توضیحات

تاریخچه کیک بوکسینگ

گفته می شود کیک بوکسینگ نسخه تکامل یافته هنر رزمی تایلندی موی تای است. در قرن سیزدهم و چهاردهم، سربازان سیامی تایلند نوعی بوکس را تمرین می کردند که به موی بوران معروف بود. هنر رزمی تا قرن نوزدهم به عنوان یک سیستم رزمی به رشد خود ادامه داد تا زمانی که به عنوان نوعی تفریح، دفاع شخصی و آمادگی جسمانی رایج شد. همچنین به نوعی رویداد ورزشی با قوانین و استفاده از لوازم جانبی ایمنی از جمله دستکش تبدیل شد. در دهه 1920، این سبک به طور برجسته به عنوان موی تای شناخته شد.

چند سال بعد، اسامو نوگوچی، متخصص بوکس ژاپنی، با هنر موی تای آشنا شد. او همیشه می خواست نوعی تکنیک مبارزه را توسعه دهد که روح کاراته را داشته باشد اما اجازه ضربه زدن کامل را می داد. پس از مطالعه موی تای، او آن را با تکنیک های تماس کامل کاراته و بوکس ادغام کرد که در نهایت تبدیل به چیزی شد که امروزه به عنوان کیک بوکسینگ می شناسیم. چند سال بعد،
اولین سازمان کیک بوکسینگ به نام انجمن کیک بوکسینگ در ژاپن تشکیل شد. امروزه کیک بوکسینگ با تعدادی حرکات منحصر به فرد در سراسر جهان تمرین می شود.

آداب کیک بوکسینگ

کیک بوکسینگ، یک ورزش رزمی به صورت مبارزه ایستاده می باشد و تمرکز آن بر ضربه زدن است و درگیری زمینی و یقه گیری ( مانند ووشو، سامبو و ... )  وجود ندارد. تکنیک ها در این رشته به نوع سبک کیک بوکسینگ بستگی دارد. به غیر از تکنیک‌های استاندارد مشت زدن مشابه بوکس غربی، تکنیک‌های کیک بوکسینگ معمولاً شامل ضربات پا و ضربات زانو می‌شوند. برخی از سبک‌های کیک بوکسینگ شامل ضربات آرنج، برخی از دست و پنجه نرم کردن و حتی ضربه سر هستند.

کیک بوکسینگ، فراتر از مسابقات، برای تناسب اندام کلی، دفاع شخصی و کاهش وزن بسیار مفید است.

کاردیو کیک بوکسینگ چیست؟

کاردیو یکی از سبک های کیک بوکسینگ برای تناسب اندام است که در آن تکنیک های کیک بوکسینگ رایج می باشد. کاردیو کیک بوکسینگ یک تمرین هوازی موثر بر قلب و عروق است و همچنین در سراسر جهان برای تناسب اندام محبوبیت دارد. 

تکنیک ها

مشت ( پانچ )

ضربات مشت به سه شکل مستقیم، آپِرکات ( پایین به بالا ) و هوک ( ضربه از بغل ) می باشد.

کیک ( ضربه با پا )

کیک ها ضرباتی برای دفاع و حمله از راه دور و بیشتر برای حمله و تهاجم به کار می روند. ضربه با پا به صورت های ضربه به عقب، ضربه تبر، ضربه پرشی، ضربه پرنده و ضربه چرخ‌دار است. ضربه به کشاله ران حتی به صورت تصادفی و غیرعمد خطا می باشد.

زانو

ضرباتی که با زانو زده می شود و شکم و یا قفسه سینه حریف مقابل را نشانه می گیرد. ضربه با زانو به صورت حرفه ای غالبا با پرش همراه است و اثر مخرب تری دارد.

تفاوت بوکس و کیک بوکسینگ

در بوکس فقط از ضربات گوناگون مشت استفاده می شود ولی در کیک بوکسینگ، به غیر از ضربات مشت، از ضربات پا و زانو استفاده می شود. در سبک های دیگر این ورزش، استفاده از ضربات آرنج هم آزاد است.

قهرمان کیک بوکسینگ در جهان

Giorgio Petrosyan

کیک بوکسور ارمنستانی اهل ایتالیا با وزن 70 کیلوگرم؛ جورجیو پتروسیان تا الان 80 فایت حرفه ای داشته است که در این بین، 76 برد با 35 ناک اوت ، 2 شکست و 2 تساوری در کارنامه خود دارد.

Peter Aerts

کیک بوکسور هلندی در دوران مبارزات خود، 138 مبارزه حرفه ای که در این بین 105 برد با 79 ناک اوت، 35 باخت و 1 تساوی در کارنامه خود ثبت کرده است.

قهرمان کیک بوکسینگ در ایران

حمزه مرادیان

مبارز وزن 70 کیلوگرم ایرانی؛ دارای 3 مدال طلای جهانی در رشته کیک بوکسینگ؛ 2 مدال آسیایی و 2 مدال بین المللی کیک بوکسینگ را در کارنامه خود ثبت کرده است.

ممکن است شما علاقه مند باشید به