توضیحات

تاریخچه یوگا

اصالت و ریشه یوگا به قسمت شمالی هند برمی‌گردد و مربوط به پنج هزار سال پیش است. کلمه یوگا اولین‌بار در بین متن‌های باستانی به نام ریگ وِدا یافت شد. ودا یک نوع متن باستانی است که به‌صورت سانسکریت نوشته می‌شود. این دست‌نوشته‌ها ریشه در هزار سال پیش دارند.

یوگا در آن زمان در مدارس فلسفه در قبیله‌های هندو آموزش داده می‌شد و بخش اصلی تمرین‌های مدیتیشن بود که البته موزه یوگانیدرا اولین موزه یوگا است و اطلاعات بسیار وسیع‌تری در مورد تاریخچه یوگا در اختیار شما قرار می‌دهد.

آداب یوگا

ورزش یوگا نوعی ورزش باستانی است که بر روی تنفس، انعطاف‌پذیری و قدرت بدنی متمرکز است و تا حد بسیار زیادی سلامت جسمی و ذهنی را افزایش می‌دهد. یوگا ترکیبی از حرکات جسمی، ذهنی و بعضی از تمرین‌های معنوی یا دیسیپلین‌ها همراه با مراقبه و مدیتیشن است. اجزای اصلی یوگا تمرین‌هایی شامل حرکات تنفسی و حالات بدنی متفاوت، مجموعه‌ای از حرکات برای افزایش قدرت و انعطاف‌پذیری بدن، محافظت از ستون فقرات، افزایش جریان خون، شادی و روحیه بهتر است.

اگر بخواهیم به پنج تکنیک اصلی در یوگا اشاره کنیم می‌توانیم مواردی همچون حالت‌گیری، ریلکس کردن، مدیتیشن، تنفس عمیق و کامل، حرکت مفاصل را نام ببریم که هر تکنیک کارکرد و نقش ویژه خود را دارد.

لباس یوگا

برای انجام تمرینات یوگا لباس راحت بپوشید، دقت داشته باشید لباس شما نباید خیلی جذب و چسبان باشد.

قوانین یوگا

یوگا هم مثل ورزش‌های دیگر قوانین و اصولی دارد که بهتر است حتماً آن رعایت کنید؛ زیرا در صورت رعایت‌نکردن فقط به جسمتان صدمه نمی‌زنید؛ بلکه روحتان هم آسیب خواهید دید.

  1. یوگا باید در زمینی صاف و در اتاقی که هوا جریان داشته باشد انجام شود.
  2. سعی کنید تمرینات یوگا را هر روز در ساعتی مشخص انجام دهید.
  3. هنگام انجام تمرینات یوگا ذهنتان را از هر فکری خالی کنید.
  4. با شکم‌خالی حرکات یوگا را انجام دهید.
  5. بعد از هر تمرین ده ثانیه استراحت کنید.
  6. لباس راحت بپوشید.
  7. ابتدا با تمرینات ساده‌تر شروع کنید و بعد حرکات دشوار را انجام دهید.
  8. بهتر است بعد از تمرینات یوگا دوش آب سرد بگیرید.

انواع یوگا

انواع یوگا عبارت‌اند از:

یوگای وینیاسا

یکی از انواع یوگا وینیاسا است که به معنی تنفس برای حرکت بوده و شما در آن چگونگی تنفس در حال حرکت را می‌آموزید. همچنین شما در یوگای وینیاسا یاد می‌گیرید که در زمان حال باقی بمانید، همه اتفاق‌ها را فراموش کنید، وزن خود را کاهش دهید و قوی‌تر، انعطاف‌پذیرتر شوید.

یوگای هاتا

یوگای هاتا، از وضعیت‌های استاتیک دائماً در حال تغییر و سریع‌ترین راه برای ایجاد قدرت و انعطاف‌پذیری است. این یوگا به افراد می‌آموزد که چطور بدون تحرک بیش از حد، انعطاف‌پذیر شوند.

 یوگای ترمیمی / یین / ملایم

یوگای ترمیمی برای همه افراد مناسب است، این نوع یوگا درد را کاهش می‌دهد و به بهبودی عضلات کمک می‌کند. یوگای یین، یک روش بسیار علمی برای مراقبت از بدن و اساساً روی زمین و بدون خم کردن عضلات انجام می‌شود. یوگای ترمیمی به بی خوابی، افسردگی، بهبود آسیب‌دیدگی، فیبرومیالژیا و استرس کمک می‌کند.

یوگای آشتانگا

آشتانگا، نوعی یوگای سنتی است که 5 حرکت پشت‌سرهم دارد. این نوع یوگا برای افرادی که به دنبال نظم و انضباط هستند پیشنهاد می‌شود؛ همچنین یوگای آشتانگا برای حفظ سلامت دستگاه گوارش و پوست فوق‌العاده است.

یوگای بیکرام

این نوع یوگا مجموعه‌ای از حرکاتی است که در یک اتاق بسیار گرم انجام می‌شود و برای کاهش وزن و سم‌زدایی بدن بسیار مناسب است.

همچنین این سبک، نوعی از یوگای پرورش جسم بوده که برای تمام سطوح، توانایی از مبتدی تا حرفه‌ای مناسب است. بیکرام یوگا به توسعه سلامت فرد، به تعادل رساندن قدرت و انعطاف‌پذیری، افزایش خون و کاهش استرس، کمک می‌کند.

 یوگای داغ

این نوع یوگا موجب می‌شود که افراد انعطاف‌ناپذیر، احساس انعطاف‌پذیری بیشتری کنند و با یوگای بیکرام متفاوت است.

یوگای آینگار

این یوگا که شبیه یوگای هاتا است، مناسب برای افرادی است که به تمرین طولانی‌مدت و بدون آسیب‌دیدگی علاقه دارند.

 یوگای کریا

هدف از یوگا کریا روشنگری است که اساساً در وحدت و یگانگی وجود دارد.

یوگای کندالینی

یوگای کندالینی، سبکی از یوگا است که بیشتر به مدیتیشن توجه می‌کند و بر سیستم عصبی تأثیر مستقیم می‌گذارد.

ویژگی یوگا

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های یوگا کاهش استرس و تنش‌ها است؛ همچنین یوگا ویژگی‌های منحصربه‌فرد دیگری همچون کاهش وزن، افزایش آرامش روان، تنفس صحیح، اصلاح فرم بدن، کاهش فشارخون، تنظیم غدد فوق‌کلیوی، افزایش ایمنی بدن، کاهش قند خون، جلوگیری از مشکلات گوارشی، درمان آلرژی و ویروس‌ها و... را برای ورزشکار به همراه دارد.

همچنین از جمله تأثیرات یوگا بر ذهن می‌توان به کاهش استرس و رفع افسردگی اشاره کرد.

افسردگی و استرس دو معضل جدی برای سلامت روانی به شمار می‌روند که درصورتی‌که فرد مبتلا هر روز تمرینات یوگا را انجام دهد می‌تواند به‌سرعت روبه‌بهبود رود.

از دیگر فواید یوگا بر سلامت روانی می‌توان به افزایش تمرکز و تقویت حافظه، خودآگاهی، افزایش اعتمادبه‌نفس، بهبود روابط و افزایش احساس شادی و... اشاره کرد.

برای اینکه بتوانید از ویژگی‌های منحصربه‌فرد ورزش یوگا بهرمند شوید کافی است روزانه ده دقیقه تمرین کنید.

دقت داشته باشید برای دریافت نتیجه مطلوب به طور پیوسته و منظم تمرینات خود را انجام دهید.

قهرمانان یوگا

  • آزاده آقاجانی
  • محمدهادی آخریان
دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به