توضیحات

تاریخچه‌ی کشتی آزاد

کشتی یکی از قدیمی‌ترین و فراگیرترین ورزش‌های دنیا است و احتمالا در دوران ماقبل تاریخ با تغییر شکل در جنگ‌های تن‌به‌تن و جایگزین کردن مرگ یا صدمات شدید با یک پیروزی نمادین ایجاد شده‌ است.

شواهد بسیاری از حضور کشتی در تمامی تمدن‌های آغازین بشری وجود دارد، البته اولین بار در یونان باستان به یک ورزش واقعی تبدیل و در سال ۷۰۴ پیش از میلاد وارد المپیک شد؛ در المپیک باستان قهرمان کشتی پس از قهرمان پرتاب دیسک مهم‌ترین پهلوان یونان شمرده می‌شد، داستان رقابت اودیسه و آژاکس که هومر در ایلیاد روایت کرده‌ است از قدیمی‌ترین و باشکوه‌ترین داستان‌های مربوط به کشتی می‌باشد.

نام کشتی از کمربندی به نام "کُشتی" گرفته شده که پارسیان و زرتشتیان هنگام غروب آفتاب به کمر خود می‌بستند و در برابر کانون آتش به دعا خواندن می‌پرداختند. کشتی گرفتن به معنی کمر یکدیگر را گرفتن است که اصل آن در زبان پهلوی، کُستیک و در زبان فارسی دری گُشتی خوانده می‌شود.

منشأ اصلی کشتی آزاد در کشتی کَچ اَز کَچ کَن است که در سدهٔ ۱۹ میلادی در بریتانیا و ایالات متحده آمریکا توسعه یافت و یکی از سرگرمی‌های جذاب و مردمی در جشن‌ها به شمار می‌رفت؛ قوانین کشتی آزاد هنوز هم تقریباً مشابه کشتی کچ است با کمی محدودیت برای انجام بعضی حرکات خطرناک.

مسابقات کشتی آزاد از المپیک ۱۹۰۴ وارد المپیک شد و از المپیک ۲۰۰۴ رقابت‌های این رشته در بخش زنان نیز برگزار می‌شود.

آداب کشتی آزاد

کشتی آزاد یکی از روش‌های کشتی گرفتن است که در سراسر دنیا تمرین می‌شود و به همراه کشتی فرنگی یکی از دو سبک کشتی است که در بازی‌های المپیک برگزار می‌شود.

در کشتی آزاد همچون کشتی کچ و کشتی فرنگی هدف اصلی چسباندن شانه حریف بر تشک است که به پیروزی فوری (ضربه فنی) منجر می‌شود و برخلاف کشتی فرنگی، کشتی‌گیران اجازه‌ی گرفتن پای حریف و استفاده از پای خود را دارند.

تفاوت این دو در آن است که در کشتی فرنگی که بیشتر در قاره اروپا محبوب است، گرفتن پائین کمر و استفاده از پا ممنوع است اما در کشتی آزاد کشتی‌گیران اجازه همین اعمال را دارند. مسابقات این دو رشته زیرنظر فدراسیون بین‌المللی کشتی (فیلا) برگزار می‌شود.

لباس کشتی گیران

کشتی گیران باید دوبنده و کفش مخصوص کشتی بپوشند و استفاده از هرگونه زیورآلات یا لباس اضافه ممنوع است.

دوبنده لباسی است که از پایین تا نصف ران و از بالا تا سرشانه ها پیش می‌رود و دست ها و شانه ها پوششی ندارند.

برای شرکت در مسابقات طبق قرعه کشی یکی از کشتی گیران دوبنده آبی و دیگری دو بنده قرمز می‌پوشد، رنگ قرمز و آبی یا کل لباس را در برمیگیرد یا باندی که در قسمت انتهای لباس در ران ها و قسمت کمر در پشت قرار دارد باید به رنگ تعیین شده باشد.

قوانین کشتی آزاد

  • کشتی در دو زمان سه دقیقه‌ای با سی ثانیه استراحت بین دو نیمه انجام می‌شود.
  • به ازای خاک کردن (زمانی که کشتی گیر از قسمت سینه و شکم روی زمین قرار بگیرد تا حدی که زانوی کشتی گیر مهاجم که در پشت کشتی گیر اول قرار گرفته به زمین برسد) دو امتیاز.
  • برای بارانداز (یک دور چرخاندن کشتی گیر مقابل در حالت خاک ) دو امتیاز.
  • فنون و اجراهای خاص در حالت سرپا به صورت کامل 4 و حتی 5 امتیاز.
  • اگر فنون ناقص باشند با توجه به میزان اجرا تا 1 امتیاز به کشتی گیر تعلق می‌گیرد.
  • قبل و بعد از مسابقه، کشتی گیران باید با یکدیگر و همچنین با داور، دست بدهند.
  • هر نوع گرفتنی که زندگی یا سلامتی اعضای رقیب را به خطر بیندازد مانند گرفتن گلو ممنوع است.
  • استفاده از لگد، مشت، کله زدن و گرفتن دوبنده ممنوع است.
  • نقض قانون منجر به گرفتن اخطار به کشتی گیر می‌شود و سه اخطار کشتی گیر را از ادامه رقابت محروم می‌کند.

نحوه مجازات كشتی گیران خاطی برای فرار از فن، فرار از تشك، جلوگیری از اجرای فن حریف با عمل خطا و یا دیگر مواردی كه نیاز به دادن اخطار و امتیاز باشد در كشتی آزاد و فرنگی در همه شرایط یك اخطار برای كشتی گیر خاطی و یك امتیاز برای حریف در برخواهد داشت و این تخطی از مقررات اگر در حالت سرپا باشد باید برای شروع مجدد، ادامه‌ی كشتی در حالت سرپا باشد و اگر در خاك این تخطی انجام شود، شروع مجدد باید در حالت خاك باشد.

رتبه بندی

براساس رتبه بندی سایت فدراسیون جهانی کشتی

در وزن 57 کیلوگرم پاتریک گیلمان از آمریکا اول ونماینده ایران علیرضا سرلک در رده پنجم قرار دارد.

در وزن 61 کیلوگرم ماگمادوف از روسیه اول است.

در وزن 65 کیلوگرم تیموراوچیر از مغولستان در رده اول و امیر محمد یزدانی از ایران در رتبه هفتم قرار گرفته .

در وزن 70 کیلو گرم آکماتالیو از قزاقستان در رتبه اول و عرفان الهی در رتبه نهم قرار دارد.

در وزن 74 کیلو گرم کایل داکه از آمریکا در رتبه اول و یونس امامی در رده 12 قرار دارند.

در وزن 79 کیلوگرم جردن باروز از آمریکا اول و محمد نخودی دوم است .

 در وزن 86 کیلو گرم حسن یزدانی اول و تیلور از آمریکا دوم است.

 در وزن 92 کیلوگرم کامران قاسم پور در مقام اول قرار گرفته .

 در وزن 97 کیلو گرم اسنایدر از آمریکا اول و مجتبی گلیج دهم است.

 و در وزن 125 کیلو گرم پتریاشویلی از گرجستان اول و امیر حسین زارع سوم است.

ویژگی ورزشکاران کشتی

ورزشکاران کشتی باید علاوه بر اعتماد به نفس بالا و روحیه جنگندگی دارای تواضع و جوانمردی نیز باشند، زیرا ورزشکاران این رشته همانند کشتی پهلوانی در ایران جایگاهی بلند مرتبه دارند، بنابراین باید منتشرکننده‌ی اخلاقیات پهلوانی در میان مردم باشند.

از نظر جسمانی این ورزشکاران باید چابکی، سرعت، استقامت، هماهنگی، قدرت ،سرعت عکس العمل و تعادل فوق العاده بالایی داشته باشند.

قهرمانان کشتی در ایران و جهان

مدال‌آورترین کشتی گیر ایران در بخش آزاد جناب عبدالله موحد است با یک طلای المپیک، 5 طلای جهانی و 2 طلای آسیایی است؛ پس از ایشان حسن یزدانی با یک طلا و یک نقره المپیک، 3 طلا یک نقره و یک برنز جهانی و یک طلای آسیایی قرار دارد.

الکساندر مدوید روسی با 3 مدال طلا و بدون شکست در المپیک از بهترین آزادکاران جهان محسوب می‌شود و بووایسار ساتیف هموطن او نیز با سه مدال طلای المپیک در کنار مدوید قرار می‌گیرد.

فارق از تعداد مدال ها و عناوین چیزی که ویژگی یک قهرمان است و باعث ماندگاری او در یادها می‌شود جوانمردی اوست وقتی سخن از پهلوانی و جوانمردی است تمام ایرانیان به یاد جهان پهلوان تختی می‌افتند که نشان داد جزئی از مردم است و برای مردم می‌جنگد، ایشان از قهرمانان ماندگار کشتی آزاد بودند.

دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به