توضیحات

تاریخچه رشته بادی بلید

تاریخ پیدایش ورزش بادی بلید به سال ۱۹۹۱ برمی‌گردد، در آن سال بروس همانسون فیزیوتراپ و متخصص تناسب‌اندام و درمانگر فیزیکی کالیفرنیا با اختراع وسیله‌ای که از اصطلاح تیغه و شمشیر برای آن استفاده می‌شد و به «ویبریشن» و «اینرسی» مشهور شد سعی در درمان آسیب‌دیدگی ورزشکاران و بیماران کرد.

هدف بروس همانسون از ایجاد رشته بادی بلید، تقویت تثبیت‌کننده‌های ستون فقرات، ارائه پلتفرم پایدار برای توان‌بخش افراد، آموزش بهتر عملکرد ورزشی، افزایش تناسب‌اندام، بهبود آموزش شخصی و درنتیجه بهبود سلامتی و عملکرد عضلانی بود.

 

آداب

بادی بلید یک دستگاه با واکنش نوسانی است که با بهره‌گیری اینرسی برای تولید تا ۲۷۰ انقباضات عضلانی در هر دقیقه است. شما با این دستگاه که سرعت تیغه تغییر می‌کند یک نیروی باتوجه‌به انعطاف‌پذیری و دامنه تیغه ایجاد شده و سبب تولید فشار و کشش می‌شود. انعطاف‌پذیری بیشتر، مقاومت بیشتر است که توسط بدن موردنیاز برای مقابله با نیروهای بی‌ثبات‌کننده به بدن تحویل داده شده است ایجاد می‌گردد.

 

بادی بلید مناسب چه افرادی است؟

رشته ورزشی بادی بلید مانند قانون اینرسی عمل می‌کند که جسم ساکن تمایل به سکون دارد تا زمانی که نیرویی بر آن وارد شود. این ورزش یکی از بهترین وسیله‌های تناسب‌اندام جهت درگیرکردن سیستم عصبی عضلانی انسان می‌باشد.

در این رشته ورزشی هر حرکت را ۲۷۰ بار در دقیقه بدون آسیب‌دیدگی به خودتان انجام دهید؛ یعنی انجام انقباضات عضلانی تا ۲۷۰ بار در دقیقه و افزایش چربی‌سوزی، این ورزش برای افرادی که از تروما یا درد ستون فقرات رنج می‌برند شبیه یک معجزه است.

 

ورزش بادی بلید و بالارفتن مقاومت بدن

همان‌طور که توضیح دادیم Bodyblade یک دستگاه با واکنش نوسانی است که با بهره‌گیری اینرسی برای تولید تا ۲۷۰ انقباضات عضلانی در هر دقیقه است. (قوانین حالت اینرسی که یک جسم در حال حرکت تا زمانی در حال حرکت باقی می‌ماند که نیروی دیگری بر آن وارد که سبب توقف یا تغییر جهت آن شود) شما با این دستگاه که سرعت تیغه تغییر می‌کند یک نیروی باتوجه‌به انعطاف‌پذیری و دامنه تیغه ایجاد شده و سبب تولید فشار و کشش می‌شود. انعطاف‌پذیری بیشتر، مقاومت بیشتر است که توسط بدن موردنیاز برای مقابله با نیروهای بی‌ثبات‌کننده به بدن تحویل داده شده است ایجاد می‌گردد؛ بنابراین لرزش تیغه نیاز به کاربر برای انقباض ماهیچه‌های خود دارد در جهت خنثی‌کردن این نیروها وارد بر بدن.

 

مزایا و فواید بادی بلید

  • افزایش سرعت و چابکی
  • کاهش درصد احتمال آسیب‌پذیری
  • افزایش حجم ریه و ظرفیت تنفسی
  • افزایش تمرکز، دقت و هماهنگی بدن
  • بهبود هماهنگی بین دست‌ها و چشم‌ها
  • کاهش دردهای عضلانی و حفاظت از مفاصل
  • سیستم تعادل بدن را بهبود و تقویت می‌نماید.
  • تمامی سیستم عصبی و عضلانی انسان را درگیر می‌کند.
  • با کنترل دقیق این وسیله، قدرت عضلانی را افزایش می‌دهید.
  • افزایش انعطاف‌پذیری بخصوص انعطاف‌پذیری ستون فقرات
  • افزایش تناسب‌اندام و کاهش وزن (افزایش سوخت‌وساز بدن)
  • یک سیستم آموزشی مؤثر برای همه از ورزشکاران نخبه
  • کاهش استرس، اضطراب، عصبانیت و خستگی و داشتن زندگی پرنشاط
  • برای تمامی گروه‌های سنی بخصوص سالمندان و کودکان قابل‌استفاده است.
  • تمام اشکال توان‌بخشی ازجمله تمرین‌های قبل و بعد از عمل‌های جراحی، آسیب‌های نخاعی، سکته مغزی را می‌توان با این ورزش انجام داد.
  • در تمامی ورزش‌ها همچون کاراته و ورزش‌های رزمی، والیبال، بسکتبال، بیسبال، سافت‌بال، اسکیت، فوتبال، گلف، تنیس، ورزش معلولین، اسکیت و… کاربرد دارد.
  • عدم محدودیت مکانی، به‌طوری‌که تمرین‌های بادی بلید را می‌توان هم در فضای معمولی اتاق و هم در فضای باز انجام داد.

 

فواید ورزش بادی بلید برای افراد مسن

  1. افزایش تعادل
  2. افزایش انرژی بدن
  3. جلوگیری از افتادن
  4. بهترشدن خلق‌وخو
  5. بهبود عملکرد جسمی
  6. افزایش اعتمادبه‌نفس
  7. افزایش امید به زندگی
  8. افزایش ظرفیت روانی
  9. بهترشدن کیفیت خواب
  10. کاهش استرس و افسردگی
  11. تسریع بهبود زخم‌ها و جراحت‌ها
  12. افزایش سرعت رشد سلول‌های بدن
  13. افزایش جریان خون به تمام بدن از جمله مغز
  14. از بروز بیماری‌ها و ناتوانی جلوگیری می‌کند.

 

تأثیر رشته بادی بلید بر کاهش بیماری‌ها

ورزش بادی بلید مزایای زیادی با خود دارد که یکی از آن‌ها کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف است. عمیق‌شدن در رشته بادی بلید می‎تواند میزان ابتلا به آلزایمر و زوال عقل را کاهش دهد، خطر بروز بیماری‌های قلبی و سکته را تا سی و پنج درصد پایین آورد، فرد را از خطر دیابت نوع ۲ تا پنجاه درصد دور کند و در جلوگیری از ابتلا به سرطان روده، بیماری استئوآرتریت، پوکی‌استخوان و بیماری‌های روحی بسیار مؤثر واقع شود.

 

«برای شناخت دیگر رشته های ورزشی کلیک کنید: انواع ورزش‌ها»

 

ممکن است شما علاقه مند باشید به

شرکت فناور و خلاق سلامتی پارسیان برگزار می‌کند: 

کارگاه مجازی فن‌بیان و گویندگی مدرس: میترا الله‌یاری