توضیحات

تاریخچه اسکیت

اگر بخواهیم به تاریخچه ورزش اسکیت بپردازیم باید بگویم این ورزش در سال 1763 توسط ژوزف مرلین به ثبت رسید. او با سوارشدن بر کفش‌های جدید خود به یک مهمانی در لندن رفته که ناگهان به آیینه‌ای بسیار بزرگ و قیمتی برخورد کرد و آن را خورد نمود. به‌غیراز مرلین، مخترعین دیگری هم کفش‌های اسکیت با مدل‌های مختلف ساختند که اکثر این کفش‌ها دارای چرخ‌های خطی بودند. ۵۷ سال بعد موسیو پتیبلد فرانسوی نوع دیگری از کفش‌های اسکیت را به ثبت رساند. وی ادعا می‌کرد که کلیه حرکات پاتیناژ را با کفش‌های اسکیت نیز می‌توان انجام داد؛ اما در عمل ثابت شد که بسیاری از حرکات بر روی کفش‌های پتیبلد یا غیرممکن و یا بسیار دشوار است. همگام با افزایش اجتماع اسکیت در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، ورزش‌هایی که با اسکیت مرتبط بودند گسترش پیدا کرد. در سال ۱۹۸۵ تولیدکنندگان شروع به ساخت نوع دیگر از کفش‌های اسکیت به نام این لاین برای علاقه‌مندان به حفظ سلامتی کردند. هنگامی که این اسکیت در دهه ۹۱ در بازار عمومی توزیع گردید، بازی‌های تفریحی هاکی دچار حرکت و جنبشی دوباره و جدید شدند به‌طوری‌که در اواسط دهه ۹۰ این ورزش به یکی از پرطرف‌دارترین ورزش‌ها در آمریکا تبدیل شد.

اما اگر بخواهیم به تاریخچه این ورزش در ایران اشاره کنیم باید بگویم در شهریور سال 1384 فدراسیون مستقل اسکیت تشکیل شد .

در سال 1368 اولین پیست‌های اسکیت در ایران با نام‌های پیست اسکیت چمران و پیست اسکیت قصر یخ در تهران افتتاح شد و به دلیل استقبال مردم از این رشته ورزشی دومین پیست اسکی هم در سال 1369 در پارک ملت افتتاح شد .

آداب اسکیت

برای شروع ورزش اسکیت باید اصول و قوانین آن را بدانید و بعد از آن شروع به حرکت کنید.

اگر بخواهیم به مهم‌ترین اصول ورزش اسکیت اشاره کنیم باید بگویم شما قبل از هر چیزی باید قوانین حفظ تعادل و شروع حرکت، توقف، زمین‌خوردن، ترمزگرفتن، حرکت به سمت عقب و... را بدانید تا بتوانید با کمترین میزان آسیب ورزش اسکیت را آغاز کنید.

لباس اسکیت

لباس اسکیت باید حالت کشسانی، راحت، قابل‌انعطاف و صدالبته جذاب داشته باشد؛ دختران اسکیت‌باز بدون شک در طراحی لباس اسکیت خود حساسیت بیشتری داشته و تنوع بسیار زیادی را در لباس خود می‌پسندند، ازاین‌رو معمولاً چنین دسته افرادی تقاضا دارند تا پیراهن‌های کوتاه با کشسانی بالا بپوشند.

همچنین اگر اسکیت‌باز مبتدی هستید باید از کلاه، زانوبند و آرنج‌بند و... استفاده کنید تا اگر خدایی نکرده زمین خوردید آسیب جدی نبینید.

قوانین اسکیت

لازم به ذکر است تمامی افرادی که علاقه‌مند به این رشته هستند بایستی اطلاعات پایه‌ای از قوانین آن را بدانند؛ این قوانین بیشتر مربوط به تکنیک‌های ورزش است. به‌طورکلی قوانین برای تمامی مسابقات ورزشی در جهان وجود دارد همچنین در رشته اسکیت برای انواع سبک‌ها قابل‌اجرا خواهد بود. امروزه قوانین بسیار سخت‌گیرانی در مورد ورزش اسکیت وجود دارد که باعث خواهد شد با رعایت آن این ورزش لذت‌بخش‌تر شود.

برخی از نکات که هنگام ورزش رعایت آن‌ها ضروری است:

 1. حتماً قوانین عبور و مرور در خیابان‌ها را رعایت کرده و حتی‌الامکان از مکان‌های مخصوص و پیست استفاده نمایید.
 2. از لوازم ایمنی چون کلاه، زانوبند، مچ‌بند، ساق‌بند و غیره استفاده کنید.
 3. هنگام استفاده از تکنیک‌های ورزشی پیشنهاد می‌شود از لباس‌های روشن استفاده نمایید. خصوصاً در تاریکی شب. قوانین اسکیت سواری تقریباً شبیه قوانین راهنمایی‌ورانندگی خواهد بود؛ بنابراین به علائم عبور و مرور توجه فرمایید.
 4. به‌هیچ‌وجه در آب‌وهوای بارانی و برفی اسکیت سواری نکنید.
 5. سعی کنید خصوصاً در تکنیک‌های فری استایل از سرعت زیاد در خیابان‌ها و یا موانع بپرهیزید؛ زیرا ممکن است دچار آسیب‌دیدگی شدید در نواحی مختلف شوید.

انواع اسکیت

اسکیت انواع مختلفی دارد که شما نسبت به علاقه و توانمندی خود می‌توانید سبک موردنظر خود را آموزش ببینید.

اسکیت روی یخ

به اسکیت روی یخ، پاتیناژ یا یخماله هم می‌گویند؛ به‌طورکلی به حرکت و سرخوردن بر روی یخ با استفاده از کفش و اسکیت‌های مخصوص، پاتیناژ گفته می‌شود. کفش‌ها و اسکیت‌های این ورزش دارای تیغه‌هایی است که سرخوردن بر روی یخ را میسر می‌سازد. اسکیت روی یخ می‌تواند به‌منظور حمل‌ونقل، سرگرمی یا به‌عنوان ورزش صورت پذیرد و ممکن است بر روی یخ‌های طبیعی (همانند دریاچه‌های یخ‌زده) و با محوطه‌هایی با یخ‌های مصنوعی، ساختگی همچنین در سالن‌های سرپوشیده یا فضای باز انجام‌پذیر است.

انواع اسکیت روی یخ

اسکیت روی یخ انواع گوناگونی دارد که در ادامه به تعدادی از آن اشاره می‌کنیم.

 1. پاتیناژ نمایشی
 2. هاکی‌روی‌یخ
 3. اسکیت سرعت روی یخ
 4. اسکیت سرعتی مسیر بلند
 5. اسکیت سرعتی مسیر کوتاه
 6. اسکیت نوردیک
 7. باندی
 8. رینگت

اسکیت نمایشی

پاتیناژ نمایشی یکی از ورزش‌های المپیک است که در آن افراد به طور تکی، دونفره یا گروهی به اجرای چرخش، پرش و دیگر حرکات چالش‌برانگیز روی یخ می‌پردازند؛ این ورزش از ورزش‌های رسمی المپیک زمستانی محسوب می‌شود. اتحادیه جهانی اسکیت (ISU) مسئول برگزاری مسابقات این ورزش و پرورش داوران این رقابت‌ها در کشورهای مختلف است. مسابقات این ورزش از سطح مقدماتی و پایه‌ای تا سطح حرفه‌ای چون مسابقات ملی و بین‌المللی و المپیک برگزار می‌شود.

اسکیت سرعت

اسکیت سرعت Speed skating یا یخماله سرعت ورزش رقابتی است که در آن شرکت‌کنندگان (اسکیت‌بازان سرعتی) یک فاصله مشخص را با استفاده از کفش اسکیت یخ Ice Skate طی می‌کنند. این ورزش انواع مختلفی بر مبنای مسافت طی شده دارد که می‌توان از اسکیت سرعت مسیر بلند، مسیر کوتاه و ماراتون نام برد. در المپیک اسکیت سرعت مسیر بلند تنها اسکیت سرعت Speed Skating و اسکیت سرعت مسیر کوتاه را با عنوان مسیر کوتاه  short track  می‌خوانند.

اسکیت سرعت مسیر کوتاه

اسکیت سرعت مسیر کوتاه Short track speed skating یا یخماله سرعت مسیر کوتاه، نوعی از ورزش‌های رقابتی (مسابقاتی) اسکیت روی یخ و اسکیت سرعت است.

هاکی‌روی‌یخ

هاکی‌روی‌یخ Ice hockey نام یکی از رشته‌های ورزشی پرطرف‌دار است؛ بازی هاکی، یک بازی تیمی است که بر روی یخ انجام می‌شود. ورزشِ هاکی در کشورهای سردسیری که فصل سرما و یخ‌بندان در آنان طولانی است دارای محبوبیت بسیار زیادی بوده، به صورتی که در کشورهای اسکاندیناوی و کانادا هاکی ورزش اول آن کشورها به‌حساب می‌آید.

هاکی یکی از چهار بازی اصلی در آمریکای شمالی است که لیگ فوق حرفـه‌ای آن کـه به لیگ برتر مشهـور است و بـا نـام لیگ ملی هاکی (NHL) و بـرای زنـان بـا نـام لیگ ملی هاکی زنان (NWHL) دارای محبوبیت و طرف‌داران زیادی است.

اسکیت رولر

رول‌اسکیت Roller skating یا پالیزه که به‌صورت متداول تنها به‌وسیله واژه اسکیت نامیده می‌شود یکی از ورزش‌های تفریحی است که می‌تواند به‌عنوان یک وسیله نقلیه مورداستفاده قرار گیرد؛ در این ورزش از یک جفت کفش پالیزه استفاده می‌شود که هرکدام معمولاً دارای چهارچرخ هستند. پالیزه‌ها در دو شکل اصلی پالیزه کواد و پالیزه این لاین وجود دارند. طرح پالیزه در سده هجدهم میلادی به‌وسیله یک مخترع گمنام انگلیسی از روی پاتیناژ که تا پیش از آن متداول بود برای استفاده روی سطوح خشک ابداع شد.

در ادامه گونه‌های ورزشی که از پالیزه بهره می‌برند در زیر نام می‌بریم:

 • رول‌اسکیت هنری
 • نمایشی
 • رقص
 • اسکیت هماهنگ
 • اسکیت سرعت این لاین

 

اسکیت اگرسیو اینلاین

ورزش اسکیت این لاین اگرسیو Aggressive inline skating یا اسکیت اینلاین چالشی یکی از رشته‌های ورزش‌های سبک افراطی است که با اسکیت‌های این لاین طراحی شده مخصوص و با تمرکز روی لم‌ها، تکنیک‌ها و استایل سبک اجرا می‌شود. این ورزش شامل انواع گوناگونی از رنده‌کردن‌ها   Grind حرکات هوائی، لغزیدن‌ها یا سر خوردن‌ها Slide و دیگر مانورهای پیشرفته است. زیر سبک‌های این ورزش باتوجه‌به محیطی که در آن انجام می‌شود، به سبک‌های ورت (زمین عمودی)، پارک و اسکیت خیابانی تقسیم می‌شود.

اسکیت بردینگ

اسکیت‌بُردینگ یا اسکیت‌بوردینگ  Skateboarding یکی از ورزش‌های مخاطره‌آمیز است که در برگیرنده سوارشدن، کنترل و انجام حرکات نمایشی با استفاده از یک اسکیت بورد است. اسکیت‌بردینگ می‌تواند به‌عنوان یک فعالیت تفریحی، یک کار هنری، یک شغل، یا یک روش برای حمل‌ونقل در نظر گرفته شود. اسکیت‌بردینگ در طی سال‌ها توسط بسیار از اسکیت‌بازان شکل‌گرفته و تحت‌تأثیر قرار گرفته است.

ویژگی اسکیت

از اجزا تشکیل‌دهنده اسکیت می‌توان به مواردی همچون کفش اسکیت یا بوت، ساق یا cuff، چفت‌ها یا buckles، تیغه یا frame، چرخ‌ها یا wheels، بلبرینگ یا bearings، ترمز یا brake و... اشاره کنیم؛ ازاین‌رو باید به کیفیت و اندازه، متریال و... توجه کرد تا کفش اسکیت از کیفیت بالا برخوردار باشد؛ این گونه از پای شما در برابر آسیب‌های احتمالی محافظت می‌کند.

قهرمانان اسکیت

 • امیرمحمد سواری
 • الکسیس سابلون
 • ساماریا بروارد
 • الیسا استیمر
 • آلانا اسمیت
 • محمد صالحی
 • رضا لسانی
 • مارگی
دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به