ورزش استقامتی چیست؟ ۷ مورد از بهترین ورزش های استقامتی

ورزش استقامتی چیست؟ 7 مورد از بهترین ورزش های استقامتی

ورزش استقامتی چیست؟ بهترین‌های آن کدام‌اند؟

شاید از خودتان بپرسید ورزش استقامتی چیست؟ در واقع، منظور از ورزش های استقامتی فعالیت‌هایی است که شامل تحمل فشار و یا توانایی حفظ بدن در حین انجام آن فعالیت خاص مانند دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا، قایقرانی و اسکی به مدت طولانی می‌شود.

ورزش های استقامتی ورزش‌هایی هستند که بدنتان را طولانی‌مدت تحت‌فشار قرار می‌دهند که در حین انجام آن، عملکرد شما به‌شدت به متابولیسم هوازی یعنی تولید انرژی پایدار جهت ورزش و دیگر عملکردهای بدن، بستگی دارد. استقامت عضلانی در هنگام فشارهای وارده بر بدن، ما را یاری می‌کند.

از انواع ورزش استقامتی می‌توان دویدن در مسافت‌های طولانی مانند دوی ماراتن، دوی صحرانوردی، دوچرخه‌سواری مسافت طولانی، ورزش‌های سه‌گانه و شنای استقامتی را نام برد. ورزش های استقامتی محدود به ورزش‌هایی نیستند که باید صدها کیلومتر بدوید، شنا کنید یا دوچرخه‌سواری کنید، اما با این نام ارتباط دارند.

این بدان معناست که بعضی از ورزش‌هایی که شاید فکرش را نمی‌کردید، به‌عنوان ورزش استقامتی نیز دسته‌بندی می‌شوند مثل اسکواش، راگبی و ژیمناستیک. چون در این ورزش‌ها لازم است بدنتان کارآمد باشد؛ هم به لحاظ متابولیسم هوازی که در آن انرژی‌اش را از سوخت کربوهیدرات‌ها، آمینواسیدها و چربی‌ها در حضور اکسیژن ایجاد می‌کند و هم به لحاظ متابولیسم کربوهیدرات که همۀ فرایندهای بیوشیمیایی مربوط به تشکیل متابولیک، تجزیه و تبدیل کربوهیدرات‌ها را شامل می‌شود. درضمن، برای موفقیت در آن‌ها باید در بهترین سطح تناسب‌اندام با سوخت‌وساز مناسب و اراده ذهنی قوی باشید.

ورزش های استقامتی به قدرت هسته و عضلانی خوبی نیاز دارند. بدیهی است که اگر قصد انجام ورزش‌های سه‌گانه را دارید، لازم است که از قدرت و مقاومت بالایی برخوردار باشید و همچنین یک رژیم غذایی خوب پر از درشت‌مغذی‌ها یعنی کربوهیدرات، پروتئین و چربی را دنبال کنید. بدون شک، قدرت عضلانی، آمادگی جسمانی و استقامت به تمرین و تغذیۀ مناسب بستگی دارد.

این روزها افراد فقط به «ورزش استقامتی» ساده بسنده نمی‌کنند، بعضی‌ها به ورزش‌های «فوق استقامتی» یا «افراطی» می‌پردازند؛ یعنی فعالیتی تداومی که بیشتر از ۴ ساعت طول بکشد. این افراد می‌خواهند به‌جای یک برنامۀ تمرینی ماراتن ۱۰ کیلومتری یا دوی نیمه ماراتن ۲۱ کیلومتری، مسافت یک ماراتن کامل را در روز بدوند و یا تمرین مسابقات دوچرخه‌سواری استقامتی را انجام دهند که هزاران مایل را پوشش می‌دهد.

ورزش‌های فوق استقامتی در سال‌های اخیر طرف‌داران بسیار زیادی پیدا کرده، به‌خصوص در بین کسانی که می‌خواهند فراتر از ظرفیت و توانشان تمرین کنند. حال به بررسی برترین ورزش های استقامتی و فوق استقامتی می‌پردازیم.

 

بهترین ورزش های استقامتی که باید امتحان کنید:

  1. دوی ماراتن

دوی ماراتن، یکی از محبوب‌ترین انواع ورزش استقامتی، مسابقۀ دویی به طول ۲۶ مایل برابر با ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متر است دوی استقامتی کلاسیک ۲۶ مایلی ریشه در افسانه پیام‌رسان یونانی فیلیپد دارد. بر اساس این افسانه او هنگام جنگیدن در نبرد ماراتون (یکی از نبردهای مهم و بزرگ دنیای باستان، در سال ۴۹۰ پیش از میلاد مسیح و در زمان زمامداری داریوش بزرگ، در میان کشورهای ایران هخامنشی و دولت‌شهرهای یونانی در محلی به نام دشت «ماراتون» بین ارتش هخامنشی و قوای متحد دولت‌شهرهای یونانی آتن پلاته به وقوع پیوست که در نتیجه یونانیان بر هخامنشیان پیروز شدند) کشتی ایرانی را دید که به سمت پایتخت یونان، آتن می‌رفت، احتمالاً باهدف پیروزی و به دست‌گرفتن کنترل یونان؛ بنابراین، فیلیپد، بدون سلاح و لباس، تمام مسافت تا پایتخت را دوید و پیش از مرگش، پیروزی یونانیان را رقم زد.

این روزها، دوی ماراتن چندان دراماتیک نیست، اما هنوز هم خیلی چالش‌برانگیز است و نمی‌توان آن را ساده گرفت. اغلب هدف ورزشکاران آماتور این است که ۴۲ کیلومتر و ۱۹۵ متر را در حدود ۴ ساعت به پایان برسانند که میانگین سرعت بسیار خوبی برای آن ۵٫۴۱ دقیقه در هر کیلومتر یا ۹٫۰۹ دقیقه در هر ۱٫۶ کیلومتر است.

دوندۀ پرافتخار کنیایی؛ الیود کیپچوگه رکورد ماراتن برلین را شکست. او مسیر ۴۲ کیلومتری مسابقۀ ماراتن برلین را در ۲ ساعت و ۱ دقیقه و ۳۹ ثانیه تمام کرد تا رکورد جهانی این رشته را از آن خود کند؛ ۴٫۳۵ دقیقه برای هر ۱٫۶ کیلومتر؛ یعنی ۵ دقیقه سریع‌تر از یک ورزشکار آماتور. سالانه بیش از ۸۰۰ رویداد ماراتن برگزار می‌شود.

 

  1. دوی صحرانوردی

دوی صحرانوردی یکی دیگر از انواع ورزش استقامتی است. اگرچه مسابقات دوی صحرانوردی معمولاً مسافت‌های بسیار کوتاه‌تری نسبت به ماراتن دارند، اما به دلیل تنوع زمین‌های سخت و ناهموار، همچنان در ردۀ ورزش های استقامتی قرار دارند. زمین‌های باز از مسیرهای گل‌آلود و باتلاق‌ها گرفته تا مسیرهای بیابانی پُرگرد و غبار، با موانعی مثل عبور از رودخانه، سربالایی‌های شیب‌دار و لغزنده و جنگل‌های انبوه با ریشه‌هایی که به‌دور مچ پا پیچ می‌خورند را شامل می‌شوند.

به‌جز مسیر و شرایط آب‌وهوا معمولاً یک عامل کلیدی برای غلبه بر آن وجود دارد، درصورتی‌که پیش‌بینی هواشناسی باران شدید، کولاک یا سرمای یخ‌بندان را نشان دهد، برگزارکنندگان مسابقه با خوشحالی دست‌هایشان را به هم می‌مالند. برای لغو این رویداد یک طوفان لازم است!

به‌عبارت‌دیگر، دوی صحرانوردی می‌تواند مثل یک مسیر خیلی طولانی پر از مانع باشد که مطمئناً شما و مهارت‌های تصمیم‌گیری‌تان را به چالش می‌کشد؛ هم در طول مسابقه و هم روز بعد.

 

  1. دوچرخه‌سواری استقامتی

دوچرخه‌سواری استقامتی از انواع ورزش استقامتی دشوار است که به تاب‌آوری بالایی احتیاج دارد. تعیینِ استقامت یا تعریف دوچرخه‌سواری فوق استقامتی به دلیل تنوع زمین، مسافت‌های مسابقه و مدت‌زمان مسابقه و همچنین خود دوچرخه‌ها، سخت‌تر از مسابقات دوی استقامتی است. بااین‌حال، می‌توان گفت که هر مسابقه یا رویداد دوچرخه‌سواری بیش از ۱۰۰ کیلومتر به‌عنوان یک رویداد دوچرخه‌سواری فوق استقامتی شناخته می‌شود.

 

  1. دوچرخه‌های خاکی یا شنزار

ورزش استقامتی دوچرخه‌های شنزار از دوچرخه‌های جاده و کوهستان الهام می‌گیرند و می‌توان از آن‌ها در محیط‌های مختلفی مانند مسیرهای سنگ‌ریزه‌ای، کوهستانی، طبیعی و همچنین مسیرهای گلی، شنی و سنگی هم استفاده کرد. به دلیل پیشرفت فناوری دوچرخه و اینکه دوچرخه‌سوار به یک تیم حامی نیاز ندارد، در میان افراد، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است.

علاوه بر این، دستاورد دوچرخه‌سواری شنزار، تجربۀ رفاقت و صمیمیتی است که شرکت‌کنندگان بیشتر از مسابقه، به عبور از مسیر و لذت‌بردن از هم مسیر شدن با یکدیگر اهمیت می‌دهند. بااین‌حال، هنوز در مسیرها موانعی برای غلبه‌کردن وجود دارند، طول مسیرها هم متفاوت هستند و رویدادهای رقابتی زیادی جریان دارند. از بسیاری جهات، دوچرخه‌سواری در مسیرهای شنی و کوهستانی شبیه به دوی صحرایی است، با این تفاوت که به‌جای دویدن دوچرخه‌سواری می‌کنید.

 

  1. دوچرخه‌سواری کوهستان

این ورزش استقامتی با استفاده از دوچرخه در جاده‌های کوهستانی و زمین‌های ناهموار انجام می‌شود. دوچرخه‌سواری در کوهستان یکی از هیجان‌انگیزترین ورزش‌ها در طبیعت است.

مسافت دوچرخه‌سواری کوهستان معمولاً بیشتر از ۱۶۰ کیلومتر نیست. این ورزش از رشته‌هایی هست که به استقامت، قدرت، تعادل و تسلط کامل به دوچرخه احتیاج دارد. در این ورزش شما باید به طور کامل روی مسیرتان تمرکز کنید و برای هر مانعی که قرار است سر راهتان سبز شود آماده باشید. دوچرخه‌سواری کوهستان از اواسط سال ۱۹۹۶ در بازی‌های المپیک رسماً برگزار شده است. میلیون‌ها نفر در سراسر دنیا به این ورزش علاقه‌مند هستند و در این زمینه فعالیت می‌کنند.

 

  1. شنای استقامتی

ورزش استقامتی شنای استقامت که با نام مستعار شنای طولانی هم شناخته می‌شود به هر رویدادی گفته می‌شود که مسافتی بیشتر از حد معمول در بازی‌های المپیک و کمتر از ۱۰ کیلومتر داشته باشد. شنا در آب‌های آزاد ۱۰ کیلومتری مردان و زنان به‌عنوان رویداد شنای ماراتن شناخته می‌شود. این رویداد در برنامه المپیک نسبتاً جدید است و اولین‌بار به‌عنوان یک رویداد رسمی المپیک در بازی‌های ۲۰۰۸ پکن ظاهر شد. بسیاری از مردم تصور می‌کنند که مسابقات شنا در مسافت‌های طولانی فقط در آب‌های آزاد برگزار می‌شود، اما بسیاری از رکوردگیری‌های ورزشی در استخرهای شنا انجام می‌شوند.

بااین‌حال، به‌طورکلی، بیشتر مسابقات شنای طولانی‌مدت در مکان‌های آب آزاد مثل دریاچه‌، دریا، اقیانوس‌، رودخانه و حتی کانال‌ها انجام می‌شوند. در هلند و سایر کشورهای کم‌ارتفاع، مسابقات شنای استقامتی و ماراتن مرسوم هستند.

 

  1. قایقرانی و کانو

اگر چه به نظر می‌رسد که قایقرانی رشته جدیدی است؛ اما قدمت آن به ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. مسابقات قایقرانی استقامت، سابقۀ صد‌ساله دارند. اخیراً رفتینگ یا کایاک در آب‌های خروشان و گشت‌وگذار در مسیر رودخانه خروشان طرف‌دارانی پیدا کرده است و به دلیل شدت امواج و کف روی آب به آن قایقرانی روی آب‌های سفید هم می‌گویند. قایقرانی اسلالوم در آب‌های خروشان یا کانو اسلالوم هم یک ورزش رقابتی است که با قایق‌های پارویی کانو یا کایاک در آب‌های رودخانه خروشان با سرعت بالا انجام می‌شود. به دلیل نیاز به تجهیزات و آموزش‌های بسیار خاص‌تر، این دو ورزش استقامتی به اندازۀ ورزش‌های ذکر شده در بالا، خیلی محبوب نیستند.

 

جمع‌بندی

انجام ورزش های استقامتی بیشتر مناسب افرادی است که تمایل دارند از دایره امن خود خارج شده و محدودیت‌هایشان را بیازمایند. امروزه گرایش افراد به این رشته ورزشی به میزان قابل‌توجهی افزایش‌یافته و باعث برگزاری هزاران رویداد در سراسر جهان برای ورزشکاران استقامتی شده است، این رویدادهای ورزشی انواع چالش‌های استقامتی در مسافت‌های طولانی را به این افراد ارائه می‌دهد.

در آخر باید فراموش نکنید انواع ورزش های استقامتی با تمام تفاوت‌هایی که با هم دارند این اصل را رعایت کرده‌اند؛ «انجام فعالیت ورزشی دشوار، ناخوشایند یا دردناک برای مدت طولانی» این همان تعریف و پاسخ سؤال «ورزش استقامتی چیست» به زبان ساده و خلاصه است.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه