توضیحات

تاریخچه آیکیدو

آیکیدو (Aikido) به معنای وحدت، آشتی و تجسم قدرت است. مؤسس این ورزش رزمی موریهه اوشیبا نام دارد؛ وی در سال ۱۸۸۳ در خانواده‌ای که به جهت داشتن مردان جنگی و استاد در کار با سلاح‌های جنگ معروف شده بود پا به عرصه جهان هستی گذاشت. پدرموریهه، یوروکو استاد شمشیرزنی و نیزه بود که تمام تکنیک‌های مختلف جوجیتسو، آیکی جوتسو، شمشیرزنی و کار با باطوم را به آن آموزش داد.

اوشیبا تأثیرات مبارزه را در حین کار با تاکوا کشف کرد؛ ولی این برای او کافی نبود چرا که او می‌خواست به جایگاه واقعی بشر دست پیدا کند و البته توانست این جایگاه را به لطف وجود شخصیت دیگری به نام اونیسابورو دگوچی استاد بزرگ تمرین‌های سبک جدید شینتو ایست یعنی اوموتو کیو به دست آورد؛ در کنار دگوچی وی توانست تمرینات جدید (به‌کارگیری زمزمه و اصوات دعا گونه به‌صورت ذکر) به نام کوتو داما را دنبال کند، وقتی در سال ۱۹۲۴ دگوچی ژاپن را به‌قصد مونوگولی ترک کرد و اوشیبا به‌عنوان محافظ همراه وی بود اوشیبا هرآنچه که از مبارزه می‌دانست برای مقابله با دسته‌های راهزنان به کار می‌گرفت این تجربه بسیار عالی بود و برای اولین‌بار استاد بزرگ آینده مسیر ویژه خود را پیدا کرد.

 

تاریخچه آیکیدو در ایران

هنر رزمی آیکیدو در سال ۱۳۷۴ توسط جناب استاد علی معروفی زیر نظر فدراسیون جودو به طور رسمی بنیان‌گذاری شد و پس از آن توسط ایشان، انجمنی در فدراسیون ورزش‌های همگانی برای کلاس‌های مربیگری آیکیدو برگزار شد. پس از به رسمیت شناخته‌شدن آیکیدو در ایران، این ورزش در سراسر کشور گسترش یافت و به‌خاطر ویژگی‌های منحصربه‌فرد آیکیدو، بانوان زیادی هم تابه‌حال در ایران به فراگیری آن پرداخته‌اند.

 

 

آداب آیکیدو

آیکیدو ورزشی زیبا از هنرهای رزمی و باستانی ژاپنی است. این ورزش مبتنی بر استفاده از انرژی درونی، حرکت‌های دورانی و مقابله با حریف با بهره‌گیری از انرژی حرکت خود او است؛ به‌این‌ترتیب که با همراه شدن با حرکات دست، پا و بدن حریف و جهت‌دادن به آنها اقدام به پرتاب او نموده و او را از پای درمی‌آوریم. اگر بتوانید یک وزنه 8 کیلوگرمی را به‌راحتی حرکت دهید می‌توانید با بهره‌گیری از تکنیک‌های ورزش آیکیدو هر حریفی را شکست دهید؛ البته این به این معنا نیست که آیکیدو به تقویت جسم نمی‌پردازد و تنها مبتنی بر تکنیک‌ها و تقویت ذهن است .

 

لباس آیکیدو

اگرچه در بعضی کلاس‌ها از رنگ‌های مختلفی برای پوشش بازیکنان استفاده می‌شود، ولی رنگ کمربند آن سفید و مشکی است که این ذو رنگ بیانگر رده کیو و رده دان است. معمولاً در کلاس‌ها به افراد زیر ۱۶ سال اجازه بستن کمربند مشکی یا ورود به آزمون رده  دان  داده نمی‌شود.

لباس مورداستفاده در آیکیدو  آی کی دوگی  نام دارد که بسیار شبیه لباس کیکوگی است که برای خیلی از ورزش‌های رزمی مدرن امروزی استفاده می‌شود؛ این لباس شامل یک بالاپوش، شلوار و کمربند است. در سیستم‌های آی کی دو در رده‌های بالا (معمولاً رده دان و کمربند مشکی) از شلواری سنتی و پلیسه دار به نام هاکاما به‌عنوان مکمل لباس استفاده می‌شود.

 

قوانین آیکیدو

 1. انجام تکنیک‌های آیکیدو می‌توانند به‌شدت کشنده باشند؛ بنابراین در هنگام آموزش به جهت حرکت مربی دقت داشته باشید.
 2. آیکیدو هنری است که شخص برای دفاع از خود آن را تعلیم می‌بیند؛ ازاین‌رو از حرکاتی که از چهار یا هشت جهت انجام می‌شود آگاه باشید.
 3. همیشه با حالتی باطراوت، شاداب و به‌منظور لذت‌بردن تمرین کنید.
 4. مربی می‌تواند بخش کوچکی از مهارت‌ها را به شما آموزش دهد؛ ازاین‌رو برای این که بتوانید به‌صورت حرفه‌ای یاد بگیرید باید تمرین انجام دهید.
 5. در تمرینات روزانه با حرکات پایه کار را شروع کنید و بدن خود را بکشید؛ بدون اینکه فشار بیش از حد به عضلات خود وارد کنید. به‌درستی خودتان را گرم کنید، با این روش ترسی از آسیب‌دیدن حتی برای افراد مسن نیز وجود نخواهد داشت.
 6. هدف از آموزش و تمرین آیکیدو آن است که ذهن و جسم را با یکدیگر تلفیق کنیم.
 7. تکنیک‌ها از شخصی به شخص دیگر بر مبنای یک‌پایه واحد انتقال می‌یابد و باید بدون تبعیض به تازه‌واردها نشان داده شود، همچنین تکنیک‌ها نباید صرفاً برای درگیری و دعوا و... مورداستفاده قرار گیرند.

 

انواع سبک آیکیدو

 • تومیکی ریو
 • ایواما آیکیدو
 • آیکیدو یوشینکان
 • شین شین تویستو
 • آی کی کای (سبک اصلی)
 • جیوشینکای آیکیبودو (شاخه‌ای از سبک تومیکی ریو)

 

ویژگی آیکیدو

ورزش آیکیدو مادر هنرهای دفاع شخصی در جهان شناخته شده است؛ در این ورزش هنرجو می‌آموزد که چگونه با احترام و خویشتن‌داری و با استفاده از انرژی درونی خود، تکنیک‌های منحصربه‌فرد آیکیدو و با استفاده از حمله حریف بر علیه خودش و بدون اینکه از انرژی و قدرت خود استفاده کند او را مغلوب کرده و به آرامش دعوت نماید. آیکیدو احترام خاصی به حریف و وجود انسان دارد؛ این ورزش زیبا برای شما اعتمادبه‌نفس، روح و ذهنی سرشار از انرژی به ارمغان می‌آورد.

 

قهرمانان آیکیدو

 • نادر استاد رحیمی
 • ناصر استاد رحیمی
 • شيهان كوباياشي
 • شيهان آراي
 • شيهان كانازاوا
 • شيهان هوریكوشي
 • شيهان كاسودا
 • شيهان تانااوچي
 • استاد هوما
 • شيهان احمد
 • علي اق ساقلو

 

دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به