سر رو به جلو

سر رو به جلو (FHP)

به دلیل افزایش محبوبیت دستگاه‌های رسانه‌ای همچون تلفن‌های هوشمند و رایانه‌ها، کاربران مکرر اغلب وضعیت بدنی نادرستی از خود نشان می‌دهند. وضعیت سر روبه‌جلو (Forward Head Posture) یک وضعیت بد عادتی گردن است که اغلب همراه با سندرم صلیب بالایی وجود دارد. به‌طورکلی این وضعیت با پدیده روبه‌جلو مهره‌های گردنی تعریف می‌شود.

کیفور قفسه سینه نیز عارضه‌ای از ترکیب شانه‌های خمیده به جلو و قسمت بالای کمر، گرد پشتی است که می‌تواند منجر به کوتاه‌شدن دردناک عضلات پشت گردن و همچنین فشرده‌شدن مهره‌های گردنی شود چرا که بالاترین قسمت ستون فقرات که از سر حمایت می‌کند و از نخاع محافظت می‌کند، در گیر می‌شوند.

 

مشکلات ناهنجاری سر به جلو در بدن

باتوجه‌به افزایش نیروها و فشاری که از طریق مفاصل گردن و افزایش تنش عضلانی پیش می‌آید، درد یک نتیجه رایج است. برخی از انواع مشکلات مرتبط با FHP عبارت‌اند از:

 • سردرد
 • ناراحتی گردن
 • تنش عضلانی در گردن و شانه‌ها
 • ناراحتی در وسط کمر
 • درد قفسه سینه
 • درد، سوزن و بی‌حسی در بازوها و دست‌ها

بسیاری از مردم به دلیل دریافت درمان برای درد (مانند داروهای ضددرد یا داروهای ضدالتهاب) به مشکلات مزمن یا عودکننده مبتلا می‌شوند، اما هرگز برای علت زمینه‌ای که FHP آنها است، درمان نمی‌شوند و مشکل برطرف نمی‌شود.

 

علت به‌وجودآمدن سر به جلو

ارزیابی FHP یا سر به جلو از نظر بالینی برای تشخیص و درمان توان‌بخشی مهم است.

FHP  میزان فشار را بر روی بافت‌های ستون فقرات گردنی، به‌ویژه مفاصل و رباط‌ها افزایش می‌دهد. مطالعات گزارش داده‌اند که علائمی از جمله گردن درد، سردرد، درد گیجگاهی فکی و اختلالات اسکلتی عضلانی با FHP مرتبط هستند. FHP  تا حد زیادی بر عملکرد تنفسی، با تضعیف ماهیچه‌های تنفسی نیز تأثیر می‌گذارد. البته FHP  می‌تواند تأثیر منفی بر تعادل استاتیک نیز داشته باشد.

وضعیت‌های روبه‌جلو سر و شانه‌های گرد (FHRSP) می‌توانند به دلیل تغییر در حرکت‌شناسی کتف و فعالیت ماهیچه‌ای و در نتیجه، افزایش فشار بر روی شانه، منجر به درد و اختلال در عملکرد شانه شوند.

در عضلات خلفی گردن کشش و ضعف Semispinalis cervicis و بیش‌فعالی با کوتاه‌شدن نهایی Semispinalis capitis وجود دارد. عضلات خم‌کننده مربوطه در جلو، یعنی Longus cervicis و Longus capitis به ترتیب کوتاه و بلند می‌شوند.

به‌تازگی شواهدی وجود دارد که هیچ ارتباطی بین FHP و گردن درد وجود ندارد، علاوه بر این، در  افراد مبتلا به گردن درد، حرکت گردن کندتر است.

 

شیوع کلی گردن درد در جمعیت عمومی، بالا است و به 86.8 درصد می‌رسد. اما عواملی که خطر درگیری با وضعیت سر روبه‌جلو را افزایش می‌دهد شامل جنسیت زن، سن بالاتر، سیگاری بودن سابق، تقاضاهای شغلی بالا و حمایت اجتماعی یا کاری کم است.

چرا که

 • وضعیت شغلی: خم‌شدن سر به جلو یا عقب برای مدت طولانی، نشستن خمیده یا آرام، وضعیت نشستن معیوب هنگام استفاده از رایانه یا صفحه‌نمایش.
 • اثر گرانش: خم‌شدن، تراز ارگونومیک ضعیف.
 • وضعیت‌های معیوب دیگر مانند وضعیت لگن و ستون فقرات الواری.
 • خوابیدن با سر خیلی بالا.
 • وضعیت نامناسب برای مدت طولانی حفظ می‌شود.
 • عدم توسعه قدرت عضلات پشت.

بسیار تاثیرگذار هستند.

 

نحوه تشخیص سر به جلو

ارزیابی  وضعیت سر به جلو برای ارزیابی تأثیر مداخلات درمانی مهم است.

ارزیابی بالینی FHP از طریق مشاهده موقعیت سر نسبت به نشانه‌های آناتومیک مرجع، انجام می‌شود. از تکنیک‌های رادیوگرافی می‌توان برای اندازه‌گیری زوایای وضعیتی استفاده کرد، اما همیشه عملی نیست.

زاویه جمجمه مهره‌ای یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها و زوایای رایج برای ارزیابی FHP است. وضعیت سر را نسبت به مهره هفتم گردنی (C7) بررسی می‌کند.

 

6 توصیه برای تسریع در بهبود وضعیت سر به جلو

 1. عقب‌ یا صاف نگاه‌‍‌داشتن کتف در وضعیت تعادل و راه‌رفتن
 2. افزایش دامنه حرکت، تحرک مفصل و انعطاف‌پذیری بیشتر با انجام تمرینات ورزشی
 3. تمرینات مرتبط با دامنه حرکتی شانه
 4. تکنیک‌ها و تمرینات مرتبط با قفسه سینه
 5. افزایش قدرت و استقامت عضلانی با تمرینات ورزشی
 6. استفاده از تعداد صحیح بالش‌ و ارتفاع مناسب بالش در زمان استراحت

 

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه