5 مزیت کلیدی مکمل ورزشی پروتئین برای ورزشکاران

پروتئین برای ورزشکاران

فواید مکمل ورزشی پروتئین برای ورزشکاران

پروتئین یک ماده اصلی در رژیم غذایی به همراه کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها است. پروتئین‌ها از اسیدهای آمینه تشکیل شده‌اند و اجزای اصلی ماهیچه‌ها به شمار می‌روند. آن‌ها بلوک‌های سازنده‌ای هستند که می‌توانند به روش‌های مختلف تجزیه و ترکیب شوند. در جایگاه یک ورزشکار، مطمئناً از این واقعیت آگاه هستید که مکمل ورزشی پروتئین، به بهبود عملکرد ورزشی‌تان کمک می‌کند، اما ممکن است از همه فواید پروتئین آگاه نباشید. حال به مزیت‌های کلیدی پروتئین برای ورزشکاران می‌پردازیم.

5 مورد از فواید اصلی مصرف پروتئین برای ورزشکاران

 

    1. کمک به ساخت عضله بدون چربی

  پروتئین به‌عنوان بلوک ساختمانی سلول‌ها، به حفظ عضلات و به کاهش تحلیل عضلات کمک می‌کند. پروتئین ضامن سلامتی و رفع کننده نیازهای بدن هنگام پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری، شنا یا تمرینات شدید است و این امر به ساخت عضلات بدون چربی کمک می‌کند. کسانی که به دنبال عضله سازی بیشتری هستند، باید مصرف پروتئین‌ یا مکمل ورزشی پروتئین را بالا ببرند.

 

     1. کمک به افزایش متابولیسم

  همراه با کاهش اشتها، خوردن پروتئین به‌طور موقت متابولیسم را افزایش می‌دهد. بدن از انرژی موجود در پروتئین برای هضم غذا استفاده می‌کند؛ یعنی هنگامی‌که به بدن خود پروتئین یا مکمل ورزشی پروتئین می‌رسانید، اثر حرارتی پروتئین که نسبت به سایر غذاها بیشتر است به بدن کمک می‌کند تا غذا را سریع هضم کند و درنتیجه متابولیسم بالا می‌رود؛ بنابراین، جایگزینی کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها با پروتئین، گزینۀ بهتری برای کاهش وزن بدن یا رشد عضلات قوی است. این امر نشان می‌دهد مصرف پروتئین برای ورزشکاران رشته بدنسازی بسیار مهم است.

 

    1. کمک به بهبود و رشد عضلات

  تمرین با شدت بالا و پیروی از یک رژیم غذایی غنی از پروتئین، به رشد و قدرت عضلات کمک می‌کند. ازآنجاکه پروتئین عنصر سازندۀ عضلات است، مصرف مقدار کافی پروتئین برای ورزشکاران و به‌خصوص بدنسازان، به حفظ تودۀ عضلانی کمک کرده و از تحلیل رفتن عضله جلوگیری می‌کند. مصرف مکمل ورزشی پروتئین با کیفیت بالا، راه آسانی برای مصرف پروتئین است؛ به‌خصوص اگر زیاد پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری یا ورزش می‌کنید. مکمل ورزشی پروتئین حاوی اسیدهای آمینه شاخه‌ای است که بعد از ورزش‌های مقاومتی و استقامتی، نقش مهمی در رشد و بهبود عضلات دارد. این پروتئین‌های با کیفیت بالا در غذاهای پروتئینی حیوانی مانند مرغ بدون چربی، گوشت گاو، ماهی، لبنیات و تخم‌مرغ وجود دارد.

 

     1. کمک به احساس سیری طولانی‌تر

  پروتئین به شما کمک می‌کند تا برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کنید. پروتئین، بیشتر از کربوهیدرات‌ها و چربی، باعث ایجاد احساس سیری می‌شود مصرف پروتئین برای ورزشکارانی که اغلب بدنشان در حال سوخت‌وساز است، اهمیت زیادی دارد. چراکه کمک می‌کند به مدت طولانی‌تری سیر بمانند و البته از کارایی آن‌ها کم نشود و همچنان مفید باشند. این مزیت به ورزشکاران کمک می‌کند تا زمان بیشتری در زمین بمانند و ورزش کنند. توانایی پروتئین در کاهش اشتها و میزان سطح گرسنگی می‌تواند به کاهش کالری دریافتی کمک کند و این موضوع یک عامل کلیدی است برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند.

 

      1. کمک به بهبود سریع آسیب‌دیدگی‌ها

  ازآنجایی‌که پروتئین عنصر اصلی سازنده بافت و اندام بدن انسان است، پیروی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا می‌تواند بدن شما را بعد از آسیب‌دیدگی، سریع‌تر ترمیم کند. همچنین، باید توجه داشته باشید که پروتئین هیچ آسیبی به کلیه شما نمی‌زند و اگر شنیده‌اید که پروتئین یا مکمل ورزشی پروتئین برای ورزشکاران، به کلیه آسیب می‌رساند، باید بدانید که این یک باور اشتباه است؛ بنابراین شما باید از یک رژیم غذایی غنی از پروتئین پیروی کنید تا مطمئن شوید که عضلاتتان سریع‌تر ترمیم و بازسازی می‌شوند.

 

 1. جمع‌بندی

  پروتئین برای ورزشکاران یک ماده حیاتی است. ورزشکاران می‌توانند با پیروی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا از مزایای گفته‌شده بهره‌مند شوند. یک فرد بزرگسال باید 1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدنش مصرف کند، اما اگر مرتباً تمرینات مقاومتی انجام می‌دهید که عضلات را تحت‌فشار قرار می‌دهد و به دنبال عضله سازی و قدرت هستید، باید درصد بیشتری از پروتئین یا مکمل ورزشی پروتئین مصرف کنید؛ یعنی حدود 2 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن. خوردن پروتئین برای ورزشکاران بعد از تمرین به ترمیم شکستگی عضلانی کمک می‌کند و باعث می‌شود بیشتر روی آن عضله جمع شود. شما باید در طی نیم ساعت بعد از ورزش، حداقل 20 گرم پروتئین یا مکمل ورزشی پروتئین مصرف کنید. البته بهتر است پروتئین‌های کیفیت بالا را بعد از تمرین و در زمان صرف غذا انتخاب کنید، بهتر می‌تواند شما را در رسیدن به اهدافتان کمک کند.

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه