13 راه آسان برای افزایش سریع قد در خانه برای دختران و پسران

13 راه آسان برای افزایش سریع قد در خانه برای دختران و پسران

آیا همچنان به دنبال بهترین راه و چگونگی افزایش قد هستید؟ بلند قامتی می‌تواند احساس فرد را نسبت به خودش تقویت کند. افراد قد کوتاه، به ویژه مردان، ممکن است نگران وضع ظاهرشان بوده و اعتمادبه‌نفس کمتری داشته باشند. ژنتیک تا حد زیادی بلندی قد فرد را تعیین می‌کند، اما لزوماً تنها عامل تعیین‌کننده نیست. هورمون تنظیم‌کنندۀ قد در بدن به نام هورمون رشد شناخته می‌شود. غده هیپوفیز هورمون رشد را تولید می‌کند که برای رشد استخوان‌های بلند و غضروف‌ها ضروری است.

متغیرهای متعددی مثل سیگار کشیدن در دوران بارداری، مراقبت ناکافی پس از زایمان، وزن کم هنگام تولد و شرایط نامطلوب بهداشت در دوران نوجوانی نقش اصلی در تعیین قد دارند. مردم اغلب بر این باورند که وقتی وارد بزرگسالی می‌شوند، رشدشان متوقف می‌شود. اما حتی پس از 18 سالگی، ممکن است یک فرد چند سانتیمتر بلندتر شود. با ترکیب برخی عادات سالم در سبک زندگی، می‌توان به این امر دست یافت. پس، روش‌هایی برای افزایش قد به روش طبیعی را به شما معرفی می‌کنیم.

وقتی پای شخصیت به میان می‌آید، قدِ خوب همیشه نقطۀ قوت است. ما در عصری هستیم که ظاهر زیبا در جنبه‌های مختلف زندگی ضروری است. زیبایی را می‌توان به لطف بسیاری از نوآوری‌های جدید آرایشی بیشتر کرد. بااین‌حال، قد موروثی است و تاکنون هیچ چیز زیادی برای افزایش قد پیدا نشده است.

به‌هرحال، بلندی قد بخش بسیار مهمی از شخصیت شماست. با اینکه هیچ‌کس نمی‌تواند تغییرات آنچنانی از نظر قد ایجاد کند، اما راه‌حل‌های خاصی وجود دارد. البته ما دربارۀ عمل‌های زیبایی صحبت نمی‌کنیم. بلکه تمرینات مختلفی را معرفی می‌کنیم که بهتان کمک می‌کنند بدون هیچ استرسی به قد دلخواه‌تان برسید.  قبل از هر چیز باید بدانید چه عواملی بر افزایش قد مردان و زنان تأثیر می‌گذارند.

عوامل افزایش قد:

ژن‌ها

گفته می‌شود که ژن‌ها مسئول اصلی بیشتر ویژگی‌های فیزیکی فرد مانند وزن، رنگ چهره، ساختار بدن، رنگ مو و البته قد هستند. حال ببینیم چه عوامل دیگری باعث افزایش قد می‌شوند. چگونه در 18 سالگی قدبلند شویم؟ عوامل ژنتیکی حدود 60 تا 80 درصد از تفاوت قد افراد را تعیین می‌کنند، درحالی‌که تأثیرات محیطی و در درجه اول تغذیه، را می‌توان 20 تا 40 درصد نسبت داد.

هورمون‌ها

مورد بعدی هورمون‌ها است که نقش مهمی در رشد بدن دارند. هورمون‌ها مراقب چندین فعالیت اندام بدن هستند و میزان فعالیت اندام‌های خاص بدن را تعیین می‌کنند. غدد درون ریز، هورمون تولید کرده و به جریان خون می‌فرستند. به این ترتیب هورمون‌ها نقش بسیار حیاتی در رشد فرد دارند. غده هیپوفیز ساختاری در داخل مغز ما است که انواع مختلفی از هورمون‌های تخصصی، از جمله هورمون رشد تولید می‌کند. نقش‌ هورمون رشد، تأثیرگذاری بر قد و کمک به ساخت ماهیچه‌ها و استخوان‌ها است.

تغذیه

تغذیه برای رشد فرد ضروری است. درست از دوران کودکی، کودک باید به‌طور مناسب با غذای مناسب تغذیه شود تا به افزایش قد کمک کند. وقتی رژیم غذایی نادرست ممکن است چند سانتیمتر به دور کمر کودک اضافه کند، رژیم غذایی صحیح ممکن است چندین سانتیمتر به قد کودک اضافه کند.

نژاد

فاکتور نژاد عمدتاً در بلندی قد فرد مؤثر است. عوامل نژادی باعث ایجاد تفاوت در ظاهر فیزیکی انسان‌های مختلف می‌شود. ساختار بدن، رنگ مو، رنگ چشم‌ها و افزایش قد به نژادی که فرد متعلق به آن است، بستگی دارد.

آلودگی

پژوهش‌ها ثابت کرده است که آلودگی باعث بروز مشکلات زیادی می‌شود، از جمله آسیب رساندن به رشد انسان. آلودگی به‌ور جدی بر رشد افراد تأثیر منفی می‌گذارد. بنابراین ما عواملی را که بر رشد قد افراد تأثیر می‌گذارند را تا حدودی شناسایی کرده‌ایم که بهتان معرفی می‌کنیم:

بهترین راه‌های افزایش قد به‌طور طبیعی

 • رژیم غذایی سالم
 • محصولات غذایی
 • داروی گیاهی
 • طرز ایستادن و نشستن مناسب
 • یوگا
 • تمرینات ساده
 • خواب کافی
 • ویتامین D
 • نوشیدن آب کافی
 • نکات و ترفندهای نوع لباس پوشیدن و قدبلندتر به نظر رسیدن
 • تقویت سیستم ایمنی
 • داشتن اعتما به‌نفس
 • مواردی که برای داشتن قد بهتر باید از آن‌ها اجتناب کرد
 • پرسش‌ها و پاسخ های متداول
 1. رژیم غذایی سالم

اگرچه قد از نظر ژنتیکی تعیین می‌شود، اما این واقعیت را باید در نظر گرفت که رشد، به برخی از متغیرهای خارجی بستگی دارد و یکی از آن‌ها تغذیه است. قد نامناسب ممکن است نتیجۀ رشد آهسته به دلیل تغذیه ناکافی باشد. بنابراین، برای داشتن بدنی خوش اندام، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل برای بهبود شرایط رشد، به‌ویژه در دوران نوجوانی، کاملاً ضروری است. برای رسیدن به قد و وزن مطلوب، رعایت رژیم غذایی و ورزش مناسب لازم است. و همچنین برای ساخت ماهیچه‌ها، رباط‌ها و تاندون‌های قوی، مطمئن شوید که بدنتان انواع مختلف مواد مغذی را دریافت می‌کند.

منظور ما غذا خوردن درست و باکیفیت است. از ابتدا، خاطرجمع شوید که در رژیم غذاییتان همۀ خوراکی‌های لازم وجود دارد و زمان منظمی برای خوردن آن‌ها در نظر بگیرید‌. مقدار زیادی سبزیجات برگ سبز و محصولات لبنی را در برنامۀ غذاییتان بگنجانید. یک رژیم غذایی سالم شامل تمام سبزیجات و بعضی از محصولات لبنی است که احتمالاً در افزایش قد کودکان نیز نقش داشته باشد.

این مواد مقدار زیادی کلسیم در اختیار بدن قرار می‌دهند که ضروری است. اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما حاوی پروتئین، ویتامین، کلسیم، منیزیم، روی و فسفر است زیرا این‌ها نیازهای اصلی برای افزایش قد افراد هستند. همچنین ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، سویا، بلغور جو دوسر، سیب زمینی، لوبیا، هویج و غیره را در رژیم غذایی داشته باشید. آجیل هم برای افزایش قد بسیار مفید است.

شما باید به انواع نوشیدنی‌های گازدار، قند بیش‌ازحد و چربی های اشباع شده نه بگویید. توصیه می‌شود برنامۀ شش وعدۀ غذایی در روز را دنبال کنید تا مطمئن شوید که بدن، غذای مورد نیاز را در زمان مناسب دریافت می‌کند و همچنین باعث بهبود سوخت‌وساز می‌شود. مصرف منظم غذای کمتر باعث می‌شود که چربی کمتری در بدن ذخیره شود. در نتیجه قد فرد به‌طور طبیعی افزایش می‌یابد.

 1. محصولات غذایی برای افزایش قد

متخصصان سلامت بر این باورند که با افزودن مواد غذایی خاصی به رژیم غذایی روزانه، می‌توان قد را تا چند سانتیمتر افزایش داد. نحوۀ خوردن غذاها به روش خاص می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. در این مقاله سعی شده است این نوع محصولات غذایی و نحوۀ مصرفشان به‌طور مفصل توضیح داده شود. برای تأثیر چنین مواد غذایی در جهت افزایش قد، نیاز به یک برنامۀ روتین فعالیت‌های بدنی است. حال به معرفی بعضی از محصولات غذایی می‌پردازیم که کمک می‌کنند تا در 16 سالگی یا هر سنی قدمان را افزایش دهیم.

 • شیر و فرآورده‌های لبنی

بهترین راه، مخصوصاً برای افزایش قد در دختران یا پسران، مصرف دو لیوان شیر در روز و سایر لبنیات مانند پنیر، کره، کشک و موارد دیگر است. گفته می‌شود شیر و فرآورده‌های آن حاوی انواع مواد مغذی لازم است که به بدن نیرو می‌بخشد و همچنین به رشد استخوان‌ها و عضلات کمک می‌کند. مواد مغذی اصلی که در شیر و سایر محصولات لبنی وجود دارند پروتئین، کلسیم و ویتامین A، B، D و E است که نه تنها برای کودکان، بلکه برای نوجوانان و سایر افراد هم فایده دارد.

 • تخم مرغ

بهترین راه برای افزایش قد تخم‌مرغ است که جزو ارزان‌ترین منبع پروتئین موجود در بازار به‌شمار می‌رود. تخم‌مرغ حاوی مواد مغذی با ارزشی مانند پروتئین، کلسیم، ویتامین D و ویتامین D2 است که به آن ریبوفلاوین هم می‌گویند. این‌ها مواد مفید و نیروبخشی هستند که به رشد تراکم استخوان کمک می‌کنند. تخم‌مرغ را می‌توان به شکل‌های مختلفی مصرف کرد و بهترین کار این است که آن را بجوشانید تا سفت شود. حالا اگر چربی‌اش را نمی‌خواهید می‌توانید زرده‌ها را جدا کنید و فقط سفیده یا قسمت آلبومین آن را به‌طور منظم مصرف کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 • مرغ

آیا افزایش قد بعد از 25 سالگی را می‌خواهید؟ مرغ یک مادۀ غذایی جادویی برای افزایش قد است، حتی اگر سن شما بالا باشد. اگر بیش از 24 یا 25 سال دارید، مرغ بهترین راه برای ادامۀ روند رشد است و حاوی بعضی از محتویات طبیعی جادویی پروتئین می‌باشد که منابع بسیار خوبی برای تسریع ساخت و بهبود عضلات و بافت در بدن هستند. برای بهترین نتیجه نباید مرغ را با روغن و ادویه زیاد بپزید چون هم دچار اضافه وزن می‌شوید و هم ارزش غذایی آن به دلیل ادویه و روغن کم می‌شود. شما باید روزانه حداقل 65 گرم مرغ مصرف کنید.

 • سویا

این بهترین خبر برای گیاهخوارانی است که نمی‌خواهند مرغ و تخم‌مرغ مصرف کنند اما خواهان چند سانتیمتر افزایش قد هستند. سویا یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش قد است و باید روزانه حداقل 55 گرم از آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید. سویا حاوی مواد مغذی ضروری است و یک محصول مغذی کامل به‌شمار می‌رود. مواد مغذی موجود در سویا و محصولات آن شامل پروتئین، فیبر، ویتامین و کربوهیدرات می‌باشد. شما می‌توانید دانه‌های سویا را یک شب خیس کنید و سپس بجوشانید و مصرف کنید یا آن را به سالاد و سوپ‌ روزانه‌تان اضافه کنید. شیر سویا و توفو نیز به همان اندازه خوب هستند.

 • فواید موز

تصور می‌شود موز جزو آن دسته از میوه‌هایی است که موجب چاقی می‌شود. اما فواید موز بیشتر از این‌هاست. این میوه سرشار از پتاسیم، منگنز و کلسیم است. همچنین تعداد زیادی باکتری پروبیوتیک در موز وجود دارد که از کم شدن کلسیم استخوان‌ها و ماهیچه‌ها محافظت کرده و از اثرات نامطلوب سدیم در استخوان‌ها جلوگیری می‌کند. به غیر از افزایش قد، موز به عنوان نرم‌کنندۀ طبیعی مو نیز شناخته می‌شود و همچنین برای مشکلات گوارشی مفید است.

 • بلغور جو دوسر

آیا می‌دانید بلغور جو دوسر چگونه به‌طور طبیعی قد را افزایش می‌دهد؟ این یکی دیگر از مواد گیاهی است که به افزایش قد و به افزایش ظرفیت استخوان کمک می‌کند. بلغور جو دوسر منابع غنی فیبر و پروتئین است که باعث افزایش تراکم و توده استخوانی و همچنین ترمیم عضلات و بافت‌های بدن می‌شود. آمینو اسیدهای موجود در جو دوسر به تشکیل بافت جدید نیز کمک می‌کند. جو دوسر بدون دردسر پخته می‌شود و خیلی هم خوشمزه است. به منظور افزایش قد سریع، روزانه حداقل 50 گرم از آن را در وعده‌های غذایی‌تان بگنجانید.

 • آجیل‌ها

انواع آجیل و مغزها باید به عنوان بخشی از برنامه غذایی روزانه شما باشند، به خصوص اگر به دنبال راه‌هایی برای افزایش قد هستید. مواد معدنی ضروری در آجیل و مغزها مثل بادام هندی، بادام، برگۀ زردآلو، پسته، کدو تنبل و تخم کتان و غیره وجود دارد. این‌ها به افزایش هورمون‌های رشد کمک کرده و روند بلند شدن قد را سرعت می‌بخشند. این مواد معدنی همچنین به ساخت بافت‌های جدیدتر در داخل بدن کمک می‌کنند. سعی کنید آجیل و مغزها را به سالاد، سوپ و اسموتی‌هایتان اضافه کنید.

 • سبزیجات

آیا می‌دانید بعد از 21 سالگی با مصرف سبزیجات برگ سبز می‌توانید قد بلندتر شوید؟ سبزیجات برگ سبز یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش قد هستند، چون حاوی انواع مواد مغذی، مواد معدنی، ویتامین‌ها و پروتئین‌ها می‌باشند که برای ترمیم عضلات و بافت‌ها و همچنین رشد افراد در هر سنی بسیار مفید است. علاوه‌براین، سبزیجات برگ سبز برای تناسب اندام و سلامت ما هم مفید هستند. برخی از سبزیجات خاص که ما را کمی بلندتر می‌کنند عبارتند از: اسفناج، سبزیجات، نخود فرنگی، سالاد کلم و بسیاری دیگر.

 • ماهی

همۀ ما عاشق ماهی هستیم و نمی‌توانیم از خوردنش صرف‌نظر کنیم، به خصوص اگر این ماهیان دریایی باشند. خبر خوب این است که ماهی‌هایی مثل ماهی تن، ساردین و سالمون با انواع مواد معدنی خوراکی عالی برای افزایش قد هستند. ماهی حاوی مقدار زیادی مواد معدنی و پروتئین است که به جذب مواد مغذی از سایر غذاها و به فرآیند فعال‌سازی هورمون‌ها کمک می‌کند که به نوبۀ خود مسئول رشد عمومی و رشد قد هستند. مواد مغذی و مواد معدنی موجود در ماهی نیز در ترمیم استخوان‌ها و ماهیچه‌هایی که به دلیل گذشت زمان و افزایش سن دچار فرسایش می‌شوند، مفید است.

 1.  درمان با آشواگاندا

یکی از مؤثرترین داروهای خانگی گیاهی برای افزایش قد در نوجوانان آشواگاندا است که از مهمترین گیاهان آیورودا می‌باشد و به دلیل خواص بی‌شمار درمانی‌اش، از زمان‌های بسیار قدیم در هند مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این گیاه برای هزاران سال، به منظور تسکین استرس، افزایش سطح انرژی و بهبود تمرکز استفاده می‌شده است. این ماده را می‌توان از داروخانه خریداری کرد.

این گیاه با نام جینسنگ هندی نیز شناخته می‌شود و راهی عالی برای افزایش قد است. این یک ماده غذایی نیست بلکه یک گیاه دارویی است که باید به صورت خشک و پودر استفاده شود. مواد معدنی زیادی در این ماده وجود دارد که به افزایش قد و همچنین محافظت از استخوان‌ها و بافت‌ها کمک می‌کند. هنگام مصرف آشواگاندا، هیچ غذای روغنی و تند نخورید.

 • پودر آشواگاندا را در یک فنجان شیر با کمی شکر مخلوط کنید.
 • این نوشیدنی را به مدت 45 روز و هر روز قبل از خواب میل کنید و تفاوت را ببینید.

توصیه‌های ویژه هنگام استفاده از آشواگاندا:

 • از مصرف زیاد قهوه و چای خودداری کنید.
 • از مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر خودداری کنید.
 1. وضعیت بدنی خوب

نحوۀ ایستادن و نشستن صحیح به افزایش قد بستگی دارد. پیروی از یک وضعیت بدنی خوب می‌تواند تفاوت زیادی در شخصیت فرد ایجاد کند. وضعیت نشستن یا ایستادن بد عواقب نامطلوبی برای بدنتان خواهد داشت. همیشه اطمینان حاصل کنید که سر و گردن شما به حالت خمیده نیستند و در یک راستا قرار دارند. وضعیت قرار گرفتن بد بدن عملاً به روی نخاع تأثیر گذاشته و باعث کاهش استاندارد قد می‌شود. حفظ وضعیت بدنی مناسب و صاف نشستن و ایستادن در دستیابی به رشد و قد مناسب بدن به شما کمک می‌کند. کمر محکم و قوی این امکان را برایتان فراهم می‌کند که صاف بایستید و چند سانتیمتر بلندتر به نظر برسید، راه رفتن با شانه‌های گرد و کمر خمیده شما را کوتاهتر نشان می‌دهد و به مرور زمان ممکن است منجر به کاهش دائمی قد شود. برای اضافه کردن چند سانتیمتر به قدتان به نکات زیر توجه کنید:

 • هنگام راه رفتن کمرتان را صاف نگه دارید، سر بالا و شانه‌ها صاف باشند و اگر کیفی روی دوشتان می‌اندازید وزنش را سبک کنید.
 • در حالت نشسته، بدون خمیدگی، پشتتان را صاف نگه دارید، با تلاش مداوم این طرز صحیح نشستن را به عادت تبدیل کنید.
 • در حالت ایستاده پاهایتان کمی باز باشد، دست‌ها را نزدیک بدن قرار دهید و صاف بایستید. نگه داشتن دست‌ها در جیب باعث افتادگی شانه‌ها می‌شود.
 • تشک خوابتان خیلی نرم نباشد که کمر در آن فرو رود و خیلی هم سفت نباشد که باعث توزیع ناهموار چربی در بدن شود.
 1. یوگا

چگونه با آساناهای یوگا، پسران و دختران قد‌بلندتری داشته باشیم ؟ شاید یکی از کارآمدترین راه‌ها برای افزایش قد بدون تکنیک‌های مصنوعی، شیمیایی یا جراحی، تمرین منظم یوگا باشد. چون نه تنها به شما کمک می‌کند تا قدتان را افزایش دهید، بلکه باعث می‌شود به وزن مطلوب بدن برسید و احساس آرامش و تمرکز داشته باشید. در اصل، یوگا به بهبود سلامت جسمی و روانی منجر می‌شود.

چند حرکت آسانا به‌طور خاص بر روی عضلات ستون فقرات و پشت تمرکز می‌کنند. در این قسمت‌ها، تنش را از بدن دور  می‌کنند و استخوان‌ها را قوی می‌سازند. یکی از این آساناها، سوریا ناماسکار است که بدون اینکه فشاری وارد کند، بدن را تا حداکثر ظرفیتش کش می‌دهد. اگر به طور مکرر این حرکت را تمرین کنید، بهتان کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان قدتان را بلندتر کنید.

برای افزایش قد، انتخاب و انجام درست یک تمرین خوب بسیار ضروری است. ورزش می‌تواند به هر شکل یا هرجور فعالیتی باشد. هر حرکتی که برایتان راحت است را انتخاب کنید و مطمئن شوید که به‌طور منظم آن را تمرین می‌کنید. ثابت شده است که تمرین یوگا به خصوص مفیدتر است، چون به‌طور خاص برای تقویت توانایی ذهنی و جسمی یک فرد طراحی شده.

حرکات یوگا مانند حرکت کبرا (بوجانگاسانا)، حرکت درختی (وریکشاسانا)، حرکت کوهستانی (تاداسانا)، حرکت مثلثی (تریکوناسانا)، حرکت دلپذیر (سوخاسانا) مخصوص افزایش قد طراحی شده‌اند. یکی دیگر از آساناهای مفید، سوریا ناماسکارا است که از کل بدن مراقبت می‌کند و افزایش قد سریعی به دنبال دارد.

 • سوریا ناماسکار

این آسانا شامل 12 حالت مختلف است که به صورت دوره‌ای انجام می‌شود.

 • تاداسانا

تاداسانا آسانای اصلی یوگا برای تقویت بازوها، ستون فقرات و همچنین پاها است.

 • تریکوناسانا

این آسانا یوگا به تقویت تعادل شما کمک می‌کند. آسانا به عنوان حالت مثلث شناخته می‌شود و حالت خوبی به شما می‌دهد.

 • سوخاسانا

سوخاسانا حرکت آسان، یک آسانای ساده در حالت نشسته با پاهای ضربدری در هاتا یوگا است که گاهی در بودیسم و هندوئیسم برای مدیتیشن استفاده می‌شود. با انجام این حرکت، شما می‌توانید تنفس‌تان را کنترل کرده و لگن و کمر را هم تقویت کنید.

 • آدو موخا سواناسانا

این آسانا خاص به اسم سگ رو به پایین هم شناخته می‌شود. این آسانای به افزایش جریان خون به سمت گردن و صورت کمک می‌کند.

 • بیدالاسانا یا گربه

با انجام حرکت آسانا، ستون فقرات به طرف جلو و عقب کشیده می‌شود. هر دیسک غضروفی را در ستون فقرات کش می‌دهد که در نهایت باعث افزایش قد می‌شود. این حرکت، عضله کمر، باسن و شکم را شل می‌کند و عضلات گردن و کمر را قدرت می‌بخشد.

 • چاکراسانا

حتی بعد از 21 سالگی، این حرکت می‌تواند به شما در رسیدن به قد دلخواه کمک کند. ژست چاکراسانا یکی دیگر از حرکات یوگا برای صاف شدن ستون فقرات است. برای انجام این تمرین باید به عقب خم شوید. این تمرین موجب صاف شدن ستون فقرات شده و چند سانتیمتر قد را بلند می‌کند.

 • ساروانگاسانا

حرکتی کامل و مادر همه آساناها نامیده می‌شود. این حرکت ایستادن روی شانه است و می‌تواند به‌طور مستقیم بر غده هیپوفیز فشار وارد کند.

 1. تمرینات ساده برای افزایش قد

روش‌های زیادی برای افزایش قد وجود دارد. انجام تمرینات خاص به افزایش قد کمک می‌کنند. برخی از آنها به شرح زیر است: تمرینات ساده مثل پرش، آویزان شدن از میله یا بارفیکس، و کشش بدن روی انگشتان پا باید بخشی از برنامه تمرینی منظم شما باشد. بعلاوه، فعالیت‌های ورزشی مثل بسکتبال، فوتبال و شنا هم برای افزایش قد مفید هستند.

 • آویزان شدن یا بارفیکس

بیشتر وقت شما در روز به حالت عمودی سپری می‌شود. برای بلند شدن قد، جاذبه مانع بزرگی است زیرا مفاصل، ستون فقرات را بهم فشار می‌دهد و در نتیجه قد شما کوتاه‌تر می‌شود. بنابراین می‌توانید با تمرین ساده آویزان شدن از میله، شانس‌تان را برای بلندتر شدن افزایش دهید. اگر این تمرین به‌طور منظم انجام شود حدوداً 5 سانتیمتر به قدتان اضافه می‌شود. با انجام این تمرین عملاً ستون فقرات را با وزن پایین تنه کشش می‌دهید.

نحوۀ اجرا

یک میله افقی بردارید، آن را در ارتفاعی نصب کنید که به اندازۀ کافی بتوانید از آن آویزان شوید، با محکم گرفتن میله اجازه دهید بدنتان کاملاً کشیده شود. زانوهایتان را به آرامی خم کنید تا زمانی که آزادانه آویزان شوید. حداقل 20 دقیقه در این حالت بمانید و آن را چندین بار تکرار کنید.

 • بالا بردن لگن

این تمرین بسیار رایج و یکی از تمرینات مورد علاقۀ مربیان باشگاه است. این تمرین ساده به کشش زیادی برای باسن و همچنین ستون فقرات نیاز دارد.

نحوۀ اجرا

به پشت دراز بکشید، شانه ها و بازوها را محکم روی زمین قرار دهید. حال زانوها را به آرامی خم کرده و پاها را تا حد امکان به باسن نزدیک کنید. در کمر خود یک قوس کمانی ایجاد کرده و تا جای امکان لگن را به‌سمت بالا ببرید. در ابتدا این وضعیت را حداقل 20 ثانیه حفظ کنید و سپس شمارش را بیشتر کنید.

 • شنای خشک

تمرین ضربه پا جایگزین یا تمرین شنای خشک روی کمر شما متمرکز است.

نحوۀ اجرا

این شنا ورزشی است که حرکت جفت پا را بطور متناوب شامل می‌شود. دست چپ با پای راست و دست راست با پای چپ بالا می‌رود. روی شکم دراز بکشید و بدنتان کاملاً کشیده باشد. بازوها را صاف مقابل خود قرار داده و کف دست‌ها به سمت زمین باشد. دست چپ خود را در مقایسه با دست راست بسیار بالاتر ببرید و پای راست خود را تا حد امکان از روی زمین بلند کنید. پای دیگر را صاف روی زمین نگه دارید. وضعیت را برای 4 تا 5 ثانیه حفظ کنید. پس از آن، پای دیگر را بالا بیاورید و تمرین را تکرار کنید.

 • شنا

اگرچه چند تمرین وجود دارد که به صراحت برای بالا بردن قد افراد در نظر گرفته شده است، اما هیچ‌کدام مثل شنا کردن نیست. اگر از سنین پایین شروع شود، می‌تواند به رشد قد کمک زیادی کند. اگر هم بالغ هستید، برای شروع خیلی دیر نیست. شنا روش فوق‌العاده‌ای است، چون بدن شما تمرینات کلی رشد قد مورد نیاز را دریافت می‌کند. هدف این تمرین تقویت و ساخت عضلات است. اگر می‌خواهید به‌طور طبیعی قد خود را افزایش دهید، باید کرال سینه را تمرین کنید و برای بهره‌مند شدن بیشتر، حداقل 4 تا 5 روز در هفته به مدت دو ساعت در روز شنا کنید.

 • طناب زدن

طناب زدن فقط یک بازی سرگرم‌کننده نیست، بلکه بهترین راه برای افزایش قد است. وقتی می‌پرید مطمئن شوید که بدنتان صاف و ستون فقرات و کمرتان کشیده است. تمرین طناب زدن به ساخت توده استخوانی در ساق پا کمک می‌کند و در نهایت موجب افزایش قد می‌شود. این فعالیت با سرعت بالا، روشی خوب برای توزیع چربی در همه جای بدن است.

هنگام پریدن تمام ماهیچه‌ها و رباط‌ها در حال کشش و انقباض هستند. این باعث می شود که آن‌ها خاصیت ارتجاعی داشته باشند و در نهایت کشیده شوند. هنگامی که می‌پرید، بدن، عضلات ستون فقرات و پشت کاملاً به حالت عمودی کشیده است. خم شدن مداوم زانو در حین پرش باعث انبساط عمودی عضلات ساق پا می‌شود، یکی دیگر از اثرات پرش این است که کل بدن را لاغر می‌کند. زمانی که اندام لاغرتری داشته باشید قدتان بلندتر به نظر می‌رسد.

 1. خواب کافی

برای سلامتی بدن باید یک زندگی سالم داشته باشید. آیا خواب ارتباطی با چگونگی افزایش قد دارد؟ برای داشتن یک زندگی عالی، داشتن خواب کافی، غذلی سالم و پیروی از سبک زندگی سالم، ضروری است. یک شب خواب ناکافی می‌تواند بر سلامت فرد تأثیر منفی بگذارد.

کیفیت خواب برای افزایش قد بسیار حیاتی است! چرا؟ چون در زمان استراحت است که بازسازی بافت اتفاق می‌افتد. علاوه‌براین، هورمون‌های رشد در بدن هنگام خواب بودن فرد تولید می‌شوند. اگر نمی‌توانید شب‌ها خوب بخوابید، از این نکات برای استراحت و خواب آرام شبانه استفاده کنید:

 • قبل از رفتن به رختخواب یک فنجان چای بابونه بنوشید. این کار ذهن شما را آرام می‌کند و موجب به خواب رفتنتان می‌شود.
 • درست قبل از خواب یک دوش آب گرم بگیرید و آن وقت متوجه تفاوت می‌شوید. طبق مطالعات مختلف، کاهش ناگهانی دمای بدن به جریان خواب کمک می‌کند.
 1. ویتامین D

ویتامین D یک ماده بسیار حیاتی برای رشد استخوان‌ها و ساختار اسکلت است. این ویتامین موجب جذب استخوان‌ها می‌شود و با سایر مواد مغذی مانند کلسیم ترکیب می‌شود تا ساختار قوی‌تری برای هورمون‌های رشد ایجاد کرده و با بیشترین تأثیر، رشد فیزیکی را بیشتر کند. بهترین منبع ویتامین D طبیعی، خورشید است. زیر نور خورشید قرار گرفتن بهترین و ساده‌ترین راه برای دریافت دوز روزانه ویتامین D است.

نور خورشید صبح زود بهترین منبع ویتامین D است. برای اینکه بدن شما بتواند مقدار مناسب ویتامین D را جذب کند، توصیه می‌شود حداقل یک ساعت در روز زیر نور مستقیم خورشید بمانید. سعی کنید صبح‌ها زودتر از خانه بیرون بروید تا در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید و سایر اشعه‌های مضر قرار نگیرید.

محصولات غذایی غنی از ویتامین D شامل شیر، تخم مرغ، ماهی، پنیر و غیره است. مکمل‌های ویتامین D را می‌توان به شکل کپسول در داروخانه ها تهیه کرد. برخی از سبزیجات، غنی از ویتامین D هستند که برای افزایش قد بسیار مفید است.

 1. نوشیدن آب کافی

آب یکی دیگر از چیزهای مهم و ارزشمند برای افزایش قد است. آب یکی از بی‌دردسرترین درمان‌های خانگی برای افزایش قد است و کارایی آن کمتر از مکمل‌های رشدی نیست که ادعا می‌کنند قد شما را افزایش می‌دهند. آب برای بدن بسیار حیاتی است. بدن حاوی مقدار زیادی سموم است که باید دفع شوند و آب به این فرآیند کمک می‌کند.

نوشیدن روزانه 2 لیتر آب توصیه می‌شود. این مقدار آب، به خوبی بدن را هیدراته می‌کند و باعث متابولیسم بهتر بدن می‌شود. بدن برای رسیدن به قد مناسب باید متابولیسم مناسبی داشته باشد. متابولیسم نامناسب رشد قد را مختل می‌کند. آب همچنین برای یک سیستم گوارشی سالم ضروری است. بهتر است هر روز 2 لیتر آب بنوشید و از غذاهای آبدار  مثل کرفس، خیار، هندوانه و غیره استفاده کنید.

 1. چگونه لباس بپوشیم تا قدبلندتر به نظر برسیم

افرادی که قد کوتاهی دارند و از آن راضی نیستند، به دنبال راه‌هایی هستند که این مشکل خود را برطرف کنند. برای حل این مشکل لباس‌هایی را انتخاب کنید که شما را قد بلندتر جلوه بدهند. مثلاً برای آنکه دیگران شما را بلندتر ببینند، انتخاب لباس‌هایی با طرح عمودی برای شما گزینه مناسب‌تری می‌باشد. برای آنکه با انتخاب لباس قد‌بلندتر به‌ نظر برسید، نکات زیر را رعایت کنید:

6 نکته برای بلندتر نشان دادن قد خانم‌ها:

 • پوشیدن دامن یا لباس‌های کوتاه
 • انتخاب شلوار جین فاق بلند
 • پوشیدن لباس یکسره
 • پوشیدن کت بلند یکسره در پاییز و زمستان
 • پوشیدن لباس تک‌رنگ
 • انتخاب کفش‌های نوک‌تیز

6 نکته برای بلندتر نشان دادن قد آقایان:

 • پوشیدن لباس‌هایی مناسب سایز بدن
 • استفاده از کلاه، کراوات و دستمال‌گردن
 • نبستن کمربند پهن و نپوشیدن جلیقه
 • پوشیدن شلوار رسمی
 • پوشیدن پیراهن یقه‌اسکی یا یقه هفت
 • پوشیدن لباس‌های تک‌رنگ
 1. تقویت سیستم ایمنی بدن

مطالعات مختلف نشان داده‌اند که بیماری‌های خاص در دوران کودکی می‌تواند یکی از دلایل کاهش رشد باشد. همچنین، اصل و نسب و هر کجا که بزرگ شده‌اید، تغذیه و مراقبت های‌پزشکی تا حدود 20 درصد بلندی قد شما را تعیین می‌کند. از این رو اطمینان از عملکرد صحیح سیستم ایمنی ضروری است. این امر به راحتی با ایمن‌سازی رایج و مصرف یک رژیم غذایی متعادل و مغذی قابل دستیابی است. باید به خاطر داشت که یک رژیم غذایی سالم برای داشتن سیستم ایمنی قوی‌تر ضروری است.

بنابراین مقدار زیادی میوه، سبزیجات، غلات کامل و حبوبات را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید. برای حفظ عملکرد بهترسیستم ایمنی، مهم است که دوز سالم ویتامین C، اسیدهای چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان‌ها را از رژیم غذایی‌تان دریافت کنید. رژیم غذایی نامناسب، استرس و خواب ناکافی می‌تواند بر ایمنی شما تأثیر بگذارد، بنابراین با حفظ یک سبک زندگی سالم، سیستم ایمنی قوی‌تری داشته باشید.

 1. داشتن اعتمادبه‌نفس

اگر کوتا‌ه‌قد هستید، ممکن است احساس پارانویا، حقارت و بی‌اعتمادی داشته باشید. بهرحال، اگر می‌خواهید قد مناسبی داشته باشید، باید سطح اعتمادبه‌نفس‌تان را بالا نگه دارید. این موضوع دربارۀ افراد خیلی قدبلند هم صدق می‌کند. پس باید اعتمادبه‌نفس را از ابتدا آموزش دهیم. این به شما کمک می‌کند تا بیشتر در فعالیت‌های بدنی در مدرسه و باشگاه شرکت کنید، اعتمادبه‌نفس نقش تعیین‌کننده‌ای نیز در انتخاب سرگرمی‌ها یا دنبال کردن علایق‌تان دارد. با ایجاد اعتمادبه‌نفس، می توانید بدون در نظر گرفتن قد و قامت خود، فرد تأثیرگذاری باشید.

 1. اجتناب از بازدارنده‌های رشد

چند چیز وجود دارد که برای افزایش رشد قد باید از آن‌ها اجتناب کنید، از جمله:

الف) سیگار و نوشیدنی الکلی

سیگار رشد شما را متوقف می‌کند. این هشداری است که برای نسل‌ها از والدین به فرزندان منتقل شده است. محققان کشف کرده‌اند که دود سیگار می‌تواند بر رشد افراد تأثیر بگذارد، گاهی‌اوقات به روش‌هایی که ممکن است شما را شگفت‌زده کند. اما تعجبی ندارد که دود سیگار بزرگترین تهدید برای رشد جنین و نوزادان و کودکان است.

همه می‌دانند سیگار کشیدن و نوشیدن الکل برای سلامتی مضر است. موضوع اینجاست که فرد سیگاری آن‌قدر به سیگار معتاد می‌شود که عواقب این عادت را نادیده می‌گیرد. اثراتی که دربارۀ آن صحبت می‌کنیم، البته آسیب‌هایی است که به اندام‌های حیاتی بدن ما وارد می‌شود. نوشیدن الکل و همچنین اعتیاد به سیگار در رشد فرد از نظر قدی اختلال ایجاد می‌کند. اگر می‌خواهید قدبلند شوید، پس قطعاً باید با عادت سیگار کشیدن خداحافظی کنید. نحوه رشد قد بعد از 20 سالگی به نوشیدن الکل و سیگار بستگی دارد.

ب) اجتناب از هورمون‌های رشد مصنوعی

چندین مهارکنندۀ رشد یا قرص وجود دارد که ادعا می‌کنند قد شما را به‌طور جادویی افزایش می‌دهیم. این واقعیت را متوجه شوید که نمی‌توان قد را به همین اندازه در عرض یک یا دو هفته افزایش داد. رشد قد، یک فرآیند طبیعی است و فقط فاکتورهای طبیعی می‌توانند به ما در رسیدن به آن کمک کنند. مصرف این قرص‌های شیمیایی فقط به بدنتان آسیب می‌رساند و عوارض جانبی زیادی ایجاد می‌کند. مصرف هر گونه هورمون رشد برای سلامتی بسیار مضر است. همچنین می‌تواند باعث توقف رشد یا عقب‌ماندگی شود. بزرگسالان نمی‌توانند با استفاده از هورمون رشد مصنوعی، سریعتر رشد کنند.

پ) اجتناب از کافئین

همه می‌دانند که مصرف کافئین برای بدن بسیار مضر است. مصرف بیش‌ازحد کافئین می‌تواند در روند رشد قد تأثیر گذاشته و از جهات مختلفی بر بدن تأثیر منفی بگذارد. کافئین در الگوی خواب فرد دخالت می‌کند. به این صورت که اگر کافئین در ساعات پایانی روز مصرف شود، در به خواب رفتن فرد مشکل ایجاد می‌کند و باعث کاهش کل زمان خواب، کاهش خواب عمیق، ترشح محدود هورمون رشد و توقف رشد می‌شود.

ت) اجتناب از استروئیدها

استروئیدها به‌طور قطع رشد استخوان را تغییر می‌دهند، به‌ویژه در کودکان خردسال و همچنین نوجوانان. در نوجوانانی که هنوز باید رشد کنند، استفاده از استروئیدها می تواند رشد را متوقف و از رشد کامل استخوان‌ها، مفاصل و ماهیچه‌ها جلوگیری کند.

ث) پرهیز از مصرف بیش‌ازحد شکر

شکر نیز برای سلامتی بسیار مضر است. استفاده بیش‌ازحد از شکر نیز می‌تواند باعث کاهش قد شود. مصرف زیاد شکر به روی فرآیندهای فیزیولوژیکی فرد اثر می‌گذارد و عملکرد طبیعی ذخیره و استفاده از کلسیم را مختل می‌کند.

مخصوصاً در مورد کودکان؛ مصرف شکر زیاد به‌خودی‌خود مانع رشد کودک نمی‌شود، اما اگر کودک شما مقدار زیادی غذاها یا نوشیدنی‌های شیرین مثل آب‌میوه‌های مصنوعی را به اندازۀ سایر غذاهای غنی از مواد مغذی مصرف کند به روی قد کشیدنش تاثیر می‌گذارد. اگر شکم کودکتان پر از شکر باشد، ممکنه فضایی برای ترکیب متعادل غلات، پروتئین بدون چربی، میوه، سبزیجات و محصولات لبنی برای رشد مناسب او وجود نداشته باشد. نوزادان و کودکان معده کوچکی دارند، بنابراین پر کردن آن‌ها با غذاهای غنی از مواد مغذی ضروری است.

گزینه‌های زیادی برای افزایش قد وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را در زندگیتان پیاده کنید و به معنای واقعی کلمه به قد دلخواهتان برسید! ژن‌ها را نمی‌توان تغییر داد، بنابراین، ما کاربردی‌ترین روش‌های ممکن برای افزایش قد را برایتان  فهرست کرده‌ و توضیح داده‌ایم. برای جمع‌بندی همۀ این پیشنهادات، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک سبک زندگی بسیار سالم را دنبال کنید. غذای سالم و مغذی بخورید، خواب مناسب داشته باشید، تمرینات ورزشی را به‌طور منظم انجام دهید و به همه چیزهای مصنوعی نه بگویید. پشتکار و صبر بالاخره شما را به موفقیت می‌رساند.

پرسش‌ها و پاسخ‌های متداول

 1. آیا امکان توقف رشد در 15 سالگی وجود دارد؟

در هر سنی امکان توقف رشد وجود دارد. سنی که رشد شما متوقف می‌شود عمدتاً توسط ژنتیک تعیین می‌شود. اگر زودتر به سن بلوغ رسیده‌اید، یعنی قبل از 12 سالگی، پس احتمالاً در سن 14-16 سالگی رشد شما متوقف می‌شود.

 1. آیا می‌توان بعد از 26 سالگی افزایش قد داشت؟

افزایش قد یا بلندتر شدن بعد از 26 سالگی غیرممکن نیست. بااین‌حال، از نظر علمی، به دلیل تولید محدود هورمون‌های رشد پس از یک سن خاص (کمتر از 24 سال) افزایش قد به‌سختی صورت می‌گیرد، اما می‌توان به تلاش‌های طبیعی برای افزایش قد ادامه داد.

 1. آیا ورزش های‌کششی در صبح تأثیری در بلند شدن قد دارد؟

هر روز صبح، به محض بیرون آمدن از رختخواب چند حرکت کششی انجام دهید تا قدتان بلندتر شود. با انجام حرکات کششی مثل شنا و پیلاتس می‌توانید قدتان را افزایش دهید. یک رژیم غذایی سالم و همچنین انجام حرکات کششی روزانه داشته باشید و مطمئن شوید که ۷ تا ۹ ساعت می‌خوابید تا به رشد بدنتان کمک کند.

 1. آیا نور خورشید موجب افزایش قد می‌شود؟

طبق تحقیقات جدید، کمبود ویتامین D می‌تواند رشد را متوقف کند و باعث افزایش وزن در دوران بلوغ شود. حتی در شهرهایی که از آفتاب خوبی بهره‌مند هستند، کمبود ویتامین D در زنان در اوج رشد، باعث ایجاد توده بیشتر در بدن و قد کوتاه‌تر می‌شود. ما نه تنها ویتامین D را از خورشید می‌گیریم که استخوان‌هایمان را قوی‌تر و محکم‌تر می‌کند، بلکه برای زنده ماندن هم بیش از هر چیز دیگری به نور خورشید نیاز داریم.

 1. چه ورز‌ش‌هایی مانع از افزایش قد می‌شوند؟

بالا بردن وزنه به بالای سر ممکن است رشد قد را متوقف کند. بلند کردن وزنه‌های سنگین بالای شانه‌ها و بالای سر احتمالاً مانع رشد قد می‌شود. پس از 20 سالگی، زمانِ مناسبی برای شروع وزنه‌برداری است. اگر می‌خواهید ورزش را از سنین پایین شروع کنید، یوگا و حرکات کششی بهترین تمرینات برای افزایش قد هستند، مثل دویدن، طناب زدن، شنا، دوچرخه‌سواری و به‌غیر از آن، هر نوع فعالیت ورزشی مثل بدمینتون، تنیس، فوتبال برای افزایش قد عالی هستند.

 1. آیا بدنسازی در باشگاه می‌تواند بر رشد قد آقایان تأثیر بگذارد؟

بدنسازی از افزایش قد جلوگیری نمی‌کند و تأثیر منفی بر آن نمی‌گذارد. اگر به اندازه کافی به صفحات رشد فشار وارد کنید که باعث بسته شدن زودهنگام آن‌ها شود، تمرین وزنه نادرست می‌تواند رشد شما را متوقف کند. توقف رشد می‌تواند ناشی از وضعیت نامناسب، وزنه‌های خیلی سنگین و عدم نظارت در طول تمرین باشد. یک فرد مذکر می‌تواند تا 22 سالگی رشد کند، بنابراین می‌توانید هر یک از روش‌های فوق را برای رشد طبیعی قد امتحان کنید.

 1. آیا درازونشست رشد قد را متوقف می‌کند؟

خیر، درازونشست و فشار آوردن به شکم مانع رشد قد نمی‌شود. فقط عضلات مورد نظر تحت تأثیر قرار می‌گیرند. تنها چیزی که باید از آن اجتناب کنید این است که در انجام تمرینات با وزنه زیاده‌روی نکنید. البته هنوز قطعی نیست که تا قبل از 18 سالگی، آسیب صفحه رشد در استخوان‌های نابالغ ممکن است رشد را متوقف کند.

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه