انواع لباس ورزشی؛ لباس های ورزشی برای رشته های ورزشی مختلف

لباس ورزشی؛ لباس های ورزشی مناسب برای رشته های ورزشی مختلف

لباس ورزشی؛ انواع لباس ورزشی که باید بشناسیم یا داشته باشیم!

برای تعریف لباس ورزشی باید بگوییم لباس ورزشی همان چیزی است که باید هنگام ورزش پوشیده شود. لباس ‌های ورزشی می‌توانند روی بُرد یا باخت شما تأثیر بگذارند. آن‌ها بسیار متنوع هستند و هر کدام برای اهداف خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند، ازاین‌رو پیداکردن نوع مناسب از میان این تنوع در انواع لباس ورزشی، برای ورزش خاصی که انجام می‌دهید شاید کمی سخت باشد. این مقاله به شما شناخت کافی دربارۀ انواع مختلف لباس ورزشی ارائه می‌دهد.

 

چرا باید از لباس ورزشی استفاده کنیم؟

لباس ورزشی باعث می‌شود راحت‌تر ورزش کنید و عملکردتان را هم بهبود می‌بخشد. لباس مناسب کمک می‌کند که حرکاتتان محدود نشوند و بتوانید آزادانه حرکت کنید. ورزش‌های مختلف به لباس‌های مختلفی نیاز دارند، لباس ورزشی مناسب بر اساس نوع ورزش طراحی می‌شود، پس لباسی که می‌پوشید به نوع ورزش، آب‌وهوا و ترجیحات شخصی‌تان بستگی دارد.

 

انواع لباس های ورزشی

لباس های ورزشی خیلی متنوع هستند. رایج‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از گرمکن ورزشی، تیشرت و شلوارک، ست فوتبال، لباس‌های دوچرخه‌سواری، جلیقه‌های مخصوص دویدن و لِگ‌های ورزشی. هر نوع لباس برای ورزش خاصی طراحی شده است.

«بیشتر بخوانید: انواع کفش ورزشی؛ راهنمای خرید کفش مناسب ورزش در هر رشته ورزشی»

 

  • گرمکن ورزشی

گرمکن ورزشی نوعی پوشاک ورزشی است که حتی اگر ورزشکار هم نباشید یک دست از آن را در کمدتان دارید. این لباس ورزشی شامل شلوار و کاپشن آستین‌دار است. در ماه‌های سردتر سال، این لباس به گرم نگه‌داشتن بدنتان هنگام ورزش کمک می‌کند.

گرمکن ورزش ابتدا در پیست مسابقات اتومبیل‌رانی مورداستفاده قرار می‌گرفت، اما امروزه در سبک‌های متنوع در دسترس هستند. آن‌ها را می‌توان برای دویدن یا پیاده‌روی تند پوشید و به‌عنوان یک لباس راحتی نیز در طول روز استفاده کرد.

چرا باید از گرمکن ورزشی استفاده کنیم؟

گرمکن‌های ورزشی برای دویدن در هوای سرد بسیار مناسب هستند، چون بدنتان را گرم نگه می‌دارند. این روزها سِت گرمکن ورزشی نه‌تنها یک لباس ورزشی است، بلکه بخشی از استایل و پوشش افراد ورزشکار به شمار می‌رود. گرمکن ورزشی متناسب با اندامتان، تن‌پوشی مناسب برای ورزش‌کردن در فضاهای باز است.

 

  • تیشرت و شلوارک

تیشرت و شلوارک متداول‌ترین نوع لباس ورزشی است که افراد می‌پوشند. معمولاً تیشرت گشاد و راحت و شلوارک کمی چسبان است تا هنگام بازی مانعی برای شما ایجاد نکند. این نوع لباس برای بیشتر ورزش‌ها مناسب است و در هر آب‌وهوایی پوشیده می‌شوند.

چرا باید از تیشرت و شلوارک استفاده کنیم؟

تیشرت و شلوارک گزینه‌ای عالی برای بیشتر ورزش‌ها به شمار می‌رود. خیلی راحت هستند و شما می‌توانید آزادانه حرکت کنید. به‌علاوه، حین فعالیت ورزشی، پوستتان تنفس بهتری خواهد داشت. لباس‌های گشاد می‌توانند به تجهیزات ورزشی گیر کنند و لباس های ورزشی تنگ نیز می‌توانند حرکات شما را بسیار محدود کنند. در انتخاب لباس ورزشی دقت کنید.

 

  • کیت‌های فوتبال

کیت یعنی پوشاک و به پوششی می‌گویند که یک باشگاه فوتبال در هر بازی دارد. این پوشاک شامل یک پیراهن ورزشی، شورت ورزشی، جوراب و استوک یا کفش میخ‌دار هستند. آستین‌های پیراهن معمولاً کوتاه و چسبان در نظر گرفته می‌شود تا هنگام بازی مانعی برایتان ایجاد نکند.

شلوارک نیز چسبان است و قسمت جلوی آن لایۀ زیرین برای محافظت دارد. جوراب‌ها تا زیر زانو می‌رسند و برای اینکه حین بازی پایین نیفتند، انتهایشان کِشی است. استوک‌ها کفش‌هایی هستند مناسب فوتبال و تمرین بر روی زمین چمن طبیعی. کفش‌های میخ‌دار مانع از آسیب‌دیدگی رباط صلیبی می‌شوند.

چرا باید از کیت‌های فوتبال استفاده کنیم؟

هدف از کیت فوتبال ایمن نگه‌داشتن بازیکن در حین بازی است. ازآنجایی‌که پیراهن و شورت در نواحی خاصی دارای لایۀ محافظی هستند، می‌توانند از آسیب‌دیدن بازیکن جلوگیری کنند. جوراب‌ها از مچ پا محافظت می‌کنند و استوک‌ها کمک می‌کنند پاها بهتر به زمین بچسبند.

«بیشتر بخوانید: تیپ شخصیتی مناسب هر رشته ورزشی: ارتباط نتیجه تست MBTI و ورزش»

 

  • پیراهن و شلوار دوبنده‌دار مخصوص دوچرخه‌سواری

دوچرخه‌سواری هم مثل هر ورزش دیگر لباس ورزشی مخصوص خودش را دارد که دوچرخه‌سواران هنگام دوچرخه‌سواری می‌پوشند. مثل لباس فوتبالیست‌ها، تیشرت مرسوم است با دو تفاوت: نواری سنگین در پایین لباس تا حین دوچرخه‌سواری تیشرت بالا نرود و جیب‌هایی برای گذاشتن وسایل، شلوار یا شلوارکِ چسبان و شورت مخصوص دوچرخه‌سواری که به‌جای لباس زیر باید استفاده شود. این شورت‌ها در بین پاها و نشیمنگاه یک پد مخصوص دارند که علاوه بر ایجاد راحتی نسبی، آنتی‌باکتریال نیز هستند و از عرق‌سوز شدن جلوگیری می‌کنند. برخی از پیراهن‌های دوچرخه‌سواری جیب پشتی برای گذاشتن پول یا تنقلات دارند.

چرا باید از لباس ورزشی برای دوچرخه‌سواری استفاده کنیم؟

لباس‌های دوچرخه‌سواری فوق‌العاده هستند. پیراهن‌ها معمولاً یقه دارند تا از گردن در برابر نور خورشید محافظت کنند. باتوجه‌به فصل و دما جنسشان فرق کرده و ممکن است آستین‌کوتاه یا آستین‌بلند باشند. بر اساس شرایط آب‌وهوایی، لباس منفذ‌های مناسبی برای خشک نگه‌داشتن بدن دارد. شلوارک‌های دوچرخه‌سواری دارای قابلیت کشش اضافی برای بهبود حرکات شما هستند.
لباس ورزشی دوچرخه سواری

  • جلیقه مخصوص دویدن

جلیقه دویدن نوعی لباس ورزشی برای دویدن است. آستین‌های کوتاه و لباسی تنگ شبیه لباس فوتبال دارد؛ اما بر خلاف لباس فوتبال، جلیقۀ مخصوص دویدن به بالشتک محافظ احتیاج ندارد. چون دوندگان هنگام دویدن با خطر برخورد به هم روبرو نیستند. نوع دیگر آن جلیقۀ وزنه‌دار است که برای انجام تمرینات ورزشی ازجمله پیاده‌روی استفاده می‌شود. پوشیدن جلیقه سنگین شدت ورزش را افزایش می‌دهد.

چرا باید از جلیقه مخصوص دویدن استفاده کنیم؟

جلیقه‌ها برای دویدن ایده‌آل هستند؛ چون هنگام دویدن جابه‌جا نمی‌شوند و پیراهن یا ژاکتتان را سنگین نمی‌کنند و قابل‌استفاده در هر فصلی از سال هستند.

 

  • لباس بیسبال

لباس ورزشی بیسبال نوعی پوشاک مخصوص بازیکنان بیسبال است و شامل پیراهن، شلوار، جوراب، کفش، کلاه و دستکش است. آستین‌های پیراهن بیسبال کوتاه و چسبان است تا هنگام بازی مانعی برای شما ایجاد نکند. قسمت جلوی شلوارک لایۀ محافظتی دارد. شلوارک کمی آزاد است؛ ولی نه به اندازۀ شلوارک فوتبال. جوراب‌ها نیم‌ساق هستند یا تا زیر زانو بالا می‌آیند و در انتها کشی می‌شوند تا حین بازی از پاها پایین نیفتند. برای جلوگیری از لغزندگی، تهِ کفش میخ‌هایی دارد تا حین بازی پاهایتان بهتر به زمین بچسبید.

چرا باید از لباس های بیسبال استفاده کنیم؟

لباس بیسبال نوعی پوشش است که توسط بازیکنان، مربیان و مدیران تیم‌های بیسبال پوشیده می‌شود. این لباس‌ها بسیار ایده‌آل هستند، چون اندام ورزشکار را به‌خوبی در بر می‌گیرند، بنابراین فرد می‌تواند آزادانه حرکت کند. برای محافظت، در جاهای مشخصی بالشتک دارد. این لباس‌ها در تمام طول سال فوق‌العاده هستند، زیرا وقتی هوا سرد است شما را گرم و در روزهای گرم بدنتان را خنک نگه می‌دارند.

 

  • لباس اسکی

لباس اسکی نوعی لباس ورزشی است که مخصوص اسکی‌بازان طراحی شده است. این ورزش به تجهیزات و وسایل کامل نیاز دارد. اسکی یعنی سرخوردن از یک کوه پوشیده از برف روی تخته‌های مخصوص. پوشاک اسکی به اندازۀ تجهیزات اسکی و حتی مهم‌تر از آن است و این دو به‌نوعی لازم و ملزوم همدیگر هستند. لباس اسکی هم شلوار و هم کاپشن باید گرمای بدن را حفظ کنند و از نفوذ هوای سرد بیرون جلوگیری کنند. کفش‌های اسکی بسته به نوع اسکی خصوصیات متفاوتی دارند. ولی به‌طورکلی کفش اسکی مناسب از یک‌لایهٔ خارجی محکم و لایه‌های داخلی گرم‌ونرم ساخته شده است که ضربه‌گیر هم دارد. دستکش برای گرم نگه‌داشتن دست‌ها است و باید سطح بیرونی محکم و ضد آبی داشته باشد. کلاه یا کلاه ایمنی برای محافظت از سر است.

چرا باید از لباس اسکی استفاده کنیم؟

اسکی، چوب‌اسکی و کفش و عینک و کلاه، همگی تجهیزات لازم برای اسکی هستند. جنس شلوار و کاپشن به‌نوعی است که از نفوذ سرما به بدن جلوگیری می‌کند. کفش اسکی معمولاً چندین نوع چفت دارد که می‌توان با آن درجه نرمی و سفتی را تنظیم کرد. معمولاً لباس‌های اسکی چندلایه بوده و لایه‌های زیرین، رطوبت و عرق بدن را جذب می‌کنند. همۀ لباس‌های اسکی ضد آب هستند.

  • لباس مناسب باشگاه بدنسازی

انواع مختلفی لباس ورزشی برای باشگاه و بدنسازی بسیار طراحی شده‌اند که در تنوع بسیار از تیشرت‌های مختلف تا انواع گرمکن، شلوار یا شلوارک ورزشی در دسترس هستند. باتوجه‌به ورزش حرفه‌ای که انتخاب می‌کنید باید لباس و کفش مناسب تهیه کنید. لباس مخصوص باشگاه در کیفیت ورزشی که انجام می‌دهید و سلامتی بدنتان قطعاً تأثیرگذار است. تیشرت‌های بدنسازی آستین‌هایی دارد که می‌توانید وزنه‌ها را بدون گیرکردن دست‌هایتان، بلند کنید. آن‌ها محکم به بازوها می‌چسبند و هنگام ورزش بالا و پایین نمی‌روند.

این به محافظت از شما در هنگام انجام تمریناتی مانند اسکات یا لانژ کمک می‌کند. شلوارک معمولاً چسبان است و قسمت جلویی آن لایۀ محافظ دارد. امروزه انواع پارچه‌هایی که برای تولید لباس‌های بدنسازی استفاده می‌شوند از الیاف طبیعی هستند. آن‌ها خاصیت جذب رطوبت عالی دارند و در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف به بازار می‌آیند تا در حین تمرین ظاهری زیبا داشته باشید!

چرا باید از لباس ورزشی برای بدنسازی استفاده کرد؟

لباس‌های بدنسازی برای ورزش‌کردن فوق‌العاده هستند، زیرا فرم مناسبی دارند، بنابراین در حین ورزش جابه‌جا نمی‌شوند، دارای یک ناحیه بالشتک‌دار در جلو برای محافظت هستند. لباس بدنسازی مناسب، ویژگی‌هایی مثل خاصیت کشسانی، توانایی جذب عرق، مقاوم در برابر پاره شدن، خشک و خنک ماندن و آستین مخصوص برای وزنه زدن دارند و در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی قابل‌دسترس هستند.

 

سخن آخر

استفاده از لباس ورزشی مناسب در انجام تمرین بسیار مهم است چراکه بر کیفیت تمریناتتان مؤثر خواهد بود. لباس ورزشی شما باید سبک و راحت باشد، پارچه آن اجازه تنفس به پوست بدهد و رطوبت بدن را جذب کند. اکنون که با انواع لباس ورزشی مختلف برای ورزشکاران آشنا شدید، وقت آن است که تصمیم بگیرید کدام یک را انتخاب کنید! همۀ این لباس های ورزشی مزایا و معایب خاص خودشان را دارند، بنابراین مهم است که بهترین لباس را برای ورزش مخصوصتان انتخاب کنید.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه