تیپ شخصیتی مناسب هر رشته ورزشی: ارتباط نتیجه تست MBTI و ورزش

تیپ شخصیتی مناسب هر رشته ورزشی چیست؟

ارتباط بین تیپ شخصیتی و ورزش: تیپ شخصیتی مناسب هر رشته ورزشی چیست؟

نحوه استفادۀ ورزشکاران حرفه‌ای، مربیان و سایرین از ارزیابی تست MBTI که توسط ایزابل مایرز و مادرش کاترین بریگز و بر اساس تئوری کارل یونگ دربارۀ انواع شخصیت تهیه شده است.

درو گین، دارنده مدال طلای المپیک، قهرمان جهان و عضو قایقرانی روئینگ چهارنفره تک پارو مردان المپیک و اهل کشور استرالیا، فعالیت ورزشی‌اش را از قایقرانی شروع نکرد. او به‌عنوان شناگر پا به عرصۀ ورزش گذاشت و پس از کنارگذاشتن شنا، یکی از مربیان قایقرانی دست‌های کشیده و قدبلند و لاغر او را دید و چند هفته بعد به او اصرار کرد که قایقرانی را هم امتحان کند.

بالاخره تسلیم درخواست مربی شد، به کلوپ قایقرانی در نزدیکی رودخانه یارا در ملبورن استرالیا رفت، بسیار مضطرب و سردرگم بود. مربی به او آرامش داد و اصول حرکت پارویی را بهش گوشزد کرد و گفت که اگر به دردسر افتاد، فقط کافیه پارو را بگیرد و به‌طرف سینه‌اش بیاورد و همان جا نگهش دارد. مربی همۀ نکات ضروری را که برای اولین‌بار باید در قایقرانی به آن‌ها توجه شود را به او گفت، یا این‌طور فکر می‌کرد که همه چیز را گفته است.

بنابراین، درو سوار قایق شده و پاروزنان از ساحل دور می‌شود و به وسط رودخانه می‌رسد؛ اما کمی بعد شدت باد زیاد می‌شود و قایق را سخت تکان می‌دهد. برای مقاومت در برابر باد، پارو را بالا می‌گیرد و کمی خم می‌شود تا تعادلش را حفظ کند؛ اما از قایق به درون آب می‌افتد.

موضوع این است که مربی همه چیزهایی را که فکر می‌کرد درو باید بداند به او گفته بود، اما در صورت واژگون شدن قایق پارویی حرفی نزده بود. درو تا ساحل شنا کرد و دهانش را محکم بسته بود تا آب بد‌طعم رودخانه را نخورد. البته بقیۀ پاروزنان باتجربه به درو خندیدند و فریاد می‌زدند: «بهتره به همون شناکردن برگردی.» درو هم در جواب گفت: «خب مگه الان دارم چیکار می‌کنم؟!»

نکته‌ای که دربارۀ این داستان وجود دارد این است که می‌تواند برای هر ورزشکار یا هر مربی یا کلاً در خیلی از سناریوهای ارتباطی اتفاق بیفتد. به‌عنوان یک مربی یا رهبر تیم، فکر می‌کنید که هرآنچه لازم بوده را برای موفقیت به تیمتان گفته‌اید. یا باتوجه‌به محدودیت‌های بودجه تا جایی که توانسته‌اید نکات ضروری را گوشزد کرده‌اید؛ اما تیم شما که خودِ شما نیست.

آنچه فکر می‌کنید آن‌ها به آن نیاز دارند ممکنه با آنچه واقعاً لازم دارند متفاوت باشد؛ زیرا دستورالعمل‌هایی که به تیم می‌دهید دیدگاه خودتان است. گزینه‌های انتخابی شما با آن‌ها فرق دارد و تا زمانی که دیدگاه آن‌ها را درک نکنید، احتمالاً آنچه را که نیاز دارند نمی‌توانید در اختیارشان بگذارید. شاید شما نمی‌دانید که بهشان بگویید در صورت پرت شدن از قایق چگونه به قایق برگردند.

اگرچه تست ارزیابی مایرز-بریگز اغلب در آموزش مدیریت، توسعه رهبری و توسعه شخصی استفاده می‌شود، اما اگر از تعداد روش‌هایی که ابزار تست MBTI در ورزش استفاده می‌شود آگاه شوید، شگفت‌زده خواهید شد.

فعالیت‌های ورزشی برای تمرین و پیشرفت به انگیزه نیاز دارد. ورزش شما را در رقابت قرار می‌دهد که باعث ایجاد سطحی از استرس می‌شود و اگر در یک تیم ورزشی باشید، احتمالاً با آن تیم در ارتباط هستید.

و این تنها چند نمونه از مواردی است که تیپ شخصیتی در ورزش وارد عمل می‌شود. ابزار تست شخصیت‌شناسی روابط بین افراد و سازگاری آن‌ها را مشخص می‌کند. در اینجا واقعیت جالبی دربارۀ درو وجود دارد. او ابزار MBTI را آن‌قدر مفید دانست که به یک کارشناس دارای گواهینامه MBTI تبدیل شد. می‌توانید سخنرانی کامل درو گین را در کنفرانس شرکت مایرز- بریگز استرالیا در سال ۲۰۱۵ در سایت او تماشا کنید.

«بیشتر بخوانید: انواع کفش ورزشی؛ راهنمای خرید کفش مناسب ورزش در هر رشته ورزشی»

 

استفادۀ مربی فوتبال ایالت واشنگتن برای بازیکنان خطِ حمله از تست MBTI و شخصیت شناسی

اخیراً، نیک رولوویچ، مربی فوتبال ایالت واشنگتن، با روزنامه‌ای دربارۀ شخصیت بازیکنان خطِ حمله و مربیان صحبت کرده است.

مصاحبه‌کننده پرسید: «آیا می‌تونین به یه بازیکن خط ِحمله یاد بدین که چطور سردسته باشه یا چه ویژگی داشته باشه؟ یا اینکه لازمه که یک بازیکن خط حمله، سردسته باشه؟»

نیک پاسخ داد: «فکر کنم می‌شه تقویتش کرد، اما به نظرم به نوع شخصیتِ مدافع حریف بستگی داره. جیم جونز و دن موریسون که مربیان من در هاوایی بودن، واقعاً به تیپ شخصیتِ بازیکن خط حمله اهمیت می‌دادند. نتیجۀ تست مایرز-بریگزشان با خیلی از بازیکنان برتر خط حمله، مشابه بود.

در یک سال عادی، ما بخشی از این تست یعنی آموزش خودآگاهی و توسعه شخصی رو برای بازیکنان خودمون انجام می‌دیم و مسئول تیم که بازیکن خط حمله استخدام می‌کنه با شما روراسته. این بهتون کمک می‌کنه مربیگری اون‌ها رو هم یاد بگیرین. اون فرد این‌جوری یاد می‌گیره، یا اینکه شخصیتش طوریه که شما باید بتونین به‌عنوان مربی خودتون رو باهاش وفق بدین.»

«بیشتر بخوانید: انواع لباس ورزشی؛ لباس های ورزشی برای رشته های ورزشی مختلف»

 

قهرمان جودو المپیک از تست MBTI برای توسعه شخصی استفاده می‌کند:

ورزشکار دیگری که از تست شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز به نفع احسن استفاده کرده، جودوکار المپیک خانم ادیت بوش است. او می‌گوید: «در سال ۲۰۰۸ دو مدال المپیک داشتم، قهرمان جهان بودم و چندین بار قهرمان اروپا شده بودم؛ ولی هنوز راضی نمی‌شدم. همیشه از خودم و از دیگران انتظار زیادی داشتم و این یعنی همیشه ناامید هستی.»

از نظر فیزیکی، ادیت بوش می‌توانست تا سال ۲۰۱۶ در جایگاه یک ورزشکار حرفه‌ای ادامه دهد؛ اما از نظر ذهنی، پیش‌ازاین برای تغییر آماده بود. در سال ۲۰۰۹، در سن ۲۹ سالگی، او دیگر نمی‌دانست چه می‌خواهد؛ نه به‌عنوان یک قهرمان، نه به‌عنوان مدیر شرکت راه‌آهن کشور هلند و نه در زندگی خصوصی‌اش. سردرگمی روحش منجر به تصمیمات سختی شد. یک سال بعد او از این شرکت استعفا داد و رابطه‌اش را با شریک زندگی‌اش به هم زد.

او پشت یک «نقاب» زندگی می‌کرد تا در حرفه ورزشی‌اش برتری یابد؛ اما هزینۀ گزافی بابتش داد. او باوجود رسیدن به اوج، باز نتوانست راضی و خشنود باشد. مارتین اسمیت، مربی زندگی ادیت، توضیح می‌دهد که برای موفقیت در سطح بالا در جودو، ادیت الویت ESTJ را به‌عنوان یک استراتژی بقا پذیرفته است.

در سال ۲۰۱۳ ادیت تصمیم گرفت که حرفۀ جودو را پایان دهد و به این فکر کرد که در زندگی حرفه‌ای‌اش به کجا می‌خواهد برسد. او تصمیم گرفت حرفه ورزشی‌اش را کنار بگذارد و امروزه به‌عنوان یک مربی خصوصی فعالیت دارد و بیشتر از همیشه احساس رضایت می‌کند. این نه‌تنها تغییر حرفه، بلکه تغییر در نحوۀ بیان شخصیتش بوده است. ادیت اکنون زندگی متناسب با سلیقۀ طبیعی‌اش دارد، به‌عنوان یک ENFP، طبق زبان ارزیابی شخصیت‌شناسی، یک نوع کاملاً متفاوت با شخصیت ESTJ که او پیش‌ازاین در جایگاه یک ورزشکار حرفه‌ای پذیرفته بود.

 

هر تیپ شخصیتی مناسب چه ورزشی می باشد.

 

 

کدام نوع MBTI در ورزش استفاده می‌شود؟ کدام نوع شخصیتی MBTI بیشتر احتمال ورزشکار شدن دارد؟

هیچ تیپ شخصیتی مایرز-بریگز وجود ندارد که بیشتر از دیگران مثل یک ورزشکار ظاهر شود. چون بسیاری از چیزهایی که افراد را وادار به ورزش می‌کنند ازجمله رقابت، ورزش فیزیکی، تربیت، قومیت و فرهنگ خانوادگی و غیره، ویژگی‌هایی هستند که از ترجیحات شخصیتی مایرز-بریگزتان جدا هستند. بااین‌حال، تیپ شخصیتی‌تان می‌تواند دربارۀ اینکه چطور مشتاق انجام کاری می‌شوید، در شرایط استرس‌زا چگونه عمل می‌کنید، چطور یاد می‌گیرید و چگونه ارتباط برقرار می‌کنید، چیزهای زیادی به شما می‌گوید؛ یعنی همهٔ چیزهایی که مربوط به علم ورزش و ورزشکاری است.

علاوه بر این، ما پژوهشی دربارۀ ورزش‌های متنوعی انجام دادیم که انواع خاصی از MBTI جذب آن‌ها می‌شوند.

با این اوصاف، روان‌شناسان دربارۀ هر تیپ شخصیتی، نقاط قوت و ضعف آن‌ها و فعالیت‌های مورد علاقه‌شان را بررسی کردند و اینکه کدام ورزش ممکنه با ورزش دیگری همخوانی بیشتری داشته باشد.

بتسی کندال، رئیس سابق خدمات تخصصی شرکت مایرز-بریگز در بریتانیا، گفت: «این مجموعه‌های سرگرم‌کننده هدفی ساده‌تر و جدی‌تری دارند. یادگیری در مورد نوع شخصیت‌های MBTI لذت‌بخش است. در سوء تفاهم‌های روزمره بین انواع MBTI طنز خاصی وجود دارد.»

پس دقت کنید کدام ورزش به بهترین وجه ماهیت تیپ شخصیتی MBTI شما را نشان می‌دهد.

 

چه ورزشی مناسب نوع شخصیت MBTI شما است؟

 • ISTJ

تنیس روی میز: این ورزش نیاز به تمرکز بالایی دارد و متقاضیان جدی می‌طلبد.

تنیس روی میز به دلیل نیاز به تمرکز بالا برای تیپ شخصیتیISTJ مناسب است

 

 • ISFJ

غواصی. این افراد وظایف را از حافظۀ دقیق، ظرافت و حالت عالی انجام می‌دهند!

 

افراد تیپ ISFJ به دلیل داشتن حافظه دقیق غواصان خوبی می شوند.

 • INFJ

دوچرخه سواری. شرکت‌کنندگان سازماندهی شده و حمایت‌کننده هستند و از مزایای هم‌زمانی رویدادها قدردانی می‌کنند.

 

افراد با شخصیت INFJ دوچرخه سواران خوبی می شوند.

 • INTJ

تیراندازی. نیاز به دید عمیق و تکنیک استادانه دارند. تیراندازان حرفه‌ای مانند شخصیت‌های INTJ آرام و مصمم هستند.

 

دید عمیق و آرامش INTJ از او تیراندازی ماهر می سازد.

 • ISTP

سه‌گانه. تیپ‌های شخصیت سه‌گانه به‌خاطر سازگاری، انعطاف‌پذیری و کارآمد بودن شهرت دارند، یعنی تمام ویژگی‌هایی که برای یک ورزشکار سه‌گانه خوب لازم است در آن‌ها دیده می‌شود.

 

 • ISFP

شنا کردن. شناگران از وضعیت موجود لذت می‌برند و همچنین دوست دارند فضای خودشان را داشته باشند.

 

ISFP ها دوست داران شناکردن هستند.

 • INFP

بوچه. این ورزش از خانوادۀ بولینگ است، این افراد به بازی با توپ بوچی علاقه‌مندند و بیشتر به‌خاطر برنامه‌ریزی بلندمدت و آرامشی که دارند شناخته می‌شوند و درست مثل کسانی که با توپ بوچی یا بولینگ به طور رقابتی بازی می‌کنند، اغلب برای همسویی و هماهنگی در تلاش هستند.

 

INFP با برنامه ریزی بلند مدت و آرامشی که دارد در بوچه موفق خواهد شد.

 • INTP

بدمینتون. این ورزشکاران از تجزیه‌وتحلیل و استفاده از منطق برای حرکات دقیق در طول بازی لذت می‌برند، مثل خیلی از کسانی که این تیپ شخصیتی را دارند.

 

شخصیتINTP با تجزیه و تحلیل قوی خود در بدمینتون موفق خواهد شد.

 • ESTP

اسکواش یا راکت بال. این بازی نیز مثل افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند، خودجوش است و نیاز به واکنش‌های سریع دارد.

 

راکت بال یا اسکواش نیازمند واکنش های سریع یک ESTP است.

 • ESFP

هاکی. بازیکنان هاکی انعطاف‌پذیر هستند، از کار با دیگران لذت می‌برند و از قرارگرفتن در وسط زمین‌بازی نمی‌ترسند.

 

ESFP با انعطاف پذیری و شجاعت خود می تواند در هاکی موفق شود.

 • ENFP

ژیمناستیک ریتمیک. این افراد خلاق و تخیلی هستند و اغلب از بداهه‌نوازی لذت می‌برند، دقیقاً مثل تمرینات متداول رقص و ژیمناست‌های حرفه‌ای.

 

ارتباط بین تیپ شخصیتی و ورزش ؛ژیمناستیک ورزش مناسب شخصیتENFP

 • ENTP

هنرهای رزمی. این افراد برای دستیابی به موقعیت برتر ماهرانه و مدبرانه عمل می‌کنند، همان‌طور که هنرهای رزمی مثل جودو و تکواندو نیاز به توانمندی و مهارت دارند.

ارتباط بین تیپ شخصیتی و ورزش ؛ ورزش مناسب شخصیت ENFP

 • ESTJ

راگبی. این افراد معمولاً منظم، منطقی و تعیین‌کننده هستند. آن‌ها همچنین در اجرای برنامه‌ها بسیار قوی عمل می‌کنند، درست مثل بازی تهاجمی راگبی!

 

افراد تایپ شخصیتی ESTJ در بازی راگبی بسیار قوی عمل میکنند.

 • ESFJ

فوتبال. این افراد در یک تیم هماهنگ هستند و به‌دقت و درستی اهمیت می‌دهند. آن‌ها همچنین می‌خواهند از سهمی که در بازی دارند، قدردانی شود، آن‌ها با تمام ویژگی‌های یک تیم فوتبال خوب هماهنگ می‌شوند.

 

با هماهنگی خوبی که ESFJ با اعضای تیم دارد در ورزش هایی مثل فوتبال موفق خواهد شد.

 • ENFJ

بسکتبال. این افراد از کار گروهی لذت می‌برند و خود را با اطرافیانشان وفق می‌دهند و درست مانند بسکتبالیست‌ها، مسئولیت‌پذیر و چابک هستند.

 

ENFJ مناسب ورزش های گروهی مثل بسکتبال است.

 • ENTJ

مشت‌زنی. تعیین‌کننده‌های ماهری در شناسایی ناکارآمدی‌ها هستند و ایده‌های بسیار قدرتمندی ارائه می‌دهند، آن‌ها بهترین نمایندۀ خصوصیت این افراد هستند.

 

روان‌شناس از تست MBTI برای مربیگری ورزش جوانان استفاده می‌کند:

یکی از روان‌شناسان ما، تجربۀ شخصی‌اش از استفاده از تست MBTI برای مربیگری ورزشکاران بالقوه المپیک، با نام مستعار بسکتبالیست‌های نوجوان ملبورن، به اشتراک گذاشت. کامرون نات، مدیرعامل و روان‌شناس شرکت مایرز-بریگز در استرالیا، می‌گوید:

«از نظر تجربه شخصی‌ام در استفاده از ابزار MBTI در ورزش، سال‌ها مربی بسکتبال جوانان بودم و اطلاعات من از چارچوب MBTI در درک نیازهای مختلف بازیکنان بسیار مفید بوده. این به شما نشان می‌ده که چگونه در طول تمرین و در بازی‌ها به بهترین وجه ازشان حمایت کنین و بهشون انگیزه بدین. هرچند ممکنه نوع MBTI هر بازیکن رو ندونم یا به‌خاطر نیارم، اما باتوجه‌به ترجیحات شخصیتی‌ام می‌تونم از نقاط قوت طبیعی و سوگیری‌های احتمالی در جایگاه یک مربی آگاه باشم.

برای مثال، من به‌عنوان یک ENTJ تمایل دارم به تمرینات و بازی‌ها با رویکردی برنامه‌ریزی شده و ساختارمند روبرو شوم و سبک ارتباط مستقیم‌تری را پیش بگیرم؛ اما این در هر شرایطی و برای هر بازیکنی جواب نمی‌دهد. من باید این را با رویکردی متعادل کنم که خودجوش‌تر و انعطاف‌پذیرتر و درعین‌حال شخصی و حمایت‌کننده باشد. باتوجه‌به ارزش آن، تیم‌ها بسیار موفق بوده‌اند.»

 • هنوز نظری ندارید.
 • افزودن دیدگاه