7 مورد از بدترین اشتباهات رایج در تناسب اندام

اشتباهات رایج در تناسب اندام، ۷ اشتباه رایج در تناسب اندام کدم_اند؟

اشتباهات رایج در تناسب اندام: ۷ اشتباه رایج در تناسب اندام کدم‌اند؟

چنانچه هنوز به اهداف تناسب اندام خود نرسیده‌اید، پس به دنبال هفت اشتباه رایج در تناسب اندام بگردید که مانع از انجام درست تمرینات شما می‌شوند.

برای اشتباهات رایج در تناسب اندام موارد زیادی وجود دارد که با انجام دادنشان از داشتن وضعیت جسمانی سالم محروم می‌شویم. وقتی نوبت به ورزش کردن می‌رسد، تصور می‌کنیم با چند جلسه ورزش فشرده مثلاً دو یا سه بار در هفته، به شکل و فرم ایده‌آل بدنمان می‌رسیم. مشکل اینجاست که فعالیت ورزشی به این شکل، جواب نمی‌دهد. تناسب اندام و خوش‌فُرم به نظر رسیدن نیاز به زمان، برنامه‌ریزی، حوصله و تلاش دارد و بدون این‌ها به هدفتان نمی‌رسید.

«بیشتر بخوانید: تست آمادگی جسمانی: آزمون آمادگی جسمانی با 10 روش ساده»

 

۷ اشتباه رایج در تناسب اندام که باید از آن‌ها بپرهیزید، عبارت‌اند از:

  1. نداشتن برنامۀ مشخص برای تناسب اندام

بیشتر مردم داشتن یک برنامۀ مشخص و تنظیم‌شده را دوست دارند، بعضی‌ها هم نه! گاهی اوقات در زندگی باید بپذیرید که بدون نقشه و برنامه از مسیر خارج می‌شوید و این امر به‌خصوص دربارۀ تناسب اندام درست است. اگر برنامۀ تمرینی، مشخص یا هدفمندی دارید، پس الگوی موفقیت در دستتان است و چنانچه آن را دنبال کنید، به‌احتمال‌زیاد به هدفِ ایده‌آلتان می‌رسید. ولی اگر بدون برنامه به باشگاه بروید، فقط برای اینکه فعالیتی انجام داده باشید، باید بدانید که این استراتژی نتیجه‌ای ندارد.

یک برنامۀ مشخص ورزشی بهتان کمک می‌کند پیشرفت فیزیکی‌تان را پیگیری کنید، تمرینات را به چالش بکشید و به‌مرورزمان شاهد پیشرفتتان باشید. ورزش هم مثل خرید رفتن است باید از قبل به آن فکر کنید. اگر بی‌هدف به خرید بروید، احتمالاً ساعت‌ها بی‌هدف می‌چرخید؛ اما با یک فهرست خرید، می‌توانید به‌طور مؤثر از وقتتان استفاده کنید و اقلام موردنیازتان را فوری بخرید. این کار زمان لازم برای رفتن به باشگاه را در اختیارتان قرار می‌دهد.

«بیشتر بخوانید: قبل از ورزش چه بخوریم؟ 8 انرژی زا طبیعی قبل از ورزش»

 

  1. انجام ورزش بیش‌ازحد در زمان کم

این اشتباه رایج در تناسب اندام زمانی اتفاق میفتد که بدون تعهد به برنامه، ورزش می‌کنید. تعداد از شما، با داشتن برنامۀ مشخص ورزشی، احتمالاً اعتمادبه‌نفس و احساس رضایت بیشتری دارید و دقیقاً همین‌طور است؛ اما چه تعدادی از شما بی‌برنامه هستید؟ بیایید با خودتان روراست باشید. این اشتباهی است که ممکنه از هرکسی سر بزند. ورزش شدید در زمان کوتاه می‌تواند منجر به آسیب، بلاتکلیفی، نبود انگیزه و رژیم تناسب اندامِ ناپایدار شود.

بدن شما بین تمرینات به استراحت و ریکاوری نیاز دارد و به یاد داشته باشید که بهبودی، ترمیم عضلات و رشد تناسب اندام و سازگاری، زمانی اتفاق می‌افتد که به بدنتان اجازه استراحت دهید. بهترین برنامه همیشه این است که به‌جای تمرین فشرده، هوشمندانه تمرین کنید و این شامل گرم کردن درست، با کشش‌های مناسب تا سرد کردن صحیح است.

«بیشتر بخوانید: علائم ورزش بیش از حد: 10 تا از عوارض ورزش زیاد»

 

  1. نداشتن تمرینات متنوع

مراقب باشید در اجرای برنامه‌های تناسب اندام درجا نزنید. این اشتباه رایج در تناسب اندام چیزی است که به‌راحتی می‌توان گرفتارش شد، به‌خصوص اگر مربی شخصیتان برنامه‌ای برای تمرین شما طراحی کرده باشد، خب، داشتن برنامه خیلی عالیه، اما باید مرتباً ارزیابی و اصلاح شود. اگر مدام به انجام همان تمرینات ادامه دهید، بدن شما با آن سازگار می‌شود و پیشرفت چندانی نخواهید کرد. به یاد داشته اگر فقط روی گروه عضلانی خاصی کارکنید، از سایر نواحی غافل می‌شوید. اگر می‌خواهید به نتایج مطلوب برسید ذهن و بدنتان را به چالش بکشید.

«بیشتر بخوانید: 10 کار اشتباهی که نباید قبل از تمرین انجام داد!»

 

  1. نداشتن فعالیت لازم

یک اشتباه رایج در تناسب اندام این است که بدون تلاش و تعهد کافی در ورزش، فکر کنید به نتیجه می‌رسید. باشگاه رفتنِ تفننی و اینکه ۲۰ دقیقه ورزش کنید و با دیدن چند دانه عرق، فکر کنید خیلی تلاش کرده‌اید، هیچ اثری در آب‌کردن چربی‌های شکم ندارد. حتی برای افراد علاقه‌مند به ورزش و تناسب اندام، روزهایی هست که به باشگاه می‌روند، ولی عملاً فعالیت ورزشی مفیدی انجام نمی‌دهند و کالری لازم را نمی‌سوزانند.

اگر ورزش نتواند ضربان قلبتان را بالا ببرد، پس هیچ کالری یا چربی نمی‌سوزانید و وزن کم نمی‌کنید. این یک معادلۀ ساده است. هرچه سخت‌تر بکوشید، نتیجۀ بهتری خواهید گرفت. البته، این بدان معنا نیست که تا زمانی که غش نکردید، ورزش را ادامه دهید، منظور این است که حسابی عرق کنید تا اندورفین‌ها آزاد شوند.

 

  1. انجام ورزش غیراصولی و نادرست

احتمالاً در باشگاه کسانی را دیده‌اید که به‌طور خمیده روی دستگاه الپتیکال ورزش می‌کنند انگار که مشغول مطالعۀ کتاب هستند. از وضعیت قرار گرفتن بدنشان هنگام کار با دستگاه، شما متوجه می‌شوید که چقدر سهل‌انگارانه ورزش می‌کنند و کالری زیادی هم نمی‌سوزانند، این موضوع یک اشتباه رایج در تناسب اندام است که خیلی‌ها به آن مبتلا هستند. استفادۀ درست و اصولی از دستگاه‌های ورزشی بسیار مهم است.

خیلی از افراد علی‌رغم صرف هزینه، وقت و انرژی هیچ نتیجۀ مطلوب و اثربخشی نمی‌گیرند، چون اصولی ورزش نمی‌کنند و تکنیک ورزشی ضعیفی دارند. وقتی یک برنامۀ تناسب اندام را شروع می‌کنید، بهتر است از متخصصین امر مشاوره بگیرید و نحوۀ انجام صحیح هر حرکت را بیاموزید.

«بیشتر بخوانید: رفع چربی شکم؛ نکاتی برای کوچک کردن شکم بزرگ به روش طبیعی»

 

  1. گرفتن بیش‌ازحد سوخت

هنگام ورزش، بدنتان انرژی موردنیازش را از ذخایر گلیکوژن، می‌گیرد. پس اگر می‌خواهید عضلاتتان به‌درستی ریکاوری کنند، باید انرژی‌اش را تأمین کنید. بعد از تمام شدن ورزش زمانِ مهم سوخت‌گیری است؛ اما نه آن سوخت‌گیری که شما فکرش را می‌کنید! که در یخچال را بازکنید و به بهانۀ اینکه ورزش کرده‌اید هرچه هست متعلق به شما باشد! بر این اساس، برخی از افراد بیش‌ازحد سوخت‌گیری می‌کنند که متأسفانه در حقیقت یک اشتباه رایج در تناسب اندام است. کالری مقیاس اندازه‌گیری انرژی است. آن‌ها به میزان انرژی موجود در غذاها و نوشیدنی‌ها یا میزان انرژی که در هنگام ورزش می‌سوزانید اشاره دارند. دریافت کالری، بیشتر ازآنچه سوزانده‌اید بسیار آسان است. کالری ممکن است به‌صورت کیلوژول هم بیان شود. یک کالری (کیلوکالری) برابر با ۴٫۱۸ کیلوژول است. بعضی از غذاها کالری بالا ولی ارزش غذایی کمی دارند مثل؛ چیزبرگر. خوردن آن هرازگاهی خوبه، ولی نباید بعد از یک جلسه تمرین، وعدۀ غذایی انتخابی شما باشد.

همچنین مصرف میان‌وعده‌های انرژی‌زا و نوشیدنی‌های ورزشی سرشار از قند می‌تواند به یک عادت بعد از تمرین تبدیل شود. سعی کنید به‌جای این عادت غلط و غرق شدن در این اشتباه رایج در تناسب اندام، بدن را به‌درستی آب‌رسانی کرده و از میان‌وعده‌های سالمی مانند میوه و مغزها بهره ببرید. یک رژیم غذایی متعادل و سالم به شما کمک می‌کند تا به اهداف تناسب اندامتان دست پیدا کنید و کیفیت تمرینات خود را بهبود بخشید.

«بیشتر بخوانید: ریکاوری بدن با تغذیه بعد از ورزش: 10 ماده غذایی برای ریکاوری عضلات»

 

  1. تأکید بیش‌ازحد بر تمرینات کاردیو و غافل شدن از تمرینات ورزشی با وزن بدن

یکی دیگر از اشتباهات رایج در تناسب اندام این است که خیلی از افراد در برنامۀ ورزشی که تنظیم می‌کنند به سمت تمرینات با وزن بدن مثل اسکات، شنا، لانج، پلانک و غیره نمی‌روند چون نگران افزایش وزن هستند. آن‌ها بر این باورند که کیلومترها دویدن یا دوچرخه‌سواری به‌جای تمرین در باشگاه، آن‌ها را زودتر به هدفشان می‌رساند. این تا حدی قابل‌درک است، اما با نادیده گرفتن تمرینات ورزشی با وزن بدن، مزایای زیاد آن را برای سلامتی و تناسب اندام از دست می‌دهید.

به خاطر داشته باشید که شما همیشه مسئول وزنی که بلند می‌کنید و تأثیری که روی بدن شما می‌گذارد، هستید، بنابراین اگر می‌خواهید مثل یک بدنساز به نظر برسید باید از تکرار این اشتباه رایج در تناسب اندام دست‌بردارید و با بلند کردن وزنه‌های سنگین ظاهرتان را بهبود بخشید. در ضمن اگر مایل هستید عضلات را تقویت کنید، کالری/چربی سوری‌تان را افزایش دهید و سیستم متابولیک خود را تقویت کنید، شروع تمرینات با وزن بدن با شدت کم فکر فوق‌العاده‌ای است.

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه