توضیحات

تاریخچه ورزش پارکور

ورزش پارکور توسط ریموند بل (Raymond Belle)  یک سرباز فرانسوی جنگ ویتنام پایه‌گذاری شد؛ او و همراهانش به دنبال به‌وجودآوردن یک روش کارا و مناسب برای «تعقیب و فرار» بودند. این فعالیت‌ها، سرانجام توسط فرزندش دیوید بل (David Belle) به‌صورت مدوّن درآمد.

دیوید بیشتر عمر خود را صرف سامان‌دهی این ورزش کرد و نام «بازی پارکور» را بر آن نهاد. او و دوستانش، از جمله سباستین فوکان (Sebastien Foucan)  که مشهورترین آن‌هاست، با آموزش‌های ریموند بل این ورزش را از ترکیب ورزش‌های مختلفی مانند ژیمناستیک و باهدف کمک‌کردن به دیگران در مواقع اضطراری، در حاشیه پاریس به وجود آوردند.

 

آداب بازی پارکور

برای تعریف این ورزش باید بگوییم که پارکور ترکیبی از راه‌رفتن، دویدن و حرکات آکروباتیک، بامهارت پریدن است؛ در واقع این ورزش بهترین ورزش برای کسانی است که می‌خواهند هماهنگی ذهن و بدنشان را در حرکت مداوم در شاه‌راه‌های شهر بیابند.

 

وسایل و تجهیزات

این ورزش وسیله و امکانات خاصی احتیاج ندارد؛ اما برای انجام حرفه‌ای آن معمولاً لباس‌های سبک و راحت به تن می‌کنند. همچنین به ورزشکاران توصیه می‌شود از کفش ورزشی سبک با چسبندگی زیاد استفاده شود. البته برخی از ورزشکاران در از مچ‌بند برای محافظت از مچ‌هایشان استفاده می‌کنند که این موضوع می‌تواند جلوی آسیب‌های احتمالی را تا حد زیادی بگیرد.

نکاتی برای انتخاب کفش در ورزش پارکور:

  • کفش موردنظرتان باید سبک‌وزن باشد.
  • کفش موردنظرتان باید نرم با سایز مناسب باشد.
  • کفش موردنظرتان باید چسبندگی و استحکام کافی داشته باشد.

 

حرکات پارکور

ورزش پارکور حرکات بسیاری دارد؛ اما اگر بخواهیم به حرکات اساسی این ورزش اشاره کنیم باید بگویم یکی از ابتدایی‌ترین حرکاتی که یاد می‌گیریم حرکت لندینگ است. لندینگ به معنی فرودآمدن بوده و به ما کمک می‌کند تا هنگام پرش و جابه‌جایی تعادلمان را بهتر حفظ کنیم.

حرکت بعدی تعادل یا همان Balance است؛ با این حرکت یاد می‌گیرید چه مدت در بالای یک مانع دوام خواهید آورد و می‌توانید ایمن حرکت کنید.

یکی از مهم‌ترین حرکاتی که باید به آن مسلط باشید دویدن یا همان Running است؛ چرا که عدم سرعت العمل در دویدن باعث آسیب صددرصدی می‌شود.

پرش یا همان Jumping به شما این توانایی را می‌دهد که قدمی بزرگ‌تر از آنچه که پاهای شما معمولاً می‌توانند بردارند، بردارید. پرش، لحظه ایمان و اعتماد است و وقتی انجامش می‌دهید جای هیچ شکی نیست.

 

قوانین اختصاصی ورزش پارکور

یکی از فلسفه‌های این ورزش، اتکا به توانایی‌های جسمی و ذهنی افراد برای کمک‌کردن به کسانی است که در شرایط خاصی قرار دارند. به همین دلیل است که در این ورزش خبری از مسابقه و رده‌بندی ورزشکاران و غیره نیست؛ زیرا هرکسی تنها برای خودش و نه برای اثبات برتری خود، تمرین می‌کند.

 

نحوه امتیازدهی بازی پارکور

برای امتیازدهی 5 فاکتور را مدنظر است:

  • پیوستگی حرکات
  • پیچیدگی و سختی حرکات
  • فرود یا لندینگ
  • زیبایی حرکات
  • خلاقیت در ترکیب حرکات

 

خطاها

فرصت خطا در این ورزش وجود ندارد و با هرگونه بی‌احتیاطی ورزشکار با آسیب جدی مواجه می‌شود و احتمالاً به کام مرگ می‌افتد.

 

ویژگی ورزشکاران

در این ورزش ورزشکاران باید دارای روحیه و عکس‌العمل بالا همچنین دونده خوبی باشند تا بتوانند با تصمیم‌گیری به‌موقع موانع را طی کنند تا آسیبی جان آنها را تهدید نکند.

 

ورزش پارکور در ایران: پارکور ایران

ورزش پارکور ایران، برای اولین‌بار توسط امیرحسین ایمانی و کوشا فتحی نژاد در مستند لندن بپر در سال ۲۰۰۳ به نمایش گذاشته شد. هدف این مستند نشان‌دادن گسترش این رشته در دنیا و علاقه‌مندی جوانان به بازی پارکور بود، برای همین منظور از گروه‌های مطرح و فعال این ورزش در دنیا تقاضای همکاری نمودند و گروه irPk که بعداً به رها تغییر نام داد نیز در این پروژه همکاری کرد.

 

«برای شناخت دیگر رشته های ورزشی کلیک کنید: انواع ورزش‌ها»

 

ممکن است شما علاقه مند باشید به