توضیحات

تاریخچه‌ی فوتسال

فوتسال در سال 1930 و زمانی که خوان کارلوس سریانی، معلمی در مونته ویدئو اروگوئه ، نسخه‌ای از فوتبال داخل سالن را ایجاد کرد، آغاز شد.

ابتدا فوتسال در زمین های بسکتبال توسعه داده شد و یک کتاب قانون برای این ورزش جدید در سپتامبر 1933 منتشر شد؛ قبل از آن انجمن فوتبال در اوروگوئه بسیار محبوب بود و پس از اینکه اروگوئه جام جهانی 1930 و مدال طلا را در بازی‌های المپیک تابستانی 1924 و 1928 به دست آورد، تمرین‌کنندگان بیشتری را جذب کرد. هدف سریانی، ایجاد یک بازی تیمی شبیه به فوتبال بود که بتوان آن را در داخل یا خارج از خانه انجام داد؛ سریانی در حین نوشتن کتاب قوانین اصول فوتبال انجمنی، قوانین فوتسال را با قوانین سایر ورزش ها ترکیب کرد: از ورزش بسکتبال تعداد بازیکنان (پنج نفر در هر تیم) و مدت زمان بازی (40 دقیقه فعال)، از واترپلو قوانین دروازه‌بانی و از هندبال تیمی اندازه زمین و گل را برداشت و فوتسال را به جهانیان هدیه داد.

تا زمانی که لوئیز د اولیویرا کتاب قوانین فوتسال را در سال 1956 نوشت، فوتسال در هر منطقه به شکل متفاوتی انجام می‌شد تا اینکه این کتاب قانون در سطح بین المللی پذیرفته و به کار گرفته شد.

در سال 1965، کنفدراسیون فوتسال آمریکای جنوبی متشکل از اروگوئه، برزیل، پاراگوئه، پرو و ​​آرژانتین تشکیل شد و پربازدیدترین بازی فوتسال تاریخ در 7 سپتامبر 2014 در ورزشگاه مانه گارینچا در برازیلیا پایتخت برزیل بین برزیل و آرژانتین در مقابل 56483 تماشاگر برگزار شد.

آداب ورزش فوتسال

فوتسال بین دو تیم با پنج بازیکن که یکی از آن‌ها دروازه‌بان است برگزار می‌شود و در آن تعویض به صورت نامحدود مجاز است. فوتسال برخلاف برخی از اشکال دیگر فوتبال داخل سالن، روی زمین سختی که با خطوط مشخص شده، بازی می‌شود و از دیوارها یا تخته‌ها استفاده نمی شود؛ این بازی با یک توپ کوچک‌تر، سخت‌تر و سنگین‌تر نسبت به فوتبال انجام می‌شود؛ سطح زمین بازی، توپ و قوانین به نوعی طراحی شده که مهارت مورد نیاز و اصلی، کنترل توپ و پاس دادن در فضاهای کوچک است.

مدت زمان مسابقات فوتسال

بازی در دو نیمه بیست دقیقه‌ای مفید (وقتی توپ از زمین خارج شود، زمان متوقف می‌شود) انجام می‌شود و بین دو نیمه پانزده دقیقه استراحت وجود دارد.

لباس ورزشکاران فوتسال

لباس بازیکنان از یک پیراهن یا پیراهن با آستین، شورت، جوراب، ساق پاهای ساخته شده از فلز، پلاستیک یا فوم و کفش هایی با کف لاستیکی تشکیل شده است.

 دروازه بان مجاز است برای متمایز شدن از سایر بازیکنان تیم و داور، شلوار بلند و لباس با رنگی متفاوت بپوشد، همچنین مجاز به پوشیدن پد آرنج است زیرا سطح زمین فوتسال به سختی زمین تنیس یا بسکتبال است.

 جواهرات و چیزهایی که ممکن است در حین بازی برای خود بازیکن یا سایر بازیکنان خطرناک باشد، مجاز نیستند.

قوانین فوتسال

ضربه زدن، زمین خوردن، شارژ کردن، پریدن، هل دادن، تکل زدن، نگه داشتن، تف کردن، و دست زدن عمدی همگی خطا بوده و منجر به ضربه آزاد مستقیم ( می‌توان مستقیماً به حریف گل زد) برای تیم مقابل می‌شود.

مهاجمین و مدافعین فوتسال باید فاصله ۵ متر را با زننده ضربه آزاد رعایت کنند.

در خطای ششم و بعد از آن، در هر نیمه و از هر کجای زمین که باشد از نقطه پنالتی دوم ضربه زده می‌شود و نباید دیوار دفاعی تشکیل شود.

در چه صورت بازیکن فوتسال از داور کارت زرد دریافت میکند؟

 1.  مرتكب رفتار غير ورزشي گردد.
 2. با گفتار و كردار به تصميم داور اعتراض نمايد.
 3. مكرراً قوانين بازي را نقص نمايند.
 4. شروع مجدد بازي را به تأخير اندازد.
 5. هنگام شروع مجدد بازي، ضربه آزاد و ضربه كرنر فاصله لازم را رعايت نكند.
 6. بدون اجازه داور وارد زمين شود.
 7. بدون اجازه داور زمين را ترك كند.

اگر بازیکن این هفت خطا را مرتکب شود اخراج می‌شود:

 1. مرتكب خطاي شديد بازي شود.
 2. مرتكب برخورد با زننده ضربه شود.
 3. روي حريف يا هر فرد ديگر تف بيندازد.
 4. عمداً با دست زدن به توپ، حريف را از يك گل يا موقعيت گل محروم نمايد.
 5. موقعيت آشكار گل حريف به سمت دروازه را با خطاي آزاد مستقيم سلب نمايد.
 6. كلمات توهين آميز بر زبان بياورند.
 7. در يك مسابقه اخطار دوم بگيرد.

بازیکن  اخراج شده حق ورود مجدد به بازي و يا حتي نشستن روي نيمكت بازيكنان ذخيره را ندارد.

بازیکن فوتسالی كه اخراج مي‌گردد توسط داور بازي حتماً بايد به رختكن هدايت شود و بعد از 2 دقيقه تيم فوتسال مي‌تواند بازيكن ديگری جايگزين نمايد، مگر اينكه قبل از اتمام 2 دقيقه گلي به ثمر برسد.

وقتی توپ بازی فوتسال به طور کامل از خط طولی یا عرضی زمین فوتسال، چه از هوا و چه از زمین گذشته باشد، همچنین برخورد توپ به سقف سالن فوتسال، اوت اعلام می‌شود و ادامه بازی فوتسال از روی خط طولی نزدیکتر از سر گرفته می‌شود.

رده‌بندی تیم‌های فوتسال

در رده بندی بهترین تیم های ملی فوتسال جهان تیم های برزیل، اسپانیا و پرتغال در رده‌های اول تا سوم و تیم ملی ایران در رده ششم قرار گرفته‌اند.

همچنین لقب بهترین بازیکنان فوتسال جهان در سال های ۲۰۱۹_۲۰۲۱ به بازیکن برزیلی بارسلونا، به نام فرائو و پیش از آن نیز پنج سال متوالی به بازیکن پرتغالی اینتر اف سی، ریکاردینیو رسید.

ویژگی های ورزشکاران فوتسال

این بازی بر کنترل، بداهه نوازی، خلاقیت و تکنیک تاکید دارد؛ فوتسال ورزش سنگینی است و تماما بازیکنان در حال تکاپو هستند. برای موفقیت در این شرایط بازیکنان باید از آمادگی جسمانی بالایی برخوردار باشند، فاکتورهای مهم در فوتسال عبارتند از: چابکی، انعطاف پذیری، سرعت، توان بی هوازی و توان هوازی.

قهرمانان فوتسال ایران و جهان

فالکائو، او بهترین بازیکن تمام دوران و پله فوتسال لقب گرفته است؛ این بازیکن 39 ساله که یک هافبک با ویژگی های یک مهاجم است، ۳۳ جام در سطح باشگاهی و ۲۵ جام در سطح بین‌المللی دارد. به طور انفرادی هیچ بازیکن دیگری به اندازه او قهرمان نشده است؛ او 4 بار موفق به کسب عنوان بهترین بازیکن فوتسال جهان و همچنین 2 توپ طلا برای بازی هایش در جام جهانی 2004 و 2008 کسب کرده است.

ریکاردو، 23 عنوان قهرمانی در سطح باشگاهی دارد و در سطح انفرادی سه بار جایزه بهترین بازیکن جهان و همچنین بهترین بازیکن مسابقات قهرمانی فوتسال یوفا در سال 2007 را دریافت کرد.

وحید شمسایی، او شش بار بهترین بازیکن فوتسال آسیا شده و بعد از فالکائو بهترین گلزن تاریخ فوتسال جهان است. در مجموع 12 جام باشگاهی و 9 جام ملی (8 دوره مسابقات آسیایی و 1 المپیک ورزش‌های سالنی) دارد، در جوایز انفرادی هم 9 بار آقای گل و بسیاری جوایز دیگر کسب کرده است.

علی اصغر حسن زاده، 4 عنوان بهترین بازیکن آسیا، 3 قهرمانی جام ملت ها، 2 آقای گلی در مسابقات بین المللی و یک آقای گلی لیگ ایران از افتخارات ایشان است.

دسته بندی ها

ممکن است شما علاقه مند باشید به

حامیان ما

سازمان ها و ارگان هایی که در این مسیر همراه ما بوده و هستند.

logo_park_elm
smfir

سموا

در سامانه مربیان و ورزشکاران ایران، نیازهای اساسی مربیان و ورزشکاران بررسی شده است. بخش زیادی از این نیازها با توجه به نوع رشته، جنسیت، سن، سال و فاکتورهای دیگر متغییر است که نیاز به مشارکت بالای همه جامعه ورزشی دارد. منتظر حضور گرم شما در خانواده سموا هستیم…

جهت اطلاع از خبرهای داغ ورزشی و دریافت تخفیف های ما، عضویت در خبرنامه را از دست ندهید.

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی سلامتی پارسیان می‌باشد

id id venenatis neque. suscipit ut