شخصیت در ورزش: هر کسی متفاوت است.

شخصیت در ورزش

تعریف شخصیت به دلیل ماهیت پیچیده آن دشوار است. با این حال، یک تعریف در ادبیات “مشخص سازی تفاوت های فردی” است (ویگینز، 1996). این یک واقعیت شناخته شده و اغلب کلیشه ای است که «همه با هم متفاوت هستند»، اما واقعیت دارد. وقتی صحبت از ورزش و مربیگری به میان می آید، این واقعیت که همه افراد متفاوت هستند، بسیار مهم است.

به عنوان یک مربی، ضروری است که شخصیت ورزشکار خود را درک کنید تا انتقال پیام خود و عملکرد بعدی آنها را بهینه کنید. به عنوان یک ورزشکار مهم است که اهمیت شخصیت و تأثیر بالقوه آن بر عملکرد را درک کنید.

در نظر گرفته می شود که شخصیت به ویژگی های خاصی که شخص نشان می دهد مربوط می شود. یک صفت یک ویژگی است که می تواند به یک فرد مربوط شود، مثلاً «تنبلی». بنابراین پترسون (1998) پیشنهاد می کند که ترکیبی از این صفات است که منجر به شخصیت می شود.

مانند هر ساختار دیگری در روانشناسی، نظریه های متعددی در پشت شخصیت وجود دارد. رایج ترین نظریه مورد استفاده در ادبیات در حال حاضر، مدل پنج عاملی شخصیت (FFM) است که توسط بسیاری در نوشته های خود استفاده می شود (ویگینز، 1996؛ بلیدورن و همکاران 2010؛ آلن و همکاران، 2013). FFM، بر اساس فرهنگ لغت روانشناسی APA، شامل برونگرایی، روان رنجوری، وظیفه شناسی، توافق پذیری و گشودگی به تجربه به عنوان عواملی است که بر شخصیت تأثیر می گذارد.

  • برونگرایی به روابط بین فردی مربوط می شود،
  • روان رنجورخویی به احتمال اینکه فرد ممکن است دچار بی ثباتی عاطفی شود.
  • با وظیفه شناسی عاملی که با رفتارهای مرتبط با هدف سروکار دارد.
  • در نهایت توافق پذیری مربوط به تمرکز آنها بر همکاری
  • و باز بودن برای تجربه است (روکاس و همکاران، 2002؛ آلن و همکاران، 2013).

روکاس و همکاران (2002) ادعا می‌کند که ویژگی‌های FFM می‌توانند برهم‌کنش داشته باشند، که از این مفهوم حمایت می‌کند که هیچ یک از ویژگی‌ها مستقل از دیگری نیست و این تعامل ویژگی‌ها است که به شخصیت فرد منجر می‌شود.

بیشتر بخوانید: خصوصیات یک ورزشکار حرفه ای؛ 12 ویژگی ورزشکاران حرفه ای و موفق

روکاس و همکاران (2002) پیشنهاد می کند که ویژگی ها در سطح ناخودآگاه بر افراد تأثیر می گذارند، به این معنی که باعث رفتارهایی می شوند که خارج از کنترل شناختی فرد است. در نتیجه می توان دریافت که چقدر اهمیت دارد که یک مربی از شخصیت یک بازیکن قدردانی کند، زیرا ویژگی های شخصیتی آنها ممکن است منجر به رفتاری شود که توسط خود بازیکن قابل توضیح نیست.

درجه ای که یک ورزشکار یکی از ویژگی های ذکر شده در FFM را ارائه می دهد می تواند عملکرد ورزشی آنها را تعیین کند. آلن و همکاران (2013) برای مثال، پیشنهاد می کند که کسانی که در سطح بین المللی رقابت می کنند احتمالاً روان رنجورخویی کمتر و سطوح بالاتری از وظیفه شناسی را نشان می دهند. همچنین بحث می‌شود که چگونه جهت علیت ممکن است با مطالعه ژیمناست‌های بریتانیایی که وجدان کاری بیشتری را به دنبال آماده‌سازی با کیفیت خوب در پیشروی مسابقه نشان می‌دهد، کاملاً شناخته نشده باشد (آلن و همکاران، 2013).

شخصیت همچنین نقش مهمی در تعیین هدف و انواع اهدافی که افراد تعیین می کنند ایفا می کند. اشاره شده است که تعیین هدف و شخصیت با اهدافی که احتمالاً برای جبران یا تکمیل شخصیت یک فرد تعیین می شوند، ارتباط تنگاتنگی دارند (Salmela-Aro et al., 2012; Reisz et al., 2013). هدف گذاری یکی از جنبه های مهم ورزش و به خودی خود یک مفهوم بسیار بزرگ است. با این حال توسط Reisz و همکاران اشاره شده است. (2013) که اهداف معمولاً به گونه‌ای تنظیم می‌شوند که با شخصیت افراد مرتبط باشند. بنابراین اگر برون‌گرایی پایینی داشته باشند، ممکن است هدفشان بر بهبود آن متمرکز باشد. هنگام تعیین هدف، باید توجه داشت که برای درک اینکه چرا یک هدف مشخص شده است، مهم است که شخصیت فرد را در نظر بگیرید و درک کنید.

بیشتر بخوانید: اخلاق در ورزش؛ اهمیت اخلاق در ورزش و راه‌های مقابله با معضلات آن

یکی دیگر از جنبه های عملکرد ورزشی که با شخصیت مرتبط است، رفتار و استراتژی های مقابله ای است. این به توانایی یا تکنیک های مورد استفاده یک ورزشکار برای مقابله با استرس های روانی مانند اضطراب مربوط می شود. آلن و همکاران (2011) بحث کرده اند که چگونه تسلط ویژگی های مختلف منجر به نمایش استراتژی های مقابله ای مختلف می شود. این می تواند از دیدگاه مربی مهم باشد، زیرا با درک تسلط بر ویژگی آنها و استراتژی مقابله ای که با به ارمغان آوردن بهترین نتایج برای آن ویژگی همراه است، می توان جهت گیری هایی را که به بازیکنان در رابطه با مقابله داده می شود، فردی کرد.

در مقابل، ورزشکاری که بتواند با فشار روانی موجود در ورزش کنار بیاید، احتمالا عملکرد بهتری خواهد داشت. علاوه بر این، شما به عنوان یک مربی در موقعیتی هستید که ببینید آیا یک ورزشکار استراتژی مقابله ای نامطلوبی را اتخاذ می کند یا خیر و می تواند برای بهبود استراتژی مقابله ای برای بهبود اثربخشی آن و بهره مندی از عملکرد بعدی تلاش کند.

بیشتر بخوانید: مربی های ورزشی؛ ویژگی ها، وظایف، حقوق و کاریابی مربی ورزشی

گفته می شود که خارج از قلمروهای طبیعی ورزش، شخصیت بر رفاه روانی و سلامت جسمانی نیز تأثیر می گذارد (Ozer & Benet-Martinez, 2006). اوزر و بنت مارتینز (2006)، نشان می‌دهند که چگونه افرادی که شخصیت مثبت‌تر، برون‌گرایی و وظیفه‌شناسی بالاتری دارند، احتمالاً طولانی‌تر زندگی می‌کنند.

برای نتیجه گیری، می توان دید که بر اساس FFM چگونه شخصیت بر اساس 5 ویژگی کلیدی استوار است. این صفات مجزا نیستند و تأثیر متقابل و تسلط فردی بر این صفات است که منجر به شخصیت می شود. خود شخصیت می تواند بر بسیاری از جنبه های عملکرد و رفتار ورزشی تأثیر بگذارد که برخی از آنها ممکن است خارج از کنترل شناختی ورزشکار باشد. درک شخصیت در صورت برخورد با ورزشکاران برای ترویج بهترین استراتژی ها و اهداف مقابله ای برای کمک به بهبود عملکرد آنها مهم است.

بیشتر بخوانید: هدیه ورزشی مردانه: 28 ایده برای کادو ورزشی ولنتاین مردان

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه