره برقرار کند. در یک روش فیوژن، جراح مواد پیوند را بین دو یا چند استخوان ستون فقرات قرار می‌دهد و آنها را تشویق می‌کند تا به یک استخوان جامد تبدیل شوند. در یک روش فیکساسیون، جراح سخت‌افزاری مانند پیچ و میله را وارد می‌کند که ستون فقرات را در جای خود نگه می‌دارد درحالی‌که استخوان‌ها به هم جوش می‌خورند.

 

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه