چرخش مچ پا

چرخش مچ پا Ankles rotation

زمانی که افراد مچ پاهای خود را می‌چرخانند، مچ پا معمولاً به سمت بیرون می‌چرخد و پایین پا به سمت پای دیگر قرار می‌گیرد. بااین‌حال، برخی از بیماران حالت برعکس را نیز تجربه می‌کنند.

 

علت چرخش مچ پا به داخل

اگر در زمان قدم‌زدن و راه‌رفتن متوجه شده‌اید که مچ پاهایتان به سمت داخل می‌چرخد و به دنبال دلیل این اتفاق هستید، در اینجا برخی از دلایل رایج چرخش مچ پا به سمت داخل آورده شده است:

 

آسیب گذشته بیمارانی که از رگ‌به‌رگ شدن مکرر مچ پا رنج می‌برند، بیشتر مستعد چرخش مچ پا هستند. رگ‌به‌رگ شدن به رباط‌هایی که از مچ پا حمایت می‌کنند، آسیب می‌رساند و منجر به بی‌ثباتی می‌شود و خطر آسیب در آینده را افزایش می‌دهد.

پرونیشن. گاهی اوقات هیپرپروناسیون نامیده می‌شود، overpronation زمانی است که پاها هنگام راه‌رفتن به سمت داخل می‌چرخند. این وضعیت به دلیل قوس کف پای صاف است و می‌تواند مادرزادی باشد یا در طول زمان ایجاد شود.

درحالی‌که ممکن است نتوانید ژنتیک یا آسیب‌های گذشته را کنترل کنید، کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای پیشگیری یا درمان بیش از حد پرونی پا انجام دهید.

 

پرونیشن چیست؟

اول‌ازهمه پرونیشن لزوماً چیز بدی نیست. پرونیشن به حالتی گفته می‌شود که پای شما به سمت داخل می‌چرخد تا ضربه را در هنگام فرود پخش کند. پرونیشن مناسب و خنثی برای جذب مناسب ضربه، هنگام راه‌رفتن و دویدن بسیار مهم است.

اما شما می‌توانید چیزهای بسیار خوبی داشته باشید، و زمانی که پای شما بیش از حد چرخ می‌زند، به آن overpronation می‌گویند.

 

مشکل overpronation چیست؟

پرونی شدن بیش از حد پا زمانی اتفاق می‌افتد که وزن شما روی لبه‌های داخلی پا می‌چرخد. با پروناسیون مچ پاهای شما پس از فرود به سمت داخل و پایین می‌چرخد و باعث کشیدگی می‌شود. اگر مکانیک پای شما کمی ناموفق باشد، می‌تواند هم‌ترازی کل بدن شما را از بین ببرد.

پرون شدن بیش از حد پاها بسیار رایج است؛ اما اگر درمان نشود می‌تواند منجر به ناراحتی مزمن و درد در زانو، لگن و کمر شود. همچنین باعث می‌شود که دوندگان و افرادی که کف پای صاف و انعطاف‌پذیر دارند بیشتر در معرض خستگی و آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد باشند.

نتیجه می‌تواند طیف وسیعی از شرایط مانند آتل ساق پا، فاشیای کف پا، خار پاشنه، متاتارسالژی، تاندونیت پس از ساق پا و بونیون باشد.

 

برای Overpronation چه باید کرد؟

پاهای بیماران مبتلا به پروناسیون بیش از حد طبیعی هنگام راه‌رفتن یا دویدن صاف می‌شود. این صاف‌شدن فشار بی موردی را به قسمت جلویی داخلی پا وارد می‌کند.

به گفته متخصصان، پرون شدن بیش از حد می‌تواند منجر به ایجاد سایر بیماری‌های پا؛ مانند بونیون و انگشت چکشی شود. همچنین کف پای صاف ممکن است خطر درد در سایر نواحی بدن مانند زانوها و کمر را افزایش دهد.

ازآنجایی‌که پروناسیون بیش از حد Overpronation می‌تواند در طول زمان باعث سایر مشکلات سلامتی یا آسیب شود، رسیدگی به این بیماری ضروری است.

 

درمان چرخش مچ پا

3 راه درمانی پیشنهادی بسته به میزان مشکل، سن و ویژگی‌های شخصی پیشنهاد می‌شود.

 

کفش مناسب بپوشید

کفش‌هایی را پیدا کنید که مناسب باشند و از مچ پا حمایت کنند. از کفش‌های باله، کفش‌های پاشنه‌بلند، و سایر مدل‌هایی که ثباتی ندارند یا ممکن است باعث شوند مچ پایتان خمیده شوند، خودداری کنید.

 

کشش و ورزش

بسیاری از تمرینات کششی و کم ضربه وجود دارد که می‌توانید در خانه برای تقویت مچ پا انجام دهید. به‌عنوان‌مثال، بلندکردن یک پا از زمین و ردیابی حروف الفبا با پا می‌تواند به افزایش دامنه حرکتی پا کمک کند و به مچ پا کمک کند تا ثبات بیشتری پیدا کند.

ورزش منظم همچنین باعث حفظ وزن سالم می‌شود که می‌تواند بر پروناسیون تأثیر بگذارد.

 

به متخصص مراجعه کنید

برای کمک به یافتن کفش مناسب، تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کششی‌هایی را در برنامه روزانه خود بگنجانید، یا تصمیم‌گیری در مورد هر درمان دیگری، توصیه می‌کنیم به متخصص پا مراجعه کنید.

پزشک پای شما پاهای شما را معاینه می‌کند و در صورت وجود هر گونه بیماری از جمله پروناسیون را تشخیص می‌دهد.

برای مشاهده مکانیزم پاهای شما، پزشک پاهای شما را از جلو و عقب مشاهده می‌کند و از شما می‌خواهد که روی انگشتان پا بایستید. او همچنین ممکن است به الگوی پوشیدن کفش‌های شما نگاه کند.

هنگامی که متخصص پا علت چرخش مچ پا را به سمت داخل تشخیص داد، می‌تواند توصیه‌های حرفه‌ای در مورد نحوه درمان این عارضه ارائه دهد. پزشک شما همچنین ممکن است مشکلات مربوط به پروناسیون مانند انگشت چکشی یا میخچه و پینه را برطرف کند.

 

 

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه