توضیحات

تاریخچه

برای صحبت از تاریخ کراس فیت باید این نکته را در نظر داشت که این ورزش خیلی هم قدیمی نیست. بااین‌حال اگر بخواهیم بگوییم ورزش کراس فیت چیست، باید به پیدایش آن اشاره کنیم. رشته کراسفیت ترکیبی از رشته‌های ورزشی مختلف است، این ورزش در اواخر سال 1990 توسط گرک گلسمن و لورن جنای طراحی شده است. آن‌ها یک باشگاه ورزشی را به همین نام تأسیس کردند و ورزش ابداعی خود را در آنجا به عموم ورزشکاران نمایش دادند، این رشته ورزشی جدید به‌قدری محبوب شد که خیلی زود در تمام آمریکا و جهان شعبه‌های دیگری از باشگاه کراس فیت بازگشایی شد.

 

آداب کراس فیت چیست؟

این ورزش یک ورزش همه‌جانبه است طوری که تمام ابعاد ورزشی را در بر می‌گیرد. هدف از خلق این رشته ورزشی، افزایش توانایی کلی بدن مثل قدرت تحمل، استقامت، انعطاف‌پذیری، سرعت، هماهنگی و تعادل است.

این رشته ورزشی با ترکیب رشته‌های مختلف ژیمناستیک، وزنه‌برداری، تمرینات اینتروال شدت بالا، هوازی، تمرین سرعت و استقامت ایجاد شده است.

 

تمرینات و حرکات کراس فیت

در ورزش کراس فیت تمرینات زیادی وجود دارند، مانند انواع شنا، دراز و نشست و بارفیکس. در این ورزش عموماً از کتل بل، توپ‌های ورزشی، طناب و دستگاه پارویی استفاده می‌شود. مهم‌ترین حرکات این ورزش عبارت‌اند از:

  • حرکت پاورکلین

بلندکردن هالتر و بالاآوردن آن تا جلو و روی شانه‌ها، همراه با سرعت و قدرت.

  • حرکت بِرپی

برای انجام این حرکت نیاز به هیچ وزنه‌ای ندارید. در این حرکت روی زمین می‌ایستید و با سرعت به حالت شنا روی زمین قرار می‌گیرید و یک‌بار حرکت شنا را اجرا می‌کنید. سپس به حالت اسکوات می‌روید و به‌صورت انفجاری به سمت بالا می‌پرید.

  • اسنچ

بلندکردن متوالی و سریع هالتر از روی زمین و بالاآوردن آن تا روی سر، درحالی‌که بازوهای شما صاف شده باشند.

  • تراستر

این حرکت کراس فیت تماماً باتکیه‌بر وزن بدن انجام می‌شود و برای شروع آن باید ایستاده و هالتری را تا جلوی شانه‌هایتان بالا آورده باشید. سپس باید به حالت اسکوات پایین بیایید تا زانوهای شما در حالت موازی با زمین قرار گیرند، سپس به‌سرعت بالا می‌آیید و هالتر را به سمت بالای سرخود پرس می‌کنید.

  • باربارا

این برنامه شامل ۵ حرکت بارفیکس، ۳۰ شنا، ۴۰ دراز و نشست و ۵۰ اسکوات با استفاده از وزن بدن است. مدت‌زمان استراحت بین هر سِت ۳ دقیقه است.

  • انجی

۱۰۰ بارفیکس، ۱۰۰ شنا، ۱۰۰ دراز و نشست و ۱۰۰ اسکوات با استفاده از وزن بدن برای متراکم‌سازی در طول تمرین (در صورت کمبود آمادگی جسمانی، به‌هیچ‌عنوان به‌صورت پشت‌هم انجام ندهید.)

  • مرف

۱/۸ کیلومتر دویدن زمان‌دار که با ۱۰۰ بارفیکس، ۲۰۰ شنا، ۳۰۰ اسکوات با استفاده از وزن بدن ادامه می‌یابد و در انتها با ۱ مایل دویدن به پایان می‌رسد.

  • جکی

۱۰۰۰ پارویی، ۵۰ تراستر و ۳۰ بارفیکس. ترجیحاً بین ست‌ها استراحتی نداشته باشید.

 

تجهیزات کراس فیت: طناب کراس فیت

از بند تی آر ایکس گرفته تا انواع بوسو بال‌ها، جامپ‌باکس، فوم رولر، دارحلقه و پگ برد و... همگی از تجهیزات این رشته ورزشی هستند.

 

اصطلاحات ورزش کراس فیت

اما قبل از شروع این ورزش بهتر است با اصطلاحات رایج آن آشنا شوید.

  • Box یا جعبه

به محیط باشگاه Box یا جعبه می‌گویند.

  • WOD

به برنامه روتین ورزشی آن WOD می‌گویند.

  • AMRAP

AMRAP یعنی باید تمام تلاش خود را بکنید تا در یک‌زمان مشخص به‌اندازه توان، تمرینات زیادی را تکرار کنید.

 

مزایا کراس فیت چیست؟

کراس فیت مزایای بسیاری دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم:

  1. تقویت بدن

با انجام تمرینات قدرتی، عضلات بدن خود را تقویت کنید و استقامت بدن خود را افزایش دهید.

  1. مقرون‌به‌صرفه

باتوجه‌به این که این رشته ورزشی از چند ورزش مختلف تشکیل شده است؛ ازاین‌رو با با پرداخت هزینه بسیار مقرون‌به‌صرفه هم‌زمان می‌توانید تمرینات قدرتی، تمرینات هیت و تمرینات هوازی و... انجام دهید.

  1. افزایش انعطاف‌پذیری

در برنامه این ورزش، تمرینات ساده و آرام نیز وجود دارد، از جمله این تمرینات، تمرینات کششی و تعادلی، تمرینات گرم‌کردن و سرد‌کردن است. پس شما حین انجام این تمرینات با یک‌رشته ورزشی انعطاف‌پذیر روبه‌رو هستید که آمادگی جسمانی را نیز افزایش می‌دهد.

  1. تنوع و افزایش خلاقیت

ازآنجایی‌که تمرینات این ورزش متنوع است، می‌توانید با ترکیب تمرینات هوازی، اینتروال و قدرتی و... تمرینات جدیدی طراحی کرده و خلاقیت خود را افزایش دهید.

 

باشگاه کراس فیت

اگر قصد ثبت‌نام در این رشته ورزشی را دارید بهتر است با مربیان باشگاه کراس فیت اطراف محل سکونت خود مشورتی انجام داده و در صورت صلاح دید آنها ثبت‌نام خود را تکمیل کنید.

برای یافتن باشگاه‌های اطراف محل سکونتتان کافی است نام شهر خود را در سایت سموا وارد کنید و نام باشگاه‌ها را مشاهده نمایید.

 

مسابقات کراس فیت

برخی افراد باهدف شرکت در مسابقات کراس فیت وارد این رشته ورزشی می‌شوند؛ خوشبختانه مسابقات کراسفیت با ایجاد هیجان و حس رقابت در ورزشکاران برگزار می‌شود.

قهرمان این مسابقات کسی است که بتواند زمان انجام آیتم‌ها یا تعداد سیکل حرکتی را به حداقل برساند.

 

ورزش کراس فیت بانوان

این ورزش برای بانوان محدودیتی ندارد، بانوان با انجام حرکات آن می‌توانند سلامت جسمانی خود را تا حد زیادی بهبود بخشند.

کراس فیت یا بدنسازی!

انتخاب هر رشته ورزشی باید متناسب با توان و قدرت بدنی، عضلات، هدف و مهم‌تر از همه علاقه ورزش‌کار انجام شود. بااین‌حال به‌طورکلی در ورزش کراس فیت عضلات به شکلی عمیق درگیر می‌شوند و فاکتورهای اصلی سلامتی تحت پوشش قرار میگرند درنتیجه زیبایی‌اندام دیرتر رخ‌داده ولی ماندگارتر خواهد بود. در بدنسازی تأکید بر عضلات سطحی بسیار بیشتر است و عمده تمرکز بر فاکتور قدرت می‌باشد.

 

قهرمانان

مرتضی صداقت

  • ۳ سال قهرمانی کشور
  • نفر ششم آسیا در مسابقات Open Crossfit Games 2022
  • قهرمان ملی ایران جهت حضور در کراس فیت گیمز سال ۲۰۲۰
  • نفر دوم مسابقات بین‌المللی 2019 V-city Fitness Champions  از بین ۲۷ کشور جهان
  • نفر سوم مسابقات ۲۲ جانبه کشوری کشتی بزرگسالان در وزن ۷۴ کیلو سال ۱۳۹۳
  • چندین دوره قهرمان ژیمناستیک کشور در رده سنی نونهالان و نوجوانان
  • کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی گرایش تغذیه

مت فریزر

فریزر اولین ورزشکار در تاریخ است که پنج عنوان قهرمانی را در ورزش کراس فیت به دست آورده است. مت فریزر آمریکایی به طور متوالی در مسابقات کراس فیت گیمز ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برنده شد.

 

«برای شناخت دیگر رشته های ورزشی کلیک کنید: انواع ورزش‌ها»

 

ممکن است شما علاقه مند باشید به