وظایف مربیان ورزشی؛ بررسی 7 وظیفه مربی در استانداردهای جهانی

7 تا از وظایف مربی: استانداردهای جهانی و وظایف مربیان طبق آن

۷ مسئولیت اصلی و وظیفه مربی ورزشی: بازنگری استانداردهای جهانی

وظایف مربیان ورزشی کدام‌اند؟ کدام یک از وظایف مربی به دیگر وظایف ارجحیت دارند؟ مربیان ورزشی باید چه چیزهایی بدانند و چه‌کارهایی انجام دهند تا بهترین و باکیفیت‌ترین تجربیات ورزشی را برای شاگردانشان فراهم کنند؟ وظیفه مربی شامل چه نکاتی بوده و چه کاربردهایی دارد؟

این سؤالات اخیراً توسط انجمن جامعۀ مربیان تربیت‌بدنی و بهداشت آمریکا هنگام بازنگری استانداردهای مربیان ورزشی (NSSC) موردتوجه قرار گرفت. استانداردهای مربیان ورزشی برای اولین‌بار در سال ۱۹۹۵ باهدف شناسایی دانش و مهارت‌هایی که مربیان برای کار مؤثر به آن‌ها نیاز دارند، معرفی شد.

در بازنگری سوم این استانداردها، انجمن مربیان تربیت‌بدنی، مسئولیت‌های اصلی، دانش‌های لازم زیربنایی و مهارت‌های حرفه‌ای، بین‌فردی یا مردمی و درون‌فردی که مربیان برای ایجاد تجربۀ ورزشی باکیفیت برای ورزشکاران نیاز دارند را شناسایی کردند که ازاین‌قرارند:

«بیشتر بخوانید: چطور یک مربی موفق باشیم؟ 12 ویژگی موثر در موفقیت مربی ورزشی»

وظایف مربیان ورزشی؛

وظایف مربیان ورزشی طبق بازنگری سوم استانداردهای مربیان ورزشی:

 1. مشخص‌کردن دیدگاه‌ها، اهداف و استانداردهای برنامه ورزشی:

مربیان باید نظر و دیدگاهشان را به‌وضوح تعریف و مشخص کنند.

 1. متعهدشدن و پیروی از اصول اخلاقی:

مربیان باید ارزش‌های اخلاقی را الگوبرداری کرده و آن‌ها را آموزش می‌دهند.

 1. ایجاد روابط:

مربیان باید مهارت‌هایی را برای برقراری ارتباط، همکاری، آموزش و حمایت از همه ذی‌نفعان و صاحبان سهام در برنامه خود بگنجانند.

 1. ایجاد و توسعه فضای ورزشی امن:

مربیان باید یک محیط ورزشی امن از نظر احساسی و جسمانی را فراهم آورند.

 1. ایجاد یک محیط ورزشی مثبت و یادگیرنده:

مربیان باید مزایای جسمی، روانی و اجتماعی را برای ورزشکاران ترویج کرده و مشوق مشارکت افراد در فعالیت‌های ورزشی باشند.

 1. دادن تمرینات ورزشی مؤثر و آماده‌کردن ورزشکاران برای مسابقات ورزشی:

مربیان به‌منظور انجام تمرینات ورزشی باکیفیت و آماده‌شدن برای رقابت ورزشی برنامه‌ریزی می‌کنند، آموزش می‌دهند و در آخر همه را ارزیابی کرده و باهم تطبیق می‌دهند.

 1. تلاش مستمر برای پیشرفت:

مربیان از طریق تفکر و تأمل، خوداندیشی، مربیگری، توسعه حرفه‌ای، ارزیابی و مراقبت از خود دائماً باید روی خود کارکرده تا بهتر شده و پیشرفت کنند.

«بیشتر بخوانید: اخلاق در ورزش؛ اهمیت اخلاق در ورزش و راه‌های مقابله با معضلات آن»

وظایف مربی ورزشی ؛مربی ورزشی و دانش آموزان

اجرای این ۷ مسئولیت مهم از وظایف مربی چگونه اتفاق می افتد؟

اینجاست که استانداردهای ملی مطرح می‌شوند. در پی هر یک از مسئولیت‌های اصلی، مجموعه‌ای از استانداردها وجود دارد که دانش، مهارت و شایستگی را مشخص کرده و باعث می‌شود مربیان به کمک این آیتم‌ها مسئولیت‌های اصلی را اعمال کنند. همۀ ۴۲ استاندارد را می‌توانید در وب‌سایت شِیپ آمریکا ملاحظه کنید.

این مسئولیت‌های و استانداردهای مرتبط که توسط آخرین تحقیقات و کارهای عملی در علم مربیگری و زمینه‌های مختلفِ علم تمرین طراحی شده‌اند، اطلاعاتی را به مربی می‌دهند. هفت مسئولیت اصلی مربیگری و استانداردهای مرتبط نیز با چارچوب مربیگری ورزشی بین‌المللی و چارچوب مربیگری کیفیت، هم‌جهت هستند.

«بیشتر بخوانید: مدیریت استراتژیک در ورزش؛ 4 مرحله برنامه ریزی استراتژیک در ورزش»

 

آیا وظایف مربیان ورزشی در همه زمینه‌ها و سطوح تخصصی باید اعمال شود؟

ضمن اینکه استانداردها بازتاب‌کننده اقداماتی اساسی هستند که مدیران، ورزشکاران و مردم می‌توانند از مربیان ورزشی در یک زمینه ورزشی انتظار داشته باشند، اما تفاوت در میزان و وسعت دانش و مهارت‌ها را می‌توان بر اساس سطح تخصص مربی انتظار داشت، مثلاً یک مربی مبتدی در مقابل مربی دبیرستان یا ورزش جوانان در مقابل ورزش بین دانشگاهی؛ بنابراین، استانداردها چارچوب گسترده‌ای را ارائه می‌دهند که سازمان‌های ورزشی می‌توانند با کارشان در هر زمینه‌ای که هستند، آن را تطبیق دهند. بااین‌حال، سازمان‌های ورزشی تشویق می‌شوند که به‌جای اینکه دنبال این موضوع باشند که آیا استانداردها در زمینه تخصص مربی اعمال می‌شوند یا نه به چگونگی عملکرد این استانداردها در چارچوب توجه کنند.

وظایف مربیان ورزشی؛سطح تخصص مربی ورزشی

چگونه مربیان، سرمربیان، مدیران و توسعه‌دهندگان می‌توانند از استانداردهای ملی برای مربیان ورزشی استفاده کنند؟

وظایف اصلی مربیان و استانداردهای مرتبط با آن‌ها می‌تواند برای بهبود آماده‌سازی، آموزش و ارزیابی مربیگری ورزشی مورداستفاده قرار گیرد. علاوه بر این، اطلاع‌رسانی عمومی در مورد وظایف اصلی مربیان ورزشی می‌تواند انتظارات برای مربیگری باکیفیت را افزایش دهد.

در پایان، استانداردهای مربیان ورزشی باید در جهت بهبود تجربیات ورزشی برای همۀ ورزشکاران و ارتقای حرفۀ مربیگری کمک کنند.

«بیشتر بخوانید: 6 نکته مهم درباره ارتباط والدین ورزشکاران با مربیان»

 

در اینجا چند نمونه از نحوۀ کاربرد استانداردهای مربیگری ورزشی آورده شده است:

 • مربیان ورزشی می‌توانند از استانداردهای مربیگری برای درک بهتر نقش مربیگری‌شان و شناسایی زمینه‌هایی برای کسب شایستگی بیشتر استفاده کنند.
 • ورزشکاران و اعضای خانواده‌شان می‌توانند از استانداردهای مربیگری برای شناسایی مربیان با کیفیتی که با آن‌ها کار می‌کنند، بهره ببرند.
 • مدرسان مربیگری و توسعه‌دهندگان می‌توانند از استانداردهای مربیگری ورزشی برای ایجاد برنامۀ درسی جهت آموزش مربیان ورزشی یا ارزیابی اثربخشی برنامه‌های آن‌ها استفاده کنند.
 • مدیران ورزشی و توسعه‌دهندگان مربیان می‌توانند از استانداردهای مربیگری برای هدایت فرصت‌های توسعۀ حرفه‌ای برای مربیان استفاده کنند.
 • مدیران ورزش می‌توانند از این استانداردها برای تعیین خواسته‌ها یا ارزیابی مربیان مثل چک‌لیست‌های شایستگی یا ابزارهای ارزیابی استفاده کنند.
 • مدیران ورزش می‌توانند از با استفاده از استانداردهای مربیگری ورزشی نقش کارکنان پشتیبانی در کمک به مربیان را پررنگ‌تر و شفاف‌تر کنند.
 • محققان می‌توانند کاربرد استانداردهای مربیان ورزشی برای مربیان ورزشی، اثربخشی آن در ارائه تجربیات ورزشی باکیفیت و آموزش مؤثر مربیان ورزشی در مورد مسئولیت‌ها، اطلاعات، مهارت‌ها و شایستگی‌های نهفته در NSSC را بررسی کنند.

وظایف مربیان ورزشی؛استاندارد های مربیگری

جمع‌بندی:

کارکردن بر اساس استانداردهای بین‌المللی چارچوب کاملی از وظایف مربیان ورزشی را در اختیار سازمان‌ها، ورزشکاران و خود مربیان قرار می‌دهد.

این‌چنین وضوح و روشنی‌ای از وظایف مربی باعث دردست‌داشتن معیارهایی برای ارزیابی عملکرد مربی شده همچنین با آشکارکردن نوع و حیطه وظیفه مربی به او کمک می‌کند که عملکرد بهتری در حوزه تخصصی‌اش از خود نشان دهد.

«بیشتر بخوانید: خصوصیات یک ورزشکار حرفه ای؛ 12 ویژگی ورزشکاران حرفه ای و موفق»

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه