مولتی ‌ویتامین برای ورزشکاران: 4 مزیت مولتی ویتامین ورزشی

مولتی ویتامین برای وزشکاران: 4 مزیت اصلی مولتی ویتامین ورزشی

چرا مصرف مولتی ویتامین برای ورزشکاران ضروری است؟

مولتی‌ ویتامین برای ورزشکاران باید به عنوان یک مکمل ورزشی جزیی از برنامه ورزشی‌شان باشد! برای بیشتر افراد، یک رژیم غذایی متعادل همراه با انتخاب سبک زندگی سالم و خواب کافی برای تأمین انرژی موردنیاز جهت انجام فعالیت‌های روزانه، کافی به نظر می‌رسد. بااین‌حال، این موضوع برای ورزشکاران یکسان نیست، سؤال همچنان باقی است! آیا احساس می‌کنید که مواد مغذی موردنیازتان را از غذا دریافت نمی‌کنید؟ اگر ورزشکار هستید، حتماً در موردتان صدق می‌کند. با این حساب، به چرایی مصرف مولتی ویتامین ورزشی می‌رسیم.

معمولاً ورزشکاران رژیم خاصی دارند و به سراغ مصرف برخی از منابع غذایی نمی‌روند؛ بنابراین برای بهبود عملکرد و عضله‌سازی بیشتر، باید از مولتی ویتامین ورزشی استفاده کنند. اینجاست که مولتی‌ویتامین‌ها وارد عمل می‌شوند و به پر کردن هرگونه شکافی در مصرف مواد مغذی کمک می‌کنند. اما آیا مولتی ‌ویتامین برای ورزشکاران به عملکرد بهتر آن‌ها کمک می‌کند؟ در انتهای این مقاله به آن پی خواهید برد.

وقتی صحبت از ورزشکاران می‌شود، می‌بینیم که مدام بدنشان را به سمت اوج عملکرد سوق می‌دهند. این ورزشکاران به تقویت‌کننده‌های انرژی نیاز دارند. انرژی‌زاهایی مثل مکمل‌های پروتئینی یا مکمل‌های مولتی ‌ویتامین ورزشی می‌توانند به ورزشکاران در غلبه بر خستگی و افزایش عملکردشان کمک کنند.

آیا مولتی ‌ویتامین ورزشی به عملکرد بهتر ورزشکاران کمک می‌کنند؟

وقتی صحبت از عملکرد و تمرین ورزشکاران به میان می‌آید، می‌خواهید مطمئن باشید که هر مکملی مصرف می‌کنید یک انتخاب برتر برای بدنتان است. همین را می‌توان در مورد انتخاب مولتی‌ ویتامین نیز گفت.

به عبارتی، یک مولتی ‌ویتامین را می‌توان ترکیبی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری با نسبت‌های مختلف در نظر گرفت که بسته به نیاز بدن فرد برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند.

 

 

برخی از ترکیبات اصلی مولتی ‌ویتامین

   • ویتامین B

ویتامین B موجود در مولتی ویتامین برای ورزشکاران ضروری است. این ویتامین به داشتن تغذیه خوب و سلامت عمومی بدن کمک می‌کند. ویتامین B در تبدیل غذا به انرژی نقش مهمی دارد و کمبود آن منجر به ضعف و خستگی می‌شود. انواع ویتامین B مثل ویتامین B12 و ویتامین B6 برای آزادسازی انرژی، حیاتی هستند؛ زیرا به متابولیسم کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها و پروتئین‌ها کمک می‌کنند.

 

   • آهن

آهن ضامن کارکرد مناسب عضلات بدن است و در هنگام ورزش به تبدیل کربوهیدرات‌ها به انرژی کمک می‌کند. آهن در تولید سلول‌ها، پروتئین‌ها و هورمون‌های جدید نقش مهمی دارد. درواقع، ورزشکاران باید غذاهای سرشار از اسید اسکوربیک یا همان ویتامین C را در رژیم غذایی خود قرار دهند تا جذب آهن را بهبود بخشد. پس از ورزش شدید، آهن به بهبودی زودتر بدن کمک می‌کند. آهن موجود در مولتی ویتامین برای ورزشکاران، کارکرد بهتر بدن را به همراه دارد.

 

   • کلسیم و ویتامین D

کلسیم و ویتامین D به بدن کمک می‌کند تا استخوان‌ها، دندان‌ها و ماهیچه‌های سالم بسازد و آن را حفظ کند. این ویتامین‌ها به ورزشکاران در حفظ توده عضلانی و کاهش خطر آسیب‌هایی مانند شکستگی استخوان و رگ‌به‌رگ شدن عضلات کمک می‌کنند. در ضمن وقتی کلسیم کافی در سیستم بدنی خود ندارید، بدن باید برای انقباض عضلات، اضافه‌کاری کند و این امر می‌تواند باعث آسیب به بافت‌ها شود. اگر کمبود کلسیم بیش‌ازحد شدید شود، شما به‌هیچ‌وجه قادر به انعطاف‌پذیری عضلات نخواهید بود. مصرف مولتی ویتامین ورزشی این کمبود را جبران می‌کند.

 

   • کراتین

کراتین یکی دیگر از ترکیبات رایجی است که در مولتی ‌ویتامین پیدا می‌کنیم. کراتین موجود در مولتی ویتامین برای ورزشکاران به‌منزله یک مکمل تغذیۀ قابل‌قبول برای عملکرد ورزشی است و در افزایش قدرت عضلانی و حجم عضلات مؤثر است.

 

   • کافئین

کافئین رایج‌ترین ماده‌ای است که بسیار نادیده گرفته می‌شود. کافئین موجود در مولتی ویتامین ورزشی می‌تواند برای ورزش‌های استقامتی و تمرینات با شدت بالا مفید باشد. علاوه‌براین، بیشتر مولتی‌ ویتامین ‌ها حاوی کافئین، تورین و اسیدهای آمینه هستند که به ورزشکاران کمک می‌کنند تا در فعالیت‌های ورزشی‌شان ثابت‌قدم باشند و کمتر احساس خستگی کنند.

 

 

فواید مولتی ‌ویتامین برای ورزشکاران

    1. افزایش متابولیسم

به فرآیندی که از طریق آن، بدن مواد غذایی و مایعات مصرفی را به انرژی تبدیل می‌کند، متابولیسم می‌گویند. در طی این فرآیند، اثر گرمایی مواد غذایی که به میزان انرژی موردنیاز برای هضم و فرآوری یک ماده غذایی در بدن گفته می‌شود، اتفاق می‌افتد و انرژی همراه با اکسیژن در بدن آزاد می‌شود. ورزش می‌تواند بر متابولیسم ورزشکار تأثیر بگذارد؛ چون باعث افزایش کالری‌سوزی می‌شود. با افزایش سن، ورزش و تمرینات بدنی، سرعت متابولیسم کمتر می‌شود. افزودن موقتی مولتی ‌ویتامین ورزشی به رژیم غذایی یا بعد از تمرین می‌تواند سرعت متابولیسم بدن را افزایش دهد؛ چون در مولتی ‌ویتامین‌ ها اثر گرمایی مواد غذایی بسیار بالاتر است. این یکی دیگر از دلایلی است که مصرف مولتی ویتامین برای ورزشکاران را تأیید می‌کند.

 

    1. تقویت و رشد عضلات

مولتی ‌ویتامین هایی مانند کراتین، کلسیم و ویتامین D به ساخت و تقویت عضلات کمک می‌کنند. تمرینات قدرتی باعث ایجاد ریز پارگی در عضلات می‌شوند، ولی این پارگی‌ها توسط مواد مغذی موجود در مولتی‌ ویتامین‌ ترمیم‌شده و قوی‌تر می‌شوند. مکمل‌های مولتی ‌ویتامین برای ورزشکاران به‌طورکلی حاوی اسیدهای آمینه و سرشار از آمینواسیدهای شاخه‌دار هستند.

 

    1. بهبودی سریع‌تر

صدمات حین ورزش، جزئی از زندگی یک ورزشکار است. اندام آسیب‌دیده معمولاً محدودیت حرکتی پیدا می‌کند و ممکن است منجر به از دست دادن توده عضلانی و قدرت بدنی شود. بااین‌وجود، دریافت مواد مغذی کافی می‌تواند به کاهش این آسیب‌ها کمک کند. مصرف مولتی‌ ویتامین‌ برای ورزشکاران به‌خصوص زمانی که مجدداً به ورزش بازمی‌گردند، بسیار مهم است؛ چون می‌تواند رشد ماهیچه‌ها و بافت‌ها را بهبود ببخشد. علاوه‌براین، یک برنامه غذایی سالم مانع از تشدید التهاب می‌شود و نیروی تازه‌ای به ورزشکار می‌بخشد؛ بنابراین، مولتی ‌ویتامین‌ ورزشی نه‌تنها می‌توانند به شما در ساخت عضلات قوی‌تر کمک کنند، بلکه باعث تقویت و بهبود آن‌ها نیز می‌شود.

 

   1. کمک به حفظ عضلات

اگرچه مولتی ‌ویتامین‌ ها و به‌خصوص مولتی ویتامین ورزشی فقط برای عضله‌سازی ساخته نشده‌اند، ولی وجود ویتامین‌های ریزمغذی در رژیم غذایی ورزشکاران بسیار مهم است. هنگامی‌که ورزش یا تمرین می‌کنید، مثل بلند کردن وزنه یا دویدن، تعدادی از سلول‌های عضلانی تجزیه می‌شوند. ریزمغذی‌ها می‌توانند به ترمیم آسیب‌های عضلانی ناشی از ورزش و ساخت عضلات بیشتر کمک کنند و آن‌ها را قوی‌تر سازند. بنابراین مصرف مولتی ویتامین برای ورزشکاران رشته‌های بدنسازی می‌تواند بسیار مهم باشد.

جمع‌بندی

اگرچه مصرف مولتی ویتامین برای ورزشکاران ضروری است اما مراقب باشید! چراکه مصرف زیاد مولتی‌ویتامین و مواد معدنی می‌تواند خطرناک باشد. شما باید از اعداد UL یا بالاترین سطح مصرف که به‌احتمال‌زیاد هیچ‌گونه خطر، عوارض و تأثیرات مضر به همراه ندارد آگاه باشید. مصرف بیش‌ازحد یک ریزمغذی و حتی مولتی ویتامین ورزشی، می‌تواند خطر مسمومیت را بالا ببرد. نکته کلیدی این است که ورزشکاران باید بدانند که در کدام ویتامین کمبود دارند و سپس با مشورت یک متخصص تغذیه یا پزشک و پیروی از یک برنامۀ غذایی مناسب،این مشکل را رفع کنند.

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه