بازاریابی ورزشی و تبلیغات؛ مهارت های لازم برای بازاریابی در ورزش

بازاریابی ورزشی و تبلیغات؛ مهارت های لازم برای بازاریابی در ورزش

بازاریابی در ورزش: اهمیت بازاریابی ورزشی و تبلیغات صنعت ورزش

داشتن یک برنامۀ ورزشی موفق بین مدارس یا دانشگاه‌ها بدون بازاریابی ورزشی و داشتن برنامه برای تبلیغات درست، چالش‌برانگیز است. چنین تلاش‌هایی برای ارائه برنامه‌ای با تصویری مثبت در اذهان عمومی، ضروری است؛ چون آن را به فرصتی برای جذب دانشجویان ورزشکار تبدیل می‌کند. استفاده از بازاریابی در ورزش به شیوه مناسب و درست، به جذب تماشاگران، طرف‌داران و حامیان مالی یا اعطاکنندگان هم کمک می‌کند. بازاریابی ورزشی حتی می‌تواند راه مهمی برای برنامۀ ورزشی بین دانشگاهی برای جذب مربیان بااستعداد باشد، چون آن‌ها به برنامه‌ای علاقه‌مندند که در جامعه وجهه خوبی داشته باشد.

با دنبال‌کردن مشاغل بازاریابی ورزشی، افراد می‌توانند از مهارت‌های دنیای واقعی در فروش، توسعۀ نام تجاری و روابط‌عمومی استفاده کنند، چون آن‌ها برنامه‌های ورزشی پرطرف‌داری بین دانشگاه‌ها می‌سازند. یک استراتژی صحیح برای پیگیری این مسیر شغلی پربار؛ پیداکردن یک آموزش رسمی، مثل کارشناسی ارشد آنلاین در مدیریت ورزشی است.

اهمیت بازاریابی ورزشی و تبلیغات صنعت ورزش؛بازاریابی در ورزش

اهمیت تبلیغات و بازاریابی ورزشی

امروزه یکی از صنایع سودآور صنعت ورزش است. ضمن اینکه در بسیاری از برنامه‌های بین دانشگاهی، نقش بازاریابی در ورزش بر عهدۀ مدیر ورزش است اما می‌توان شغلی که مختص بازاریابی ورزشی هست را هم هدایت کرد. کسانی که این حرفه را  دنبال می‌کنند، وظیفه دارند وجهه عمومی برنامه‌شان را نه‌تنها از طریق تبلیغ خودِ برنامه، بلکه با تبلیغ ورزشکارانِ خاص، رویدادها یا حتی میدان مسابقات، ارتقا دهند.

«بیشتر بخوانید: جذب مشتری برای باشگاه بدنسازی؛ 13 روش بازاریابی باشگاه ورزشی»

 

مراحل یک برنامۀ بازاریابی در ورزش

چندین مرحله یا مؤلفه وجود دارند که برای یک بازاریابی ورزشی مؤثر، ضروری هستند.

معمولاً این فرایند با توسعۀ یک برنامۀ بازاریابی در ورزش شروع می‌شود که معرف اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت است.

با انجام تجزیه‌وتحلیل سوات SWOT یعنی نقاط قوت، ضعف‌ها، فرصت‌ها و تهدیدات که برای ارزیابی موقعیت رقابتی یک شرکت و توسعۀ برنامه‌ریزی استراتژیک مورداستفاده قرار می‌گیرد، یک متخصص بازاریابی ورزشی می‌تواند دارایی‌ها یا فرصت‌های موجود برای ارتقای برنامه را بررسی و به نگرانی‌ها یا مشکلات احتمالی رسیدگی کند.

یک متخصص بازاریابی ورزشی ارزش‌های منحصر‌به‌فردی تعیین می‌کند که برنامه‌شان از دیگران متمایز می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، آن‌ها بعضی از دلایل اصلی مصرف مشتریان را توسعه می‌دهند، چه برای توانمندسازی دانشجویان باشد یا افتخاری برای شهرشان. سپس این متخصص بعضی از بهترین روش‌ها را برای تبلیغ برنامه تعیین می‌کند که ممکنه شامل تبلیغات محلی، حمایت مالی، یا حتی رویدادهای مطبوعاتی با خبرنگاران ورزشی منطقه باشد.

اهمیت بازاریابی ورزشی و تبلیغات صنعت ورزش

 

اهمیت تبلیغات و بازاریابی ورزشی در چیست؟

به‌واسطۀ این مراحل، متخصصان بازاریابی ورزشی می‌توانند روابط مثبتی بین برنامۀ ورزشی و جامعه ایجاد کنند. مزایای بالقوۀ یک برنامۀ بازاریابی در ورزش پرجنب‌وجوش خیلی زیاد است. این امر باعث حضور در رویدادهای ورزشی و به نوبه خود باعث ایجاد درآمد و هیجان بیشتر پیرامون برنامه می‌شود و می‌تواند علاقه و مشارکت بیشتری در بین دانش‌آموزان یا دانشجویان ورزشکار و والدینشان ایجاد کند. همچنین ممکنه صاحبان مشاغل محلی را تشویق کند که حمایت مالی، کمک مالی یا اشکال مختلف حمایتی رو در نظر بگیرند. درنهایت، یک برنامه ورزشی بین مدرسه‌ای یا بین دانشگاهی که به‌خوبی توسط جامعه محلی موردتوجه قرار می‌گیرد، احتمال بیشتری دارد که دارایی‌ها و منابع را از بودجه مدرسه یا دانشگاه دریافت کند.

«بیشتر بخوانید: چطور یک مربی موفق باشیم؟ 12 ویژگی موثر در موفقیت مربی ورزشی»

 

مهارت‌های ضروری برای بازاریابی ورزشی

برای داشتن یک حرفۀ موفق در بازاریابی ورزشی، به‌ویژه در سطح بین مدرسه‌ای یا بین دانشگاهی، مهارت‌هایی موردنیاز است:

 

  1. مهارت‌های پیشرفته ارتباطی:

برای تأثیرگذاری در بازاریابی ورزشی، فرد باید در برقراری ارتباط نوشتاری، گفتاری و حتی از طریق تصاویر و اینفوگرافیک یا گرافیک اطلاع‌رسان مهارت داشته باشد. تأکید واضح ارزش یک برنامۀ ورزشی بین آموزشگاهی و آنچه آن را از تیم‌های باشگاهی یا تورهای مسابقاتی در منطقه متمایز می‌کند، نکتۀ اصلی این رشته است.

 

  1. مهارت‌های فنی:

بعضی از مهارت‌های فنی موردنیاز است، از جمله مدیریت بودجه بازاریابی، اجرای راه‌های ارتباطی مختلف؛ مثل رسانه‌های اجتماعی و درک فرایندهای ورزشی مهمِ بین آموزشگاهی؛ مثل جمع‌آوری سرمایه.

اهمیت بازاریابی ورزشی و تبلیغات صنعت ورزش؛مدیریت بودجه در بازاریابی

  1. مهارت‌های تحلیلی:

مهارت‌های تحلیلی موردنیاز می‌تواند شامل انجام تجزیه‌وتحلیل SWOT و توسعۀ برنامه‌های بازاریابی باشد. بازاریاب تأثیرگذار می‌تواند موقعیت فعلی برنامه‌اش را در بازار تعیین کند و فرصت‌های بهبود آن و همچنین ریسک‌ها و بدهی‌های بالقوه را شناسایی کند.

«بیشتر بخوانید: اخلاق در ورزش؛ اهمیت اخلاق در ورزش و راه‌های مقابله با معضلات آن»

 

  1. مهارت‌های تفکر انتقادی:

متخصص بازاریابی ورزشی باید در مورد بهترین مکان برای تخصیص منابع، رویدادها یا ورزشکارانی که بزرگ‌ترین پیشرفت را تضمین می‌کنند، تصمیم مهم بگیرد.

برنامه کارشناسی ارشد مدیریت ورزشی می‌تواند به دانشجویان کمک کند تا این شایستگی‌ها را بیشتر کرده، پیشرفت کنند و به رهبرانی مؤثر و تأثیرگذار در این زمینه تبدیل شوند. این برنامه دارای یک دوره تبلیغات ورزشی است که مقدمه‌ای بر اصول بازاریابی و حمایت مالی و نحوه اعمال آ‌ن‌ها در برنامه‌های ورزشی بین آموزشگاهی ارائه می‌دهد. از طریق ثبت‌نام در این دوره، دانشجویان یک استراتژی بازاریابی برای دستیابی به گروه‌های مصرف‌کننده مرتبط با برنامۀ ورزشی دانشگاهشان ایجاد می‌کنند.

«بیشتر بخوانید: تاب آوری در ورزشکاران؛ 8 راهکار تقویت تاب آوری و گذر از سختی‌ها»

اهمیت بازاریابی ورزشی و تبلیغات صنعت ورزش؛روحیه انتقادی و تحلیل بازاریاب

نگاهی به حرفه بازاریابی در ورزش بین آموزشگاهی

برنامه‌های کوچک‌تر، ممکنه به عهدهٔ مدیر ورزشی باشد که بیشترِ جنبه‌های بازاریابی در ورزش را علاوه بر سایر وظایفش مدیریت کند؛ اما برای یک برنامۀ بزرگ‌تر، ممکنه آموزشگاه علاوه بر مدیر ورزشی، یک مدیر ورزشی بازاریابی و تبلیغات را هم استخدام کند که تمرکزش فقط ایجاد شهرت برنامه است. یکی دیگر از مشاغل بالقوه در این حوزه، مشاور است. این موقعیت شغلی برای رفع نیازها یا استفاده از فرصت‌ها با بخش‌های مختلف ورزشی کار می‌کند. مشاوران ممکنه با ورزشکاران یا تیم‌های فردی هم همکاری کنند.

کسانی که سمَت‌هایی در سطح مدیریت دارند مستلزم بازاریابی ورزشی هستند و ممکن است با طیف وسیعی از فعالیت‌های تبلیغاتی و ارتباطی کار کنند. مسئولیت‌های شغلی می‌تواند شامل برنامه‌‌های توسعه‌دهنده برای بالابردن آگاهی عمومی و فروش بهتر بلیت و درآمد بیشتر باشد. این مسئولیت می‌تواند شامل خدمت در جایگاه نمایندۀ رسانه، هماهنگی با مشاغل محلی دربارۀ فرصت‌های حمایت مالی و طراحی استراتژی‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی باشد.

«بیشتر بخوانید: مدیریت استراتژیک در ورزش؛ 4 مرحله برنامه ریزی استراتژیک در ورزش»

جمع‌بندی

بازاریابی ورزشی مستلزم مجموعه‌ای از مهارت‌های قوی است. کسانی که این مسیر حرفه‌ای را دنبال می‌کنند بهتر است در برنامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت ورزشی بخوانند. تبلیغات و بازاریابی در ورزش با افزایش برگزاری رویدادها و مسابقات ورزشی، فروش تجهیزات و لوازم ورزشی، فروش انواع کفش و لباس‌های لازم برای ورزش، جذب اسپانسرهای مختلف برای باشگاه‌ها و یا افراد حرفه‌ای و بااستعداد در ورزش و کارهایی ازاین‌دست، پول و سرمایه را به سمت صنعت ورزش روانه کرده و به رونق کسب‌وکارها در این صنعت کمک می‌کند.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه