استودیو یوگا

درآمد سالانه از ورزش یا بهتر است بگوییم صنعت یوگا تنها در ایالات متحده آمریکا در سال 2023 به 9.09 میلیارد دلار رسیده است. بنابراین، به راحتی می توان گفت که بازار راه اندازی باشگاه یا همان استدیو یوگا، فرصت بزرگی را برای ورود به صنعتی با تقاضای بالا و محبوبیت روز افزون در اختیار شما قرار می دهد.
گرچه اعتقاد بر این است که یوگا هزاران سال پیش از هند سرچشمه گرفته است، اما در اواخر قرن نوزدهم بود که به دنیا معرفی شد و باگذشت زمان توانست جایگاه خود را در بین افراد به دست آورد.
اگر با دغدغه افتتاح باشگاه یا استودیو یوگا دسته و پنجه نرم می‌کنید و به دنبال فرصتی هستید تا خدمات یوگا را ارائه دهید، تبریک می‌گویم، به مرکز درستی مراجعه کرده‌اید.
سموا به‌عنوان سامانه‌ای که ارتباط بین مربیان و ورزشکاران را جز اهداف خودش دارد و باتوجه‌به شناخت و نیاز ورزشکاران رشته‌های مختلف بخصوص یوگا می‌تواند برای دغدغه شما پاسخ مناسبی داشته باشد.

8 مرحله تا تاسیس یک استودیو یوگا

مرحله 1. چشم اندازی روشن برای تاسیس استودیوی یوگا

مهم‌ترین قدم در راه‌اندازی یک استودیوی یوگا، ایجاد یک چشم‌انداز روشن برای کسب‌وکار است. شما باید با درنظرگرفتن تمام اهداف و آرزوهای خود، با جزئیات کامل تجسم کنید که می‌خواهید کسب‌وکارتان در آینده چگونه باشد. اگر هدف خاصی برای استودیو خود در نظر نگیرید و بدون هدف تجاری و مالی شروع کنید، در آینده نزدیک دچار سردرگمی‌های زیادی خواهید شد.

برای شروع می‌توانید از خود سؤالات زیر را بپرسید، سعی کنید برای هر سؤال، جواب مشخصی پیدا کنید.

در کنار پیداکردن چشم‌انداز خود از شروع کار، باید درک روشنی از مشتریان هدف خود، نوع کلاس‌ها و دوره‌هایی که باید در استودیو یوگا ارائه شده و ویژگی‌های تعیین‌کننده برای رسیدن به هدف تأسیس باشگاه خود داشته باشید. برای شناسایی مشتریان هدف خود، می‌توانید به این فکر کنید که آیا می‌خواهید فقط بر روی آموزش به متخصصان پیشرفته تمرکز کنید یا می‌خواهید افراد علاقه‌مند در همه سطوح را در کلاس‌های خود بگنجانید. (تعداد ورزشکار کمتر با هزینه بیشتر برای هر دوره یا تعداد ورزشکار بیشتر و هزینه کمتر برای هر دوره، هرچه دوره برگزاری تخصصی‌تر باشد، هزینه دریافتی بابت دوره از مشتری بیشتر می‌شود.)
آگاهی از انواع مختلف دوره‌های یوگا، تفاوت‌ها، مشتری‌های هدف هر دوره و حتی اینکه رقبای شما کدام دوره‌ها را ارائه می‌دهند نیز یک‌قدم اساسی در ایجاد چشم‌انداز کاری شماست، زیرا با نوع افرادی که استودیوی شما جذب می‌کند، همراه است. آیا قصد دارید نوع کلاسیک‌تری از یوگای وینیاسا، یوگای داغ در اتاق گرم یا یوگای مراقبه و ترمیم‌کننده یین را ارائه دهید؟ یوگا را می‌توان به روش‌های مختلف انجام داد، بنابراین می‌توانید کلاس‌های مختلفی را ارائه دهید یا تنها در یکی از آنها تخصص داشته باشید.
آخرین نکته‌ای که باید در هنگام تعریف چشم‌انداز کاری خود در نظر بگیرید این است – چه چیزی شما را از دیگران متفاوت می‌کند؟ نقطه تمایز شما چه خواهد بود که علاقه‌مندان را تشویق می‌کند تا در استودیوی شما یوگا تمرین کنند؟ شاید شما دوره‌هایی را در استودیو خود بگنجانید که شما را متفاوت می‌کند. هر چه که باشد، به شما کمک می‌کند تا در میان دیگر افراد متمایز شوید و طرف‌داران وفاداری به دست آورید.

مرحله 2. تحقیقات بازار را انجام دهید

با وجود چشم‌انداز مالی استودیو خود، می‌توانید به تحقیقات بازار بپردازید. شما می‌توانید به دیگر استودیوهای یوگا در منطقه موردنظر خود نگاه کنید و ببینید آنها چه دوره‌هایی را ارائه می‌دهند؟
می‌توانید به استودیوها بروید و کلاس‌های آنها را امتحان کنید. آیا چیزی در آن استودیوها کم است که بتوانید آن را در استودیوی خود بیاورید؟ از چه جنبه‌هایی از هر کلاس یوگا لذت بردید و چه چیزهایی را می‌توان بهبود بخشید؟ از ثبت‌نام ورزشکاران در میز پذیرش تا زمان خروج آنها از استودیو، سعی کنید روی کوچک‌ترین جزئیات تمرکز کنید و هر چیزی را که مرتبط می‌دانید یادداشت کنید. می‌توانید جدولی ایجاد کنید که تفاوت‌ها و ویژگی‌های کلیدی را فهرست کند. این به شما کمک می‌کند تصویر بهتری داشته باشید و شما را راهنمایی کند که روی چه چیزهایی می‌توانید کار کنید.
تجزیه‌وتحلیل اینکه آیا می‌توانید به ورزشکارانی بپردازید که توسط استودیوهای فعلی یوگا موردتوجه قرار نمی‌گیرند و اگر می‌توانید کلاس‌های خود را متفاوت از سایرین قیمت‌گذاری کنید، به ارائه جهت برای استراتژی کسب‌وکارتان کمک می‌کند.

مرحله 3. بررسی روش درآمدی و رسیدن به سود استودیو یوگا

ایجاد یک طرح کسب‌وکار برای استودیوی یوگا مرحله بعدی زمانی است که اطلاعات اولیه در مورد بازار به دست آورده‌اید تا به چشم‌انداز موردنظر خود برسید. یک برنامه‌ریزی مؤثر به اهداف شما کمک می‌کند و می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

الگو و طرح بازاریابی

برنامه بازاریابی شما باید کانال‌های بازاریابی را که برای تقویت برند خود از آنها استفاده می‌کنید، کمپین‌هایی که در ذهن خود برای کمک به ارتقای کسب‌وکار استودیو یوگای خود و همچنین اینفلوئنسرهایی که می‌خواهید با آنها کار کنید، روشن کند. این طرح باید استراتژی‌های بازاریابی کلی را برای کسب‌وکار شما مشخص کند.

خلاصه طرح اجرایی

خلاصه طرح اجرایی اولین بخش از یک طرح تجاری است و به‌طورکلی مهم‌ترین آن در نظر گرفته می‌شود. معمولاً 2 تا 4 صفحه است، در مورد اینکه شما چه کسی هستید، چه برنامه هایی برای کسب و کار خود دارید و چه چیزی شما را از رقبایتان متمایز می کند، صحبت می کند.

khadamateeraeshode

خدمات ارائه شده

این بخش، خدماتی را که قصد ارائه آن را دارید برجسته می‌کند. می‌تواند شامل نوع کلاس‌های یوگا باشد که قصد دارید ارائه دهید و هر محصول یا کالای مرتبط با یوگا مانند عود، شمع، مت یوگا و لباس‌های مناسب که ممکن است بخواهید در استودیو برای فروش ارائه دهید.

tarhemalibarayemodiriyatsarmaye

طرح مالی برای مدیریت سرمایه

داشتن یک برنامه مشخص برای مدیریت بودجه و جذب سرمایه نشان می‌دهد که برای شروع به چه مقدار بودجه نیاز دارید. قیمت‌گذاری شما چگونه کار خواهد کرد و چه برآورد هزینه دیگری می‌توانید انجام دهید؟

ثبات مالی برای هر سازمانی برای دستیابی به رشد پایدار اقتصادی ضروری است. پس از تحقیقات اولیه طرح کسب‌وکار خود، باید بدانید که چقدر پول برای راه‌اندازی استودیوی خود و حفظ آن در چند ماه اول نیاز است. بودجه مالی سرمایه‌گذاری شما عمدتاً به برنامه‌ریزی مالی شما درگذشته بستگی دارد و می‌تواند از منابع مختلفی از جمله وام‌های بانکی، سایر دارایی‌ها و پس‌انداز حاصل شود. هنگام تدوین برنامه خود، باید نکات زیر را در نظر داشته باشید.

راه‌اندازی یک استودیو یوگا چقدر طول می‌کشد؟

سرمایه‌گذاری اولیه موردنیاز برای افتتاح یک استودیوی یوگا نسبتاً کم است. بسته به موقعیت مکانی، هزینه اجاره یا خرید یک فضا ممکن است بیشتر بودجه شما را تشکیل دهد. اگر می‌خواهید سرمایه‌گذاری خود را به حداقل برسانید، اجاره یک مکان ارزان بر اساس نیاز، گزینه خوبی است. خرید تشک و بیمه مسئولیت، دو هزینه دیگر هستند که باید در نظر بگیرید. علاوه بر این، برای ارتباط با ورزشکاران خود باید حمل‌ونقل به کلاس‌ها و بازگشت به کلاس و دسترسی به رایانه و تلفن را نیز در نظر بگیرید.

هزینه‌های جاری یا ماهانه در هنگام داشتن استودیو یوگا چیست؟

استودیوی شما می‌تواند چند هزینه اولیه داشته باشد. این موارد شامل هزینه‌های اجاره، آب و برق و هزینه‌های نگهداری خواهند بود. علاوه بر این، اگر کارمند دارید، باید حقوق آنها را نیز به‌عنوان یک هزینه مستمر در نظر بگیرید.

چگونه می‌توانید قیمت کلاس‌های خود را تعیین کنید؟

چند روش مختلف وجود دارد که استودیوهای یوگا قیمت خود را تعیین می‌کنند. استودیوها ممکن است برای هر کلاس هزینه کنند، برای ثبت‌نام تعداد معینی از افراد تخفیف بدهند (ثبت‌نام گروهی) یا حق عضویت ماهانه داشته باشند.

راه‌های جانبی برای درآمد استودیو چه می‌تواند باشد؟

کالاهای یوگا در یک استودیوی یوگا به نمایش گذاشته شده است. کالاهای شخصی‌سازی‌شده، مانند تیشرت، سیپر، تشک یوگا، و بطری آب می‌توانند به افزایش درآمد شما کمک کنند. اعداد تحقیقاتی نشان می‌دهد که اقلام خرده‌فروشی جزء مهمی از اقتصاد پر رونق یوگا هستند و به‌طورکلی، علاقه‌مندان به یوگا تمایل زیادی به پوشاک مارک‌دار دارند. علاوه بر این، کالای مزین به نام تجاری استودیوی شما می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که مشتریان شما از کالاهای اختصاصی استودیو در عموم استفاده می‌کنند، اطلاعات بیشتری در مورد استودیوی یوگا به اطلاع برسانند.

مرحله 4. مجوزهای لازم برای استدیو یوگا

ایجاد مشروعیت قانونی برای کسب‌وکار شما اعتبار آن را افزایش می‌دهد و راهنمایی‌های لازم را در مورد مالیات، شرایط استخدام و سایر ملاحظات قانونی به شما ارائه می‌دهد. برای کسب مجوز و ثبت برند اختصاصی استودیوی خود لازم است که از یک مؤسسه حقوقی کمک بگیرید تا این پروسه تسریع شود و مراحل قانونی را در آرامش طی کنید، گرچه خودتان نیز می‌توانید زمان گذاشته و مراحل را سپری کنید.

مرحله 5. مکان مناسب استدیوی یوگا

هنگام راه‌اندازی یک استودیوی یوگا، یکی از سخت‌ترین کارهایی که باید انجام دهید این است که مکان مناسبی را پیدا کنید که متناسب با بودجه شما باشد و در قسمت مناسب شهر باشد. انتخاب یک فضای مناسب بسیار مهم است؛ زیرا تأثیرات گسترده‌ای بر بهره‌وری، رضایت مشتری و خاطره‌ای که افراد از برند شما در ذهن به‌خاطر می‌سپارند، دارد. در اینجا عواملی وجود دارد که باید هنگام انتخاب مکان خود به آنها فکر کنید

بودجه

مقدار بودجه اولیه شما باید بیش از اجاره ماه اول و هزینه‌های جاری همچون آب، برق و... باشد تا بتوانید مدیریت هزینه را به‌درستی شروع کنید.

metrajemonaseb

متراژ مناسب

به تعداد افرادی که در هر جلسه انتظار دارید فکر کنید و مکانی را انتخاب کنید که به‌راحتی تعداد زیادی از افراد را در خود جای دهد. به‌طورکلی، شما به 55 متر مربع برای جا دادن 15 تا 20 نفر نیاز دارید.

gabeliyatedastresibeestedio

قابلیت دسترسی به استودیو یوگا

دسترسی به استودیو یوگا شما به‌راحتی است و جای پارک ماشین کافی دارد؟ این عوامل هم‌زمان با رشد کسب‌وکار شما اهمیت فزاینده‌ای پیدا خواهند کرد. نه‌تنها برای اعضای استودیو شما بلکه برای کارمندانی که به محل کار خود رفت‌وآمد می‌کنند نیز مفید و کاربردی است.

فاصله مکانی از رقبا

در حالت ایده‌آل، مکانی را به‌دور از استودیوهایی که کلاس‌های یوگا ارائه می‌دهند، انتخاب کنید. برای یک برند معروف غلبه بر هر رقابت محلی آسان است، اما هنگام شروع از صفر، اجتناب از مناطقی که در مجاورت استودیوهای شناخته شده و موجود، باید در اولویت شما باشد.

مرحله 6. برندینگ

زمانی که فضای استودیو و بقیه مراحل را نهایی کردید، زمان آن فرارسیده است که در مورد برند استودیو خود فکر کنید.

entekhabenametejary

انتخاب نام تجاری

انتخاب نام تجاری مناسب بخش بزرگی از هویت برند شما است. نام استودیو شما باید دقیقاً همان چیزی را که به مشتریان بالقوه ارائه می‌دهید نشان دهد و پیدا کردن شما را برای آنها آسان‌تر کند. اگر پیدا کردن نام برای شما دشوار است، می توانید از تکنیک های آزمایش شده و واقعی نام گذاری مشاغل استفاده کنید. از موقعیت مکانی، نام یا خدمات خود استفاده کنید و نامی ساده بسازید.

طراحی لوگو

پس از تصمیم‌گیری در مورد نام، به یک لوگو نیاز خواهید داشت. لوگو یا آرم استودیو، معمولاً اولین چیزی است که مشتری در مورد کسب‌وکار شما می‌بیند. یک لوگوی خوب یک جامعه مشخص از افراد علاقه‌مند را به همراه خواهد داشت، اگر لوگوی طراحی شده کاملاً با آنچه شما انجام می‌دهید مطابقت نداشته باشد، ممکن است، مخاطب هدف را دور کند. به همین دلیل است که داشتن تناسب بین آنچه که به افراد ارائه می‌شود و لوگو استودیو، ضروری است. در زیر لیستی از متداول‌ترین نمادهای مورداستفاده در استودیوهای یوگا در سراسر جهان آمده است. می‌توانید آن‌ها را در لوگوی خود بگنجانید تا استودیوی شما با جامعه یوگا مرتبط‌تر به نظر برسد.

nemadeom

نماد Om مودراها

نمادهای دست مورداستفاده در یوگا هستند. در ابتدایی‌ترین سطح خود، این نمادها نشان‌دهنده یگانگی هستند و برای القای احساس شادی استفاده می‌شوند.

nemadehamsa

نماد همسا

نماد دست خداست و معمولاً برای دفع شر استفاده می‌شود.

نماد چاکرا

نماد قدرت معنوی است که در درون هر یک از ما وجود دارد.

الگوهای ماندالا و حتی گل نیلوفر آبی می‌تواند الهام‌بخش خوبی برای طراحی لوگوی شما باشد.

vebsayteestedio

وب سایت استدیو

آخرین مرحله در فرایند برندسازی شما، کار بر روی یک وب‌سایت کاربرپسند است. هنگام طراحی سایت خود باید نکات زیر را در نظر داشته باشید. اطلاعاتی مانند سبک یوگای که آموزش می‌دهید، مزایای آن، ساختار قیمت، اطلاعات تماس و غیره باید درج شود. تعادل رنگ‌ها، فونت‌ها، عکس‌ها و محتوا صحیح باشد تا وب‌سایت تأثیر خوبی بر بازدیدکننده بگذارد. زمانی که افراد در منطقه شما به دنبال استودیوهای یوگا هستند، سعی کنید در نتایج موتورهای جستجو قرار بگیرید. نکته مهمی که باید به‌خاطر بسپارید این است که اطمینان حاصل کنید که نام تجاری شما در تمام پلتفرم‌ها و وب‌سایت شما نیز معتبر است.

مرحله 7. کارکنان مناسب را استخدام کنید:

وقتی استودیوی شما تازه شروع به کارکرده است، می‌توانید همه چیز را به‌تنهایی مدیریت کنید، اما با رشد کسب‌وکار، ممکن است لازم باشد چند نفر را استخدام کنید. در طول فرایند استخدام، باید زمان کافی را برای شناخت نامزدها اختصاص دهید و مطمئن شوید که آنها اشتیاق شما به یوگا را به اشتراک می‌گذارند و با اهداف کاری شما هماهنگ هستند. شما باید سعی کنید نقاط ضعف خود را دریابید و به دنبال افرادی باشید که بتوانند این شکاف‌ها را پر کنند. فاکتور مهم دیگری که باید در نظر بگیرید، صلاحیت کارکنان شما است. شما باید سعی کنید اطمینان حاصل کنید که مربیان یوگا شما دارای مدارک رسمی شناخته شده یوگا هستند.

مرحله 8. یک استراتژی بازاریابی قوی ایجاد کنید:

هنگامی که استودیوی شما راه‌اندازی شد، موفقیت و موقعیت شما دررابطه‌با رقبا به استراتژی بازاریابی شما بستگی دارد. در مراحل اولیه راه‌اندازی استودیو، ترجیحاً باید استراتژی‌هایی اتخاذ شود که هزینه کمتری داشته باشد و افراد زیادی را جذب کند، زیرا صرف هزینه‌های زیاد برای برنامه‌های بازاریابی دقیق، زمان و منابع را هدر می‌دهد. در اینجا چند راه وجود دارد که می‌تواند به شما در بازاریابی استودیو کمک کند.

تبلیغات

میزان کمپین‌های تبلیغاتی شما به بودجه بازاریابی شما بستگی دارد و باید اطمینان حاصل کنید که بودجه با برنامه‌های مالی شما مطابقت دارد. شما می‌توانید تبلیغات خود را بسته به موقعیت مکانی و جمعیت استودیو خودتنظیم کنید. تبلیغات محلی که توسط استودیوهای یوگا رقیب انجام شده را بررسی کنید و استراتژی اولیه خود را مطابق با آن تطبیق داده و از تجربه آنها استفاده کنید.

shabakesazy

شبکه‌سازی

برای جذب اولین شاگردان خود به‌عنوان مالک جدید استودیو یوگا، شبکه‌سازی ضروری است. شما می‌توانید با شرکت در رویدادها، ارسال بروشور در مکان‌های عمومی و حتی ارسال کوپن تخفیف به ساکنان محلی، شبکه‌سازی کنید. تبلیغات، پادکست‌های یوگا و بیلبوردها همگی گزینه‌های عالی برای معرفی استودیو شما هستند.

نمایش در گوگل

اگر استودیو خود را در قسمت نمایه کسب‌وکار Google ثبت کنید، این امکان را برای استودیو خود فراهم کرده‌اید تا در زمانی که کاربری در گوگل جستجو می‌کند «استودیوهای یوگا نزدیک من» نام و سایر مشخصات استودیو شما به وی نمایش داده و مشتریان بالقوه به‌راحتی با شما ارتباط بگیرند.

استفاده از شبکه‌های اجتماعی

در دنیای امروز، رسانه‌های اجتماعی راهی عالی برای معرفی برند شما با کمترین هزینه و تلاش است. با حفظ نمایه در پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام و... می‌توانید افراد بیشتری را نسبت به استودیو خود آگاه کنید و مشتریان بالقوه را از مزایای حضور در استودیوی خود مطلع کنید.

اشتباهاتی که باید از آن‌ها اجتناب کنید

استودیوی شما می‌تواند چند هزینه اولیه داشته باشد. این موارد شامل هزینه‌های اجاره، آب و برق و هزینه‌های نگهداری خواهند بود. علاوه بر این، اگر کارمند دارید، باید حقوق آنها را نیز به‌عنوان یک هزینه مستمر در نظر بگیرید.

adameshenakhtemoshtary

عدم شناخت مشتریان

راه‌اندازی یک استودیوی یوگا بدون داشتن دید روشنی از مشتریان هدف، می‌تواند در طولانی‌مدت برای کسب‌وکار شما مضر باشد. باید با مشتریان خود صحبت کنید تا بفهمید آنها در استودیو یوگا به دنبال چه چیزی هستند و سعی کنید فضایی را ایجاد کنید که در آن احساس راحتی و رضایت کنند.

انتخاب مکان اشتباه

باتوجه‌به اینکه استودیوی شما هنوز در مراحل اولیه خود است، توصیه می‌شود تنها درصورتی‌که مطمئن شدید، مشتریان کافی برای پر کردن آن را جذب خواهید کرد، با یک فضای بزرگ شروع کنید. در غیر این صورت، هزینه‌های اجاره یا تعمیر و نگهداری معمولی، بیش از حد سود شما را مصرف می‌کند. دسترسی یکی دیگر از جنبه‌های حیاتی است که باید در نظر گرفته شود. اگر دسترسی به آن سخت باشد و دارای فضای پارکینگ محدود باشد، موقعیت مکانی ایده‌آل نیست.

کاهش هزینه بازاریابی

هر صاحب کسب‌وکار موفقی به شما خواهد گفت که بازاریابی یک امر ضروری است. وقتی بازاریابی به طور مؤثر انجام شود، ممکن است مشتریان بالقوه را به مشتری تبدیل کند و مشتریان قبلی را راضی نگه دارد. اگر می‌خواهید استودیوی شما رشد کند، یک سرمایه‌گذاری اولیه ضروری است و باید به هزینه‌های بازاریابی به‌عنوان بلوک‌های سازنده یک تجارت موفق فکر کنید.

estefadeazabzar

استفاده از ابزار در ایجاد سرعت بیشتر

هنگامی که استودیو از فعالیت خارج می‌شود، بسیاری از کارهای اداری به طور اجتناب‌ناپذیری روی‌هم انباشته می‌شوند. ابزارهای صرفه‌جویی در زمان مانند نرم‌افزارهای زمان‌بندی، این فرایند را با حذف نیاز به برنامه‌ریزی دستی قرار ملاقات مربیان با ورزشکاران، ساده می‌کند. همراه با برنامه‌ریزی ساعت‌های کلاس ممکن است بخواهید سیستم ثبت‌نام، تمدید یا حتی تغییر مربی و ساعت تمرین را از طریق خود داشته باشید.

به زبان ساده، قبل از اینکه بتوانید یک استودیوی یوگا راه‌اندازی کنید، باید ساعت‌ها تلاش سخت و تحقیق تخصصی انجام دهید. با یک دید روشن و حرفه‌ای، این کسب‌وکار می‌تواند بهترین تصمیمی باشد که تابه‌حال گرفته‌اید. امیدواریم راهنمایی‌های ما به شما کمک کرده باشد که به‌عنوان یک مالک جدید استودیوی یوگا، به درک اساسی از چیزهایی که باید در ذهن داشته باشید، برسید.

فرم مشاوره رایگان

شما می‌توانید اطلاعات تماس خود را در فرم زیر برای ما ارسال کنید تا مشاوران سموا به شما در رسیدن به نتیجه بهتر کمک کنند.