ورزش با توپ؛ تعریف ورزش های توپی و معرفی ۵ ورزش توپی محبوب

ورزش های توپی کدام‌اند؟ 5 ورزش توپی محبوب که باید بشناسید!

ورزش با توپ: تعریف، تاریخچه و انواع ورزش های توپی

برای تشریح و تعریف ورزش های توپی می‌توان گفت هر فعالیتی که از یک جسم کروی یا بیضی‌شکل برای پرتاب‌کردن، ضربه‌زدن یا شوت‌زدن استفاده کند، ورزش توپی است. از جمله ورزش های توپی می‌توان به تنیس، فوتبال و والیبال اشاره کرد، انواع مختلف این سبک ورزش را می‌توان به‌صورت انفرادی یا تیمی انجام داد. ورزش با توپ محبوب‌ترین شکل ورزش در جهان است طوری که بیشتر ورزش‌های رایج زیر چتر این دسته از ورزش‌ها قرار دارند.

میلیون‌ها نفر در سراسر جهان روزانه در سطوح مختلف به ورزش های توپی می‌پردازند و بسیاری از این ورزش‌ها حتی بخشی جدایی‌ناپذیر از بازی‌های المپیک هستند. این فهرست شامل برخی از پرطرف‌دارترین ورزش‌های جهان شامل بیسبال، فوتبال، کریکت، بسکتبال و تنیس است.

 

ورزش های توپی کدام‌اند؟

ورزش های توپی شکلی از فعالیت‌های ورزشی هستند که از توپ یا یک جسم کروی شکل مشابه به‌عنوان آیتم اصلی بازی استفاده می‌کنند. بعضی از انواع ورزش با توپ که زیرمجموعۀ ورزش‌های پرطرف‌داری مثل فوتبال و بیسبال هستند احتمالاً چندان موردتوجه رسانه‌ها نباشند، ازجمله؛ فلور بال که گونه‌ای از ورزش هاکی است. بااین‌وجود، میلیون‌ها نفر روزانه از انواع ورزش توپی، چه به‌صورت رقابتی و چه صرفاً برای سرگرمی، لذت می‌برند.

 

تاریخچه ورزش های توپی

ورزش های توپی قرن‌هاست که انجام می‌شوند؛ از جمله در برخی از اولین تمدن‌های بشری.

شواهدی از بازی‌های توپی را می‌توان در بناهای تاریخی مصر باستان یافت، بومیان آمریکایی هم نوعی چوگان را بازی می‌کردند که قدمت آن به دوران پیشا-کُلُمبی باز می‌گردد؛ یعنی زمانی که هنوز مردم اروپایی به این قاره وارد نشده بودند. تا به امروز، ورزش با توپ یکی از محبوب‌ترین انواع ورزش باقی‌مانده است و افراد در هر سنی به‌صورت رقابتی یا تفریحی از آن لذت می‌برند.

محبوب‌ترین ورزش توپی کدام است؟

پرطرف‌دارترین ورزش با توپ در جهان، فوتبال است که حدود ۴ میلیارد هوادار در سراسر جهان دارد. در واقع، فوتبال بدون توجه به دسته‌بندی، محبوب‌ترین ورزش در دنیا است. جذاب‌ترین ورزش توپی بعدی، کریکت است که حدود ۲٫۵ میلیارد طرف‌دار در سراسر جهان دارد. تنیس، بیسبال و بسکتبال نیز پس از فوتبال و کریکت از پرطرف‌دارترین ورزش‌های با توپ به شمار می‌روند. در ادامه این ورزش های توپی محبوب را برایتان شرح خواهیم داد.

 

۵ ورزش توپی محبوب که باید بشناسید:
  • فوتبال

در ورزش های توپی محبوب‌ترین ورزش فوتبال است. فوتبال یک ورزش گروهی است که توسط دو تیم ۱۱ نفره مقابل هم در زمین مخصوص، بازی می‌شود. این ورزش ۲۰ بازیکن و دو دروازه‌بان تعیین‌شده از هر تیم دارد. بازیکنانِ در زمین معمولاً در حمله، دفاع یا هر دو مهارت و تجربه دارند. هر تیم معمولاً به مدافعان، هافبک‌ها و مهاجمان تقسیم می‌شود، اگرچه هیچ محدودیتی برای حرکت بازیکنان در هر نقطه از زمین وجود ندارد. هدف از انجام این بازی، به ثمر رساندن گل است، یعنی بردن توپ به سمت دروازه حریف و واردکردن توپ به آن.

 

  • کریکت

ورزش کریکت که یکی از ورزش های توپی است با بیش از ۲٫۵ میلیارد طرف‌دار دومین ورزش محبوب در سراسر جهان بوده و بیش از ۳۰۰ سال قدمت دارد. کریکت یک ورزش تیمی است و با چوبی که به توپ ضربه می‌زند یا همان بت و توپ، میان دو تیم ۱۱ نفره بازی می‌شود، در این ورزش هر تیم سعی دارند دیگری را شکست دهد. باولر توپ را پرتاب می‌کند و بتمن یا همان ضربه‌زننده سعی می‌کند به توپ ضربه بزند و امتیاز بگیرد. به افرادی که توپ‌های زمینی را مهار می‌کنند، گروند فلدینگ می‌گویند. کریکت یک بازی بسیار سنتی است که آداب دیرینه زیادی دارد. بااین‌حال، این ورزش با دوران مدرن سازگار شده تا جایی که در حال حاضر سه سبک کریکت وجود دارد. مسابقات آزمایشی در سطح بین‌المللی پنج‌روزه، کریکت بین‌المللی یک‌روزه و کریکت بیست که در این سبک هر کدام از تیم‌ها یک ایننینگ بازی می‌کنند.

 

  • تنیس

تنیس یکی از ورزش های توپی بسیار محبوب است که بیش از یک میلیارد شرکت‌کننده در سراسر جهان دارد. باتوجه‌به تعداد زیاد افرادی که این ورزش را انجام می‌دهند، طرف‌داران زیادی هم در سطح حرفه‌ای دارد و بهترین تنیسورها جزو پردرآمدترین ورزشکاران جهان قرار دارند. تنیس را می‌توان به‌صورت انفرادی یا دونفره بازی کرد.

بخشی از محبوبیت این ورزش به این دلیل است که خیلی آسان بازی می‌شود. پیداکردن یک زمین تنیس عمومی یا زمینی که اجاره آن ارزان باشد کار سختی نیست و وقتی این کار انجام شد، فقط به یک حریف، یک راکت و چند توپ با پوشش نمدی نیاز دارید. در ضمن، افراد زیادی هستند که دانش کافی برای آموزش آن دارند و معمولاً شرکت در کلاس‌های تنیس و یادگیری اصول اولیه گران نیست.

 

  • بیسبال

بیسبال که یکی از ورزش های توپی است در ایالات متحده به «سرگرمی ملی آمریکا» معروف است. این ورزش در حدود دهه ۱۸۴۰ ایجاد شد و از آن زمان تاکنون بازی می‌شود. بیسبال نوعی ورزش تیمی است که با چوب و توپ توسط ۹ بازیکن در یک زمین چمن بازی می‌شود. بیسبال در قرن نوزدهم از ورزش انگلیسی کریکت ریشه گرفته است. چوبی که بازیکنان بیسبال به دست می‌گیرند «چُفته» نامیده می‌شود. MLB یا لیگ برتر بیسبال آمریکا، مهم‌ترین لیگ حرفه‌ای بیسبال در آمریکای شمالی است که در مجموع ۳۰ تیم دارد، ۲۹ تیم در ایالات متحده و ۱ تیم در کانادا. بیسبال همچنین در ژاپن، چین، کره، جمهوری دومینیکن و کشورهای دیگر بازی می‌شود. این ورزش قبلاً در فهرست بازی‌های المپیک قرار داشت.

 

  • بسکتبال

بسکتبال یا توپ و سبد، یکی از محبوب‌ترین ورزش های توپی جهان و یکی از پربیننده‌ترین ورزش‌ها است. این یک ورزش تیمی است که در آن دو گروه پنج‌نفره در یک سالن مستطیل‌شکل به بازی می‌پردازند. هدف بازی پرتاب توپ به درون سبدهایی به قطر ۴۶ سانتی‌متر و به ارتفاع ۳٫۰۴۸ متر است که در دو سمت زمین قرار دارند و به تخته‌ای به نام «بک‌بُرد» متصل هستند. بازیکنان، بر اساس قوانین سازمان‌یافته، امتیازاتی را در مقابل یکدیگر کسب می‌کنند. این بازی هم در زمین‌های سرپوشیده و هم در فضای باز انجام می‌شود.

اندازه زمین، ارتفاع سبد، اندازۀ توپ و مدت‌زمان بازی، همگی می‌توانند بر اساس سن، اندازه و سطح مهارت بازیکنان متفاوت باشند. بسکتبال یک بازی متحرک و پرجنب‌‌وجوش است که تکنیک‌های مختلفی از جمله شوت، دریبل، پاس، ریباند، دفاع و غیره دارد.

 

ورزش با توپ برای بچه‌ها

مسلماً بهترین ورزش با توپ برای بچه‌ها بیسبال است، چون خطر و آسیب کم همچنین توانایی شروع در سنین پایین را دارد. بیسبال توسط  ۴ میلیون کودک ۵ تا ۱۸ساله فقط در ایالات متحده به‌عنوان بخشی از یک برنامۀ لیگ کوچک یا پونی لیگ بازی می‌شود. فوتبال به‌عنوان بهترین ورزش توپی برای بچه‌ها با بیسبال رقابت می‌کند، چون می‌توان آن را در سنین پایین شروع کرد و به تجهیزات کمی هم نیاز دارد و برای بسیاری از بچه‌ها در سراسر جهان که نمی‌خواهند متعهد به هزینۀ تجهیزات گران‌تر شوند، انتخاب خوبی است.

 

ورزش های توپی در المپیک

چند نمونه از ورزش های توپی که در المپیک انجام می‌شوند شامل بیسبال، بسکتبال، فوتبال، تنیس، والیبال، والیبال ساحلی، هندبال، هندبال ساحلی، راگبی، تنیس‌روی‌میز و واترپلو است. بسیاری از این ورزش‌های المپیک سنتی هستند و برای دهه‌ها بخشی از بازی‌های المپیک بوده‌اند.

 

جمع‌بندی

ورزش های توپی از محبوب‌ترین ورزش‌ها هستند که به انواع و اشکال مختلف بین سنین مختلف اجرا می‌شوند. انواع مختلف ورزش توپی در کشورهای مختلف محبوبیت زیادی داشته و پیداکردن باشگاهی برای انجامشان بسیار ساده است. نکته جالبی که درباره ماهیت ورزش با توپ وجود دارد قدمت و تاریخ بلند و بالای رشته‌های مختلف آن است؛ این واقعیت نشان می‌دهد که ورزش های توپی بسیار با روحیه انسان‌ها سازگار بوده و از دیرباز برای سرگرمی و تفریح از آن‌ها استفاده می‌شده است.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه