توضیحات

تاریخچه‌ی فوتبال دستی

ثبت اختراع برای بازی های رومیزی مشابه به اوایل دهه 1890 در اسپانیا، اروپا باز می‌گردد. با این حال، خاستگاه فوتبال روی میز به سال 1921 باز می گردد، زمانی که هارولد سرلز تورنتون از بریتانیا این بازی را به عنوان "دستگاه برای انجام بازی فوتبال روی میز" ثبت اختراع کرد. این بازی در نهایت در دهه 1950 توسط لارنس پترسون به ایالات متحده آورده شد و در دهه 1970 به اوج محبوبیت خود رسید، زمانی که می توان آن را در بارها و سالن های استخر در سراسر کشور یافت. در سال 2002، فدراسیون بین المللی فوتبال روی میز (ITSF) در فرانسه با مأموریت تبلیغ این بازی تأسیس شد.

آداب مسابقات فوتبال دستی

در مسابقات رسمی فوتبال دستی بازیکنان بایستی با لباس و کفش ورزشی در مسابقات حضور داشته باشند و برای تعیین اینکه کدام بازیکن و یا تیم بازی را آغاز کند از سکه استفاده می‌شود.

به غیر از مواقعی که توسط مدیر مسابقات تعیین شده، مسابقه باید شامل 3 بازی از 5 بازی باشد.

هر بازی باید شامل 5 امتیاز (گل) باشد، یازی نهایی مسابقه باید 5 امتیازی باشد اما شما باید

با 2 گل اختلاف برنده شوید و این کار تا امتیاز 8 می‌تواند ادامه پیدا کند. هر تیم مجاز است که در هر بازی دو تایم اوت داشته باشد.

بازیکن و یا تیم دریافت کننده گل باید برای شروع بازی توپ را در جلوی آدمک‌های وسط میز قرار داده و به بازیکن یا تیم حریف برای شروع مجدد بازی اعلام آمادگی کند و تا هنگامی که حریف اعلام آمادگی نکرده بازی مجددا آغاز نخواهد شد.

اگر در هنگام بازی توپ به نحوی قرار گیرد که امکان ضربه زدن به آن وجود نداشته باشد، در اصطلاح به آن توپ مرده اطلاق می‌شود و توپ به بازیکنی واگذار می‌شود که دروازه‌اش نزدیک‌تر باشد.

قوانین فوتبال دستی

آدمک های روی دسته ها

 • سه دروازه‌بان تیم ۱
 • دو مدافع تیم ۱
 • سه مهاجم تیم ۲
 • پنج هافبک تیم ۱
 • پنج هافبک تیم ۲
 • سه مهاجم تیم ۱
 • دو مدافع تیم ۲
 • سه دروازه‌بان تیم ۲

به‌ هیچ‌ وجه نباید میله بازی در دستان رقبا مداوم بچرخد به‌ طوری‌ که چرخش 360 درجه‌ای داشته باشد؛ بنابراین مجازات عدم رعایت این قانون از دست دادن مالکیت توپ خواهد بود.

اگر در هنگام بازی میز فوتبال دستی توسط هر یک از بازیکنان به‌ نوعی کج شود، به‌ نحوی‌ که در فرآیند بازی تأثیرگذار باشد مالکیت توپ از دست خواهد رفت. اگر این خطا عمداً و یا سهواً 2 بار تکرار شود یک ضربه پنالتی برای حریف، روبروی آدمک‌های 3 نفره قرار می‌گیرد.

اگر توپ روبروی آدمک‌های 3 نفره باشد برای ضربه زدن 15 ثانیه زمان وجود دارد؛ اما اگر توپ روبروی یک میله از آدمک‌های 5 نفره باشد 10 ثانیه فرصت ضربه خواهد بود و اگر بیش از این مدت‌زمان طول بکشد مالکیت توپ از دست خواهد رفت.

انواع مسابقات فوتبال دستی

اکنون فدراسیون فوتبال دستی رویدادهای بین المللی از جمله مسابقات قهرمانی سالانه جهانی و جام جهانی را تنظیم می‌کند. جام جهانی در ابتدا قرار بود همزمان با جام جهانی فوتبال باشد، اما از ژانویه 2009 هر سال برگزار می‌شود؛ در جام جهانی ITSF و مسابقات قهرمانی جهانی 2013، تقریباً 500 بازیکن از 30 کشور در نانت فرانسه گرد هم آمدند تا به رقابت بپردازند.

مسابقات در دسته‌های زیر برگزار می‌شوند:

 1. جام جهانی: مردان D1، مردان D2، زنان، نوجوانان، بزرگسالان، معلولان(با ویلچر)
 2. قهرمانی جهان:
 • دونفره: مردان، زنان، نوجوانان زیر 19، نوجوانان زیر 16، نوجوانان زیر 13، بزرگسالان زیر 50، بزرگسالان زیر63 ، معلولان
 • دونفره مختلط
 • انفرادی: مردان، زنان، جوانان زیر 19 سال، جوانان زیر 16 سال، جوانان زیر 13 سال، بزرگسالان زیر 50، بزرگسالان زیر 63 ، معلولان

رتبه بندی قهرمانان فوتبال دستی

هم اکنون طبق رده بندی فدراسیون فوتبال دستی در انفرادی مردان دسته آزاد، هاس توماس آلمانی در رتبه اول اسپردمن تونی آمریکایی در رتبه دوم و دوس سانتوس لوت میگل از فرانسه در رتبه سوم قرار دارد.

در رده بندی کشورها  به ترتیب  آلمان، فرانسه و اتریش در رده اول تا سوم قرار گرفته‌اند.

و در رده بندی دوبل مردان هم هاس توماس از آلمان در رتبه اول ، سالزگبر پاسکال از سوئیس رتبه دوم و شوف ماتیاس از اتریش هم رتبه سوم را داراست .

ویژگی های ورزشکاران

رقابت، تلاش، شخصیت سازی، رفاه و بازی جوانمردانه؛ این‌ موارد ارزش های این بازی از زبان فدراسیون است. فدراسیون تنیس روی میز معتقد است که ورزشکاران این رشته، پیام آور این ارزش ها هستند و تلاش حداکثری براین است که تمام کودکان و نوجوانان جهان را به این رشته علاقمند سازد .

ممکن است شما علاقه مند باشید به

حامیان ما

سازمان ها و ارگان هایی که در این مسیر همراه ما بوده و هستند.

logo_park_elm
smfir

سموا

در سامانه مربیان و ورزشکاران ایران، نیازهای اساسی مربیان و ورزشکاران بررسی شده است. بخش زیادی از این نیازها با توجه به نوع رشته، جنسیت، سن، سال و فاکتورهای دیگر متغییر است که نیاز به مشارکت بالای همه جامعه ورزشی دارد. منتظر حضور گرم شما در خانواده سموا هستیم…

جهت اطلاع از خبرهای داغ ورزشی و دریافت تخفیف های ما، عضویت در خبرنامه را از دست ندهید.

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی سلامتی پارسیان می‌باشد

eget commodo ultricies venenatis lectus dolor mattis