ورزش راکتی چیست: محبوب ترین ورزش های راکتی که باید بشناسید

ورزش راکتی چیست

ورزش‌های راکتی چیست؟

ورزش‌های راکتی به‌عنوان یکی از ورزش‌های توپی و محبوب جهان شمرده می‌شود. ورزش راکتی به هر فعالیتی گفته می‌شود که شامل استفادۀ دست‌ها با ابزاری به‌عنوان راکت، برای برگرداندن توپ یا شاتلِ بدمینتون در نیمۀ مقابل زمین است. جنس و اندازه توپ بر اساس ورزش و ابعاد زمین متفاوت است. هدف معمولاً کسب یک امتیاز از طریق شکست حریف در برگرداندن توپ در محدوده زمین است. در بیشتر ورزش‌های راکتی، بازیکن باید توپ را روی تور یا از روی مانع برگرداند و درعین‌حال حداکثر تعداد پرش‌های مجاز را رعایت کند.

 

محبوبت و خاستگاه ورزش‌های راکتی

ورزش‌های راکتی که برای سرگرم‌کردن نجیب‌زادگان فرانسه در قرن چهاردهم ایجاد شده‌اند، امروزه میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان متحد کرده‌اند. اِما رادوکانو، دختر هجده‌ساله بریتانیایی قهرمان تنیس اُپن آمریکا شد و نشان داد چگونه یک راکت می‌تواند رؤیای یک عمر را به واقعیت تبدیل کند.

ورزش‌های راکتی جزو ورزش‌های پرطرفدار، چه برای بازیکنان و چه برای ببیندگان هستند. ورزش‌های راکتی همان‌طور که از نامشان پیداست با استفاده از راکت و توپ، صورت می‌گیرند. این ورزش‌ها به دلیل تحرک بالا، کالری زیادی می‌سوزانند و به‌صورت تک‌نفره یا دونفره انجام می‌شوند. این ورزش‌ها را می‌توان تقریباً در هر سطحی انجام داد، از زمین‌بازی و چمن‌های سبز گرفته تا شن‌های ساحلی در سرتاسر جهان انجام این نوع ورزش امکان‌پذیر است. بازیکنان به ترکیبی از هماهنگی، سرعت و قدرت نیاز دارند. اخیراً ورزش راکتی پَدل محبوبیت زیادی پیدا کرده، به‌ویژه در اروپا. ورزش‌هایی مثل تنیس، بدمینتون و اسکواش از محبوب‌ترین ورزش‌های راکتی در جهان هستند.

 

محبوب‌ترین ورزش‌های راکتی

تنیس با داشتن صنعت ۵٫۶ میلیارددلاری، به طور گسترده‌ای به‌عنوان محبوب‌ترین ورزش راکتی شناخته می‌شود. در هر سنی می‌توان آن را بازی کرد و تقریباً در هر پارکی در سرتاسر جهان دیدن زمین‌های تنیس رایج است. بدمینتون و تنیس‌روی‌میز یا همان پینگ‌پنگ با صدها میلیون بازیکن، به‌ویژه در آسیا، رکورد محبوب‌ترین ورزش را زده‌اند. تنیس ساحلی و اسکواش خیلی پرطرف‌دار هستند، درحالی‌که پَدل در پنج سال گذشته روبه‌افزایش بوده است و به سه ورزش برتر در کشورهایی مانند اسپانیا، آرژانتین و ایتالیا تبدیل شده است.

در ادامه محبوب‌ترین ورزش های راکتی را به شما معرفی می‌کنیم.

 

پرطرف‌دارترین ورزش‌های راکتی

بدمینتون

خاستگاه این ورزش کشور هندوستان است که در این کشور به نام پونا مشهور بود. ولی بعداً به‌صورت رسمی در بازی‌ای که در مهمانی یکی از دوک‌های انگلیسی انجام شد، نام بازی به بدمینتون تغییر پیدا کرد. ورزش بدمینتون به‌عنوان یک بازی پر هیجان و شاداب، محبوبیت و طرف‌داران زیادی پیدا کرده است. این بازی سرعتی بوده و نیازمند استقامت، دقت، تعادل و تصمیم‌گیری‎های بسیار سریع می‎باشد. مسابقات بدمینتون در سه گیم صورت می‎گیرند، برنده باید دو گیم از سه گیم را برده باشد. بدمینتون به علت جذابیت، تماشاچیان زیادی را به خود اختصاص داده است.

 

تنیس

تنیس ورزشی راکتی دیگری است که بین دو نفر (تنیس تک‌نفره) یا بین دو تیم دونفره (دوبل) بازی می‌شود. هر بازیکن تنیس، راکتی دارد که دارای صفحه‌ای از شبکه توری است. بازیکن با این راکت، توپی پلاستیکی با پوشش نمدی را به زمین حریف پرتاب می‌کند. در بازی تنیس بازیکنی یا تیمی که زودتر امتیاز نهائی را به دست آورد برنده است. ورزش تنیس فواید زیادی برای ذهن و بدن شما دارد. باعث هماهنگی بین دست و چشم شده و به بهبود تعادل بدن کمک می‌کند.

 

تنیس روی میز

تنیس روی میز یا همان پینگ‌پنگ ورزش مفرح و شادی است که بر روی میز انجام می‌شود و پیشینه‌ای تاریخی دارد. ریشه این ورزش به انگلستان بر می‌گردد. در این ورزش افراد می‌توانند با استفاده از راکت و یک توپ به‌صورت انفرادی (تک‌به‌تک) یا گروهی (دوبه‌دو) به انجام آن بپردازند. برای آغاز بازی فرد آغازکننده باید با استفاده از راکت اولین ضربه یا سرویس را طوری به توپ بزند که توپ یک‌بار در زمین خودی و یک‌بار نیز در زمین حریف برخورد کند؛ اما در ضربه‌های بعدی توپ باید فقط یک‌بار در زمین حریف برخورد کند.

 

سافت تنیس

سافت تنیس در سال ۱۸۸۴ در ژاپن ابداع شده است، ۴۰ درصد بازی‌های تنیس به این ورزش تعلق دارند. همان‌طور که از نامش مشخص است این ورزش شباهت بسیار زیادی به تنیس دارد؛ اما مهم‌ترین تفاوت آن‌ها توپ سافت تنیس است که توپی نرم و لاستیکی می‌باشد. در هنگام ضربه‌زدن به این توپ به دلیل نرمی که دارد صدای زیادی از خود بروز می‌دهد. آسان و راحت بودن سافت تنیس باعث شده تا افراد در سنین مختلف به سمت آن جذب شوند. همچنین از لحاظ جسمی و فیزیکی بازیکنان را خیلی محدود نمی‌کند.

 

بال بدمینتون

یکی از ورزش‌های بومی هند است و اولین‌بار توسط خاندانی اشرافی در هند اجرا شد. تجهیزات این بازی عبارت‌اند از دستۀ مخصوص آن و توپ زردرنگ پشمی شبیه به توپ تنیس.

ابعاد زمین بال بدمینتون ۲۴ در ۱۲ متر می‌باشد. همچنین زمین‌بازی با یک تور، به دو قسمت مساوی تقسیم می‌شود. بازیکنان این ورزش نیازمند مهارت و چابکی هستند.

 

پَدل

ورزش پدل به عنوان یک ورزش حرکتی – ایستایی شناخته می‌شود که بسیار مهیج است و برای تمام سنین مناسب می‌باشد. این ورزش زاده اسپانیا است. احتمالاً بتوانیم ورزش پدل را به‌عنوان یکی از پراهمیت‌ترین ورزش‌های نوظهور معرفی کنیم که برای توسعه و گسترش تلاش می‌کند. پدل نوعی ورزش با زمینه ورزش‌های راکتی از جمله اسکواش و تنیس است که در کل بین دو نفر و یا دو تیم دونفره قابل‌اجرا می‌باشد. حرکت مداوم، استفاده از راکت، تمرکز و تحرک هدفمند، استاپ‌های قدرتی و غیره از جمله مواردی هستند که در این ورزش با آن‌ها دست‌وپنجه نرم خواهید کرد، البته باعث تقویت عضلانی بازیکنان، رفع کسلی، افزایش انرژی و شادابی و در نهایت تمرکز بیشتر نیز خواهد شد.

 

اسکواش

اسکواش نخستین‌بار در سال ۱۸۳۰ در مدرسه هارو در انگلستان ابداع شد. اسکواش ورزشی راکتی است که به‌صورت تک‌نفره (۲ بازیکن) و دونفره (۴ بازیکن) در زمینی کاملاً احاطه‌شده با دیوارهای معمولاً شیشه‌ای انجام می‌شود. شیشه‌ای بودن دیوارها، تماشای بازی توسط تماشاگران را امکان‌پذیر می‌کند. یکی از دشواری‌های اسکواش این است که برخلاف دیگر ورزش‌های راکتی، توپ در اغلب اوقات از پشت سر بازیکن می‌آید. اسکواش با توپ و راکت مخصوص بازی می‌شود. در اسکواش باید طوری به توپ ضربه زد که حریف نتواند به‌راحتی ضربه بعدی را به دیوار بزند و یا به‌دشواری واکنش نشان دهد.

 

شودان

شودان یک رشته ورزشی ویژه نابینایان و معلولان بینایی است که می‌تواند جایگزین هاکی روی میز یا تنیس‌روی‌میز در جامعه نابینایان باشد. این ورزش به‌سرعت در سراسر جهان گسترش یافت. بازیکنان بینا نیز می‌توانند این بازی را انجام دهند، ولی اجازه حضور در مسابقات فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های نابینایان را ندارند.

 

اولین ورزش راکتی کدام بود؟

«ژو دو پوم» که در زبان فرانسوی به «بازی کف دست» ترجمه می‌شود، اولین نمونه ورزش راکتی به شمار می‌رود. این ورزش به‌عنوان یک فعالیت تفریحی برای سرگرمی طبقه اشراف در فرانسه در زمان سلطنت چارلز ششم رواج شد. این بازی خیلی شبیه به تنیس مدرن است. توپ آن، همان نوع مورداستفاده در تنیس است و حتی راکت‌ها شبیه راکت‌های چوبی است که در دهه پنجاه استفاده می‌شد که دسته‌بلندتر و سر کوچک‌تری داشتند. بااین‌حال، برخلاف تنیس، «ژو دو پوم» منحصراً در داخل خانه بازی می‌شود و استفاده از دیوارها مجاز است.

 

رشته‌های راکتی در المپیک

تنیس‌روی‌میز، بدمینتون و تنیس از جمله رشته‌های ورزش راکتی هستند که در بازی‌های المپیک تابستانی و همچنین پارالمپیک حضور دارند. ورزش‌های دیگری مانند اسکواش، تنیس ساحلی و پَدل از جمله رشته‌هایی هستند که می‌توانند در بازی‌های المپیک آینده، حتی در پاریس ۲۰۲۴، گنجانده شوند. بااین‌حال، این ورزش‌ها هنوز زیرِ نشانگر موردنظر فدراسیون هستند که شرط لازم برای پذیرفته‌شدن بخشی از برنامه المپیک است.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه