خطرات سریع کاهش وزن و کم آبی در ورزشکاران

کاهش وزن علاوه بر آثار منفی کمبود حجم مایعات بدن، تاثیرات مخربی روی کلیه ها دارد.

کلیه ها قادرند روزانه ۱۸۰ لیتر پلاسما را تصفیه کنند. بیشتر پلاسمای تصفیه شده به جریان خون بر می گردد، زیرا کلیه ها بین ۱ تا ۱/۵ لیتر ادرار در روز تولید می کنند. تصفیه این مقدار زیاد پلاسما عمل بیهوده ای نیست. زمانی که کلیه ها پلاسما را تصفیه می‌کنند، مواد زائدی که به صورت مایع هستند را خارج کرده و سطح الکترولیت ها را تنظیم می کنند. در واقع تصفیه مقدار مشخصی از پلاسما ضروری است. اگر مقدارکافی پلاسما جهت تصفیه در دسترس کلیه ها قرار نگیرد، می تواند صدمات جدی به کلیه ها وارد کند.

 پزشکان توصیه کرده اند تولید ادرار نباید کمتر از ۱۲۰۰ میلی لیتر در روز باشد که تولید ادرار کمتر از مقدار فوق بارها در ورزشکاران مشاهده شده است. محدودیت در مصرف مایعات برای کاهش وزن منجر به کاهش جریان خون به کلیه ها می شود، در نتیجه حجم مایعات که برای تصفیه به کلیه ها می روند کاهش می یابد. بنابراین روش‌های سریع کاهش وزن و مصرف نکردن آب، نه تنها روی اجرای فعالیت های ورزشی اثر منفی می‌گذارد، بلکه خطرات جدی برای ارگان های حیاتی از قبیل کلیه ها و غیره خواهد داشت.

دکتر مجتبی خادم

مسئول کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان سمنان

حامیان ما

سازمان ها و ارگان هایی که در این مسیر همراه ما بوده و هستند.

logo_park_elm
smfir

سموا

در سامانه مربیان و ورزشکاران ایران، نیازهای اساسی مربیان و ورزشکاران بررسی شده است. بخش زیادی از این نیازها با توجه به نوع رشته، جنسیت، سن، سال و فاکتورهای دیگر متغییر است که نیاز به مشارکت بالای همه جامعه ورزشی دارد. منتظر حضور گرم شما در خانواده سموا هستیم…

جهت اطلاع از خبرهای داغ ورزشی و دریافت تخفیف های ما، عضویت در خبرنامه را از دست ندهید.

sherkat-khalagh

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به موسسه فرهنگی ورزشی سلامتی پارسیان می‌باشد