خصوصیات یک ورزشکار حرفه ای؛ 12 ویژگی ورزشکاران حرفه ای و موفق

ویژگی ورزشکاران حرفه ای؛ یک ورزشکار موفق چه خصوصیاتی دارد؟

۱۲ ویژگی ورزشکاران حرفه ای؛ هر ورزشکار موفق با تقویت ویژگی‌های منحصربه‌فردی به رشد و موفقیت خود سرعت می‌بخشد، با شناسایی این خصوصیات در یک ورزشکار حرفه ای می‌توانیم به تقویت این ویژگی‌ها در خود تقویت کمک کنیم.

 

۱۲ خصوصیت برتر یک ورزشکار حرفه ای و موفق

ورزشکاران نخبه دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد، قدرتمند و قابل‌تحسینی هستند که به آن‌ها کمک می‌کند در رشتۀ ورزشی‌شان موفق شوند. با آنکه این ویژگی‌ها تا حد زیادی ذاتی هستند، اما آن‌ها را از تجربیات و فرصت‌های مختلف مثل از والدینشان یا در مدرسه گرفته تا ورزش یا حتی شرکت در برنامه‌های تمرینی ورزش جوانان، توسعه می‌دهند.

«بیشتر بخوانید: فواید ورزش کردن به همراه روش چیدن برنامه ورزشی و شروع ورزش»

 

۱۲ ویژگی ورزشکاران حرفه ای:

 1. اعتمادبه‌نفس:

یک ورزشکار موفق ذاتاً اعتمادبه‌نفسِ بالایی داشته و معتقد است که پیروز خواهد شد. ورزشکاران حرفه ای همچنین اعتماد کامل دارند که با هر موقعیت غیرمنتظره‌ای که ممکنه پیش بیاید می‌توانند کنار بیایند و در صورت لزوم به‌جای خود یا هم‌تیمی‌هایشان اظهارنظر کنند و صدایشان را به گوش مسئولین برسانند.

 

 1. انگیزه داشتن:

ورزشکاران حرفه ای با عملکرد بالا با تمایل به بهتر بودن از حریفشان و حتی بهترین خود‌شان انگیزه دارند. آن‌ها هنگام کار بر روی مهارت‌ها و تمرکز بر اهدافشان صبورند و پشتکار دارند.

«بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش بر سلامت روان؛ نقش ورزش در سلامت روان چیست؟»

 

 

 1. خویش-انضباطی:

ورزشکاران حرفه ای می‌دانند که موفقیت یک‌شبه به دست نمی‌آید. آن‌ها انضباط شخصی دارند که در جلسات تمرینی صبح زود شرکت کنند، فعالیت‌های اجتماعی را در ازای تمرین بیشتر قربانی کنند و به‌واسطۀ عضلات دردناک و خستگی مفرط به قدرت برسند. آن‌ها همچنین در مورد رژیم غذایی خود نظم و انضباط را رعایت می‌کنند و مطمئن می‌شوند که بدنشان را فقط با مواد مغذی مفید تغذیه می‌کنند.

ویژگی ورزشکاران حرفه ای ؛برنامه ریزی؛نظم شخصی

 1. خوش‌بینی:

ورزشکاری که فاقد نگرش خوش‌بینانه است، به‌احتمال زیاد انتظار پیروزی از آن نخواهیم داشت. یک ورزشکار موفق باید باور داشته باشد که برنده می‌شود و حتی هنگام مواجهه با سختی‌ها نگرش مثبتش را حفظ می‌کند.

 

 1. پذیرش انتقاد:

اگر کسی جنبۀ پذیرش انتقادِ سازنده را نداشته باشد، چگونه می‌تواند پیشرفت کند؟ ورزشکاران حرفه ای درک می‌کنند که آموزش‌پذیری مهم است، پس اشتباهاتشان را می‌پذیرند و از آن‌ها درس می‌گیرند. یک ورزشکار حرفه ای همیشه آمادۀ مشاوره یا راهنمایی از سوی هم‌تیمی‌ها و پذیرش انتقادهای سازندۀ مسئولین است.

«بیشتر بخوانید: علائم ورزش بیش از حد: 10 تا از عوارض ورزش زیاد»

 

 1. حفظ آرامش در زمان استرس:

ورزشکاران حرفه ای به طور معمول با منابع نامحدود استرس سروکار دارند. از تحت‌فشار بودن برای عملکرد خوب در طول مسابقه یا تمرین گرفته تا استرس ناشی از شکست در مسابقه، آسیب‌دیدگی یا تلاش برای تسلط بر یک مهارت، درهرصورت استرس بخشی از زندگی روزمرۀ یک ورزشکار حرفه ای است. یک ورزشکار موفق می‌تواند در شرایط استرس و فشار عملکرد خوبی داشته باشد، پیشرفت کند و همچنان پیروزِ میدان باشد.

ویژگی ورزشکاران حرفه ای ؛ حفظ آرامش ؛کنترل استرس

 

 1. تمرکز:

یک ورزشکار موفق باید بتواند روی اهداف و ذهنیت کلی‌اش تمرکز کند تا بتواند تمریناتش را به آن اهداف اختصاص دهد. ورزشکاران باید بتوانند در حین رقابت روی لحظه تمرکز کنند و به هر اتفاقی، چه در سکوها با تماشاگران و چه در زندگی شخصی و خارج از ورزششان رخ می‌دهد، توجهی نداشته باشند.

 

 1. تاب‌آوری:

باخت فقط یک واقعیت ورزشکار بودن است. وقفه در پیشرفت و شکست رخ می‌دهد و یک ورزشکار حرفه ای اگر انعطاف‌پذیر نباشد به موفقیت نمی‌رسد. حتی پس از شکست، ورزشکاران حرفه ای مثبت‌اندیش می‌مانند و از این تجربه به‌عنوان فرصتی برای یادگیری و پیشرفت استفاده می‌کنند.

فوتبالیست حرفه‌ای سابق جکی سیمپسون که سه روز قبل از فراخوانده شدن برای بازی با اورلاندو پراید دچار مصدومیت شد، گفت: «طبق تجربۀ من، ورزش حرفه‌ای برای افراد ترسو و ضعیف نیست. ورزشکاران باید متعهد، اهل رقابت و مصمم باشند تا در سختی‌ها دوام بیاورند و پایداری کنند.»

این فوتبالیست خانم فرصتش برای حضور در فهرست بازیکنان با اورلاندو پراید از دست داد، پس از صرف دو ماه برای ریکاوری و توان‌بخشی، فرصت بازی با یکی از شناخته‌شده‌ترین لیگ‌های زنان در اروپا را به دست آورد!

«بیشتر بخوانید: تاب آوری در ورزشکاران؛ 8 راهکار تقویت تاب آوری و گذر از سختی‌ها»

ویژگی ورزشکاران حرفه ای؛استقامت در ورزش؛تاب آوری در ورزش؛استقامت در ورزش

 

 1. روحیه رقابتی:

ورزشکاران حرفه ای و هر ورزشکار موفق از برنده‌شدن لذت می‌برند و این احتمال وجود دارد که حتی در زمینه‌های خارج از ورزش، خود نیز اهل رقابت باشند.

ویژگی ورزشکاران حرفه ای ؛روحیه رقابتی

 1. رهبری ذاتی:

حتی ورزشکارانی که مسئولیت کاپیتان تیم یا کمک کاپیتان را بر عهده نمی‌گیرند، معمولاً دارای بعضی از ویژگی‌های رهبری هستند. تصمیمات سریع اغلب باید در گرماگرم رقابت گرفته شود و ورزشکار حرفه ای به همراه مهارت‌های رهبری آمادگی بهتری برای تصمیم‌گیری دارد.

ایزابلا ویدانا، مربی و دارای مهارت رهبری می‌گوید: «البته داشتن استعداد بسیار تحسین‌برانگیز است، اما مربیان برای آموزش به دنبال ورزشکارانی هستند که به تیمشان افتخار می‌کنند، از تیم حمایت می‌کنند و بقیه رو به خودشان ترجیح می‌دهند. رهبران کسانی هستند که می‌دانند چگونه احساساتشان را کنترل کنند، از اشتباهاتشان درس بگیرند و تمام تلاش خود را حتی زمانی که هیچ‌چیز بر وفق مرادشان پیش نمی‌رود، به کار ببرند. این نوع ورزشکاران اهمیت شخصیتشان را درک می‌کنند و اینکه این شخصیت چگونه فراتر از ورزش و زندگی روزمره‌شان می‌رود.»

 

 1. فروتنی:

ورزشکاران حرفه ای فروتن می‌مانند. وقتی مرتکب اشتباهی می‌شوند، به‌جای بهانه‌آوردن، آن را تصدیق کرده و می‌پذیرند. از طرفی، تیم ورزشکار موفق و متواضع، انتظار تمجید و ستایش ندارد. ورزشکاران استثنایی وقتی موفق می‌شوند، آن تشویق و تمجید را به هم‌تیمی‌ها و کادر مربیگری‌شان تقدیم می‌کنند.

«بیشتر بخوانید: اخلاق در ورزش؛ اهمیت اخلاق در ورزش و راه‌های مقابله با معضلات آن»

 

 1. اشتیاق:

ورزشکار حرفه ای قطعاً از انجام ورزشی که در آن فعالیت دارد لذت می‌برد و به آن علاقه‌مند است. ورزشکاری که به ورزشش علاقه‌مند است، احتمال موفقیت بیشتری دارد. آن‌ها به عشق آن ورزش غذا می‌خورند، می‌خوابند و آن را همچون نفس به درون می‌کشند، بنابراین، آن‌ها برای داشتن بهترین عملکرد و رسیدن به بهترین سطح هیجان‌زده هستند.

آنیسا یبارا، مربی تیم بسکتبال هیوستون راکتس، می‌گوید: «من معتقدم ویژگی برتر یک ورزشکار موفق می‌تواند انگیزه‌اش باشد. ورزشکار باید آن را با تک‌تک سلول‌های بدنش بخواهد.»

«بیشتر بخوانید: قهرمانان ورزشی: 10 قهرمان ورزشی پرافتخار که لایق قهرمانی اند»

ویژگی ورزشکاران حرفه ای؛اشتیاق در ورزش

جمع‌بندی

درست است که ۱۲ ویژگی ورزشکاران حرفه ای که در اینجا مطرح شد در موفقیت و رشد یک ورزشکار موفق مؤثر هستند؛ اما بااین‌وجود ورزشکاران حرفه ای ویژگی‌های بی‌شماری را از خود نشان می‌دهند که در مجموع باعث موفقیتشان می‌شود. باوجوداینکه بسیاری از این ویژگی‌ها ذاتی هستند، اما باز هم می‌توان آن‌ها را از طریق درس‌هایی که از والدینشان آموخته‌اند، در مدرسه، هنگام مسابقه و در برنامه‌هایی مثل برنامه‌های آموزشی ورزش جوانان پرورش داد. کمپ‌های ورزشی به ورزشکاران کمک می‌کند تا نه‌تنها روی رشد جسمانی، بلکه بر پرورش این ویژگی‌ها برای تبدیل‌شدن به ورزشکاران حرفه‌ای موفق تمرکز کنند.

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه