کره بادام زمینی برای بدنسازی و 5 خاصیت فوق‌العاده آن

کره بادام زمینی برای بدنسازی و 5 خاصیت فوق‌العاده آن

کره بادام زمینی برای ورزشکاران: خواص شگفت‌انگیز کره بادام زمینی برای بدنسازی

کره بادام زمینی برای ورزشکاران یک ماده غذایی شگفت‌انگیز است؛ طعم لذیذی دارد و کالری‌های مغذی زیادی برای سوخت بدن فراهم می‌کند. کسانی که به طور منظم ورزش می‌کنند یا در رشته‌های مختلفی فعالیت بدنی دارند یا بدنسازی کار می‌کنند، به مواد مغذی برای دریافت انرژی نیاز دارند. از دیگر خواص کره بادام زمینی برای ورزشکاران، می‌توان به تقویت ذهن و بدن اشاره کرد. البته این مختص ورزشکاران نیست و سایر افراد نیز می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

یکی از اهداف فعالیت‌های بدنسازی، افزایش وزن بدن، با استفاده از پروتئین، بدون افزایش چربی و کلسترول منفی است. مصرف کره بادام زمینی در بدنسازی، علی‌رغم داشتن چربی بالا، این امکان را به فرد می‌دهد که بدون دریافت مواد مضر یاد شده، به پروتئین موردنیاز خود دست یابد.

برخی تصور می‌کنند کره بادام زمینی به دلیل داشتن چربی زیاد، یک خوراکی چاق‌کننده و ناسالم است؛ اما این امر واقعیت ندارد. کره بادام زمینی حاوی چربی‌های سالم است و مقدار زیادی پروتئین دارد که برای تأمین انرژی پایدار، لازم است. بد نیست بدانید که ورزشکاران جهانی برای تأمین انرژی طولانی‌مدت خود و تحمل رقابت‌های سنگین ورزشی، از کره بادام زمینی استفاده می‌کنند.

نتایج به‌دست‌آمده از تحقیقات در سال 2020 نشان دادند که مصرف بادام زمینی (حداقل به‌مدت 12 هفته) باعث افزایش وزن نمی‌شود؛ اما ممکن است سطح کلسترول خوب (HDL) را در بدن افزایش دهد.

با وجود همه این مزایا، کره بادام زمینی یک مشکل نیز دارد: کره بادام زمینی یکی از هشت مادۀ غذایی رایج در جهان است که باعث واکنش‌های آلرژیک در کودکان و بزرگسالان می‌شود. تقریباً 1.2٪ جمعیت ایالات متحده آمریکا، به بادام زمینی آلرژی دارند و شایع‌ترین مادۀ غذایی آلرژی‌زا، در میان کودکان این کشور محسوب می‌شود. اگر به کره بادام زمینی حساسیت ندارید، می‌توانید از فواید این مادۀ غذایی برتر که برای یک سبک زندگی فعال بدنی مناسب است، بهره‌مند شوید.

 

خواص کره بادام زمینی برای ورزشکاران:

  1. سرشار از مواد مغذی فوق‌العاده است.

کره بادام زمینی به یکی از مغذی‌ترین مواد غذایی در میان ورزشکاران تبدیل شده است و در خانۀ اکثر ورزشکاران حرفه‌ای پیدا می‌شود.

کره بادام زمینی منبعی غنی از نیاسین، فولات و ویتامین E، به همراه بسیاری از مواد مغذی و مواد معدنی ضروری دیگر و همچنین سرشار از فیبر و پروتئین است.

 

  1. سوخت بدن را تأمین می‌کند.

تأمین سوخت موردنیاز بدن، به مصرف غذاهای باکیفیت و سرشار از مواد مغذی نیاز دارد. کره بادام زمینی برای ورزشکاران، قطعاً در این دسته قرار می‌گیرد؛ چون در هر 2 قاشق غذاخوری از آن، 100 کالری و 4 گرم پروتئین وجود دارد و می‌تواند انرژی پایدار بالایی به بدن برساند.

هنگامی که تمرینات سخت بدنسازی یا دویدن‌های استقامتی طولانی‌مدت انجام می‌دهید، کره بادام زمینی مانع ضعف و کاهش انرژی شما می‌شود. در نتیجه فعالیت ورزشی کارآمدتری خواهید داشت و نیازهای فیزیکی شما برای ترمیم بدنتان آسان‌تر تأمین می‌شود. چنانچه به دنبال یک دلیل قانع‌کننده برای اضافه‌کردن کره بادام زمینی به برنامۀ غذایی‌تان هستید، این مورد احتمالاً کافی است.

 

  1. سرشار از پروتئین موردنیاز برای ترمیم عضلات است.

آیا می‌دانستید که بادام زمینی حاوی ۷ گرم پروتئین در هر 200 گرم است و سایر آجیل‌ها فقط ۴ تا ۶ گرم پروتئین در همین مقدار هستند؟

مصرف کره بادام زمینی برای بدنسازی، به دلیل پروتئین‌سازی و عضله‌سازی اهمیت زیادی دارد. تمرینات بدنسازی باعث پارگی تارهای عضلانی می‌شوند و برای ترمیم این آسیب، بدن به آمینواسید نیاز دارد. آمینواسیدها در واقع بلوک‌های سازندۀ پروتئین هستند و نقش مهمی در سلول‌ها، ماهیچه‌ها و بافت‌ها، برای حفظ عملکرد مطلوب ایفا می‌کنند. مصرف کره بادام زمینی برای بدنسازی، می‌تواند میزان پروتئین بیشتری به بدن برساند.

بسته به نوع ورزش و سبک زندگی، تعیین میزان نیاز روزانه هر فرد به پروتئین متفاوت است؛ اما به‌طور معمول، روزانه به 1.2 گرم تا 1.8 گرم به‌ازای هر کیلوگرم وزن بدن به پروتئین نیاز داریم.

 

  1. کلسترول خوب را افزایش می‌دهد.

مصرف کره بادام زمینی برای ورزشکاران از توصیه‌های کارشناسان تغذیه و رژیم غذایی است، چراکه چربی‌های سالمی را به ورزشکاران می‌رساند. در واقع پیشنهاد آن‌ها این است: روغنی را که به‌طور طبیعی روی کره بادام زمینی طبیعی جمع می‌شود، دور نریزید؛ بلکه آن را هم بزنید تا با کره ترکیب شود.

کره بادام زمینی چربی اشباع‌شده و کلسترول کمی دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که کره بادام زمینی باعث افزایش کلسترول خوب می‌شود و در مقابل باعث افزایش وزن و کلسترول بد نمی‌شود.

 

  1. به حفظ وزن کمک می‌کند.

دلیل افزایش وزن، مصرف بیش‌ازحد کالری در طول روز و نسوزاندن آن‌ها با فعالیت بدنی است. نه لزوماً خوردن کره بادام‌زمینی.

کره بادام زمینی می‌تواند باعث احساس سیری در شما شده و به حفظ وزنتان کمک کند؛ اما نباید در مصرف آن زیاده‌روی کنید. پس باید بخشی از یک رژیم غذایی متعادل باشد تا باعث افزایش وزن نشود.

 

جمع‌بندی

کره بادام زمینی برای ورزشکاران یک منبع عالی مواد مغذی، تأمین سوخت‌وساز بدن، کنترل وزن و افزایش کلسترول خوب به شمار می‌رود. مصرف کره بادام زمینی برای بدنسازی، علاوه بر پروتئین‌سازی و افزایش عضله، به ترمیم بافت‌های آسیب‌دیده نیز کمک می‌کند؛ ازاین‌رو مصرف این ماده غذایی سرشار را می‌توان در سبد غذایی تمامی ورزشکاران و کسانی که نیاز به پروتئین بیشتری دارند، قرارداد. اگرچه ممکن است کره بادام زمینی برخی از افراد را دچار حساسیت کند، اما دامنه این حساسیت بسیار محدود است و تا زمانی که مصرف آن مشکلی برای فرد ایجاد نکند، جای نگرانی وجود ندارد.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه