علائم ورزش بیش از حد: 10 تا از عوارض ورزش زیاد

علائم ورزش بیش از حد 10 تا از عوارض ورزش زیاد

آیا زیاده روی در ورزش عوارضی دارد؟ عوارض ورزش زیاد چیست؟

چه کاملاً خودتان آگاه باشید که با بیش از حد ورزش کردن دچار عوارض ورزش زیاد شده‌اید یا اینکه فقط  با هدف دستیابی سریع به نتیجه فعالیت‌های ورزشی علائم ورزش بیش از حد را خستگی تعبیر میکنید، باید بدانید که این نشانه‌ها صدای بدن شماست و ممکن است سلامت شما را به خطر بیندازند!

«نتیجه در طول زمان اتفاق می‌افتد. سخت کار کنید، صبور باشید و ثابت‌قدم بمانید.» این نقل‌قول‌ها را قبلاً شنیده‌اید؟ همه ما می‌دانیم که ژیماولیک بودن یا ورزش بیش از حد، یک‌شبه بدنی رؤیایی را به ما نمی‌دهد.

به‌جای تسریع پیشرفت، در نهایت سلامتی خود را به خطر انداخته و شرایط بدتر خواهد شد. قبل از اینکه پشیمان شوید، بهتر است اگر بیش از حد ورزش می‌کنید، برخی از علائم آن را بدانید.

«بیشتر بخوانید: تست آمادگی جسمانی: آزمون آمادگی جسمانی با 10 روش ساده»

 

۱۰ علائم ورزش بیش از حد:

 1. عملکرد پایین و بدون هیچ پیشرفتی

افرادی که ورزش می‌کنند مطمئناً پیشرفت را تجربه خواهند کرد. از ورزش‌های سبک به ورزش‌های سنگین می‌رسیم. ممکن است روزی وزنه‌های سبک هم برایتان سنگین بوده باشد؛ اما به‌تدریج که وزنه‌های سنگین را بلند کرده‌اید برایتان آسان شده است و این تغییرات را در بدن خود نیز احساس کرده‌اید.

اما آیا تابه‌حال احساس کرده‌اید که پیشرفت شما متوقف شده است و دیگر رشد نمی‌کنید؟

ورزش بیش از حد در واقع می‌تواند رشد را متوقف کرده و حتی تمایل به پسرفت پیدا کند. این به این دلیل است که بدن شما مجبور است بارهاوبارها فعالیت‌های خسته‌کننده بدون استراحت انجام دهد که این نوع ورزش کردن بی‌وقفه نه‌تنها عملکرد را کاهش می‌دهد، بلکه روحیه تمرین‌کردن را نیز پایین می‌آورد.

اگر نیاز به استراحت کردن دارید، بیش از حد ورزش نکنید!

«بیشتر بخوانید:افزایش سرعت عکس العمل؛ 13 راه افزایش سرعت عمل در ورزش»

 

 1. عدم تمرکز

افزایش تمرکز تنها با مصرف داروها یا مکمل‌ها انجام نمی‌شود، می‌توان این کار را با بازی یا انجام فعالیت‌هایی که می‌تواند مغز را فعال‌تر کند، انجام داد.

بااین‌حال، برخی افراد به‌اشتباه تصور می‌کنند که با انجام ورزش روزانه تمرکز بهتری را به دست می‌آورند. بدن انسان محدودیت‌هایی دارد و نمی‌توان او را مجبور به انجام فعالیت‌های سنگین هر روزه کرد. ورزش مداوم و بدون استراحت کردن در واقع می‌تواند باعث کاهش سلامتی و کاهش تمرکز شود.

«بیشتر بخوانید: 7 مورد از بدترین اشتباهات رایج در تناسب اندام»

 

 1. بی‌اشتهایی

مردم فکر می‌کنند که کاهش اشتها فقط به دلیل مشکلات خلقی است یا عدم وجود غذای خوشمزه. واقعاً این‌طور نیست! اگر متوجه شدید که بدون دلیل اشتها ندارید، می‌تواند نشانه آن باشد که بیش از حد ورزش می‌کنید.

به‌عنوان‌مثال، اگر غذاهای موردعلاقه خود را می‌خورید؛ اما اشتهای شما کم شده است؛ یعنی برای خوردن تنبلی می‌کنید، باوجوداینکه فعالیت‌های سنگین بدنی انجام می‌دهید. در نظر داشته باشید که بدن به دریافت مواد مغذی برای کمک به روند بهبودی در فعالیت‌های سنگین ورزشی نیاز دارد.

طبق تحقیقات انجام شده، ورزش بیش از حد باعث کاهش سطح هورمون محرک اشتها می‌شود. به همین دلیل است که ورزش کردن روشی برای کاهش وزن و اشتها نیز است.

«بیشتر بخوانید: قبل از ورزش چه بخوریم؟ 8 انرژی زا طبیعی قبل از ورزش»

 

 1. خلق‌وخوی ناپایدار

یکی از اثرات مثبت ورزش منظم، خلق‌وخوی شاد است. با انجام ورزش، بدن اندورفین ترشح می‌کند. این اندورفین‌ها می‌توانند در فرد احساس آرامش، ریلکسی، احساس خوب و شادی ایجاد کنند. این یکی از دلایلی است که مردم دوست دارند اغلب ورزش کنند.

البته لازم به ذکر است که شدت تمرین خیلی مهم است. انجام ورزش‌هایی فراتر از محدودیت‌ها مانند بلندکردن وزنه‌های بسیار سنگین یا فوتبال‌بازی کردن هر روز می‌تواند برعکس عمل کرده و خلق‌وخوی شما را ناپایدار نموده و کم تحمل نماید. این باعث می‌شود که با اشتباهات پیش‌پاافتاده تحریک‌پذیر شوید و عکس‌العمل نامناسبی داشته باشید.

 

 1. افسردگی

تکالیف کاری، مدرسه، مشکلات در خانواده، درگیری بین دوستان، می‌تواند افراد را دچار استرس و افسردگی کند. برای رهایی از این افسردگی راه‌حل برای هر فردی متفاوت است. برخی می‌توانند با خرید، مسافرت، تماشا، بازی یا ورزش از شر آن خلاص شوند.

بااین‌حال، زمانی که فردی ورزش بیش از حد انجام می‌دهد، می‌تواند باعث افسردگی شود. جمله‌ای وجود دارد که می‌گویند شما هر روز سخت ورزش می‌کنید تا سالم باشید یا به وزن ایده‌آل خود برسید.

واقعیت این‌طور نیست. انجام بیش از حد ورزش در واقع بدن را خسته و از نظر ذهنی سنگین می‌کند. برای جلوگیری از افسردگی یک برنامه منظم تمرینی مناسب برای خود ایجاد کنید.

 

 1. جراحت

یکی دیگر از علائمی که نشان می‌دهد بدن شما به دلیل ورزش زیاد خسته شده است، آسیب است. صدمات نه‌تنها به دلیل حرکات نادرست یا ضربه فیزیکی روی چیزی اتفاق می‌افتند، بلکه می‌توانند در اثر ورزش بیش از حد نیز ایجاد شوند.

شاید به دلیل صدمات جزئی، بسیاری از مردم فکر می‌کنند که هنوز در شرایط عادی هستند و به ورزش ادامه می‌دهند.

این خطرناک است؛ زیرا می‌تواند آسیب‌های دیگری را ایجاد کند یا آسیب‌دیدگی را تشدید کند. این مطلق‌ترین علامتی است که نشان می‌دهد فردی بیش از حد ورزش می‌کند و باید برای مدتی متوقف شود.

گاهی باید به بدن خود زمان دهید تا بهبود یابد!

 

 1. روحیه پایین

انگیزه چیزی است که باعث می‌شود کسی بخواهد کاری انجام دهد. در این مرحله آنچه موردبحث قرار خواهد گرفت فعالیت‌های ورزشی است. هر چه انگیزه فرد برای ورزش بیشتر باشد، قطعاً فرد حتی بدون تلقین نیز ورزش خواهد کرد. مهم نیست چقدر مشغله دارد، حتی اگر فقط ۳۰ دقیقه باشد، زمانی برای ورزش کردن پیدا می‌کند.

آیا تابه‌حال پرسیده‌اید که چرا فردی که در ابتدا در مورد ورزش بسیار هیجان‌زده است، به طور ناگهانی اشتیاق و انگیزه خود را از دست می‌دهد؟ به این دلیل است که بیش از حد ورزش کرده است.

ورزش بیش از حد می‌تواند بدن را به‌شدت خسته کرده، بهبود درد عضلانی را طولانی‌تر کند و روحیه و انگیزه ورزش کردن را کاهش دهد. برای بازگشت بدن به ورزش استراحت کنید.

«بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش بر سلامت روان؛ نقش ورزش در سلامت روان چیست؟»

 

 1. مشکل در خوابیدن

نه‌تنها افراد پرمشغله در مدرسه یا محل کار می‌توانند بی‌خوابی را تجربه کنند. بی‌خوابی یا کم خوابیدن می‌تواند در افرادی که بیش از حد ورزش می‌کنند نیز رخ دهد. ورزش زیاد بدن را به‌شدت خسته می‌کند، بنابراین استراحت دادن به آن حتی دشوارتر می‌شود. در نتیجه، با از خواب بیدارشدن در صبح بدن احساس ضعف می‌کند.

به طور معمول افراد به حدود ۷ تا ۸ ساعت استراحت در شب نیاز دارند. کمتر یا بیشتر از آن می‌تواند باعث درد بدن در صبح شود. بدنی که مجبور به انجام فعالیت‌های سنگین می‌شود، بر روی ماهیچه‌ها و سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد. سعی کنید ورزش‌هایی را انجام دهید که متناسب با توانایی شما باشد تا بدن شما خواب طبیعی داشته باشد.

 

 1. ضربان قلب ناپایدار

هنگام انجام ورزش، طبیعی است که ضربان قلب شما تندتر از حد معمول باشد. ازآنجایی‌که بدن به اکسیژن نیاز دارد، قلب خون را سریع‌تر پمپاژ می‌کند تا اکسیژن را به تمام قسمت‌های بدن برساند. به طور معمول هنگامی که شما خنک شده‌اید و استراحت کرده‌اید، ضربان قلب شما به حالت عادی بازمی‌گردد.

اما لحظاتی وجود دارد که شما خنک شده‌اید و استراحت کرده‌اید؛ اما ضربان قلب شما هنوز کاهش نمی‌یابد یا نامنظم است. لازم نیست نگران باشید، ضربان قلب نامنظم به این معنا نیست که مشکلی در سلامت قلب وجود دارد. ورزش بیش از حد سخت همچنین می‌تواند ضربان قلب شما را سریع‌تر از حد معمول کند. این وضعیت می‌تواند چندین روز پس از انجام ورزش بیش از حد نیز ادامه یابد.

 

 1. درد عضلانی طولانی‌مدت

با استراحت و رژیم غذایی مناسب، درد عضلانی معمولاً در عرض ۲ تا ۳ روز از بین می‌رود. اگر ماهیچه‌های شما همچنان برای بیش از ۳ روز درد دارند، این نشانه آن است که عضلات شما هنوز به طور کامل بهبود نیافته‌اند.

این یکی از نشانه‌هایی است که می‌گوید اگر ورزش بیش از حد را در برنامه‌تان گنجانده‌اید شاید دچار عوارض ورزش زیاد شده‌اید. در این شرایط بدن به زمان استراحت طولانی‌تری نیاز دارد تا بتواند ماهیچه‌ها را واقعاً ریکاوری کرده و دوباره به تمرین بازگرداند.

«بیشتر بخوانید: ریکاوری بدن بعد از ورزش: 10 ماده غذایی برای ریکاوری عضلات»

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه

  شرکت فناور و خلاق سلامتی پارسیان برگزار می‌کند: 

  کارگاه مجازی فن‌بیان و گویندگی مدرس: میترا الله‌یاری