10 نکته برتر در انتخاب ورزش مناسب برای شما

انتخاب ورزش

درسته که تعداد زیادی از بازی ها و ورزش ها هستند که شما می توانید انجام دهید. حالا چه بازی کامپیوتری باشد یا صرفا یک بازی ورزشی فیزیکی باشد، در هر صورت نیاز دارید تا بازی مناسب خود را بیابید. شما نمی توانید بدون دانستن اینکه یک ورزش مناسب شما هست یا خیر شروع به انجام آن ورزش کنید. چون ممکن است وارد رشته ورزشی اشتباهی شوید و در نهایت پشیمانی تنها چیزی است که نصیب شما می‌شود. همه آرزوی ورزشی را می‌کنند که وارد قلبشان شود و بدون هیچ مشکلی بتوانند آن را ادامه دهند. در حالی که پیدا کردن ورزش مناسب شما، ممکن است چالش برانگیز باشد، روش هایی وجود دارند که به شما این امکان را می دهند که ورزش ها را سبک و سنگین کنید و گزینه متناسب با خودتان را انتخاب کنید، که در این مقاله همه آن ها توضیح داده شده است.

ورزش و پارتنر
از دوستان و پارتنر (همسر یا فردی که باهاش در رابطه هستید) بپرسید.

شنیدن پیشنهادات دوستان همیشه می‌تواند راهی خوب برای پیدا کردن ورزش مناسب شما باشد. زیرا که دوستان‌تان شما را خوب میشناسند و می‌توانند بر اساس این شناخت بهترین پیشنهادات را به شما بدهند. بهتر است از دوستان ورزشکار و یا حتی دوستانی که به ورزش علاقه دارند این سوال را بپرسید. همچنین می‌توانید از همسرتان جهت اطمینان از صحت انتخابتان سوال نمایید. کسانی که به زندگی سالم علاقمند هستند را به راحتی می‌توان یافت. انجمن‌های زیادی هستند که فایده‌ها و مزیت‌های هر ورزش را توضیح می دهند حتی در صفحه رشته های ورزشی سایت سموا تمامی رشته های ورزشی کاملا توضیح داده شده اند تا شما بتوانید بهترین رشته ورزشی را برای خود انتخاب نمایید. حتی در میان برنامه‌های دوست‌یابی نیز می‌توانید انجمن‌های تندرستی و ورزش را پیدا کنید که در آن مردم به طور فعال نه تنها به روابطشان بلکه به زیبایی اندام و سلامتشان می پردازند. با گشتن در قسمت نظرات احتمالا اطلاعات خوبی نصیب‌تان می‌شود. کسی چه می‌داند شاید مورد مناسب خود را در آنجا بیابید. شما همچنین می‌توانید با افرادی که مجذوب ورزش شده‌اند در ارتباط باشید یا حتی آن ها را ملاقات کنید. همچنین می‌توانید استعدادهای ورزشی خود را با هم به عنوان یک زوج کاوش کنید.

سلامت خود را مدنظر داشته باشید.

تمام ورزش‌های موجود مناسب سلامت شما نیستند، ورزش‌های متفاوت فیزیکی، پشتکار و مقدار زمان‌های متفاوتی را می‌طلبند،افرادی که دچار بیماری خاصی هستند یا بدنشان دارای مشکلات خاصی است بهتر است قبل از ورود به یک رشته ورزشی با یک دکتر مشورت کنند. برای مثال به افرادی که دارای ضربان‌سازهستند توصیه می‌شود بخاطر دستگاه موجود در بدنشان از انجام ورزش‌های سنگین و طاقت فرسا خودداری کنند.

سلامت خود را مدنظر داشته باشید
ابتدا مجموعه‌ای از ورزش‌ها را امتحان کنید.

قبل از انتخاب ورزش مناسب خودتان، شما باید انواع متفاوتی از ورزش‌ها را امتحان کنید، در این‌صورت شما می‌توانید انواع متفاوت ورزش را با دلایل منطقی مقایسه کنید. ورزش‌هایی را انتخاب کنید که با معیارهای شما مطابقت دارند. ممکن است متوجه شوید که یک بسکتبالیست خوب هستید در حالی که احتمالا فکر می‌کردید فوتبال ورزش مناسب‌تان است. برای مثال مایکل جردن معروف در گذشته یک شانس به بسکتبال داد اما در نهایت برای ان بی ای (NBA) انتخاب شد، جایی که او به سرعت پیشرفت کرد. هدف از امتحان کردن انواع متفاوتی از ورزش ها این است که به شما فرصت انتخاب بهتر و دقیق تری را بدهد.

«بیشتر بخوانید: فواید ورزش کردن به همراه روش چیدن برنامه ورزشی و شروع ورزش»

ویژگی های فیزیکی خود را مد نظر قرار دهید.

در حالی که ورزش نیاز به هوش دارد، ورزش‌های خاصی هستند که به معیارهای فیزیکی خاصی نیاز دارند. برای مثال بازیکنان راگبی معمولا عضلانی‌تر از بازیکنان فوتبال و بسکتبال هستند. با این حال ورزش‌هایی مانند تنیس هستند که ویژگی‌های فیزیکی در آن‌ها تاثیر بسزایی ندارد.
ویژگی های فیزیکی خود را مد نظر قرار دهید

 

علاقه خود را مد نظر قرار دهید.

اگر یک ورزشی را انتخاب کنید که به آن علاقه نداشته باشید، هیچگاه احساس رضایت نخواهی کرد. یک طرفدار فوتبال به سادگی از بازی کردن فوتبال احساس خوشحالی خواهد کرد، حتی بهترین بازیکنان دنیا روزی رویای بازی در تیم‌های قابل احترام خود را در سر داشتند. برای مثال کیلیان امباپه میخواست پا بر جای پایه کریستیانو رونالدو بگذارد و اکنون یک سوپراستار فوتبال است.

 

 «بیشتر بخوانید: خصوصیات یک ورزشکار حرفه ای؛ 12 ویژگی ورزشکاران حرفه ای و موفق»

 

شخصیت و نیازهای خود را ارزیابی کنید.

ورزشی که با هر یک از نیازها و شخصیت شما سازگار است ارزش پیشی گرفتن را دارد. برای مثال افراد رقابت‌جو که ورزش در فضاهای شلوغ و پرسروصدا را دوست دارند می توانند به ورزش‌هایی نظیر فوتبال، بسکتبال و راگبی روی بیاورند. از جهتی دیگر افراد رقابت‌جویی که ورزش در فضاهای شلوغ را دوست ندارند می‌توانند به ورزش‌هایی نظیر شنا، دوچرخه سواری و یا بدن سازی روی بیاورند.

سبک زندگی خود را بررسی کنید.

اگر چیزی باشد که شما توانایی از دست دادنش را نداشته باشید آن سبک زندگی شما است. بله، انتخاب یک ورزش می‌تواند بخاطر برنامه‌های زمانی ضربه بزرگی به سبک زندگی شما وارد کند. البته شما همیشه می‌توانید از تکنیک‌های مدیریت زمان استفاده کنید، اما همیشه بعضی ورزش‌ها بیشتر از سایر ورزش‌ها زمان نیاز دارند. برای مثال اگر یک ورزش معمولا در آخر هفته‌ها بازی می‌شود اما شما علاقه دارید آخر هفته‌ها به گردش بپردازید، این ورزش با سبک زندگی شما تداخل پیدا خواهد کرد.
سبک زندگی خود را بررسی کنید

 

خلق و خوی خود را بسنجید.

ورزش درباره شما یا توپ یا هرچیز دیگری که در حال بازی شدن است، نیست و فارغ از این به ماورای اشیاء و به احساسات انسان ها متصل است. ورزش باید احساسات شما را متعادل و شما را رضایتمند کند. در نتیجه دانستن حد و مرز صبر خود می تواند اساسی ترین عنصر انتخاب ورزش مناسب شما باشد. اگر خلق و خوی تندی دارید ورزش هایی مانند فوتبال، بسکتبال و راگبی می‌توانند بهترین انتخاب برای شما باشند. اما اگر خلق و خوی شما تند نیست و فردی آرام هستید، شما می‌توانید ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری، شنا و بدنسازی را انتخاب کنید. خلاصه کلام این است که اگر خلق و خویی آرام دارید به سراغ ورزش‌های سریع و خشن نروید.
خلق و خوی خود را بسنجید

دسترسی

در حالی که انتخاب یک ورزش به خودی خود یک معضل است، در دسترس بودن آن ورزش یک موضوع دیگر است. شما نباید ورزشی را انتخاب کنید که دسترسی به آن در منطقه سکونت‌تان سخت است. برای مثال پیدا کردن فضایی برای بازی کردن گلف می‌تواند چالش برانگیزتر از پیدا کردن یک زمین فوتبال باشد. پس قبل از اقدام به شروع ورزش از در دسترس بودن آن مطمئن شوید.

آسانی انجام

در حالی که انتخاب‌های زیادی در انواع ورزش است، ورزش‌های گوناگون قوانین و پیچیدگی٬های متفاوتی دارند. برخی ورزش‌ها درک و انجامشان آسان است، در حالی‌که ورزش‌های دیگر با انواع قوانین سخت دسته‌بندی شده‌اند و این موضوع آن‌ها را پیچیده می‌کند. پس اگر شما یک ورزش با درک و انجام راحت می‌خواهید، به سراغ فوتبال یا بدنسازی بروید. بازی‌هایی مانند هاکی قوانین پیچیده‌تری دارند و حتی ممکن است شما نگه داشتن چوب هاکی را دشوار بشمارید.

نتیجه گیری

به عنوان یک بدنساز با استعداد راه های زیادی دارید تا ورزش مناسب خود را انتخاب کنید. امیدواریم که نکات ما بتوانند به شما در انتخاب ورزش مناسب کمک کنند.

در نظر داشته باشید که تست ورزشی MBTI به شما کمک می کند که ورزش مناسب شخصیت خود را سریع تر‌بیابید.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه

    شرکت فناور و خلاق سلامتی پارسیان برگزار می‌کند: 

    کارگاه مجازی فن‌بیان و گویندگی مدرس: میترا الله‌یاری