9 راهکار ورزشکاران المپیک برای تقویت پایداری و تاب آوری

راهکارهای تقویت پایداری، استقامت و تاب آوری در ورزشکاران المپیکی

9 روشی که ورزشکاران المپیک تاب آوری را با آن تقویت می‌کنند؛ تقویت استقامت در ورزشکاران المپیکی

تاب آوری تا چه حد مهم است؟ تحقیقات نشان می‌دهد که توانایی استقامت، پایداری و غلبه بر شکست‌ها، عنصر اصلی در کمک به قهرمانان المپیک در دستیابی به اهدافشان است؛ اما آیا می‌شود آن را آموزش داد؟ و اگر چنین است، آیا می‌توانیم همین اصول رو برای کمک به افراد دیگر مثل دانش‌آموزان و بازرگانان، برای ایجاد ذهنیتی انعطاف‌پذیرتر به کار بگیریم؟

 

یک موضوع داغ؛ پایداری و استقامت ورزشکاران

توانایی استقامت کردن در حال تبدیل‌شدن به یک موضوع داغ روزافزون در رسانه‌ها است. اصطلاحاتی مانند «سرسختی»، «تاب آوری» و «پایداری» روز‌به‌روز رایج‌تر می‌شوند. سیاستمداران مشتاق‌اند که مدارس، تاب آوری دانش‌آموزان را بهبود بخشند. افرادی هم پیدا می‌شوند که چندان مشتاق این موضوع نیستند، چون نگران‌اند که دانش‌آموزان از ترسِ ضعیف به‌نظررسیدن از کسی کمک نخواهند. با وجود این، اخیراً مطالعه‌ای نشان داد که همیشه هم این‌طور نیست، دانش‌آموزان به‌واسطۀ تقویت پایداری رفتارهایی مثبت را برای کمک به خود جهت مقابله با استرس به کار می‌برند. پژوهش دیگری نیز نشان می‌دهد که تاب آوری و خود نظارتی ارتباط نزدیکی با هم دارند. در واقع، درخواست کمک راهکاری است که خیلی از افراد انعطاف‌پذیر از آن استفاده می‌کنند.

«بیشتر بخوانید: تاب آوری در ورزشکاران؛ 8 راهکار تقویت تاب آوری و گذر از سختی‌ها»

تقویت استقامت در ورزشکاران المپیکی ؛

سرسختی در مقابل تاب آوری

سرسختی، پشتکار و اشتیاق برای یک هدف بلند‌مدت است و با موفقیت در طیف متنوعی، از جمله نمرات دانش‌آموزان، آموزش نظامی و حتی در مسابقات هجی کردن، مرتبط می‌باشد؛ اما آیا می‌توان سرسختی و مقاومت را آموزش داد؟ آنجلا داکورث، محقق برجسته در این زمینه، می‌گوید که بله احتمالاً امکانش هست، اما هنوز هیچ تحقیقی دراین‌خصوص وجود ندارد که به ما بگوید چگونه باید این کار را انجام دهیم.

ساتون تراست، تفاوت بین سرسختی و انعطاف‌پذیری را موردتوجه قرار داده و خاطرنشان می‌سازد که تاب آوری شامل «سازگاری مثبت علی‌رغم وجود خطر» است. اگرچه شاید برای نتیجه‌گیری زود باشد که بگوییم توسعۀ تاب آوری چقدر عالیست، اما موارد زیادی دربارۀ تاب آوری، به‌خصوص در ورزشکاران برجسته دیده شده است. حال، آیا می‌توانیم از این‌ها بیاموزیم و در سایر جنبه‌های زندگی به کار ببریم؟

«بیشتر بخوانید: فواید ورزش کردن به همراه روش چیدن برنامه ورزشی و شروع ورزش»

 

میزان مقاومت و تاب آوری در المپیک

دکتر مصطفی سرکار، محقق، زمان زیادی را صرف مطالعۀ تاب آوری ذهنی در قهرمانان المپیک کرده است. طی مصاحبه‌هایی که با ورزشکاران برجسته داشته، آن‌ها به اهمیت تاب آوری در موفقیت ورزشی‌شان اشاره کرده و تأکید داشتند که مسیر رسیدن به مدال طلا خیلی هم ساده نیست. بر اساس تحقیقات انجام‌شدۀ دکتر سرکار، او روش‌های مختلفی برای توسعۀ انعطاف‌پذیری در قهرمانان المپیک پیشنهاد داده که ما به ۹ مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

 

9 راهکار استفاده شده توسط ورزشکاران المپیک برای تقویت پایداری و تاب آوری

 1. ایجاد شخصیت مثبت!

برای المپیکی‌ها، این مورد شامل پذیرفتن تجربیات جدید، خوش‌بین بودن، رقابت داشتن، وظیفه‌شناسی و همچنین فعال‌بودن است.

تقویت استقامت در ورزشکاران المپیکی ؛

 1. تصمیماتتان را به‌عنوان انتخاب‌های فعال ببینید نه فداکاری!

این مورد به حفظ حس کنترل بر موقعیت کمک کرده و انگیزۀ درونی را بالا نگه می‌دارد.

 

 1. از پشتیبانی دیگران استفاده کنید.

به دنبال افرادی باشید که می‌توانند به شما کمک کنند. این مورد می‌تواند شامل توصیه‌های فنی یا تخصصی در مورد کاری که انجام می‌دهید، یا فقط حمایت اجتماعی برای ایجاد احساس بهتر در شرایط سخت باشد.

تقویت استقامت در ورزشکاران المپیکی ؛

 1. انگیزۀ خود را برای موفقیت مشخص کنید.

آنچه برایتان مهم هست را شناسایی و مشخص کنید. این به شما کمک می‌کند تا باانگیزه و مصمم بمانید، به‌خصوص زمانی که شکست خورده‌اید یا هدفتان دست‌نیافتنی به نظر می‌رسد.

 

 1. روی پیشرفت شخصی تمرکز کنید.

شما نباید زمان زیادی را صرف مقایسه خودتان با دیگران کنید. این کار می‌تواند استرس و ترس از شکست را بالا ببرد. همان‌طور که باز لورمن کارگردان اهل استرالیا می‌گوید: «مسابقه طولانی است و سرانجام، خودتان هستید که با خودتان مسابقه می‌دهید.»

تقویت استقامت در ورزشکاران المپیکی ؛

 1. شکست‌ها را فرصتی برای رشد و آگاهی در نظر بگیرید.

از خودتان بپرسید چه چیزی یاد گرفته‌اید و دفعۀ بعد چه‌کارهایی رو می‌خواهید متفاوت‌تر انجام دهید. این‌جور سؤالات می‌توانند به بهبود فراشناختی، ذهنیت رشد و انعطاف‌پذیری شما کمک کنند.

تقویت استقامت در ورزشکاران المپیکی ؛

 1. اعتمادبه‌نفستان را از منابع مختلف تقویت کنید.

استفاده از منابع مختلف می‌تواند اعتمادبه‌نفس شما را قوی‌تر کند. این مورد می‌تواند شامل آمادگی شما، موفقیت‌های پیش‌ازاین یا اعتقاد و باوری باشد که دیگران به توانایی شما دارند.

 

 1. مسئولیت افکار، احساسات و رفتارهایتان را بپذیرید.

از وسوسۀ بازی تقصیر و سرزنش خودداری کنید و تقصیرها رو گردن دیگران نیندازید. آشکار کردن همۀ مشکلات ممکنه برای مدتی از تصویری که از هویت، ارزش و استعدادتان دارید محافظت کند، اما بعید است در بلندمدت برای بهتر شدنتان فایده‌ای داشته باشد.

«بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش بر سلامت روان؛ نقش ورزش در سلامت روان چیست؟»

 

 1. روی چیزهایی که کنترلشان در دستتان هست تمرکز کنید.

روی مواردی که کنترلشان در دست شماست، تمرکز کنید، نه روی چیزهایی که نمی‌توانید تغییرشان دهید یا تأثیر کمی رویشان دارید. این به معنای تمرکز بر فرایند است، نه نتیجه.

تقویت استقامت در ورزشکاران المپیکی ؛

آیا این ۹ روش می‌تواند برای استقامت و پایداری همه را تقویت کند؟

بنابراین ۹ روش وجود دارد که المپیکی‌ها تاب آوری و استقامت رو توسعه می‌دهند؛ اما آیا می‌توانیم این راهکارها را در زمینه‌های دیگر زندگی هم به کار ببریم؟ شاید!

در یک پژوهش متفاوت، دربارۀ پایداری و تاب آوری موفق با دستاوردهای بالا که شامل افرادی از دستۀ ورزشکاران برجسته، تجار، مجریان قانون، پزشکان، افراد رسانه، مسئولین آموزش و سیاست می‌شود، خیلی از این نکات مهم برای تاب آوری‌شان اشاره شده است.

بسیاری از افراد در این مطالعات، پیش‌ازاین برای موفق شدن انگیزه زیادی داشتند و این ۹ نکته هم به آن‌ها کمک کرد. ما نمی‌توانیم لزوماً این نکات رو برای همه به کار ببریم و انتظار داشته باشیم که همگی افراد انعطاف‌پذیر و موفقی بشوند. بااین‌حال، برای برخی، به‌ویژه آن‌هایی که انگیزه یا هدف مشخصی دارند، این نکات می‌تواند راهنمای بسیار مفیدی در مسیر توسعۀ انعطاف‌پذیری ذهنی‌شان باشد.

«بیشتر بخوانید: وظایف مربیان ورزشی؛ بررسی 7 وظیفه مربی در استانداردهای جهانی»

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه