ورزش‌ های بدنسازی: 7 مورد از بهترین رشته‌ های بدنسازی

ورزش‌ های بدنسازی: 7 مورد از بهترین رشته‌ های بدنسازی

انواع ورزش های بدنسازی برای عضله‌سازی و فرم‌دهی به بدن

یکی از مهم‌ترین گروه‌های ورزشی، ورزش های بدنسازی هستند. این گروه از ورزش‌ها شامل انواعی از رشته های ورزشی هستند که به‌صورت ویژه بر روی تناسب‌اندام و عضله‌سازی تمرکز می‌کنند. هر یک از انواع ورزش های بدنسازی، ماهیچه‌ها را تقویت کرده و رشد می‌دهند، درعین‌حال میزان چربی بدن را هم کم می‌کنند. ورزش های بدنسازی شامل انواع تمرین با وزنه و دیگر تمریناتی هستند که روی چندین ماهیچه به‌طور هم‌زمان، یا به‌صورت هدفمند روی یک عضله مستقل کار می‌کنند.

چه یک ورزشکار مبتدی در دنیای ورزش باشید یا یک ورزشکار حرفه‌ای، حتماً شنیده‌اید که تناسب ‌اندام و تقویت توده عضلانی چقدر برای ورزشکاران اهمیت دارد. در کنار مصرف پروتئین، ورزش می‌تواند به عضله‌سازی، بهبود چهارچوب بدنی، ثبات بدن، جلوگیری از تحلیل عضلات و کاهش توده عضلانی که بر اثر افزایش سن اتفاق می‌افتد، کمک کند.

در ادامه بررسی خواهیم کرد که با انجام کدام ورزش‌ها می‌توان توده عضلانی را افزایش داد و به تناسب‌ اندام رسید:

7  تا از بهترین ورزش های بدنسازی که حداقل یکبار باید امتحان کنید!

  1. بدنسازی (پرورش اندام)

ورزش بدنسازی، یکی از پرطرف‌دارترین رشته های بدنسازی در بین جوانان است. پرورش اندام، برنامه‌ای از تمرینات طراحی شده برای تقویت و رشد عضلانی بدن انسان است که هدف ارتقای سلامت عمومی و تناسب‌اندام را هم به دنبال دارد. همچنین هدف از مسابقات پرورش اندام، نمایش ‌دادن توده عضلانی، تقارن و تعریف کلی برای زیبایی‌شناسی به شیوه هنری است.

  1. پاورلیفتینگ

پاورلیفتینگ یکی از انواع ورزش های بدنسازی است که به‌طورکلی با هدف افزایش حداکثری قدرت بدنی، به‌ویژه در حرکات ترکیبی شامل اسکات، پرس روی نیمکت و ددلیفت انجام می‌شود. پاورلیفترها سخت کار می‌کنند تا حداکثر وزنی را که می‌توانند برای هر یک از این حرکات بلند کنند، افزایش دهند.

 

  1. تمرینات وزنه‌برداری (کار با وزنه)

تمرین با وزنه یکی از رشته های بدنسازی است که از اجسام وزن‌دار مانند دمبل و هالتر یا ماشین‌های وزنه‌دار مانند کیت پرشده با بشقاب، برای عضله‌سازی یا افزایش قدرت استفاده می‌کند. همچنین این رشته بدنسازی می‌تواند به تقویت قدرت، استقامت عضلانی و بهبود کلی سلامتی کمک کند. تمرین با وزنه باعث ایجاد پارگی‌های میکروسکوپی کوچک در عضلات شما می‌شود. سپس این پارگی‌ها برای ساخت عضلات قوی‌تر و لاغرتر ترمیم می‌شوند.

 

  1. کراس‌فیت

کراس‌فیت نمونه‌ی دیگری از ورزش های بدنسازی است که در حقیقت ترکیبی از رشته‌های مختلف ژیمناستیک، وزنه‌برداری و تمرین سرعت و استقامت است. کراس‌فیت یک برنامه تمرینی با شدت بالا با حرکات و تمرینات چالش‌برانگیز برای قلب است که با هر جلسه تغییر می‌کند.

استفان روچت، مربی تأیید شده سطح سه کراس‌فیت و نویسنده ارشد محتوای دپارتمان آموزشی کراس‌فیت، می‌گوید: «تمرینات کراس‌فیت به‌طورکلی شامل تمرینات کاربردی است که شرکت‌کنندگان در چند دور، یک محدودیت زمانی یا یک فاصله مشخص، آن را انجام می‌دهند».

 

  1. فیتنس

نمونه‌ای دیگر از انواع ورزش های بدنسازی، فیتنس نام دارد که ترکیبی از تمرینات بدنی منظم و یک رژیم غذایی سالم است. فیتنس علاوه‌بر اینکه به شما اندامی ایده‌آلی می‌دهد، عمر شما را نیز طولانی می‌کند و برخی از مزایای ذهنی را برای شما به ارمغان می‌آورد. این ورزش، به دلیل چربی‌سوزی و ایجاد فرم مناسب برای بدن، یکی از رشته های بدنسازی است که بیشتر موردتوجه خانم‌ها قرار دارد.

 

  1. تی آر ایکس

TRX یک ورزش نوین در بین رشته های بدنسازی است. در واقع TRX یا تمرین مقاومتی کل بدن، نوعی تمرین تعلیق است که از وزن بدن به‌عنوان مقاومت استفاده می‌کند. این تمرین را می‌توان برای افزایش قدرت، ثبات مرکزی، تعادل و انعطاف‌پذیری استفاده کرد. این فرم تناسب‌اندام اجازه می‌دهد تا یک تمرین را برای تمام بدن انجام دهید. در این ورزش مقاومت می‌تواند به‌سادگی با تغییر موقعیت پاها یا بدن کاهش یابد.

 

  1. پیلاتس

پیلاتس نوعی ورزش است که بر بهبود انعطاف‌پذیری، قدرت و آگاهی بدن از طریق حرکات کنترل شده تمرکز دارد. این ورزش در دهه 1920 توسط مربی بدنی آلمانی، جوزف پیلاتس، برای اهداف توان‌بخشی ایجاد شد. روش او تحت‌تأثیر سایر اشکال ورزش از جمله ژیمناستیک و بوکس قرار گرفت.

به گفته کینگزول، رقصندگان و سربازانی که از جنگ برمی‌گشتند، از اولین افرادی بودند که از این ورزش بهره بردند. پیلاتس ورزشی است که در درازمدت شکل عضلات را بهبود می‌دهد و به تناسب‌اندام کمک می‌کند.

 

کلام آخر درباره انواع رشته ‌های بدنسازی

عضله‌سازی به کمک رشته های بدنسازی، نه‌تنها برای ظاهر شما مفید است؛ بلکه سلامتی و تندرستی را نیز به شما هدیه می‌دهد. توده عضلانی به شما کمک می‌کند کالری بیشتری بسوزانید، وضعیت بدنی خود را بهبود ببخشید، از استخوان‌ها و مفاصل خود محافظت کنید، خلق‌وخوی خود را بهتر کنید و به افزایش اعتمادبه‌نفس خود کمک کنید. با انجام ورزش های بدنسازی و عضله‌سازی به کمک آن، می‌توانید به این مزایا دست پیدا کنید و درعین‌حال خوش بگذرانید و تناسب‌اندام داشته باشید.

انجام هر یک از انواع ورزش های بدنسازی که در مورد آن‌ها صحبت کردیم، به تقویت بدن و عضله‌سازی کمک کرده، همچنین انرژی، استقامت، قدرت و سلامت کلی شما را بهبود می‌بخشد. گنجاندن یکی از ورزش های بدنسازی در برنامه تمرینی شما، می‌تواند به شما در ساخت عضلات و افزایش قدرت کمک کند. چه بخواهید روی یک گروه عضلانی خاص تمرکز کنید یا یک تمرین بدنی کامل انجام دهید، ورزشی وجود دارد که می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان در تناسب‌اندام کمک کند؛ بنابراین بیرون بروید، چیزهای جدیدی را امتحان کنید و بررسی کنید که کدام یک از ورزش های بدنسازی می‌تواند به شما در عضله‌سازی و بهبود سلامتی و تناسب‌اندام کمک کند.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه