توضیحات

 تاریخچه ورزش دارت

جنگ‌های صدساله انگلیس و فرانسه (1339 تا 1453) و پس از آن، جنگ گل‌ها در انگلیس (1455 تا 1485) خوی ملت انگلیس را به‌شدت جنگجو نمود و باعث شد دارت به وجود بیاید. در این جنگ‌ها تفریح سربازان انگلیسی این بود که با تیروکمان هدفی را نشانه رفته و توانایی خود را محک می‌زدند؛ از آن زمان بازی دارت بسیار محبوب شد و مسابقات دارت جزء مسابقات پرطرف‌دار بین افراد قرار گرفت.

 

آداب

بازی دارت با ایجاد حس رقابت و هیجان در افراد به‌صورت حرفه‌ای برگزار می‌شود؛ در این ورزش، ورزشکاران با پرتاب یک دارت به سمت صفحه هدف، تمرکز، مهارت و قدرت خود را به نمایش می‌گذارند.

 

قوانین بازی دارت

تخته نشانه‌گیری باید به گونه بر روی دیوار نصب گردد که نقطه دایره شکل وسط آن ۱۷۳ سانتی‌متر با زمین فاصله داشته باشد. خط پرتاب نیز باید حداقل، فاصله‌ای ۲۳۷ سانتی‌متری با تخته داشته باشد. فرد پرتاب‌کننده نیز نباید پای خود را روی خط یا جلوتر از خط قرار دهد.

هر بازیکن در هر ست یا دست از بازی باید ۳ تیر را پرتاب کند. شروع‌کننده بازی با پرتاب یک دارت از سوی هر دو بازیکن مشخص می‌شود، به این صورت که بازیکنی که تیر خود را نزدیک‌تر به مرکز سیبل (بول) بزند، شروع‌کننده بازی خواهد بود. اگر تیر در یکی از قسمت‌های خال یا میان خال نشست، پرتاب، محاسبه نمی‌گردد. تیرها نیز باید بر روی تخته بمانند و فاصله تیر تا مرکز مشخص شود. دارت به مدل‌های بسیار مختلفی بازی می‌شود؛ از جمله بازی ۵۰۱ که معروف‌ترین آنها است و یا بازی ۳۰۱ و مدل‌های بسیار دیگر. غیر از چند قانون، مانند نحوه انجام ست‌ها که هر بازیکن باید ۳ پرتاب داشته باشد و نحوه امتیازگیری، تقریباً در تمام آنها یکسان است.

 

قواعد مشترک در مسابقات دارت

همان‌طور که در قبل اشاره شد دارت، بازی‌های مختلفی دارد که هریک از جذابیت خاصی برخوردار هستند.

    1. هر بازیکن در یک نوبت گردشی با انداختن سه دارت در هر نوبت بازی می‌کند.
    2. هر بازیکن یک دارت را در شروع بازی برای مشخص‌شدن نفر آغازکننده بازی، پرتاب می‌کند.
    3. امتیازات به‌دست‌آمده بر مبنای امتیازی است که برای هر ناحیه در نظر گرفته شده است، نه بر مبنای رنگ آن.
    4. در صورت افتادن دارت از تخته، امتیازی برای آن پرتاب در نظر گرفته نمی‌شود.

 

فواید

بازی دارت تحرک جسمانی چندانی ندارد؛ اما برای بالابردن قدرت محاسبه، افزایش اعتمادبه‌نفس، بالابردن تمرکز و جلوگیری از بیماری‌های روحی و... بسیار مناسب است.

 

مسابقات دارت

امروزه ورزش دارت، فراتر از یک بازی سرگرم‌کننده و تفریحی است و مسابقات مختلفی در سطح جهانی برای آن برگزار می‌شود که بینندگان زیادی را هم به خود جذب کرده است.

 

ویژگی ورزشکاران

ورزشکاران بازی دارت باید دارای روحیه و قدرت دست و تمرکز بالا باشند تا بتوانند با صبر و حوصله در مسابقات دارت، دارت‌ها را به هدف بزنند و امتیاز کسب نمایند.

 

«برای شناخت دیگر رشته های ورزشی کلیک کنید: انواع ورزش‌ها»

 

دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به