شانه درد

درد شانه می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و می‌تواند به طور ناگهانی ایجاد شود یا به‌مرورزمان ایجاد شود. علل احتمالی درد شانه عبارت‌اند از: شکستگی، التهاب یا پارگی بافت، بی‌ثباتی مفاصل یا رباط و آرتروز.

انواع درد شانه

باتوجه‌به آناتومی پیچیده مفصل شانه، دلایل بالقوه زیادی برای درد شانه وجود دارد، از پارگی عضلات و تاندونیت گرفته تا آرتروز.

محل درد شانه شما می‌تواند به پزشک کمک کند تا مشخص کند کدام قسمت از مفصل آسیب‌دیده است.

مشکلات متعددی می‌تواند باعث درد در قسمت خارجی شانه شود. شایع‌ترین علت پارگی روتاتور کاف است که به بلندکردن و چرخش بازو کمک می‌کند.

درد جلوی شانه

درد در جلوی شانه بیشتر مربوط به تاندون دوسر بازو است، تاندونی که در عمق شانه چسبیده است. شرایطی شامل تاندونیت عضله دوسر، پارگی تاندون عضله دوسر، پارگی لابروم فوقانی قدامی خلفی SLAP  و آرتروز است.

آرتروز شانه

با آرتروز شانه، ممکن است درد عمیق شانه یا درد در جلوی شانه همراه با سفتی داشته باشید. به‌طورکلی دامنه حرکتی فعال و غیرفعال کاهش می‌یابد.

آرتروز شانه، گاهی اوقات ممکن است با آسیبی به بازو، گردن یا شانه که سال‌ها قبل رخ‌داده است، ایجاد شود. زمانی که شدید باشد، ممکن است با جراحی تعویض مفصل درمان شود. اعصاب فشرده نیز با این نوع آرتروز ساییدگی مرتبط است. این می‌تواند منجر به علائم اضافی مانند بی‌حسی بازو شود.

درد بالای شانه

شایع‌ترین علت درد در بالای شانه، ناهنجاری مفصل آکر و می وکلا وی کولار AC  است. مشکلات مفصل AC شامل آرتروز AC، جداشدن AC و استئولیز دیستال ترقوه است.

درد در سراسر شانه

تاندون‌ها، رباط‌ها و ماهیچه‌های شانه شما آن را ثابت نگه می‌دارند. اگر این بافت‌ها شل یا پاره شوند، ناپایداری یا دررفتگی شانه ممکن است رخ دهد.

بی‌ثباتی شانه

همان‌طور که از نام آن پیداست، بی‌ثباتی باعث شل‌شدن مفصل می‌شود. این می‌تواند در اثر آسیب تروماتیک (دررفتگی) یا استفاده بیش از حد ایجاد شود. شانه‌هایی که احساس ناپایداری می‌کنند ممکن است احساس کنند که از مفصل بیرون می‌آیند

بی‌ثباتی چند جهتی می‌تواند ناشی از شل‌شدن مزمن رباط‌ها باشد. این وضعیت معمولاً افراد جوان و ورزشکار را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد و این احساس را ایجاد می‌کند که انگار شانه‌شان محکم در موقعیت خود قرار نمی‌گیرد (ساب لوک ساسی ون شانه). این احساس اغلب به‌عنوان “بازوی مرده” با دامنه حرکتی بیش از حد شانه توصیف می‌شود.

دررفتگی شانه

دررفتگی آسیبی است که زمانی رخ می‌دهد که قسمت بالای استخوان بازو از کتف جدا شود. اگر فردی شانه‌اش دررفته باشد، رباط‌های طبیعی که شانه را در موقعیت خود نگه می‌دارند، ممکن است آسیب دیده باشند. در این صورت احتمال خروج مجدد شانه از مفصل بیشتر است.

ازآنجایی‌که دلایل بالقوه زیادی برای درد شانه وجود دارد، پزشک بابررسی دقیق علائم، معاینه فیزیکی و گاهی اوقات آزمایش‌های تصویربرداری همچون MRI را برای تشخیص بهتر و دقیق‌تر انجام می‌دهد.

پس از بررسی علائم و سابقه پزشکی شما، پزشک یک معاینه کامل از شانه شما انجام می‌دهد. این معاینه معمولاً با فشار برروی نواحی مختلف شانه شما انجام می‌شود تا شانه را از نظر حساسیت یا بدشکلی ارزیابی کنند. پزشک همچنین قدرت بازو و دامنه حرکتی شانه را آزمایش خواهد کرد. این امکان وجود دارد که پزشک نواحی دیگر بدن شما مانند گردن یا شکم را نیز بررسی کند تا دلایل غیرمرتبط با شانه درد را بررسی کند.

درحالی‌که منطقی به نظر می‌رسد که درد شانه از شانه نشأت می‌گیرد، اما همیشه این‌طور نیست. درد در ناحیه کلی شانه که تشخیص دقیق آن اغلب دشوار است، گاهی اوقات می‌تواند به فتق دیسک گردن یا بیماری کیسه صفرا نیز مربوط باشد و در موارد نادر، درد شانه می‌تواند نشانه‌ای از حمله قلبی یا خونریزی از کبد یا طحال نیز باشد.

درمان درد شانه

درمان شانه درد بسته به شرایط خاص متفاوت خواهد بود. گزینه‌های درمانی ممکن است شامل استراحت، دارودرمانی و فیزیوتراپی، انجام تمرینات ورزشی برای تقویت ماهیچه‌ها و… باشد البته در موارد جدی، ممکن است جراحی نیز توصیه شود.

فرم مشاوره رایگان

شما می‌توانید اطلاعات تماس خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید تا مشاوران سموا به شما در رسیدن به نتیجه بهتر کمک کنند.