زانو عقب‌رفته

Genu recurvatum زانو عقب رفته

زانو عقب‌رفته یا هایپر اکستنشن زانو که همچنین به‌عنوان “هایپرکشش زانو”، “هیپراکستنشن زانو” و “زانوهای پشتی” نیز شناخته می‌شود.

تغییر شکلی است که در آن زانو به سمت عقب خم می‌شود، یعنی در حالت بیش از حد کشیده شده است. این حالت ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد.

در این بدشکلی، اکستنشن بیش از حد (هیپراکستنشن) در مفصل تیبیوفمورال رخ می‌دهد. این بدشکلی یا وضعیت در زنان بیشتر از مردان و افراد مبتلا به سستی رباط‌های خانوادگی یا ژنتیکی شایع است. زانو عقب‌رفته رخ‌داده، ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشد. ایجاد این وضعیت ممکن است باعث درد زانو و حتی منجر به آرتروز زانو شود.

دامنه حرکت طبیعی فعال (به‌خودی‌خود) برای زانو عقب‌رفته 0 درجه (کاملاً مستقیم) است و وضعیت غیرفعال زانو تا 5-10 درجه طبیعی در نظر گرفته می‌شود. ازآنجایی‌که 10-5 درجه هایپر اکستنشن فیزیولوژیک و بیش از آن آسیب‌شناسی است.

در زانو عقب‌رفته، زانو به سمت عقب خم می‌شود یا به حالت بیش از حد کشیده می‌رود، یعنی از 5 تا 10 درجه از حالت عادی زانو خارج می‌شود و فشار اضافی را روی زانوهای شما وارد می‌کند که برای زانوهای شما خوب نیست.

به‌طورکلی، استخوان درشت‌نی نباید خیلی جلوتر از استخوان ران شما حرکت کند. اما در زانو عقب‌رفته، استخوان درشت‌نی از استخوان ران شما بیش از حد به جلو حرکت می‌کند، زانو در حالت بیش از حد کشیده می‌شود، بنابراین خطر پارگی رباط افزایش می‌یابد.

 

علت به‌وجودآمدن زانو عقب‌رفته

 

انقباض عضله چهار سر ران

انقباض عضله چهارسر ران در نوزادان به دو نوع مادرزادی و انقباض بعد از تزریق است. معمولاً از بدو تولد تا 7 سالگی شروع می‌شود.

انقباض مادرزادی چهار سر ران که یک وضعیت نادر است، در آن زانو از بدو تولد در حالت بیش از حد کشیده قرار می‌گیرد. برخی از ویژگی‌های انقباض مادرزادی عضله چهار سر ران عبارت‌اند از

  • محدودیت خم‌شدن وجود خواهد داشت.
  • گاهی اوقات یک نوار ضخیم که در حین خم‌شدن زانو تحت‌فشار قرار می‌گیرد، ممکن است در ناحیه پروگزیمال کشکک لمس شود.
  • در نوزادان دختر به دلیل دررفتگی کشکک بیشتر شایع است.

باید در مراحل اولیه زندگی مانند دو ماه اول به‌صورت محافظه‌کارانه مدیریت شود. در غیر این صورت نسبت به درمان محافظه‌کارانه بسیار مقاوم شده و نیاز به جراحی خواهد داشت.

 

انقباض بعد از تزریق در نوزادان

علت اصلی این بیماری تزریق مکرر به ران بلافاصله پس از زایمان است. در نوزادان شایع‌تر است و قسمت قدامی ران بیشتر تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد.

 

تروما یا آسیب

بیشتر در فوتبال، بازیکنان فوتبال و ورزشکاران پرش، دیده می‌شود. زیرا گاهی اوقات، فرود نامناسب، فشار غیرطبیعی به زانوهای شما وارد می‌کند. این فشار غیرعادی زانوهای شما را به سمت عقب می‌کشد و در نتیجه التهاب، درد و تورم ایجاد می‌کند.

اگر آسیب‌دیدگی شدید باشد، ممکن است دچار پارگی در رباط صلیبی قدامی شوید.

 

ضعف

در زانوی بیش از حد کشیده شده، بیماران عمدتاً در عضلات سرینی و چهارسر ران خود دچار ضعف می‌شوند. باسن قوی‌تر ممکن است به شما کمک کند تا از آن موقعیت بیش از حد کشیده خارج شوید.

 

نحوه راهرفتن

گاهی اوقات وقتی راه می‌روید، از پله بالا می‌روید یا به جلو خم می‌شوید تا چیزی را از روی زمین بردارید. زانوهای شما بیش از حد کشیده شده است، بنابراین باعث درد می‌شود، بنابراین الگوی راه‌رفتن خود را بررسی کنید.

 

علائم زانو عقب‌رفته

 

درد

درد در مفصل زانو وجود خواهد داشت. شدت درد بستگی به‌شدت آسیب دارد. به‌عنوان‌مثال، اگر رباط خود را پاره کرده باشید، شدت درد زیاد خواهد بود.

اما اگر آسیب شدید یا ضعف عضلانی نباشد، درد خفیف و خفیف خواهد بود.

 

تورم

درست پس از آسیب، ممکن است تورم فوری یا تأخیری در نواحی اطراف زانو مشاهده کنید. بسته به‌شدت آسیب، می‌تواند خفیف یا شدید باشد.

 

کاهش انعطافپذیری

درست پس از آسیب زانو عقب‌رفته در راه‌رفتن، خم‌شدن یا بالارفتن از پله‌ها مشکل خواهید داشت. این باعث کاهش انعطاف‌پذیری و تحرک شما می‌شود. اگر آسیب شدید باشد، ممکن است به ساختارهای داخلی مانند رباط و منیسک پا آسیب وارد شود.

 

درمان زانو عقب‌رفته

 

انقباض عضله چهار سر ران

انقباض مادرزادی عضله چهار سر ران، اصلاح زودهنگام و استفاده از آتل قبل از دوماهگی (دوران نوزادی) ممکن است تغییر شکل را بدون جراحی برطرف کند.

انقباض بعد از تزریق در نوزادان، این بیماری به دلیل تزریق مکرر به ران بلافاصله پس از زایمان اتفاق می‌افتد؛ بنابراین تشخیص زودهنگام و پیشگیری از طریق تمرینات غیرفعال در زمانی که کودک در حال تزریق است، بهترین اقدام پیشگیرانه است.

در غیر این صورت، اگر در هر دو مورد، انقباض ایجاد شد، تنها گزینه باقی‌مانده این است که برای جلوگیری از تغییرات دیرهنگام کندیل فمورال و کشکک، برای جراحی اقدام کنید.

 

مشکلات حرکتی

پزشک یا فیزیوتراپیست به شما توصیه می‌کند که زانوهای خود را کمی خم کنید. به‌جای اینکه آنها را در موقعیتی بیش از حد کشیده نگه دارید. در ابتدا، تطبیق سخت به نظر می‌رسد، اما باید با آن سازگار شوید و یک وضعیت جدید برای خودتنظیم کنید.

گاهی اوقات پزشک نوارچسب را به پشت زانوهای شما می‌زند؛ بنابراین در آینده، زمانی که تمایل دارید در یک موقعیت بیش از حد گسترش‌یافته بروید. این نوار به شما سیگنال می‌دهد و به شما کمک می‌کند تا از موقعیت فوق‌العاده خارج شوید.

 

ضعف عضلانی

اگر علت ضعف عضلانی باشد، پزشک یا فیزیوتراپیست به شما توصیه می‌کند که عضلات سرینی و چهار سر ران خود را تقویت کنید.

 

پارگی رباط پا

اگر آسیب شدید است و رباط صلیبی قدامی یا رباط صلیبی خلفی خود را پاره کرده‌اید. سپس باید برای جراحی بروید؛ زیرا رباط پا به‌خودی‌خود بهبود نمی‌یابد؛ بنابراین پزشک شما جراحی ترمیمی را برای بازسازی رباط انجام خواهد داد.

اما اگر پارگی جزئی باشد، دیگر نیازی به جراحی ترمیمی نیست. در عوض، فقط بریس‌های محافظ و فیزیوتراپی به شما کمک می‌کند تا عضلات اطراف مفصل زانو را تقویت کرده و دامنه حرکتی خود را بازیابی کنید.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه