مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران؛ 3 خاصیت پروبیوتیک که نمیدانید

خواص معجزه‌آسای مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران و بدنسازان

خواص معجزه‌آسای مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران و بدنسازان

این روزها استفاده از مکمل های ورزشی به‌ویژه مصرف پروبیوتیک برای ورزشکاران بسیار رایج شده است. دلیل این اتفاق مزایای بسیار زیاد مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران، به‌ویژه ورزشکاران استقامتی و بدنسازان می‌باشد. مکمل پروبیوتیک به حفظ سلامت روده ورزشکار کمک زیادی کرده، ثبات سطح تمرین‌ها را افزایش داده، سطح انرژی بدن را افزایش داده و به استقامت ورزشکار در شرایط حساس و استرس‌زا می‌افزاید؛ در نتیجه همانند یک دوپینگ قوی برای ورزشکاران عمل کرده و کارایی جسمی و فیزیکی افراد را افزایش می‌دهد.

به همین دلیل در سال‌های اخیر استفاده از مکمل‌‌های پروبیوتیک، در بین ورزشکاران رواج چشمگیری داشته و به‌تبع آن سؤالات متعددی برای ورزشکاران ایجاد شده، برای مثال اینکه دقیقاً پروبیوتیک چیست؟ یا چرا برای سلامت روده ورزشکار مفید است؟ و پرسش‌هایی ازاین‌قبیل که شاید ذهن شما را هم درگیر کرده باشد.

برای بررسی اثرات مکمل‌های پروبیوتیک و پاسخ به سؤالات متداول کاربران، در این مقاله همراه ما باشید تا در کنار هم مکمل‌های پروبیوتیک و خواص آن‌ها را بهتر بشناسیم.

از اهمیت میکروبیوم روده (بافت میکروبی موجود در دستگاه گوارش که شامل انواع مختلف باکتری‌ها می‌شود) در عملکرد ورزشی همین‌قدر کافی است که بیماری‌های گوارشی و مشکلات روده مرتبط با غذا (به‌عنوان‌مثال نفخ) می‌توانند برای ورزشکاران به‌صورت جدی مشکل‌آفرین باشند و فعالیت ورزشی را مختل کنند؛ با استفاده از پروبیوتیک‌ها می‌توان این علائم را کاهش داد تا در عملکرد روده اختلالی ایجاد نشود. روده سالم همچنین باعث فعالیت بهتر عملکردهای فیزیولوژیکی مانند بهبود سیستم ایمنی، سلامت متابولیک خوب و عملکرد سالم مغز می‌شود.

سلامت دستگاه گوارش افراد در گرو مسائل زیادی است؛ اما تأثیر مکمل‌های پروبیوتیک را در آن نمی‌توان نادیده گرفت در ادامه به سه تا از دلایل مصرف پروبیوتیک اشاره خواهیم کرد.

 

ضرورت‌های مصرف پروبیوتیک برای ورزشکاران:

 • پروبیوتیک برای ورزشکاران سلامت دستگاه گوارش را تضمین می‌کند.

پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های زنده‌ای (باکتری‌های خوب) هستند که سلامتی دستگاه گوارش را تأمین می‌کنند. پروبیوتیک‌ها به طور مستقیم با دستگاه گوارش تعامل دارند تا بر ترکیب، عملکرد و سلامت متابولیک میکروبیوتای روده تأثیر مثبت بگذارند. تشویق باکتری‌های خوب روده به نوبه خود می‌تواند به افزایش سلامت جسمی و روانی منجر شود، زیرا سلامت روده به‌شدت با سلامت و عملکرد سایر ارگان‌ها مانند مغز و سیستم ایمنی مرتبط است.

 

 • استفاده از مکمل پروبیوتیک بهبود عملکرد ورزشکاران را به دنبال دارد.

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مکمل‌های پروبیوتیک می‌توانند عملکرد ورزشی را بهبود ببخشند، به‌ویژه برای ورزشکاران استقامتی؛ ورزشکاران استقامتی به دلایل مختلفی از جمله دویدن در شرایط آب‌وهوایی نامساعد آن هم به مدت طولانی دچار مشکلات گوارشی بسیاری می‌شوند که با مصرف پروبیوتیک‌ها می‌توان این علائم را کاهش داد.

اینکه چگونه پروبیوتیک‌ها می‌توانند این عملکردها را بهبود ببخشند، به‌خوبی شناخته شده نیست و می‌تواند چند عامل مختلف داشته باشد، پروبیوتیک‌ها به دلیل دخالت در کاهش علائم مشکلات روده و تأثیر مثبتی که این امر بر متابولیسم انرژی دارد شناخته شده هستند و احتمالاً به همین سبب تأثیری کلیدی در عملکرد ورزشی دارند.

 

 • اثر پروبیوتیک برای ورزشکاران افزایش سطح انرژی را ممکن می‌کند.

پروبیوتیک‌ها با تضمین سلامت روده به‌صورت غیرمستقیم انرژی را افزایش می‌دهند؛ چرا که فرایند هضم و جذب غذا را با ایجاد تعادل بین باکتری‌های روده بهینه می‌کنند و انرژی دریافتی حاصل از متابولیسم هضم را افزایش می‌دهند.

به همین دلیل باوجوداینکه پروبیوتیک‌ها مکمل افزایش‌دهنده انرژی نیستند، به طور غیرمستقیم به ورزشکاران کمک می‌کنند تا انرژی بیشتری از غذا دریافت کنند.

اگر مکمل‌های پروبیوتیک در گذر زمان به‌صورت مرتب استفاده شوند نتایج چشمگیری را در سلامت گوارش و افزایش انرژی به‌جای می‌گذارند.

حال برای‌آنکه بتوانیم تأثیر پروبیوتیک‌ها را توجیه کنیم لازم است تا ابتدا مکانیسم عملکردی آن‌ها را بشناسیم.

 

چرا مکمل‌های ویتامینی و مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران مهم هستند؟

حجم بالای تمرینات شدید باعث افزایش استرس در بدن ورزشکار می‌شود و باعث می‌شود بدن ورزشکار برای حفظ سلامتی به مواد مغذی بیشتری نیاز داشته باشد. مصرف روزانه مولتی‌ویتامین یک بیمه‌نامه برای اطمینان از دریافت حداقل ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز ورزشکاران است و کمک می‌کند عملکرد ورزشی در بهترین حالت ممکن باشد، اما این مکمل‌ها جایگزین مواد غذایی متنوع مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه نمی‌شوند.

حجم بالای تمرینات و عوامل محیطی مختلف، مانند تمرین در شرایط آب‌وهوایی گرم یا سرد، یا سفرهای طولانی‌مدت، می‌تواند روده را برای بهتر کارکردن تحت‌فشار قرار بدهد، مکمل‌های پروبیوتیک می‌توانند با کاهش علائم مشکلات گوارشی و ثابت نگه‌داشتن سطح تمرین‌ها به بهبود سلامت روده و بدن کمک کنند؛ بنابراین، ورزشکاران باید برای جلوگیری از هرگونه کمبود احتمالی مواد مغذی و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های گوارشی یک مولتی‌ویتامین قوی و یک پروبیوتیک مطمئن مانند قرص پروبیوتیک فوراور را مصرف کنند.

 

مدت‌زمان مصرف مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران در جهت اثربخشی بهتر:

مکمل‌های پروبیوتیک باید حداقل 4 هفته قبل از مسابقه اصلی یا سفر به کشور مقصد مصرف بشوند، این مدت‌زمان، فرصت کافی را برای افزایش سطح باکتری‌های مفید روده فراهم می‌کند. برای حفظ سلامت روده مصرف این مکمل‌ها به ورزشکارانی که در مسابقات و یا مسافرت‌ها همیشه مشکلات گوارشی دارند، توصیه می‌شود.

 

انواع مختلف پروبیوتیک برای ورزشکاران

انواع مختلفی از این مکمل‌ها وجود دارند که حاوی سویه‌های مختلفی از پروبیوتیک‌ها (باکتری‌ها) هستند و ورزشکاران می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. برخی از آن‌ها به دلیل اثری که روی سلامت روده ورزشکاران دارند به طور خاص مورد تحقیق قرار گرفته‌اند و مورد تأیید استاندارد‌های جهانی هستند.

 

مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران و مزایا و معایب مصرف آن

مانند هر مکمل دیگری، احتمالاً برای ورزشکارانی که قصد دارند یک پروبیوتیک را در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانند، مزایا و معایبی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است.

فواید و مزایا مصرف مکمل پروبیوتیک برای ورزشکاران:
 • خطر اسهال مسافرتی را کاهش می‌دهد.
 • خطر ابتلا به بیماری‌های گوارشی را کم می‌کند.
 • سایر علائم مرتبط با روده را بهبود می‌بخشد.
 • سطح انرژی را افزایش می‌دهد.
معایب مصرف پروبیوتیک برای ورزشکاران:
 • باید روزانه و به مدت طولانی مصرف شود.
 • به مدت 4 هفته قبل از مسابقات ورزشی باید مصرف بشود
 • سویه‌های مختلف پروبیوتیک برای ورزشکاران شناخته شده نیست.
 • در رفع مشکلات گوارشی آن‌ها، قرار نیست مانند پزشک عمل کند، مصرف این مکمل تنها علائم را کاهش می‌دهد.

 

بررسی اثر غذاهای تخمیر شده در سلامت روده با ذکر چند مثال:

غذاهای تخمیر شده حاوی میکروب‌های زنده هستند، این غذاها با افزایش تنوع میکروب‌های روده و کاهش التهاب برای بهبود پاسخ ایمنی، به‌سلامت روده کمک می‌کنند در نتیجه مصرف آن‌ها برای بهبود عملکرد دستگاه گوارش توصیه می‌شود. غذاهایی مانند کفیر، ماست، کومبوچا، کلم ترش و کیمچی در این دستهٔ غذایی قرار می‌گیرند.

اگر قصد دارید روزانه از یک مکمل پروبیوتیک استفاده کنید، قرص‌های پروبیوتیک فوراور بهترین انتخاب خواهد بود؛ زیرا این مکمل حاوی 6 نوع پروبیوتیک است و در هر دوز تولیدکنندهٔ 8 میلیارد CFU است . در برابر اسید معده و نمک صفرا مقاومت بالایی دارد، استفاده از آن برای تقویت سیستم گوارش و بهبود مشکلات گوارشی مؤثر است، دربسته بندی این محصول از تکنولوژی اکتیویال استفاده شده است که این بسته‌بندی باعث حفاظت بیشتر از مواد داخل کپسول‌ها می‌شود.

 

جمع‌بندی:

در این مقاله اثرات پروبیوتیک برای ورزشکاران به طور خلاصه بررسی شد و نتیجه نهایی به این صورت شد که استفاده از مکمل پروبیوتیک که حاوی باکتری‌های مختلف است می‌تواند مشکلات روده را تا حدودی کاهش دهد و به‌سلامت، انرژی و عملکرد بهتر ارگان‌های مختلف بدن نیز کمک کند.

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه