ورزش در آب؛ 13 ورزش آبی شگفت انگیز که باید بشناسید!

ورزش آبی یا ورزش در آب و 13 تا از بهترین ورزش های آبی

شکل‌های مختلف ورزش در آب که باید در تابستان امتحان کنید

تابستان فصل زیبایی، روزهای طولانی، شب‌های گرم و هوای معطر است. اگرچه، روزهای گرم و عرق‌کردن بیشتری را به همراه دارد. به همین دلیل است که شرکت در ورزش های آبی بهترین راه برای خنک‌کردن، شاداب شدن و درعین‌حال لذت‌بردن از تابستان است. اگر به دنبال بهترین ورزش آبی هیجان‌انگیز برای این فصل هستید، پس حسابی بگردید و با کایت سرفینگ و فلای برد، ترشح آدرنالین را تجربه کنید. البته دست شما در انتخاب باز است و می‌توانید چیزهای خنک‌تری مثل قایق‌رانی یا غواصی را هم امتحان کنید.

 

ورزش آبی چیست؟

ورزش های آبی صرفاً فعالیت‌هایی هستند که در داخل، سطح یا اطراف آب انجام می‌شوند. این آب می‌تواند اقیانوس، رودخانه، دریاچه، خلیج و تالاب باشد. از جمله ورزش های آبی می‌توان به موج سواری، کایت‌سواری، قایق سواری، کایاک، انواع غواصی، جت اسکی، پاراسلینگ، قایقرانی، فلای بورد، رافتینگ، ماهیگیری و… اشاره کرد.

 

محبوب‌ترین ورزش های آبی کدام‌اند؟

محبوب‌ترین ورزش های آبی شامل غواصی، غواصی اسکوبا، موج‌سواری، فلای بورد و ماهیگیری است. در ادامه چند ورزش آبی محبوب دیگر را برای شما شرح خواهیم داد.

 

معرفی انواع ورزش های آبی محبوب

 • شنا:

شنا جزو متداول‌ترین ورزش های آبی است. قرارگرفتن در آب به دلیل فشار وارده، استقامت بدن را افزایش می‌دهد. یکی از بهترین راه‌های سوزاندن کالری؛ شنای کرال‌سینه، پروانه و کرال‌پشت می‌باشد. شنا، تمام گروه‌های عضلانی بدن مثل عضلات دست، پا، میان‌تنه و شکم را به کار می‌گیرد. ورزش شنا یکی از ورزش های آبی است که ورزشکاران در آن به رقابت می‌پردازند.

 

 • موج‌سواری:

موج‌سواری نمادِ ورزش های آبی تابستانی است. سوارشدن بر امواج دریا و یکی‌شدن باقدرت طبیعت، تجربه‌ای است که ذهنتان را از دنیای بیرون رها می‌کند. موج‌سواری در اوایل صبح، راهی فوق‌العاده‌ای برای مواجهه با یک روز شلوغِ کاری است. این ورزش بسیار قابل‌دسترس است. اگر پیش‌ازاین موج‌سواری را تجربه نکرده‌اید، کلوب‌های زیادی در شهرهای ساحلی وجود دارند که درس‌هایی را بهتان ارائه می‌دهند تا بتوانید اصول اولیه را بیاموزید. به‌خاطر داشته باشید، شما برای موج‌‌سواری تنها به دو چیز نیاز دارید. موج شکننده، تخته موج‌سواری و البته کمی جسارت و شجاعت.

 

 • کایت‌سرفینگ:

ورزشی است که در آن، ورزشکار بر روی یک‌تخته کوچک مخصوص موج‌سواری یعنی سِرف‌بورد قرار می‌گیرد و با وزش باد بر روی سطح آب حرکت می‌کند.

 

 • فلای بورد:

پرواز با فلای بورد تفریح آبی نسبتاً جدیدی است. در این ورزش آبی از وسیله‌ای به اسم فلای بورد استفاده می‌شود که با لوله به جت اسکی یا وسیله‌ای دیگر متصل است و با فشار آب فرد را در هوا معلق نگه می‌دارد. در این حالت، امکان انجام حرکت‌های نمایشی و حتی شیرجه‌زدن برای فرد فراهم است. با اینکه این ورزش بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است، ولی لازم است که فرد کنترل بالایی روی خود داشته باشد علاوه بر این، ورزش فلای برد به عضله‌های نسبتاً قوی هم نیاز دارد. اگر شما آشنایی با نحوه انجام فلای بورد نداشته باشید، قبل از انجام فلای بورد اصلی به‌صورت تمرینی در حد چند دقیقه نحوه انجام آن به شما آموزش داده می‌شود.

 

 • واترپلو:

واترپلو را می‌توان به هند‌بالی تشبیه کرد که در آب انجام می‌شود. این ورزش آبی به قدرت بدنی و استقامت فراوانی احتیاج دارد و به همین راحتی نمی‌توان از پس انجام آن برآمد، چون هم باید با شتاب زیادی شنا کنند، هم از توپ دفاع کنند و هم به دروازه حریف حمله کنند تا گل بزنند. واترپلو یکی از رقابتی‌ترین ورزش‌های المپیک است. انجام این ورزش تکنیک‌ها و استراتژی‌های منحصربه‌فرد خود را دارد.

 

 • موج‌سواری به دنبال قایق:

علاقه‌مندان به ورزش موج‌سواری معمولاً به دنبال امواج خروشان و پُرتلاطم برای مانورهای هیجان‌انگیزشان می‌گردند. بااین‌حال کسانی که ورزش موج‌سواری به دنبال قایق را انتخاب می‌کنند، دیگر نیاز چندانی به یافتن آب‌های مواج و پر تلاطم نخواهند داشت. چرا که موج لازم برای موج‌سواری آن‌ها توسط یک قایق تندرو ایجاد می‌شود.

 

 • بادسواری:

باد‌سواری یکی دیگر از ورزش‌هایی است که در آن از قدرت باد برای افزایش هیجان و سرعت استفاده می‌شود. این تفریح پرهیجان، دو ورزش موج‌سواری و قایقرانی را با هم ترکیب می‌کند. تا زمانی که شرایط باد مناسب باشد، می‌توانید این ورزش را در بیشتر آب‌ها مثل اقیانوس، دریاچه‌ها، خلیج‌ها و رودخانه‌ها انجام دهید. برای یادگیری نحوه ایستادن روی تخته و هدایت بادبان باید آموزش ببینید تا دچار آسیب نشوید. بادسواری ورزشی پرخطر است، بنابراین برای تجربه‌کردن آن به آمادگی جسمانی نیاز دارید و باید بتوانید به‌خوبی شنا کنید.

 

 • رافتینگ:

رافتینگ یکی از پُرهیجان‌ترین ورزش های آبی می‌باشد. رافتینگ عموماً در آب‌های پُرتلاطم انجام می‌شود. این ورزش آبی یک کار تیمی است. تمام افراد حاضر در قایق باید حرفه‌ای باشند. استحکام قایق رافتینگ باید طوری باشد که بیش از ۴ تا ۱۲ نفر را نگه دارد و به‌راحتی مانور دهد. این ورزش آبی بسته به موقعیت جغرافیایی و شدت جریان آب، می‌تواند خطرناک باشد. استفاده از کلاه ایمنی و جلیقه نجات در این ورزش الزامی است.

 

 • جت اسکی:

جت اسکی جزو تفریحات آبی لذت‌بخش و رایج لب ساحل است. این ورزش ازآنجایی‌که معمولاً منجر به خیس شدن فرد نمی‌شود، موردتوجه بسیاری از افراد که فقط به‌قصد تفریح آمده‌اند، قرار می‌گیرد. این ورزش در سطح مسابقات انجام می‌گیرد؛ ولی در رویداد المپیک هنوز به رسمیت شناخته نمی‌شود. جت اسکی مانند موتور‌سواری هست که بر روی آب انجام می‌شود.

 

 • اسکی روی آب:

اسکی روی آب یکی دیگر از لذت‌بخش‌ترین و هیجانی‌ترین ورزش های آبی می‌باشد. فردی که مایل است این ورزش را تجربه کند یا با دو اسکی و یا با یک اسکیت این ورزش را انجام می‌دهد. فرد از طریق یک کابل توسط یک قایق با سرعت کشیده می‌شود. این ورزش در سطح جهانی و المپیک نیز برگزار می‌گردد.

 

 • قایق کایاک:

قایق‌های کایاک برگرفته از قایق کانو می‌باشد که از زمان سرخ‌پوستان کانادایی جهت جابه‌جایی انسان، حیوانات و وسایل یا ماهیگیری و ورزش مورداستفاده قرار می‌گیرد و به علاقه‌مندان به ورزش های آبی توصیه می‌شود. قایق‌ران باید به‌صورت نشسته در کایاک قرار گیرد و برای راندن و هدایت کایاک به سمت جلو، از پاروی دو کفه استفاده کند. طول و پهنای کایاک در سرعت حرکت و ثبات قرارگرفتن آن روی سطح آب از مهم‌ترین خصوصیات شمرده می‌شود. درصورتی‌که طول کایاک بیشتر و پهنای آن کمتر باشد، تأثیر مستقیم در افزایش سرعت کایاک خواهد داشت و میزان ثبات قرارگرفتن روی سطح آب کم می‌شود. همچنین درصورتی‌که که طول کایاک کمتر باشد و پهنای آن بیشتر، سرعت حرکت کایاک کاهش‌یافته و ثبات آن روی سطح آب بیشتر می‌شود.

 

 • غواصی اسکوبا:

نوعی از غواصی زیر آب است که در آن، غواص با استفاده از مجموعه‌ای از وسایل که امکان تنفس در زیر آب را فراهم می‌آورد به تنفس در زیر آب و غواصی می‌پردازد. در غواصی اسکوبا، ما با استفاده از تجهیزاتی بسیار پیشرفته که از یک سیلندر هوا و یک رگلاتور تشکیل شده، می‌توانیم زیر آب نفس بکشیم. به این صورت که قسمتی از رگلاتور را در دهان می‌گذاریم و از این طریق به‌راحتی هوای داخل سیلندر را تنفس می‌کنیم؛ اما در مقابل غواصی اسکوبا، در غواصی آزاد، هیچ تجهیزاتی برای تنفس وجود ندارد و غواص تنها با حبس نفس خود تا هر زمان بتواند، زیر آب می‌ماند. غواصی با این روش بسیار محدودتر و دشوارتر است، اما در مقایسه با غواصی اسکوبا، غواصی آزاد حرکت بسیار بیشتری دارد.

 

 • ماهیگیری:

ماهیگیری به شکار ماهی از آب با قلاب، تور یا هر ابزار دیگری می‌گویند. ماهیگیری با قلاب، شیوه‌ای رایج در ماهیگیری است. ماهیگیری تفریحی به‌منظور سرگرمی، ورزش، کسب لذت، زندگی در طبیعت و غیره انجام می‌شود. ماهیگیری شاید به‌واقع تنها ورزشی باشد که تمام احساسات را در خود جای‌داده؛ حس هیجان، خوشحالی، غرور، غم، تعجب و حتی آرامش!

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه