علت چاقی با وجود کم خوردن: 10 ترفند برای تقویت متابولیسم

علت چاقی با وجود کم خوردن

علت چاقی با وجود کم خوردن:

با اینکه کمتر می‌خورید؛ اما هنوز هم چاق هستید؟ این ۱۰ ترفند را برای تقویت متابولیسم خود انجام به کار بگیرید!

شما هم در تعجب هستید که چرا برخی افراد با اینکه زیاد غذا می‌خورند همچنان لاغر هستند؟ این در حالی است که افراد دیگری که با وجود کم خوردن چاق می‌شوند؛ واقعاً علت چاقی با وجود با وجود کم خوردن چیست؟

خب، سرعت متابولیسم در اینجا نقش مهمی دارد. ممکن است شما کم غذا بخورید، اما اگر متابولیسم شما کند باشد، همچنان در کاهش وزن با مشکل مواجه خواهید شد. متابولیسم یک فرایند شیمیایی است که در سلول‌های بدن برای تبدیل غذا و نوشیدنی به انرژی رخ می‌دهد. بدن این انرژی را برای رشد و تکامل استفاده می‌کند؛ بنابراین هرچه متابولیسم فرد سریع‌تر باشد، انرژی بیشتری تولید خواهد شد.

در این مقاله قصد داریم ۱۰ روش برای افزایش سرعت متابولیسم بدن را با شما به اشتراک بگذاریم!

 

۱۰ ترفند برای تقویت متابولیسم:

 1. بیشتر از غذاهای تند استفاده کنید.

اگر غذا تند باشد برخی افراد نمی‌توانند آن را بخورند، در اینجا خوش‌شانسی با افرادی است که غذاهای تند را دوست دارند و می‌توانند تندی آن را تحمل کنند و از فواید سلامتی غذاهای تند بهره‌مند شوند. شاید کسانی که غذای تند دوست ندارند، وقتی بدانند که غذای تند می‌تواند متابولیسم بدن آنها را افزایش دهد، نظر خود را تغییر دهند.

علاوه بر بهبود طعم و افزایش اشتها، با تند کردن غذا می‌توان سوخت‌وساز بدن را افزایش داد. این به این دلیل است که در غذاهای تند، چیزی به نام کپسایسین وجود دارد؛ کپسایسین ماده‌ای است که می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد.

برای کسانی که غذاهای تند را دوست ندارند، شاید بتوانند کم‌کم چاشنی فلفل را به غذاهای خود اضافه کرده تا بتوانند با این ترفند وزن خود را کاهش دهند و به وزن دلخواه خود برسند.

«بیشتر بخوانید: 10 کار اشتباهی که نباید قبل از تمرین انجام داد!»

 

 1. ایستادن را در حین کار امتحان کنید.

تنبل بودن و ماهیت تنبلی در انجام حرکات ورزشی و بدنی یک ویژگی بد است. افرادی که ذاتاً تنبل هستند باید به این نکته توجه داشته باشند که با کاهش حرکات بدنی، متابولیسم بدن آن‌ها کاهش می‌یابد و همچنین در بدن خود احساس ضعف و ناتوانی می‌کنند.

به همین دلیل، کسانی که شغل پشت‌میزنشینی دارند و تنها با نشستن پشت میز در دفتر کار زمان کاری خود را سپری می‌کنند و هیچ‌گونه حرکتی در حین کار ندارند، در حال کاهش دادن متابولیسم بدن خود هستند. در مقایسه با نشستن، ایستادن بسیار بهتر است. ایستادن برای مدت طولانی می‌تواند به سوزاندن کالری اضافی کمک کند؛ بنابراین اگر می‌خواهید فعال‌تر باشید، وزن کم کنید، متابولیسم را افزایش دهید، باید برای چند دقیقه بایستید و راه بروید.

 

 1. استرس را کاهش دهید.

زندگی سخت است، جای تعجب نیست که افرادی که به‌اندازه کافی قوی نیستند تا انواع مشکلات را تحمل کنند، ممکن است دچار استرس و افسردگی شوند. اگر این‌طور باشد، سلامت بدن نیز تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد. به‌خاطر داشته باشید که استرس می‌تواند نه‌تنها روح بلکه جسم شما را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد.

استرس، متابولیسم بدن را مختل کرده آن را پایین میاورد. استرس همچنین باعث می‌شود که فرایند هضم غذا در بدن بیش از حد معمول طول بکشد در نتیجه باعث کاهش جذب مواد مغذی نیز می‌شود.

در واقع، افرادی که استرس دارند، تمایل زیادی به مصرف غذاهای غیرضروری دارند، مثل خوردن غذاهای شیرین و چرب. پس فراموش نکنید که با انجام کاری که دوست دارید سطح استرس خود را در پایین‌ترین سطح نگه دارید. انجام سرگرمی‌ها، ورزش، تعطیلات، مسافرت با دوستان می‌تونند راه‌حلی برای داشتن استرس کمتر باشد.

 

 1. به طور منظم قهوه بنوشید.

آیا شما جز افراد علاقه‌مند به قهوه هستید؟ قهوه فواید زیادی برای سلامتی دارد. نکته مهم این است که قهوه را باید به مقدار معقول و به‌اندازه مصرف کرد. قهوه می‌تواند بر متابولیسم بدن تأثیر بگذارد، قهوه حاوی ماده‌ای به نام کافئین است. اگر این کافئین وارد بدن شود، اثر آن می‌تواند متابولیسم را افزایش دهد.

کافئین متابولیسم را، ۳ تا ۱۱ درصد افزایش می‌دهد و برای چربی‌سوزی مفید است. اگر متابولیسم افزایش یابد و چربی‌سوزی مؤثرتر اتفاق بیفتد، این امر بدیهی است که نوشیدن قهوه در تغییر وزن تأثیرگذار است.

 

 1. به طور منظم چای بنوشید.

چای از دیرباز به‌عنوان یک نوشیدنی سالم شناخته شده است. نوشیدن منظم چای می‌تواند برای بدن مفید باشد؛ چراکه چای برای دفع سموم بدن مؤثر است و برای رژیم غذایی مفید است؛ اما این تمام چیزی نیست که چای می‌تواند فراهم کند. درست مانند قهوه، چای نیز می‌تواند متابولیسم بدن را افزایش دهد.

کسانی که قهوه دوست ندارند؛ اما می‌خواهند متابولیسم بدن خود را افزایش دهند، می‌توانند قهوه را با چای جایگزین کنند. چای سبز و اولانگ می‌توانند متابولیسم را حدود ۴ تا ۵ درصد افزایش دهند. هر دو نوع چای می‌توانند چربی انباشته شده در بدن را به اسیدهای چرب آزاد تبدیل کنند که می‌تواند چربی‌سوزی را ۱۰ تا ۱۷ درصد افزایش دهد.

 

 1. آب سرد بنوشید.

آیا تابه‌حال شنیده‌اید که نوشیدن آب سرد می‌تواند انسان را چاق کند؟ می‌گویند که آب سرد می‌تواند باعث یخ‌زدن چربی در معده و غیره شود. این همان چیزی است که باعث ترس مردم از نوشیدن آب سرد می‌شود. این در حالی است که نوشیدن آب سرد برای لاغری خوب است؛ باید بدانید که نوشیدن آب سرد در واقع می‌تواند متابولیسم بدن را سریع‌تر کند.

هنگامی که آب سرد وارد معده می‌شود، بدن نیاز به تلاش بیشتری دارد تا دمای خود را با دمای معده برابر کند. لازم نیست نگران این فرض باشید که آب سرد می‌تواند شما را چاق کند و چربی شکم را منجمد کند. صرف‌نظر از دما، کالری هنوز ۰ است. اگر احساس می‌کنید آب سرد می‌تواند چربی شکمی را منجمد کند، سعی کنید شکم خود بعد از نوشیدن آن را لمس کنید، آیا احساس سردی می‌کنید؟

 

 1. افزایش توده عضلانی

باتوجه‌به اینکه بالابودن متابولیسم بدن می‌تواند ما را در سریع‌ترین زمان ممکن به وزن موردنظر برساند، مهم است که بدانیم چگونه متابولیسم را سریع‌تر کنیم. یکی از راه‌های مؤثر و آسان برای تحقق این امر، ورزش است و یکی از ورزش‌های توصیه شده وزنه برداری است.

دلیلی وجود دارد که چرا این ورزش می‌تواند به افزایش متابولیسم کمک کند. عضله دشمن چربی است. هرچه توده عضلانی بیشتر باشد، متابولیسم افزایش‌یافته و چربی بدن نیز کاهش می‌یابد. اگر تمایلی به بلندکردن وزنه ندارید، توده عضلانی شما کاهش می‌یابد، چربی به طور خودکار افزایش می‌یابد و متابولیسم شما کم می‌شود.

«بیشتر بخوانید: قبل از ورزش چه بخوریم؟ 8 انرژی زا طبیعی قبل از ورزش»

 

 1. تمرینات اینتروال را انجام دهید.

ورزش در واقع می‌تواند به افزایش متابولیسم بدن کمک کند. چه بلندکردن وزنه برای افزایش توده عضلانی باشد و چه ورزش هوازی، هر ورزشی خوب است؛ اما توجه داشته باشید که زمانی هم فرا می‌رسد که بدن شروع به عادت کردن به ورزش می‌کند و متابولیسم فقط در یک سطح متوقف شده یا حتی کاهش می‌یابد.

برای دورزدن این موضوع، باید الگوی تمرینی خود را تغییر دهید. یک الگوی ورزشی مؤثر برای افزایش متابولیسم بدن وجود دارد. این تمرین، تمرین اینتروال نامیده می‌شود. تمرین تناوبی با شدت بالا (HIIT) فقط یک تمرین منظم نیست، بلکه در هر تمرین فواصل زمانی خاصی وجود دارد که برای افزایش متابولیسم پس از پایان ورزش بسیار مؤثر است.

 

 1. همیشه به‌اندازه کافی بخوابید.

اگر شما هم ترجیح می‌دهید شب‌ها نخوابید یا تا دیروقت بیدار بمانید، این می‌تواند بر روی سلامتی و بدن شما تأثیر منفی بگذارد. چه به دلیل اینکه نمی‌توانید بخوابید و چه به دلیل کار، نباید سلامتی خود را فدای چیزهای دیگر کنید. به‌علاوه مشخص شده که کمبود خواب یکی از عواملی است که می‌تواند متابولیسم را کاهش دهد.

کمبود خواب همیشه با افزایش خطر چاقی همراه بوده، علاوه بر این، سایر عوارض کمبود خواب نیز می‌تواند باعث افزایش قند خون و مقاومت به انسولین شود. این موضوع در نهایت منجر به دیابت نوع ۲ می‌شود. برای حفظ سلامت و متابولیسم بدن خود، سعی کنید خواب شبانه کافی و با کیفیتی داشته باشید.

«بیشتر بخوانید: ریکاوری بدن بعد از ورزش: 10 ماده غذایی برای ریکاوری عضلات»

 

 1. پروتئین را افزایش دهید.

جالب است بدانید تعدادی از غذاها در صورت مصرف می‌توانند اثرات خاصی بر روی بدن داشته باشند؛ کربوهیدرات‌ها می‌توانند به بدن انرژی بدهند، فیبر برای هضم غذا مفید است، چربی می‌تواند منبع انرژی باشد و پروتئین برای عضله‌سازی و افزایش متابولیسم مفید است.

میل به متابولیسم سریع را می‌توان با مصرف صمیمانه غذاهای حاوی پروتئین افزایش داد. غذاهای پروتئینی زیادی وجود دارند که می‌توانید آن را در تخم‌مرغ، گوشت، لوبیا و برخی سبزیجات دیگر پیدا کنید. مصرف پروتئین باعث می‌شود بدن برای هضم و جذب پروتئین به کالری اضافه نیاز داشته باشد، همین امر متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

پروتئین علاوه بر افزایش متابولیسم، می‌تواند معده را پرتر کرده، باعث سیری طولانی‌مدت‌تر و کاهش اشتها شود این اتفاق نیز در فرایند کاهش وزن سودمند است.

 

جمع‌بندی:

حالا که با علت چاقی با وجود کم خوردن آشنا شدید و راه‌های مختلفی را برای افزایش سوخت‌وساز بدن یاد گرفتید، امیدوارم راه‌حل مشکل خود را پیدا کرده و راهی را برای کاهش وزن، سلامتی و افزایش متابولیسم بدنتان انتخاب کرده باشید.

«بیشتر بخوانید: رفع چربی شکم؛ نکاتی برای کوچک کردن شکم بزرگ به روش طبیعی»

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه