شانه به جلو

شانه به جلو forward shoulder

مشاغل مختلف افراد را ملزم می‌کنند که برای مدت طولانی حالت‌های ایستا داشته باشند که باعث انقباضات مداوم عضلات سروگردن می‌شود. سر 6 درصد وزن کل بدن را تشکیل می‌دهد که از طریق ستون فقرات گردنی و همه مفاصل دیگر به ستون فقرات گردنی و سایر مفاصل مرتبط است.  

اگر ستون فقرات گردنی برای مدت طولانی در موقعیت نامناسبی نگه داشته شود، می‌تواند منجر به تغییر در وضعیت سر شود که در نهایت منجر به وضعیت نامناسبی می‌شود که به‌عنوان وضعیت سر جلو FHP  شناخته می‌شود که تصور می‌شود انحراف از وضعیت خنثی یا طبیعی باشد.

 

حالت طبیعی بدن زمانی تعریف می‌شود که خط گرانش (line of gravity) از داخل دهانه شنوایی خارجی، بدنه‌های ستون فقرات گردنی و آکرومیون و جلوی ستون فقرات قفسه سینه عبور کند (تصویر زیر).  

اصلاح شانه رو به جلو

عدم هماهنگی سر با محور عمودی بدن می‌تواند منجر به ناهنجاری‌های بیشتر در بدن شود، یعنی شانه‌های گرد و افزایش کی فوز قفسه سینه، برای جبران مکان تغییریافته خط گرانشی (خط زرد در تصویر)، ترکیبی از همه این انحرافات وضعیتی اغلب به‌عنوان “حالت خمیده” یا “حالت خوابیده” شناخته می‌شود.

یکی از نشانه‌هایی که شما وضعیت بدنی بدی دارید، شانه‌های گرد یا روبه‌جلو است. بیشتر مردم تا زمانی که به یک متخصص مراجعه نکرده‌اند، به دلیل درد شانه و کمر حتی نمی‌دانند که به این وضعیت مبتلا هستند.

اما خوشبختانه، می‌توانید به علائمی که نشان می‌دهد شانه‌های گرد دارید توجه کنید و قبل از اینکه باعث مشکلات سلامتی شود و شما را از فعالیت‌های روزمره خود بازدارد، آن را متوقف کنید. به این فکر کنید که شانه‌های روبه‌جلو چیست و چگونه شانه‌های گرد را به وجود آورده‌اید؟

 

چگونه تشخیص دهید، شانه‌های گرد دارید؟

الف) موقعیت کف دست

اصلاح شانه رو به جلو

راهنما

باحالت طبیعی خود درست روبه روی آیینه بایستید. (مطابق تصویر بالا)

نگاهی گذرا به موقعیت دستان خود بیندازید.

… کف دست‌های شما به کدام سمت است؟

اگر کف دست‌هایتان به سمت پشت باشد، احتمالاً شانه‌های گرد دارید.

 

ب) وضعیت شانه هنگام درازکشیدن

اصلاح شانه رو به جلو

راهنما

دراز بکشید و پشت خود را صاف روی زمین بگذارید و بازوها را در کنار خود قرار دهید.

آیا پشت شانه‌های شما به طور طبیعی روی زمین قرار می‌گیرد؟ یا در حالت روبه‌جلو است؟

(فریب نخورید! مطمئن شوید که بیش از حد کمر خود را قوس نمی‌دهید!)

اگر پشت شانه‌ها با زمین تماس نداشته باشد، احتمالاً شانه‌های گرد دارید.

 

ج) مشخصات جانبی

اصلاح شانه رو به جلو

راهنما

از شخصی بخواهید که از وضعیت شما در نمایه کناری عکس بگیرد.

یک خط عمودی در امتداد خط وسط تنه خود بکشید.

یک خط عمودی در امتداد خط وسط شانه خود بکشید.

این 2 خط را مقایسه کنید.

اگر خط شانه جلوتر از خط تنه باشد، احتمالاً شانه‌های گرد دارند.

 

د) فقط یک شانه گرد است

اصلاح شانه رو به جلو

راهنما

اگر ستون فقرات شما پیچ‌خورده باشد، می‌تواند ظاهری شبیه به چرخاندن یک شانه به سمت جلو داشته باشد.

به‌عنوان‌مثال – اگر شانه چپ شما به سمت جلو گرد است، می‌تواند به این دلیل باشد که بالاتنه شما به سمت راست پیچ خورده است.

 

شانه‌های گرد چیست؟

شانه‌های گرد برای توصیف وضعیت فرد استفاده می‌شود که در آن کمر گرد و سر به جلو قرار دارد. همچنین به اورانگوتان و وضعیت مادر نیز معروف است. اگر این وضعیت درمان نشود، می‌تواند باعث مشکلات سلامتی در شما شود، مانند Dowager’s Hump، درد تیغه شانه یا شکستگی‌های ناشی از فشار.

 

چرا شانه گرد می‌شود؟

شانه‌های گرد به دلیل وضعیت بد بدن ایجاد می‌شود. شما می‌توانید درگیر این حالت شود اگر زمان طولانی را درگیر نگاه‌کردن به صفحه‌نمایش (مانیتور، تلویزیون، تلفن همراه و…) با شانه‌های افتاده باشید.

این وضعیت باعث می‌شود فشار زیادی بر روی شانه‌ها و گردن شما وارد شود که منجر به درد گردن، شانه و ایجاد محدودیت دامنه حرکتی می‌شود.

 

برخی از فعالیت‌هایی که به ایجاد شانه‌های گرد کمک می‌کنند عبارت‌اند از:

 • استفاده از گوشی هوشمند یا تبلت
 • کارکردن طولانی‌مدت با رایانه یا لپ‌تاپ
 • زندگی کم‌تحرک
 • رانندگی‌های طولانی‌مدت بدون استراحت
 • بلندکردن و حمل وسایل بخصوص وسایل سنگین در طول روز

 

نحوه رفع شانه‌های گرد

مراقب وضعیت بدن خود باشید

اگر برای مدت طولانی پشت میز می‌نشینید، باید مراقب وضعیت بدن خود باشید. نشستن با شانه‌های خمیده و گردن کشیده به جلو، ممکن است در نهایت شانه‌های گرد پیدا کنید. شما می‌توانید با استفاده از موارد زیر اطمینان حاصل کنید که وضعیت خوبی در پشت میز خود دارید:

 • صاف نشستن
 • صندلی را طوری تنظیم کنید که پاهایتان به زمین برسد
 • در دسترس نگه‌داشتن صفحه‌کلید
 • شانه‌های خود را شل کنید
 • نشستن روی صندلی با تکیه‌گاه

کشش، کشش، کشش

یکی از راه‌های مؤثر برای رفع شانه‌های گرد، آموزش مجدد شانه‌ها است. ماهیچه‌های شما برای خم‌شدن به جلو آموزش داده شده‌اند و می‌توان آنها را برای استراحت صحیح دوباره آموزش داد.

انجام حرکات کششی طراحی شده برای ثابت‌کردن شانه‌های گرد می‌تواند به بهبود وضعیت کلی بدن شما کمک کند. برخی از تمرین‌هایی که به شانه‌های گرد کمک می‌کنند عبارت‌اند از

 • خم‌شدن گردن جانبی،
 • در قفسه سینه،
 • شانه معکوس،
 • اسلایدهای دیوار مجسمه‌سازی.

 

تقویت عضلات پشت و شانه

ضعف در عضلات فوقانی پشت و تیغه‌های شانه نیز می‌تواند باعث گرد شدن شانه‌ها شود. اگر عضلات قسمت بالایی پشت و تیغه‌های شانه شما، قدرت کافی ندارند، می‌تواند به شما کمک کند که شانه‌های خود را به سمت پایین بیندازید. اضافه‌کردن تمرینات تقویتی می‌تواند به شما کمک کند تا از گرد شدن شانه‌ها جلوگیری کنید.

 

به یک متخصص مراجعه کنید

اگر مشکوک هستید که شانه‌های گرد دارید یا می‌خواهید وضعیت خود را بهبود ببخشید، به یک متخصص مراجعه کنید. یک متخصص کایروپراکتیک می‌تواند وضعیت بدنی شما را تشخیص دهد و در صورت مشکل با یک برنامه درمانی صحیح برای بیماری شما، وضعیت بدن را اصلاح کند.

بیشتر علل گرد شدن شانه‌ها را می‌توان با تنظیم مجدد ستون فقرات برطرف کرد. بااین‌حال، کایروپراکتیک همچنین می‌تواند یک سری تمرینات را برای شما تجویز کند که می‌توانید در خانه انجام دهید تا وضعیت بدنی خود را بهبود بخشد.

 

اگر می‌خواهید شانه‌های گرد را رفع یا از آن جلوگیری کنید، علاوه بر متخصصین کایروپراکتیک، متخصصین پزشکی – ناهنجاری می‌تواند به شما در بهبود وضعیت بدنی خود از طریق دست‌کاری ستون فقرات یا اندام کمک کند. به‌علاوه، نکاتی را در مورد چگونگی حفظ وضعیت بدنی خوب به شما ارائه می‌دهد. قرار ملاقات خود را اینجا تعیین کنید.

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه

  شرکت فناور و خلاق سلامتی پارسیان برگزار می‌کند: 

  کارگاه مجازی فن‌بیان و گویندگی مدرس: میترا الله‌یاری